Weer Duitsche soldaten op den Kemmelberg In Khaki weer thuis 40 iet Engelsche leger in Iflaanderen vlucht naar de zee. - Drie oorlogsschepen en zestien trans portschepen in den grond gehoord. - lij Narvik woedt de strijd voort. VAN LANGEMARK NAAR OOSTENDE Eerste jaargang. Nr. 7 Zaterdag 1 Juni 1940 DAGBLAD VOOR ANNONCEN Hoe hier de strijd verliep De Engelschen bombardeeren Duitsche steden Van een simpele piot die weer naar huis mocht Het Duitsche legerbericht Een tocht door het capitulatie- gebied. Brugge ongedeerd IET ALGEMEEN NIEUWS Bureel MIRAX Em. Jacqmainlaan, 125A. BRUSSEL Beheer en Redactie 127, Em. JACMAINLAAN, 127 BRUSSEL TELEFONEN a Beheer 17 21 20 - 17 21 40 Redactie 17 27 96 17 27 97 17 92 43 17 2120. Na 20 u. DIJ voorkeur 17 92 (3 Aankondigingen 17 21(0 PRIJS CENTIEM Een Duitsche journalist beschrijft den op- marsch der Duitschers naar den Kemmel berg. Wij nemen er een en ander uit over. In een snellen opmarsch hebben de Duit sche troepen op hun doortocht doorheen België naar de kusten van het Kanaal, het slagveld van de Vlaamsche vlakte bereikt. Dit Vlaamsche land was gedurende eeuwen steeds weer een oorlogsslagveld voor de groo- te geschillen der Europeesehe grootmach ten. In den wereldoorlog hebben hier hon derdduizenden soldaten hun leven geofferd voor hun vaderland. Vlaanderen heeft hier het beste geofferd van zijn jeugd. De tien tallen uitgestrekte kerkhoven getuigen hier van een wreeden strijd Laagemark, Poel- kapelle, Bikschote enz. Aan den IJzer staat hoog boven de vlakte het IJzermonument, gewijd aan de Vlaamsche gesneuvelden: deze kruisloren, met zijn leuze Nooit meer oorlogbeheerscht de uitgestrekte Vlaam sche zee vlakte. Zuid-Westelijk ziet men hoog' ten hemel opkoepelen d?n platten kop van dew Kemmelberg, die als een voortdurende waarschuwing het landschap van de Vlaam sche Zuidelijke vlakten beheerscht. In April 1918 bestormden de Duitsche infanteristen den Kemmelberg en nu. na 25 jaar. zijn het weer de Duitsche infanteristen die den be- slissenden strijd om den Kemmel en om het IJzerkanaal inzetten. Ze hebben Kortrijk en Meenen na harden strijd ingenomen en Eel- gische troepen die zich hier nog hardnekkig verdedigden ^q- in Iepereu teruggeslagen. Bij Zandvoorde stonden de. Duitsche troe pen aan het oorlogsmonument van de En gelsche Life Guardsen «Hor? Guards die "hier gedurende den wereldoorlog groote verliezen ondergingen. Ontelbare namen van gevallen Engelsche slodaten staan op de hoog in den hemel priemende obelisken. Weer staan de Engelsche soldaten op Vlaamschen bodem. Maar de aftocht van de Engelschen is ditmaal een vernietigingstocht. Over Vlaanderen dreunt weerom het ge donder van de kanonnen. De vensters ram meien. En de lente zit volop in 't land de leeuwerik schuift al zingend de hoogte in en blauw is de hemel, die zich over het Vlaam sche slagveld openspant. Hier zal weer de be slissing vallen. Slechts drie kilometer staan wij van Ieperen. Hier wordt hard gevochten. De legers van de Westelijke mogendheden bieden hier een hardnekkigen tegenstand om den terugtocht der Brifsche soldaten te dek ken Boven leper walmen hooge en zwarte rookwolken ten hemel uur na uur wor den ze zwaarder en dichter. Vooraan ligt Voormezele. verder Zuidwaarts Wijtschate. De geallieerden bieden aan het IJzerka naal nog tegenstand, het kanonvuur dreunt ononderbroken over de vlakten en daartus- schen bonken de invallen van de artillerie. Het Duitsche artillerie-vuur is veel sterker dan dat van de geallieerden. In een wijden kring van Wervik, Komen, Houtem en Wijtschate, aan den voet van den Kemmel berg schijnen de Duitsche troepen reeds ge nesteld en breken den tegenstand van het vijandelijk vuur. Vanaf den Kemmeltop komt. een levendig, maar onregelmatig vuur naar beneden dat echter verloren ploft tus- schen de kleinere heuvelen van den omtrek. De geallieerden kunnen neg onmogelijk den hoofdweg, die van Meenen naar leper voert, onder artillerievuur nemen. Zonder storingen en zonder verlies worden de Duitsche stoot troepen in de omliggende straten voor de hoofdstrijdlinie opgesteld. In den voormiddag verschijnen boven Kort rijk eenige Engelsche bommenwerpers en laten lukkraak hun bommen in de stad te rechtkomen. Een toevalige treffer berokkent enkele verliezen aan dè Duitsche troepen. ESSEN, 30 Mei. (D.N.B.) In den nacht van den 28 Mei werden, naar de Gelsenkir- chener Zeitung meldt, drie bommen op een arbeiderskolonie te Gelsenkirchen-Buer ge worpen. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht terwijl ook twee menschen werden gedood. In de buurt waren geen mili taire doeleinden. De Duitsche bommenwerpers vlogen echter heel hocg in den blauwen hemel den tegen stander tegemoet. Vele kilometers lang trokken duizenden vluchtelingen in Oostelijke richting. Al deze raaelooze menschen, bewoners van de streek, vluchtelingen uit het Limburgsche, uit Brabant, Wallonië enz. komen nu in de richting van het bezet gebied. Ze herademen. Want ze hebben bombarde menten van kanonnen en vliegtuigen meege maakt. Him eindelooze kolommen werden on der vuur genomen. Dooden hebben ze zien vallen! Honger en dorst geleden! Ze hebben him schamele bezittingen op auto's, karren, kruiwagens en kinderwagentjes en fietsen ge laden. Een erbarmelijke vlucht van rade- looze menschen. In het bezette gebied zullen ze eindelijk tot rust komen. Eigens uiteengeslagen rond Tielt. met een groepje van 4, 5 man botsten wij op een pe loton Duitsche soldaten. We dachten dat w'er aan waren. Enkele schoten in de lucht. We staken onze armen omhoog, ten teeken van overgave. De Duitsche soldaten komen zonder vaar noch vrees, al glimlachend na derbij, tasten ons af, slaan de geweren stuk tegen den grond en geven bevel ons te voor zien van burgerkleeren en weer zoogauw mogelijk naar huis bij moeder terug te kee- ren. We begrepen er niets van. Tot de Duit sche soldaten ons bevolen op te rukken. We hadden niets meer, geen wapens, geen patro nen. geen gasmasker. We hadden niets meer te doen dan naar huis 5e gaan. De burgerkleederen en een fiets waren gauw gevonden. We namen afscheid van mekaar een Antwerpenaar, een West-Vla ming. een Brusselaar en ikzelf van 't Payot- tenland. Ge moet niet vragen hoe de thuiskomst was. Mijn jonge vrouw was in den hoogsten Schoolkinderen met pak en zak en onder geleide van gedienstige nonnetjes weer naar huis. HOOFDKWARTIER, 30 Mei. (D.N.B. Het oppercommando van de weermacht maakt het volgende bekend De groote veld slag in Vlaanderen en in Artois nadert zijn einde met de vernietiging van de aldaar vech tende Engelsche en Fransche legers. Sinds gisteren is ook het Engelsche expeditieleger in volledige ontbinding. Een ontzaglijk on overzienbaar materiaal achterlatend vlucht het naar de zee. De vijand tracht al zwem mende en met kleine booten de voor anker liggende schepen te bereiken, die door onze luchtmacht op vernietigende wijze gebom bardeerd worden. Meer dan zestig schepen werden getroffen Drie oorlogsschepen en zes tien transportschepen werden tot zinken ge bracht. Tien oorlogsschepen en 21 handels schepen van allerlei grootte werden zwaar beschadigd of in brand gebombardeerd. Een voorpost-boot werd door luchtafweergeschut vernield en beschadigde 5 andere soortge lijke booten, alsmede 5 snelbooten. Onze vliegtuigen, die de operaties onder steunden, schoten 68 vliegtuigen neer. Ten Zuiden van de linie Poperinge-Kassel hebben zich onze uit het Westen. Oosten en Zuiden oprukkende legers vereenigd, terwijl zij sterke vijandelijke groepen insloten. Op het Zuidfront werd een vijandelijxe aanval met pantserwagens aan de beneden Somme afgeslagen. Ten Zuiden en ten Zuid-Westen van Amiens werden troepenconcentraties in de bosschen door bombardementsvliegtuigen be stookt. De vijandelijke verliezen bedroegen gisteren in 't geheel 89 vliegtuigen, 15 Duit sche vliegtuigen worden vermist. De strijd om Narvik duurt met onvermin derde sterkte voort. Onze troepen hebben stellingen in de bergen buiten de stad bezet en werden versterkt. Vliegtuigen bombardeerden een vijandelijk vliegplein en vernielden verschillende op het plein staande vliegtuigen. Onze uit Drontheim naar het Noorden op rukkende bergjagers hebben Fauske ten Oosten van Bodoe ingenomen. Een onzer on derzeeërs meldt het tot zinken brengen van 7 vijandelijke schepen met een tonnemaat van 38.480 bruto registerton. hemel. Mijn moeder weende tranen van vreugde, die echter getemperd werd door angst voor de twee andere jongens, die nog achterbleven. En wat denkt ge van den toestand? Zijt ge kontent dat de koning met zijn troepen het vuur gestaakt heeft Content, ge kunt niet gelooven hoe con tent. En toen was het de jonge vrouw, die heb woord overnam De koning heeft zeer wel gedaan met de overgave. Wat zou er anders van onze solda ten geworden zijn! En wij die achterbleven! Een uitmoorden zou het geweest zijn. De overmacht was... We zouden onzen plicht gedaan hebben ging de jonge soldaat voort. Natuurlijk we moesten optrekken en we moesten strij den en we zouden ons verdedigd hebben, ge lukkig dat de koning, die toch de verschrik kingen op het front meegemaakt heeft, bij tijds inzag dat er niets meer aan te doen was. En wat peist ge wel hoeveel honderd duizenden vluchtelingen, buiten de 500.000 soldaten en de bewoners van de streek zelf, daar op dat klein stukje grond te zamen ge pakt zaten! Als we daar moesten vechten en als er daar in gebombardeerd werd, wat al nutteloos bloed zou er niet gevloeid heb ben. Wij hebben allen de eerste dagen zoo nier en daar van die rare geruchten gehoord van ingehaalde of ingesloten Belgiscne soldaien die zonder meer naar huis gezonden werden. Het was niet om te gelooven. Dan kwamen de overgave en de slierten auto's en fielders met terugkomende vluchtelingen, war.: :s- schen hier en daar een Belgische soldaa ge leidelijk kwamen ze meer en meer afgerukt; volle auto's, soldaten hangend aan zijportie ren of liggend vanvoor op de spatborden. Vrachtwagens, proppensvol gestopt met onze jongens, hoog op de kap van de auto's De menschen wuifden hen- vol vreugde toe. Hier en daar witte doeken, door den wind uitgera feld ten teeken van overgave. Duitsche soldaten groetten. Een vader vraagt beangstigd naar nieuws van het zooveelste regiment. Hij is oud strijder en zijn zoon is nu ook opgetrokken. Dc meisjes hebben eenig nieuws van hun verloofde, ginder ergens rond Brugge, door een vluchteling gezien. Hun vreugd is groot, ze durven zich echter nog niet ten volle uiten. Hoe zullen ze Jan of Sus of Jef heb best ontvangen? Thans geen moeilijke vragen, geen oorlog- nieuws. geen opinies over den toestand. Al len verlangen naar hem, die tusschen dat half millioen soldaten op weg is naar huis. Morgen is hij hier, vannacht misschien. In de gebuurte is die en die al thuisgekomen. Iedere soldaat vertelt zijn wederwaardighe den vanaf het begin van den oorlog. Slechts, korte weken en het klinkt allemaal als een. oorlogsroman, die zich ever de vier jaren van 1914-1918 afspeelt. Vluchtelingen mengen zich in het gesprek, jongens van amper 15-16 jaar. die even tra gische dagen van honger, dorst, bombarde menten en paniek hebben meegemaakt. Die achterbleven verhalen over den aftocht en. de bezetting. Allen getuigen van droeve oorlogsdagen. Nu echter herademen ze even de eerste schok is voorbij. Ze verlangen naar het al gemeen wederzien. Laat ons hopen dat iedereen moge voldaan worden in de groote verlangens van deze da gen en bidden wij voor diegenen, die mis schien zullen teleurgesteld worden. Een ding is zeker men staakt het oorlogvoeren. Een leger van een half millioen is op weg naar huis. Van Duitsche zijde wordt een beschrijving gegeven van het huiswaarts keerendc Bel gische leger. In afwachting dat wij vroeg of laat hiervan ook een Vlaamsche lezing krij gen, geven wij een en ander uit de Duitsche beschrijving. Mist hangt boven het IJzerkanaal, waar 20 kilometer ten westen van leper nog ge vochten wordt. De grond dreunt van de ia- slaande granaten. Het is als een aanhouden*- de donder. Voor het portaal van het gedenkteeken tm Langemark beweegt zich sinds gisteren <!fc

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1