DE CANADEES BANTING OVERWINNAAR VAN DE SUIKERZIEKTE Aankondigingen Door zijn uitvinding van het insuline HOE MEN IN JAfAN VISCH VANGT Het werd al te erg 1 Waar komen de aardbeien vandaan De natuur dienstbaar gemaakt Verkoop uwe Meubelen HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 1 JUNI 1940. De Canadees Banting was heelmeester- assistent in de Medische School van West- Ontarfo (Canada». Maar 's avonds na zijn werk in de kliniek, las hij heele boekdoelen wetenschappelijke pancreas-literatuur. (Pan creas alvleeschklier). Hij leerde, dat wij allen aan diabetes (suikerziekte) zouden sterven als we geen alvleeschklier hadden, dat geweldig veelzijdig fabriekje van fermen ten, dat door z'n afvoerbuis naar den dun nen darm een geheimzinnig vocht afscheidt, dat suikers uiteen doet vallen, vetten ont leedt en proteïnen uit elkander haalt, zco- dat ons lichaam ze kan absorbeeren en ge bruiken. Hij leerde dat het de eiland-cellen van de pancreas zijn, die bij diabetes-lijders op een geheimzinnige manier hun goede eigenschap pen verliezen. Dit was de vraag die hem bezig hield. Zou er niets op te vinden zijn om met de gezonde eiland-cellen van de degenereerde pancreas van een hond, wiens pancreas-afvoer afgebonden was, een aan suikerziekte stervenden hond. wiens pancreas was weggenomen, in het leven te houden Op zekeren avond krahielde Banting drie zinnetje in zijn aanteekenboek Afvoerbuis van pancreas van een hond afbinden. Zes tot acht weken wachten tot degeneratie is ingetreden. De rest wegnemen, en extrahee- ren. Toen wist Banting reeds, dat hij voor heelmeester niet in de wieg was gelegd. Hij begon met het pancreas van een hond af te nemen. Onmiddellijk was het met het dier bergafwaarts gegaan; het was vreeselijk dorstig en zoo hongerig als een wolf het was precies een zwaar gevoel van diabetes bij den mensch. Zonder pancreas was het lichaam van den hond eenvoudig niet in staat, suiker te verbranden. Banting gaf het dier suikerwater te drin ken, maar niets van die glucose was in het lichaam gebleven om de weefsels te voeden; alles vloeide weg in stroomen urine. Dan legde Banting de buikholte van een gezonden hond open (een beest dat reeds weken geleden hersteld was van de operatie, waarbij de Canadees de afvoerkanalen van de pancreas had afgebonden) en nam weg wat er van die pancreas nog overbleef, en deponeerde dat verschrompeld overblijfsel, nauwelijks een duim groot, in een vijzel, afgekoeld, ijskoud. Met wat koud zout water maakte Best, de assistent van Banting, er een brouwseltje van, filtreerde het soepje door filtreerpapier, verwarmde het filtraat voorzichtig tot lichaamswarmte, en spoot het in den halsader van den anderen aan diabe tes stervenden hond. En de suiker van dat ten doode opgeschre ven dier sloeg omlaag, tot nauwelijks meer dan het suikergehalte van een volmaakt ge zond dier. Een uur later stond de hond op. en liep rond. Den verigen dag waren de dosis suikerwater, die hem werden toege diend, regelrecht door hem heen gegaan, maar thans verwerkte zijn lichaam de suiker weer. Banting gaf de dose-extract van gedege nereerde pancreas een naam isletine Maar... het wonder bleek niet blijvend; den volgenden dag was de hond dood. Maar Banting zocht, en bleef zoeken, experimen teerde en bleef experimenteeren. tot hij het tenslotte ging beproeven onze plaatsruimte is te beperkt om te vertellen hoe hij daartoe kwam met de pancreas van ongeboren kalveren, met de pancreasklieren dus van kalver-embryo's van drie of vier maanden. Dat goedje bracht het giftighooge suikerper- centage van den eersten suikerzieken hond dien hij voor zijn proefneming gebruikte, met een smak omlaag. Later bleek, dat ook de groote pancreas- klieren van pas geslacht volwassen vee heel goed gebruikt konden worden om er het kostbare isletine uit te extraheeren; als die bewerking maar geschiedde met een weinig aangezuurden alcohol, in plaats van met zoutwater. Aangezuurde alcohol hield de werking van het verteringssap. dat het isle tine vernietigde, tegen, en scheidde het won derdadige isletine, gereed voor het ver bruik, af. 25- X Banting's vriend. Gilchrist, leed aan sui kerziekte. en hij zou het eerste menschelijk proefkonijn worden. Banting liet hem een ounce (28.35 gram) zuivere glucose slikken. Zal het isletine er ook Gilchrist's lichaam toe brengen, iets van de suiker te verbran den, in plaats van zichzelf te verslinden door het verbranden van z'n eigen vet en proteïne Inderdaad Gilchrist was spoedig in zijn beenen dat lamme gevoel kwijt, voor het eerst sedert maanden werd zijn hoofd weer helder; voor het eerst sedert jaren genoot hij weer van een echten maaltijd, en deed daarna een wandeling. Den volgenden mor gen moest hij echter weer zijn beenen mee sleepen, maar geen nood. hij liet zich op nieuw met isletine (dat intusschen insuline was gedoopt, misschien omdat dat beter La tijn was) inspuiten. Verschillende diabetes-lijders werden door Banting op gelijkaardige wijze behandeld; geen enkele stierf, maar allen moesten ze regelmatig om hun isletine- of insulinespuit- je terugkomen. Er kwamen mensehen die in hun urine 2000 calorieën en meer in den vorm van suiker en zuur kwijt raakten. Hun verwoeste pancreas kon het voedsel niet. langer omzet ten in glycogeen, het dierlijk zetmeel, dat door lever en spieren vervolgens tot een sui ker verwerkt moest worden, die door het lichaam kon worden verbrand, om nieuwe krachten te krijgen. Na lang lijden kwam tenslotte de bewusteloosheid, en uit die ver- dooving was tot op die dagen van Mei 1922 haast geen enkele suikerzieke ooit ontwaakt... tot het insuline verscheen, en Banting de sten enden mee behandelde van de eel ste 12 patiënten die reeds in verdooving lage bracht de Canadees er acht weer tot ed krachtig, gezond leven. Heden ten dage behoeft geen enkele diafr ticus meer in dien toestand van verdoovin te geraken en daarin te sterven. In 1927 b.\ behandelde Dr Joslin (Boston) 1241 diabete; patiënten, waarvan er 43 stierven, maar in één in dien toestand van bewusteloosheid. In nog een ander opzicht heeft Banting! insuline den wreeden loop der suikerziek verstoord. Vroeger, vóór Banting, waren li- de kinderen die er onherroepelijk aan stie= ven. Hoe ouder de lijder was, des te groot-, waren zijn levenskansen. Thans is die ve houding omgekeerd, zoodat de natuurlij 1 wetten van het leven weer opgaan. Aan cl jaren, die een kind dat diabetes krijgt kaï heeft nog te zullen leven, is binnen de grei zen van het menschelijk leven zelf. gee grens te stellen zei voornoemde Dr Josln die tevens de meening is toegedaan, dat c suikerziekte door Banting een we doende ziekte geworden is, die wellicht no veel zal bijdragen tot de oplossing van h( geheim van het verkalken der aderen b alle menschen. wetend dat de diabetes begir. met een teveel aan vet, en dat te veel ve zich ophoopt in het lichaam en in de adc ren komt. Het insuline is dus weliswaar geen eigen lijk geneesmiddel, omdat ernstige lijders^ d injecties regelmatig moeten blijven volhoii den, maar de mcesten hebben er hoe lange hoe minder behoefte aan de zieke pancrea.1 door het insuline ontlast, schijnt zichzel langzamerhand te hei-stellen. Met recht en reden mogen we besluiten honderd-duizenden diabetes-lijders werdeil reeds door Banting gered; ontelbaren zullei steeds hun redding in eerste instantie aai hem te danken hebben. De cormorans zijn met lange touwen aan de booten bevestigd, wanneer de Japansche visschers uitvaren. De vogels duiken diep onder water en komen gewoonlijk aan de oppervlakte met visch in hun bek, die ze zelf niet kunnen inslikken, dank zij de ringen om hun hals bevestigd. De visschers hoeven dan ook slechts de visschen uit hun bek te nemen. In het Pasteur Instituut te Bangkok (Siam), waar vergiftige slangen worden ge fokt. voor hun gif. waarvan serum tegen slan genbeten wordt gemaakt, is een Siamees, ge naamd Suttram. meer dan honderd maal gebeten. Maar tegenwoordig behandelt hij de slangen met meer respect, want de kos ten van zijn injecties worden voortaan van zijn loon afgetrokken Sindsdien is hij nog niet gebeten 1*0.. INGENIEUR univ. diploma's, degl. alg. ontw. technisch en administratief on derlegd, kent Nederl., Duitsch, Fransch. En- gelsch. Beste refer, zoekt passende be- trekk. zelfs voorloo- pig. Schrijv. Bureel van blad. onder lelt. X. B. 80663 JOURNALISME Oud medewerker aan verschill. bladen en tijdschriften, kennen de vijf talen, refer, grondige alg. ontw. biedt zich aan. Schr. bureel van het blad onder letters Y. B. 80664 Reeds bij de Grieken en Romeinen waren, de aardbeien bekend, echter werden zij niet overvloedig gekweekt. De Mooier, van Ziüd- Spanje hebben de heerlijke vruchten in aan zien gebracht; zij verbouwden ze in de tui nen van Granada en Cordova. In het jaar 1570 brachten de Mooren de aardbeien over den Rijn. waar zij in 1570 als lekkernij opgang maakten. Ook in Frankrijk werden de aardbeien graag ge geten. In 1700 voerde Canada de z.g. Virgi- nische aardbeien in Engeland in en spoedig daarop werden ze over het geLc-ele vaste land van Europa geteeld. In 1800 kwam de uit Chili afkomstige reuzenaardbei al de andere soorten groote concurrentie aandoen. Aardbeien zijn een goed middel tegen rheumatiek. Kortgeleden maakten we melding van de plannen om de warmwater bronnen op IJs land dienstbaar te maken aan de electrici- teitsvoorziening van de hoofdstad Reykjavik en thans komen er weer plannen om de warm te van den Vesuvius te gebruiken voor indus- trieele doeleinden. Nieuw is dit laatste plan niet, want meti neeft er vroeger ook al eens ovei geschreven, maar toen wilde men in den kratermond een grooten stoomketel bouwen, die Napels zou voorzien van centrale ver warming en warm water, dingen die in dat warme land niet in de eerste plaats noodig zijn. Maar nu wil men het land voorzien van goedkoope electrische stroom, geprodu ceerd door den Vesuvius. Dit plan heeft meer waarde, omdat de natuurlijke krachtmiddc- len in Zuid-Italië niet in groote mate aan wezig zijn. PROEFLEZER Nederl. - Fransch. 18 jaar praktijk, beste ref. zoekt werk in drukkerij. Brussel of provincie. Schr. bu reel blad onder lett. B. A 80665 Meubeibewaar- plaats Groote lokalen, mo dern en proper Vei ligheid en verzeke ring. Zeer e- :ge voorwaarden. 48, ANTWERPSCHE- STEENVVEG. 48 BRUSSEL-NOORD 80661 CHAUFFEUR ged'.plom. vr. plaats FrF., VI. voor auto of cam Schrijv. bureel van blad ond letters B. C. 80666 ADMIN. secretaris 36 j. algem ontwik, goed voork. welbespr. Nederl Fr. Eng st. noties Duitsch, dact. boekh. alle bureelw zoekt betrekk. als ad ministratie-secretaris, bediende. redacteur, o a Ook halve dag of 3 d p. w Uitstekende rei nijverh. en bank wezen. Brieven onder lett I B. Bureel van dit blad 80647 IK BIED MIJNE DIENSTEN AAN 44 j Fr. VI.. Organ, beheer, belast, secret, en best. crediet boekh. en expert; alle b a n k diensten. be twistbare zaken, koop en verkoop, briefw. gr erv. in zaken en alle waarb. eerl en betrouwb. Goede ge- tuigschr. Schr. bureel blad onder lett U B 80660 RESTAURANT RICHARD Vooruitgangstraat. 33. Brussel, vr aanstonds bekwame meid, onge veer 40 j. voor alle werk. Kost en inwoon en goed loon. 80659 in volle vertrouwen en tegen de hoogste prij zen in het HOTEL DES VENTES BRUXELLOIS 48, Antwerpsche steenweg (LET WEL OP HET Nr 48.) Afhaling aan huis en thuisbestelllng. Alle dagen verkoop van hand tot han-d. 86631

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7