BERICHTEN Seiss Inquart, Rijkscommissaris van Nederland ALLERLEI BEHTER w MOMENT-OMAME VAN EEN LUIPAARD Üf« Churchill's oordeel over koning Leopold III BERICHT Belangrijk bericht Aan mijn Medeburgers Zeer belangrijk bericht BERICHT Eupen-Malmedy op 1 September voor goed bij Duiscbland ingelijfd Een Duitsche Prins viel op het slagveld UIT LEUVEN Paniek-stemming te Londen en in Zuid-Engeland Kunstschatten uit Brussel weggevoerd Is er nog genoeg moreele kracht aanwezig voor de voortzetting van den oorlog Voor het vervoer der vluchtelingen ZWEDEN HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 31 MEI 1940 Nederland werd gisteren officieel onder de autoriteit van Seiss-Inquart geplaatst. Het hoogste gezag voor civiele zaken is hiermede overgegaan op hem. als Rijkscommissaris. Alle secretarissen-generaal werden d ,or hem ontvangen en hebben met toestemming van den Nederlandschen opperbevelhebber hun toestemming en- medewerking toegezegd. STOCKHOLM, 29 Mei <D. N. B.>. In reus achtige letters schrijft de Zweedsche avond pers België heeft gekapituleerd Het bericht uit het hoofdkwartier wordt door de bladen met goede omlijsting weer gegeven. De beoordeeling van de laatste ge beurtenissen in de alhier bestaande kringen vat Nya Dagligt Allemanda in deze vol zinnen samen: Het lot van Engeland schijnt geslagen te zijn. De komende dagen kunnen verrassingen meebrengen. De beslis sing is nakend. Het blad schrijft verder: Voor Duitsch land is deze gebeurtenis een groote strategi sche aanwist. De mogelijkheden voor de om singeling van de Fransche en Engelsche troe pen zijn in het vervolg begrensd. Ook voor Frankrijk is de kapitulatie van het Belgische leger *en ongeluk. De toestand is voor de geallieerden ten slotte zoo ernstig als hij slechts zijn kan. De initiatieven zijn ook in 't vervolg bij Duitschland te zoeken. D.N.B. PARIJSHet oericht van de kapitulatie van het Belgische leger heeft alhier in politieke en journalistieke middens de grootste ongerustheid en verslagenheid ver wekt. Men verstopt het niet dat Frankrijk en Engeland na den wapenstilstand van het Belgische leger in een meer ernstige positie komt te staan dan voorheen. Zelfs Weygand zou zooals men hier ver telt de toestand van Frankrijk als in den hoogsten graad gevaarlijk afgeschilderd heb ben. Reeds vóór de bekendmaking van de Belgische overgave door Reynaud gaven de oorlogscritiekers van de blader. Matin, Figaro. Journal. Petit Parisien en Jour toe dat de toestand van het Fransch-Engel- sche leger in het Noorden aan '1 wankelen was. Zij schrijven dat de groote slag in Vlaanderen op zijn hoogtepnn' gekomen is en dat de troepen van het Westen zeer groote aanvallen te verduren hadden. Het commando, schrijft Jour en Petit Pa risien heeft zich gedwongen gezien een nieuw achteruittrekken van de troepen te bevelen. Matin en Figaro leggen er den na druk op dat de Duitsche aanvallen buiten- gewcon heftig zijn en dat Duitschland zijn strijdkrachten beoogt op te stellen aan de tegenover Engeland liggende zeekust. D N B.-bericbt STOCKHOLM D.N.B.) Bij het com- menteeren van de kapitulatie van het Belgi sche leger wijzen de aldaar verschijnende bladen erop dat Duitschland met het neder- leggen der wapens door België na een veld tocht van achttien dagen, een ongehoord succes bekomen heeft, daar de geallieerden zich in een rechtstreekschen catastrophalen toestand komen te bevinden. In het hoofdartikel schrijft Sver.ska Dagebladet Voor de Fransche en Engel sche divisies aan het Noorderfront zal het verdwijnen van de krachtige Noordelijke flankbescherming door het sterke Belgische leger catastrophale strategische gevolgen hebben. Stockholms Tidningen legt er den na druk op dat de Belgische Koning in een zulkdanigen toestand kapitulecrt in dewelke hij moeten zeggen heeft Alles is verloren, behalve de eer en het leven Volledig afgesneden van de ondersteuning welke hij van de verbondenen verhoopte, sa- mengeprengd op een gebied dat onder den geweldigen druk der Duitsche troepen dag na dag kleiner werd. heeft de koning geen andere mogelijkheid gezien als het leven van honderdduizenden Belgische mannen te redden. Met betrekking op de zin-peling van Rey naud en Churchill. indict het blad op Niemand heeft het recht een afbrekend oordeel over een besluit te vellen dat mis schien groot eren moreelen moed. dieper verantwoordelijkheidsgevoel van het opper hoofd van den staat en den bevelhebber van het leger geëischt hebben dan een hopeloo- zen strijd te aanvaarden welke uiteindelijk catastrophaa! moest worden NEW VORK, 'DN.B.J. Hcnry Ford ver klaarde in een interview dat hij wantrouwig staat tegenover het be vapeningsplan van de Vereenigde Staten, want verdedigingsmaat regelen m zulk een reus/ichtigen omvang zijn gelijktijdig oorlogsmaatregelen en behooren als zulkdanig tot het. internationaal oorlog voeren dat uit bloedvergieten kapitaal wil slaan. In werkelijkheid zijn de oorlogszuch tige financieele kringen de vijfde kolon van dewelke in den tijd zooveel gesproken werd. Ford verklaarde dat hij er van overtuigd is dat de oorlog in Europa niet lang zal duren, daar de Vereenigde Staten er niet in mee ge sleurd zal worden. Van vele zijden werd er wel is waar druk uitgeoefend om de Vereenigde Staten in den oorlog te verwikkelen. Ook sloot het reusachtig verdedigingsprogram gevaarlijke mogelijkheden in, maar hij geloofde vast en zeker dat Amerika den vrede zal kunnen be waren. Over de houding van Koning Leopold III inzake de capitulatie van het Belgische leger, heeft de anders zoo radicale Churchill zich in voorzichtige termen uitgelaten. Wij wil len, zoo zei hij. geen oordeel uitspreken over de houding die de Koning der Belgen heeft aangenomen op een oogenblik, dat zijn leger zeer dapper vocht en groote verliezen toe bracht en onderging Een prachtexemplaar van een luipaard in een Duitschen dierentuin, geeft niet den indruk reeds bewust te zijn van het zware lot dat gevangenschap beteekent. Zou men niet even goed onder dit plaatje kunnen schrijven een luipaard beloert zijn prooi in de wildernis Er wordt aan de bevolking van Brussel en omliggende gemeld dat de rantsoeneering, die voor zekere hoogstnoodzakelijke waren ingericht werd, toegepast blijft. De kleinhandelaars worden verzocht geen enkele gerantsoeneerde koopwaar aan de be volking te verkoopen zonder de noodige ze gels op te eischen Brussel, den 20 Mei 1940. De Burgemeesters van Brussel en omgeving Op bevel der Kommandatuur moeten al de reisduiven vóór Woensdag. 29 dezer, om 12 uur, door hunne eigenaars op de Politie commissariaten hunner verblijfplaats ge bracht worden. De overtreders streng gestraft wor den. Brussel den 29 Mei 1940. De eigenaars dezer duiven moeten voeder medebrengen voor 12 tot 24 uur. Er werd bestatigd dat. niettegensiaande mijne dringende uitnoodigingen de drank- gelegenheden niet gesloten zijn te 22 uur (nieuwe tijd) en dat dranken geschonken worden in niet verlichte lokalen. Om alle moeilijkheden te vermijden ver zoek ik nogmaals de dranksliiters zich aan het gegeven order te wilen schi' ken. Ik herinner er nogmaals aa.t lat alle ver keer op den openbaren weg ve.c den is van af 22 uur (nieuwe tijd). Brussel, den 21 Mei 1940 De Burgemeester, F. 3 VAN DE MEL'LEBBROECK De Duitsche Overheid beweert dat ge schoten werd op een harer soldaten. Zij ver onderstelt dat deze daad te wijten is aan een geallieerd militair die. drager van zijn wapens, naar zijn haardstede is teruggekeerd. Indien feiten van dezen aard zich nog mochten voordoen dan zou de Duitsche Mili taire Overheid de strengste maatregelen treffen, niet alleen ten opzichte der schul digen. maar tevens tegenover de bevolking. Zij heeft het voornemen gijzelaars op te eischen en de deportatie der mannen van 18 tot 45 jaar uit te vaardigen. Ieder militair der geallieerde legers is ver plicht zijn wapens af te geven en zich aan te melden op het Politiecommissariaat zijner verblijfplaats. Ik verzoek mijne medeburgers in gelijk welke omstandigheid, eene onberispelijke houding aan te nemen en zich zelf of ande ren niet bloot te stellen door onbezonnen ge baren of daden, aan harde beproevingen welke ik van hen zoek af te keeren. Brussel, 28 Mei 1940. De Burgemeester, F. J. VAN DE MEULEBROECK Ik heb de eer aan de bevolking kennis te geven van het volgend besluit: MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID Algemeen Secretariaat De d. d Secretaris-generaal, Gelet op het Koninklijk Besluit van 10 Mei 1940, houdende overdracht van de toepassing van het Koninklijk Besluit van 1 Mei 1939. betreffende het Ministerie van Ravitaillee ring, van het Ministerie van Economische Zaken, Middenstand en Ravitailleering naar het Ministerie van Volksgezondheid. Gelet op het Ministerieel Besluit van 10 Mei 1940, waarbij de rantsoeneering wordt voorgeschreven, en inzonderheid op artikel 3, waarbij het dagelijksch rantsoen verkrijg baar tegen een zegel nummer 1. op ^50 gram brood of 375 gram meel vastgesteld werd: Overwegende dat de huidige toestand der bevoorrading een vermindering dezer rant- doenen noodzakelijk maakt en dat, dienten gevolge, bovenvermeld Ministerieel besluit op passende wijze dient gewijzigd. BESLUIT: ARTIKEL EEN. De eerste paragraaf van artikel van het Ministerieel besluit van 10 Mei 1940 wordt gewijzigd als volgt: Art. 3 De zegel nr 1 geeft recht op een dagelijkseh rantsoen van 300 gram brood of op 225 gram meel. 3 zegels nr 1 geven recht op 900 gram brood of oi) 675 gram meel. Art 2. Dit besluit wordt van kracht op 1 Juni 1940 Brussel, 25 Mei 1940. (Get.) R DELHAYE KALMTE MOED - VERTROUWEN De Burgemeester. F. J. VAN DE METJLEBROECK BERLIJN. 29 Mei. (D.N.B.). De Fuehrer van het Duitsche Rijk heeft het statuut van Eupen-Malmedy voor goed vastgelegd. Het treedt den ln September van dit jaar in voege. Aldus v.ordt het vroegere Duitsch- Pruisische grondgebied, dat door het dictaat van Versailles na den wereldoorlog aan Bel gië werd toegekend, weer bij het groote Duit sche Rijk gevoegd BERLIJN. 27 Mei. Prins Willem van Pruisen, oudste zoon van den ex-kroon- prins die zich op het front bevond werd op 13 Mei 1940 zwaar gekwetst en overleed gisteren in een veld-ambulance. De begrafenisplechtigheden zullen waar schijnlijk plaats grijpen te Potsdam op 29 Mei. Prins Willem van Pruisen was luitenant en compagnie-overste in een infanterie-regi- ment. Reeds in 1939 werd hij vereerd met het IJzeren Kruis van le en 2e klas. Prins Willem was een uitstekende landbpu- wer en was sinds eenige jaren getrouwd. Burgerlijke stand STERFGEVALLEN De Doncker Edgard, Petit Enghien: Hermans Marie Aloyse. Vesa- liusstraat. 105, Leuven; Fayt Fernand, St- Jans-MolenbeekVan Aerschot Albert, Rillaar; De Dobbelaar Marcel Victor, Vorst-Brussel Biel Albert Odon Henri. Nijvel Bruffaerts Guillaume, Heverlee. Pleinstraat 4; Charetier Marie Justine, Leuven, Spaarstraat 18; Cap- puvns Marie "Dierese. Leuven, de Beriotstr. 31; Van Uffel Alphonse Robert. Evere: Montjole Lucien Jacques, Gives; Simons Joseph Florent, Gillv: Deplorez Jerome. Gontrode O. VI.; Dubois Joseph. Courcelles; Maillard Jean-Bapt., Beyne- Heusay; Stroobants, Henri Isidoor. Kessel-Loo. Tiensche steenweg 37 Renson Maximilien Ze- nobe Luik Ruelens Florent. Korbeek-Loo. Hoegaerd est raat 87; Lefevre Julia; Berrewaerts Paul Pierre. Kessel-Loo. Platteloostraat 37. Den heer Dumoulin. Leuven. Blijde Inkomst straat; Mevr. Dumoulin. idem; Goemaer Guil laume Kessel-Loo; Mellaerts Caroline Pauline. Leuven Boekhandelstraat 3; Theunis Paul Guill Rene Jacques, idem; Wuyten Pierre. Corbeek- gang. 2. Leuven; Sevenants Frangoise Philo- mene, Lepelstraat 3. Leuven; Beckers Eugenie Julienne, Parijsstraat 42. Leuven; Van Abeele Rene. Hennenmarkt 19. Tienen; Chaltin Marie Florentine Victor, Geldenaaksche baan 84, He verlee; Kynpers Prosper. Diestschestraat 64. Leuven; Galis Tarosia Èerw. Zuster. Mechelschestr. 84. Leuven; Touret Leopold Victor Marie Albert. Diestschestraat 58. Leuven; Vande Kerkhove Georges Albert. Flobecq; Gerard Joseph Leo pold. Marcinelle; Maistriau Louis Emile Gust.. Strény. Coopmans Clement. Rummenweg. 4. St-TruidenVan Molle Hugues Scholier. Fr Lintsstraat 127. Leuven; Van Molle FeFrnande. Seraing; De Filette Pierre Rene. Broekstraat 114. Heverlee; Van Hoof Desire. Lieregang 1. Leuven; Ha- non Rcnée Marie Germaine, Halle; Goossens Marle Therese, Groot Begijnhof 16. Leuven Rome Guill. Desire, Ravenstraat 102. Leuven; Placquée Corneille Henri. Naamschestraat 82. Leuven; Mevr. De Vos, Kessel-Loo; Hons Ma- thieu. Gerdingen; Peeters Joseph. VII Weëen- gang 2, Leuven; Wijnants Jan Baptiste, Tien- schesteenweg 4, Leuven; Hermans enri. Bierbeekstraat 94, Heverlee: Stas Marie. Groenstraat 17. Kessel-Loo; Maes Michel, Hoegaardestraat 41. Korbeek-Loo Ohaufoureau Alfons; L'Eglise Edouard, Plein straat 31. Heverlee; Buts Charles. Bierbeek- straat. Heverlee; Vander Hoeven Jeanne. Ma- thildegang 4. Leuven; Nuyt Pierre. Geldenaak- schevest 62, Leuven; Lefevre Guillaume Marie Jeanne, Verkortingstraat 1. Leuven Toison Henri, - Hoegaardestraat 121, Korbeek-Loo. LONDEN. 29 Mei (D.N.B.). Sinds gister morgen weet men te Londen dat het Engel sche leger niet meer te redden is. De Britsche regeering is niet meer in staat de paniek stemming te onderdrukken. De massavlucht der bevolking uit het Zuidelijk kustgebied gaat onverminderd voort. Geheele streken zijn in het Zuiden van Engeland door de be volking verlaten. Met grooten spoed wordt het vervoer van vrouwen en kinderen uit Londen en de groote Engelsche industriecen tra naar de Noordelijke provincies voortge zet, Het uitzicht der Engelsche hoofdstad is dezer dagen volledig veranderd. Op de opti mistische atmosfeer der eerste oorlogsmaan den is een sombere hopelooze stemming ge volgd. Het Britsche oorlogskabinet zetelt be stendig. Onophoudelijk komen en gaan in Downingstreet de Engelsche ministers. Chur chill voert voortdurend besprekingen met leidende parlementsleden en de Fransche en Amerikaansehe gezanten. De sinds dagen bestendige verbinding met de Franscne Regeering tracht in verstand houding met Parijs te overleggen welke maat regelen er tegenover den katastrofalen toe stand der geallieerde legers te nemen zijn. GENEVE. 28 Mei. De Farijsche uitgave van de New-York Herald Tribune schrijft dat dertig treinwagens met kunstwerken van de Vlaamsche Renaissance uit de Brussel- sche musea werden weggenomen. De enorme kunstschatten bevinden zich nu ergens in Frankrijk <s> n BOEKAREST, 29 Mei. (D.N.B.). Inzake het neerleggen der wapens door het Belgisch leger, merkt het Roemeensche blad Curen- tul op dat men zich moet afvragen of de in het enge dicht-bevolkte gebied te zamen gedrongen legers, waarbij zich nog twee mü- lioen vluchtelingen bevinden, nog de noodige moreele kracht aanwezig is tot de voortzet ting van een nutteloozen strijd. Tot hiertoe zijn de geallieerden er niet in geslaagd het initiatief van het Duitsche opperkommando te breken. Vrachtauto's gevraagd in Holland De overheden hebben in Holland een mas sa vrachtautos aangevraagd van een geza menlijke tonnenmaat van 12000 ton. Deze vrachtautos moeten gedurende de 8 a 10 vólgende dagen naar België komen om de ontelbare vluchtelingen naar huis te voe ren. Zij krijgen een vergoeding van 20 gul den per dag. De chauffeurs, die dan nog 12 Rijksmark voor-hen zelf krijgen, behoeven zich niet in het oorlogsgebied te begeven. STOCKHOLM, 29 Mei. Vanaf morgen in den voormiddag, zal al het oud ijzer en al het smeedijzer als aangeslagen verklaard worden. Deze maatregel strekt zich uit tot al de beschikbare oud ijzer-stocks in Zweden, wel ke geen deel uitmaken van de staatsreserven en terzelfi?r*jjd tot al de geïmporteerde hoeveelhed**-. o>- 1 ijzer en smeedijzer.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2