door HEDWIG COLRTHS- MAIILEK KORTE INHOUD HET ALGEMEEN NIEUWS II ZATERDAG 1 JUNI 1940. D Mevrouw Brigitte von Steinach bewoonde met haar man. Herman von Steinach en hun "pleegdochter Diana, het fraaie en rijke landgoed Dor neck. Herman vontSieinach was sedert drie jaar verlamd. Een 'ongelukkige val van het paard had hem dc verlamming van beide becnen gekost. De eigenlijke meesteres van Dorneck was echter Diana von Dorneck. Aan haar behoor den het mooie heerenhuis en alle daaraan grenzende uitgestrekte landerijen. Diana was sedert zeven jaren wees; zij had haar beide ouders snel na elkander verloren door een typhusepidemie. Haar moeder was het eerst gestorven en op den dag der begrafenis werd haar vader, Bobo von Dorneck, op het ziek bed geworpen, waarvan hij niet meer zou opstaan. Daar hij nog geen laatste wilsbeschikkin gen getroffen had, had hij reeds den dag vóór hij zich naar bed moest begeven zijn testament gemaakt. Behalve een nee) had hij geen bloedverwanten meer. Deze nee) was echter een mensch, wiens karakter en leefwijze hem slechts verachting inboezem den. Bovendien ivas hij met eene dame van twijfelachtige rewi'atie getrouwd Maar Bobo von Dorneck had een goed vriend deze vriend was Herman von Stei nach. Hij benoemde hem tot voogd over zijn ecnige dochter en tot bestuurder van zijn vermogen. Vóór hij stierf kon hij nog met hem overeenkomen dat Steinach en zijn vrouw op Dorneck zouden komen wonen, op dat ziin dochter in hare omgeving zou kun nen blijven. Pogingen van den neef van Bobo von Dor neck om zich. onmiddellijk na diens dood in te dringen op Dorneck. waarbij hij geen mid delen te slecht vond. mislukten dank zij het felle verzet van mevrouw Brigitte. Dadelijk na den aoo:t van zijn vriend had Herman von Steinach met zijn echtgenoo- te Dorneck betrokken. Hun zoon Lothar lie ten zij achter in de stad. waar hij spoedig zijn studies voor ingenieur zou eindigen om dan naar Zuid-West-Afrika te vertrekken. Na een bezoek aan Dora Sanders, haar beste vriendin, wordt Diana ernstig ziek. De Sandersen zijn de tegenwoordige be heerders van het landgoed Buchenau, dat vroeger door de von Steinach's bewoond werd die iiet echter wegens den slechten gang van zaken en geldgebrek moesten overlaten. Diana blijkt door roodvonk te zijn aange tast en haar toestand wordt steeds ernstiger; zij wordt dag en nacht biigest'ian door me vrouw Brigitte en verzorgd door een ver pleegster. die zij echter niet mag en waarvan zij uit een gesprek met het kamermeisje So phie verneemtdat dc dokter haar opgegeven heeft. Zou Diana sterven aan zouden de von Steinach's Dorneck moeien verlaten want de neet van Diana's vader zou onherroepelijk zijn rechten als erfgenaam doen gelden. Ook dit maakt mevrouw Brigitte ernstig ongerust en zij zoekt mei Diana naar een oplossing die geen andere kan zijn dan een huwelijk van Diana met den zoon Lothar. Noch deze noch zijn vader willen echter aan vankelijk hiervan weten, daar zij dit in strijd achten met hun persoonlijken eer, doch met dringende verzoeken en overtuigende woor den weet Diana tenslotte zoon en vader tot deze eenige oplossing te bewegen. Onmiddel lijk na het huwelijk werd het testament, waarbij Lothar als a nig erfgenaam van Dor neck zal optreden, vastgelegd en geteelccnd. Het werd een verschrikkelijke nacht. Bui ten huilde de storm. Hij scheurde takken van de boomen en wierp er verscheidene omver. Wild rukte hij aan de vensterblin den. alsof hij een toegang tot het huis zocht, waarin dit jonge leven den strijd met den dood voerde. Soms schreeuwde Diana luid. dan weer stiet zij zachte, klagende geluiden uit, die mevrouw Brigitte door het hart sne den. Zij zelve, Lothar en diens vader gingen niet naar bed. Lothar stond in de zijkamer aan het raam en keek naar buiten in den stormachtigen nacht. Zijn vader zat in zijn rolstoel dicht achter hem. Zij waren met hun beiden alleen. Lothar kon aan niets denken dan aan dat jonge schepseltje, dat hij met zijn geheele ziel bewonderen moest, nu zij daar zoo aan die verschrikkelijke koorts ten prooi op haar lijdensbed ter neder lag. Hij gevoelde zich zeer beklemd. Naar recht en wet was hij nu Diana's echtgenoot en het was hem, alsof hij nu deel aan haar had, alsof hij nu onaf scheidelijk bij haar behoorde. Wat was zij toch een buitengewoon, won derbaarlijk wezentjeDoodziek, met den zekeren dood voor oogen. dwong zij zich zelf tot het brengen van een reusachtig offer, om een mensch dien zij beminde, voor nood en zorg te bewaren. Welk een rijke lief dekracht lag er in dit kinderlijke vrouwtje Welk een edel hart zou deze verschrikke lijke ziekte vernietigen Hoe zij glimlachend haar heelen grooten rijkdom had wegge schonken, alsof het een kleinigheid was! En met hoeveel verstand had zij haar zaak be pleit en de bedenkingen van hemzelf en van zijn vader ontzenuwd! Waarlijk, die kleine Diana, die hij tot nu toe bijna niet had aangekeken, was een heldin, een grootmoe dig. edel wezen. En toen moest hij er weder aan denken, hoe zij gesidderd had en hem angstig had aangezien, toen de predikant zeide c Tot de dood u zal scheiden, Lothar riep op dit oogenblik zijn vader. Hij keerde zich om en vader en zoon zagen elkander een korte poos zwijgend aan. Daarop reikte Herman von Steinach zijn zoon de hand. Ge hebt het voor mij gedaan, mijn zcon. Laat het u niet terneder drukken. Ik weet. dat geen andere macht ter wereld u tot dezen stap zou hebben kunnen bewegen. Ge be hoeft er u niet bezwaard over te gevoelen. Maar ik ik kom mijzelf als een erfenis jager voor. Die laatste* woorden werden op zeer bitte ren toon uitgesproken. Vader hoe kunt u toch zoo spreken Dat is u geen ernst, Lothar greep zijn hand en drukte die stom aan de lippen. Lang zagen zij elkander aan. Eindelijk kon Lothar glimlachen. Ons geweten is vrij, lieve vader. Het ging er om Diana gerust te stellen. En wij heb ben het nog steeds in de hand om ons niet door hare bezittingen te verrijken. Laat ons eerst de ontknooping afwachten. En denk ook eens aan moeder. Zij heeft het wel ver diend. dat de zorgen voor de toekomst van haar afgenomen worden. Ik zelf kan nu raet een gerust hart vertrekken en mijne betrek king in Afrika aanvaarden. Wat er later gebeuren moet, zal de voorzienigheid wel be slissen. De oude heer drukte hem de hand. Wij begrijpen elkander, mijn zoon. Dorneck kan voor ons slechts een tijdelijk aan ons toevertrouwd goed zijn. Ja, vader Hij herademde. «Dan kan ik gerust zijn. Maar nog iets. Wat zal er gebeuren, als Diana, naar ik van ganscher harte hoop. beter wordt Lothar streek zich over het donkere haar, dat, in den hals zeer kort gehouden, over het' voorhoofd een weinig uit elkander viel. «Ik echter beschouw mijzelf als gebon- den. Zou tiet niet 't beste zijn, Lothar, dat ge uw vertrek naar Zuidwest Afrika ten minste uitstelde, tot de omstandigheden hier geheel vaststaan «Daar heb ik ook al aan gedacht vader. Maar ik ben door mijn contract gebonden. Ik zou een verbazende boete ie betalen heb ben als ik niet op tijd in dienst kwam. En zooveel geld bezit ik volstrekt niet. Van Diana's vermogen beschouw ik geen cent ais de mijne. Bovendien zouden er dan ginds voor mij voor de toekomst zeer gunstige vooruitzichten verloren gaan. En dan heb ik cok een dringende behoefte om mijn krach ten nuttig aan te wenden. En ten slotte ben ik hier, hoe het ook mag afloopen. overbodig. Wordt Diana, wat ik hartelijk hoop, weder gezond dan zal mijne tegenwoordigheid haar eer hinderlijk zijn. Zij moet met aan de boeien herinnerd worden, die zij vrijwil lig draagt. Zij moet dan tijd hebben om met zichzelf in het reine te komen. Ik blijf er bij, dat ik op den bepaalden tijd ver trek. Toen de dag begon aan te breken kwam mevrouw Brigitte een kwartiertje bij hen. Frederik bracht sterke koffie om de levens geesten weer wat op te wekken. Mevrouw von Steinach had ook den dokter die juist toen zij de ziekenkamer wilde verlaten, daar binnentrad, verzocht een kopje te komen ge bruiken. Zeer kort na haar verscheen hij dan ook en zeide Het verloop der ziekte van onze patiënte is zeer buitengewoon. Zoo even lieb ik ge constateerd, dat de uitslag zich begint te vertoonen. Alle drie zagen hem vol verwachting aan «Is dat een goed teeken, dokter?» vroeg Brigitte von Steinach haastig. Hij haalde de schouders op. «Koorts en uitslag zijn bij deze ziekte de sterkste factoren ter genezing; zij verwijde ren de ziektestoffen uit het lichaam. Of echter onze verzwakte patiënte deze nieuwe krachtproef zal kunnen doorstaan moeten wij slechts afwachten. Hare constitutie is in elk geval, hoe teer zij er ook uitziet, zeei taai. Vaak verwondert men er zich over. wat zulke naturen kunnen doorstaan. En daarom willen wij het in elk geval als een gunstig teeken beschouwen, dat het lichaam tracht zichzelf te helpen. In ieder geval staan er nog zware dagen voor de deur en ik moet u aanraden, geachte mevrouw, om zeer zuinig met uwe krachten te zijn. De „dokter had gelijk, er kwamen weder zeer moeilijke dagen. Nog voor men iets met zekerheid kon zeggen, moest Lothar vertrek- ken. Diana's toestand scheen opnieuw weder erger geworden te zijn. Maar thans kwam tenminste die eerst zoo geheimzinnig voort woekerende ziekte tot herkenbare uiting, zoodat. men haar met alle middelen kon be strijden. Lothar kon geen afscheid nemen van Diana. Toen hij voor de laatste maal aan haar leger tred. was zij buiten bewustzijn door de koorts en herkende hem niet. Hij kuste slechts zwijgend haar gloeiende be vende hand en verliet met bedroefden blik het vertrek. Dat het zijn eigen jonge vrouw was die daar lag, kon maar niet tot zijn brein doordringen. Hij zag slechts het hul- pelooze, zieke kind, aan wie hij gaarne een deel van zijn eigen levenskracht gegeven zou hebben, om haar te redden. Zijn afscheid van zijn ouders was kort en smartelijk. De moeder kon slechts voor enkele minuten van het ziekbed wegsluipen. Zij verpleegde Diana met bewonderenswaar dige zelfverloochening. Zacht snikkend sloot zij den geliefden zoon in haar armen en kuste hem met smar telijke innigheid. In vier lange jaren zou zij hem niet weerzien en het was haar alsof eene eeuwigheid hen ging scheiden. Vader en zoon zagen elkander sprakeloos in de oogen en drukten elkander de handen. Wie kon weten of dit niet een afscheid voor eeuwig was Door de zorgen om Diana verloor de smart der scheiding voor de ouders iets van hare scherpte. Brigitte von Steinach streed dag en nacht tegen Diana's ziekte, juist alsof het haar eigen geliefd kind was. dat zij red den wilde. Slechts gedurende weinige, korte uren gunde zij zichzelf de onontbeerlijke rust en gedurende dien tijd zat oom Herman in zijn rolstoel bij Diana's bed. Zoodoende was zij nooit alleen met de verpleegster, die wel zeer nauwgezet was in de vervulling harer plichten, doch wiei zwarte kleeding Diana beangstigde. Voor het vertrek van zijn schip had Lothar nog een telegram gezonden met een laatst vaarwel en met wenschen voor het voorspoe dig herstel van Diana. Deze bleef nog dagen lang die hooge koortsen behouden, terwijl haar geheele lichaam een roode vlek was geworden, zoo sterk had zich het roodvonk geopenbaard. Zij sprak allerlei onsamenhangende din gen door elkander, lachte en schreide en schreeuwde het soms uit als in doodsangst. Oom Herman en tante Brigitte riep zij te hulp tegen onbekende gevaren en soms ook Lothar's naam er tusschen. Tot de dood u zal scheidenzeide zij eens plechtig en daarna riep zij angstig «Lothar, geef mij uw hand; die is zoo warm en sterk help mij toch». Dan jammerde zij wederOom Herman o, die arme beenen van u die arme beenen Zoo woelde alles, wat haar gekweld had in haar koortsdelirium door haar hersens. Ook de angst voor den dood folterde haar. Laat mij niet sterven, tante Brigitte: ge zijt sterk laat mij niet sterven, schreide zij en greep krampachtig in de dekens. Oom Herman cn tante Brigitte leden zwaar bij het aanzien van het lijden van het arme kind en steeds meer begonnen zij van haar te houden. Toen kwam er weder zulk een nacht, waar in niemand naar bed wilde gaan. Deze keer was de natuur daar buiten vredig. De volle, heldere schijf der maan stond boven het park en er was geen zuchtje in de lucht, Weder was de dokter dezen nacht op Dor neck gebleven, daar hij wist, dat thans de crisis zou komen. In de late middaguren week ook hij niet meer van Diana's bed. maar bleef de patiënte opmerkzaam gadeslaan. Tegen drie uur slaakte Diana een luide kreet en keerde zich daarop, zacht weenend, op haar zijde. Herman en Brigitte von Stei nach sidderden en grepen elkander kramp achtig bij de handen. De dokter was opgestaan en boog zich luis terend over de zieke. Lang bleef hij in die houding en het echtpaar hield den adem in. alsof daardoor een wending ten kwade zou kunnen worden tegengehouden Eindelijk richtte de dokter zich langzaam op en vatte Diana zeer voorzichtig bij den pols. Toen kwam er een glimlachje op zijn gelaat en een diepe zucht verruimde zijn borst. Hij trad op het echtpaar toe en drukte beiden de hand. Zij slaapt, fluisterde hij alsof hij een blijde boodschap verkondigde, wat het dan ook in werkelijkheid was. Van dit uur af was de macht der koorts verbroken en Diana kon als gered beschouwd worden. Vurige gebeden stegen uit twee eerst zoo beklemde en thans •zoo dankbare harten ten hemel op. Diana sliep onafgebroken, diep en vast, tot den volgenden middag en weder, na een korte poos, waarin men haar versterkende middelen toediende, den geheelen dag en nacht tot den volgenden morgen. Het was doodstil in huis, men liep voorzich tig op de teenen om de genezende slaap der jonge meesteres van Dorneck niet te storen. Toen zij dan den volgenden morgen ont waakte, keek zij mevrouw Brigitte droomerig aan. «c Ik heb honger, tante Brigitte. zeide zij zacht met een zwakken glimlach. De oude dame had bijna een luide vreugde kreet geuit. Dit was de eerste keer sedert Diana ziek geworden was. dat zij om voedsel vroeg. De dokter had reeds voorgeschreven wat men in dit geval aan de zieke zou mogen toedienen, want de grootste voorzichtigheid was nog steeds geboden Met de grootste voorzichtigheid en gelukkig glimlachend goot mevrouw Brigitte haar pleegkind wat vloeibaar voedsel in den mond. hetwelk Diana met zichtbare eetlust tot zich nam. Dadelijk daarop sliep zij weder in. Zoo ging het meerdere dagen. Diana sliep zeer veel en werd telkens slechts voor zeer korten tijd wakker om voedsel tot zich te ne men. Het ging langzaam, maar gestadig, de ge nezing tegemoet, hoewel dit teere lichaam maandenlang noodig had om zich te herstel len. Slechts èeer langzaam kwamen haar krachten weder terug en de geheele winter ging voorbij voor zij weder in staat was zich van haar leger op te heffen. Maar toen einde lijk de warme voorjaarszon weder door het venster scheen en mevrouw Brigitte haar pleegkind voor het open raam op een warm, beschut plekje installeerde, verlangde Diana er weder hartstochtelijk naar om naar buiten te kunnen gaan. Tante Brigitte droeg haai den volgenden dag zelf, als een kind op haar sterke ai-men naar beneden naar de zonnige, tegen den wind beschutte verandah. Daar werd zij vooreerst gemakkelijk en warm op een ligstxxil neergelegd. En nu werd ook oom Herman weder naar beneden gedra gen. Men zette zijn stoel naast dien van Dia na en zij keken elkander glimlachtend in de oogen en hielden elkander bij de handen vast. Hoe mooi was het tocli hier buiten in het gou den licht na die lange, duistere gevangen schap. Tante Brigitte's heele gezicht straalde en langzamerhand begon zij haar ritten op Triumph weder te hervatten. Diana en oom Herman maakten weder gezamenlijke uitstap jes naar het tooverland en ondergingen de indrukken van het schoone dubbel intensief. Nu kwam ook Dora Sanders dikwijls van Buchenau overwippen soms alleen, soms met haar vader en moeder. Dora's vroolijkheid en overmoed oefenden een weldadigen invloed op Diana uit. En als zij dan zachtjes om Dora's grappen lachte, verheugden zich haar pleeg ouders alsof iemand hen een kostbaar ge schenk gegeven had. Niettegenstaande allen arbeid hield tante Brigitte steeds tijd genoeg over om haar lieve dochtertje naar hartelust te vertroetelen. Deze krachtige vrouw had nu ook haar luid ruchtigheid weer teruggekregen, nu de zorgen om Diana's leven uit haar hart weggenomen waren. Alleen in den omgang met Diana zelve hield zij zich nog in bedwang Maar op zeke ren dag zeide Diana met een zacht, schelmsch lachje. Tante Brigitte, als u wilt dat ik weer ge heel gezond en sterk zal worden, dan moet ik ook uw ouderwetsche standjes weer eens hooren. In mijn tegenwoordigheid neemt u zich altijd zoo verschrikkelijk in acht, dat ik mijzelf altijd nog voorkom, alsof ik erg ont zien moet worden. Speel eerst maar weer eens llink op ik geloof, dat dat mij veel goed zal doen. Dat liet mevrouw Brigitte zich geen twee maal zeggen, want dat inachtnemen viel haar kolossaal zwaar. Zij lachte uit den grond van haar hart en zeide vergenoegd Dat zullen we dan hebben, schattekind. Als ge daar gebrek aan hebt, kan ik u wel helpen. En nog dienzelfden dag kon Diana genieten van een stortvloed van echt, onver- valschte krachttermen, die tante Brigitte uit stortte over de hoofden van een paar arbei ders, die het grasveld r.usschen het huis en het park niet zoo in orde gebracht hadden, als mevrouw Brigitte bevolen had. Oom Herman en Diana hoorden van de verandah uit dezen opwekkenden woordenstroom met genoegen aan en glimlachten tegen elkander. Zeg, Diana, doet 't u al goed vroeg de oude heer. Zij knikte zuchtend van genoegen «Ja. ge lukkig. Juist dat heeft mij ontbroken en ik heb er erg naar verlangd. Goed zoo, mijn kind. Zulke onveders zui veren de lucht en de Heer weet wel, waarom hij de menschen zoo verschillend geschapen heeft, dat de een werkt als zonneschijn en de ander als onweer. Gij zijt mijn zonneschijn en tante Brigitte zorgt voor het onweer. En mij is het ook echt prettig te moede, als ik haar donderslagen hoor. Weer knikte Diana. En toen wierp zij haar warme dekens van zich af en stond voor de eerste keer alleen op. Nu zal ik tante Brigitte ook een genoegen bereiden, zeide zij glimlachend en ging langzaam de treden van de verandah af en over het gazon op tante Brigitte toe. Deze snelde haar verheugd en tevens verschrikt tegemoet. Schattekind nu niet ineens al te dap per O, wat ben ik in mijn schik, dat ge nu weer kunt loopen Maar steun nu op mij. En voorzichtig geleidde zij Diana een poosje in het zonnelicht heen en weer. Diana leefde nu zienderocgen weder op in de versterkende voorjaarslucht. Zij moest zoo veel mogelijk buiten zijn. in de zon liggen en wandelen, maar dit laatste slechts zoo, dat zij zich niet te veel vermoeide. Tante Brigitte zorgde voor krachtige, doel matige voeding en kon naar haar zin niet genoeg doen om Diana dik te voeren Haar zruine oogen begonnen het leven weer blij tegemoet te zien en dc gouden lichtjes in die oogen schitterden warm en zonnig van nieuw ontwaakte levenslust en levensvreugde. (Wordt voortgezet.)

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6