Diksmuide zwaar geteisterd In de Centrale der K. A. J. te Brussel 40 TAAIË WEERSTAND DER GEALLIEERDEN IN DE STREEK VAR VEURNE EN DUIN KERKEN. - DE DIJ CASSEL INGESLOTEN ENGEIJf'HE TROEPEN WERDEN VERNIETIGD DAGBLAD Hulp aan vluchtelingen in nood I Het Duitsche legerbericht Eerste jaargang. Nr. 8 Zondag 2 en Maandag 3 juni 1940 HET ALGEMEEN NIEDWS VOOR ANNONCEN Em. Jacqmainlaan, m\, BRUSSEL Beheer en Redactie 127, Em. JACMAINLAAN, 127 BRUSSEL TELEFONEN l Beheer 17 21 20 17 21 40 Redactie i 17 27 90 17 27 97 17 92 43 17 21 20. Na 20 u. bij voorkeur 17 92 43 Aankondigingen i 17 2140 PRIJS CENTIEM De kerk totaal uitgebrand In afwachting dat wij zelf kunnen uitma ken in hoeverre Diksmuide geteisterd is, ge ven wij hier een uittreksel van een artikel, dat geschreven is door een Duitsch journa list. De steeds vooruittrekkende Duitsche stoot troepen doorheen Vlaanderen bereikten ook Diksmuide, dat na heftige bombardementen ingenomen werd. Diksmuide De stad die omzeggens het éérst en het meest, een beeld van verwoesting uit den wereldoorlog 1914- 1918 voor oogen brengt. Met den grond werd deze stad m den vorigen oorlog gelijk ge maakt. Na den oorlog toog men met Vlaam sche hardnekkigheid weer aan het werk om de stad herop te bouwen. Hebben wij allen ze niet gezien, toen wij op bedevaart gingen naar de graven van onze gesneuvelde Vlaam- sche Helden. We keilden de stad door en door. alle nieuw opgetrokken gebouwen heb ben we toen bezocht. We stonden in bewon dering voor de wijze manier, waarop de bouwKimdigen het plan van de stad en van ieder gebouw en monument afzonderlijk naai de oorspronkelijke gegevens hadden uitge werkt en opgetrokken. En nu V De troepen van de geallieerden verdedigden de stad na den aft-ochl van de Belgische legers. Reeds op Woensdag voormiddag drongen Duitsche stoottroepen in de stad binnen, in den loop van den namiddag bestormden zij de Fran- schen en Engelschen, die in Westelijke rich ting naar de kusten van het Kanaal gedre ven werden. Onophoudelijk werd de stad onder artillerievuur genomen, zoodat er een groctc verwoesting werd aangericht. Vliegers vlogen boven de stad en bombar deerden straten en gebouwen, Ook brand bommen werden geworpen De prachtig her bouwde kerk werd getroffen en brandde vol ledig uit. Alleen de zware steunmuren van de kerk en de toren bleven recht staan, de rest één puinhoop. Ook de omstaande ge bouwen. zooals de dekenij en het klooster der Eerwaarde Zusters zijn vokedig vernield Talrijke huizen, vooral op het prachtige marktplein, stonden in brand Over de stra ten walmden zware rookwolken en een brandreuk hing over de ganschc stad. Het is vanzelf sprekend dat onder de burgers tal rijke slachtoffers zullen gevallen zijn. Zoo viel de laatste Vlaamsche stad De Duit sche soldaten bombardeerden een met mu nitie volgeladen trein, die in de lucht vloog. Ze hebben in Diksmuide de nog goed be waarde Duitsche stellingen uit den vorigen oorlog- bezocht. Ze werden als museum inge richt. De Duitschers hebben de plaats bezichtigd waar zich den Bloemmolen bevond, en waar de soldaten uit den wereldoorlog zich een vaste stelling uit ijzer en beton, met tal- rijke kasematten, schuilplaatsen en loop grachten. welke bestand waren tegen het hevigste artillerievuur, gebouwd hadden. Ze zagen in de onderstanden de reeds sterk ver roeste Duitsche wapens. Duitsche helmen, uniformen, enz. Diksmuide Wat al herinneringen voor de Vlaamsche oudstrijders en voor de Vlaam sche bedevaarders naar de graven van d^" IJzer Een kort en vlug bezoek aan de K.A.J.- Centrale aan het Zuidstation te Brussel. Honderden vluchtelingen loopen en staan en zitten hier vóór het reusachtig gebouw van de Kajotters. Hier is een deel van al de oor logsellende samengekomen. Met groote let ters in de beide landstalen staat op den ge vel van het gebouw te lezen Hulp aan vluchtelingen in nood Het klinkt als een noodroep, kort en klaar Wij schuiven tusschen de vermoeide en de schreiende kinderen door. Hier een oude vrouw met krukken daar een groepje devote en afgematte nonnetjes, overal fietsen en pakken en kinderwagentjes, proppensvol ge laden. Een vraag, een wenk en daar gaan we ge- ruischloos met de lift de hoogte in. In een klein kamerken. sober en met... Juffrouw Van der Jeugd, de spil van gansch het drukke huis, nu door duizenden ongelukkigen be stormd, staat ons gewillig een interview toe. We moeten niets vragen. De juffrouw ver telt zoo maai Vrijdag, 10 Mei, tegen den avond vroeg in den morgen was de oorlog uitgebroken kregen wij de eerste vluchtelingen 23 in getal. Het waren menschen uit de Kempen, die zonder veuvittiging, door den eersten angst aangegrepen, gevlucht waren. Wij heb ben ze slaapgelegenheid en eten bezorgd. Wij Ja, allemaal juffrouwen, de man nen, onze jongens, waren weg. We stonden gansch alleen En of we onze handen nol haddenDe eerste dagen hebben ..wij vol gende vluchtelingen opgenomen en verzorgd 10 Mei 23 vluchtelingen; 4 middagmalen gratis; 11 Mei 140 vl. en 75 middagmalen; 12 Mei 320 vl en 105 middagmalen; 13 Meif 168 vl. en 89 middagm.; 14 Mei 240 vl. en 205 middagm.; 15 Mei 339 vl. en 194 mid dagm.; 16 Mei 415 vl. en 430 middagm.; 17 Mei 420 vl. en 360 middagm.; 18 Mei 415 vl. en 287 middagmalen Op 18 en 19 Mei werd de Centrale gedeel telijk bezet door cfe Duitsche troepen. Maar ook de Duitschers zagen weldra in wat voor noodzakelijk en nuttig werk hier voor hon derden, voor duizenden ongelukkigen ver richt werd. Ze hebben dan ook gelukkig het gebouw ontruimd en ons vrij spel gelaten. Op 21 Mei werd er hier door ons en met medewerking van M. Waucquez, schepen voor de stad Brussel, overgegaan tot het stichten van een Officieel Bureau voor Hulp aan Vluchtelingen E;en vast comité kwam tot stand. Het waren toen de dagen dat door de pa niekstemming ook van hieruit een algemeene vlucht werd ingezet. Van de 1.500 geneesheeren in Brussel, ble ven er amper 100 over, meestal katholieken. De vele hulpdiensten in de stad die nu be staansrecht en werk hadden, lagen uitmekaar gerukt, nergens was er hulp te verwachten. En de nood steeg. In de K.A J.-Centrale was alleen maar het vrouwelijk personeel aan 't werk lederen nacht logeerden wij 800 vluchtelingen. Gemiddeld werden 1.000 eet- malen per dag uitgedeeld, kosteloos of be taald. Eiken avond, tot diep in den nacht, soms tot 2 uur in den morgen, namen wij alle vluchtelingen op ze kregen boterhammen en warme koffie, zieken werden verzorgd, allen vonden nachtverblijf Seffens werd er een Geneeskundige Dienst samengesteld. Van de honderd hier in Brussel gebleven geneesheeren, staan er ons 15 geheel ter beschikking. Het gebeurt dat 4 geneesheeren tegelijk hier aan 't werk zijn Ook de vrijwillige verpleegsters welke wij anders van geen enkele organisatie kon den loskrijgen, omdat ze niet meer beston den doen hier uitermate hun best. Vooral bij de voetgangers met zeere of gekwetste voeten, welke gezuiverd, verzorgd en omwon den worden. De meeste aandacht van deze verpleeg sters gaat natuurlijk naar de kinderen die het meest te lijden hebben. De schamele dutskens worden direkt gewasschen en voor zien van zuiver linnen. Dagelijks krijgen wij versche melk binnen voor de zuigelingen. Ook wordt door een speciale dienst van deze juffrouwen uitgekeken naar zieken dia onmiddellijk moeten aangepakt worden zooals mazelen en andere besmettelijke ziek ten. De infirmières hebben zooiets direkt in de gaten. De zieken worden dan onmiddel lijk afgezonderd en in een door ons inge richte zaal ondergebracht. Andere hospitalen staan nu ook ter beschikking van zulke ge vallen. Het is moeilijk om gelooven hoe las tig het is zoo'n zieke, hetzij het een kind is of een volwassene, van de familiegroepen te moeten scheiden. In deze omstandigheden zijn al deze vluchtelingen, die dagenlang reeds door alle gevaren heen allerlei last gehad hebben om bij mekaar te blijven, ja, die menschen uit him groep of van hun huishouden hebben zien vallen om niet meer op te staan, dubbel aan mekaar gehecht. Ze begrijpen die tijdelijke scheiding niet. En toch is het hoogst noodzakelijk. Zelfs de Duitsche overheid is uitermate streng in ge vallen als deze, daar besmettelijke ziekten, eens dat ze in het volk zijn ingeslagen, ver schrikkelijker verwoestingen aanbrengen dan een oorlog. (Zie vfervolg volgen-de bladzijde); Een zicht op de Groote Markt van Diksmuide met links het Stadhuis en Belfort' toren en rechts, achter de huizen, de kerk. Gansih deze kerk brandde uit, alleen de steunmuren en de toren "echts bleven staan- Ook op de Markt werden verschillende huizen verweest. De oneemeene cirukte vóór het Kajottershuis te Brussel, dat een der verzamel' plaatsen voor vluchtelingen is, waar hulp en bijstand wordt verleend. Het Oppercommando der Weermacht maakt het volgende bekend: terwijl de massa van de troepen in Noord-Frankrijk vernietigd of gevangen genomen is, bieden nog eenige, hier en daar verspreide en ingesloten afdee- lingen, weerstand, welke spoedig zal gebroken zijn. De aanval tegen de rest van het En- gelsch leger, in den vlakken, nog slechts wei nig kilometer diepen en door opstuwingen dei- kanalen beschermden boog langs de kust, tusschen Veurne en Bergues. alsmede ten Westen van Duinkerke. is aan den gang. De tegenstander biedt hier taaien tegen stand. teneinde zooveel mogelijk soldaten met de schepen te redden. De bij Cassel ingeslo ten Engelsche strijdkrachten werden bij een poging om naar het Noorden door te breken, vernietigd. De groote massa der Duitsche di visies in Artois in Vlaanderen is vrij gewor den voor nieuwe verrichtingen. Het aantal gevangenen en de buit kan nog niet bij bena dering vastgesteld worden. Het optreden van de luchtmacht in den loop van den 30 Mei werd sterk belemmerd door het slechte weder. Desniettegenstaande, werden de haveninstel- lingen van Duinkerke opnieuw aangevallen. De oorlogsmarinc richtte de verdediging van de gezamenlijke Hollandsche en in Duitsche handen gevallen Belgische en Fran- sche kust in. Een Duitsche snelboot slaagde er in vóór de Belgische kust een vijandelijken torpedojager door een torpedoschot tot zin ken te brengen. In den nacht van den 31 Mei vielen Brit- sche vliegtuigen niet militaire doelen aan in Noord-Duitschland. Ernstige schade werd nergens aangericht. In Zuid-Holstein werd een vijandelijk vliegtuig door een nachtjager neergeschoten. In Noord-Frankrijk verloor de vijand dria Fransche en één Britsch gevechtsvliegtuig. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1