BERICHTEN DIT MEDEDEELINGEN VAN HET DUITSCHE NIEUWSBUREAU (D.N.B.) AAN DE DIJ IE Belangrijk bericht !:P Italië zou deelnemen Vervoer en industrie Het vernietigen van een hindernis van beton en siaal, in den nacht Gezond klimaat aan den oorlog De Belgische vluchtelingen ongewenscht in Frankrijk Ds Nederlaudschs krijgs gevangenen worden geleide lijk vrijgelaten Frankrijk zai zware weken beleven komen in Holland terug in werking Gibraltar is Spastisch Evacuatie ia Engeland Gibraltar wordt ontruimd Een toespraak van Z. H. den Paus HET ALGEMEEN NIEUWS n, DINSDAG 4 Jlil Het Stadhuis van Oudenaarde dat slechts heel licht getroffen werd. Uit Duitsche bron wordt het verhaal ver strekt, hoe een kleine troep pioniers, tijdens den nacht, een versterkte stelling van de Dijlclijn vernielde. De gepantserde hindernis bestond uit be- tonrollen, aan elkander verbonden door zwa re staven, die een snellen opmarsch moesten belemmeren, waarbij dan ook de aanvallende infanterie door het geschut van een tegen strever werd opgehouden. Achter de hinder nis had zich deze opnieuw slagvaardig opge steld. Nog tijdens den nacht moest de hin der uit den weg worden geruimd: aldus luid de het bevel van den Divisieaanvoerder, zoo dat eene compagnie pionniers met deze op dracht werd vooruit gezonden. De compagniechef, een luitenant, vormde zijn groep als volgt: twee afdeelingen van ieder vijf man voor het opblazen der verster king zelf; en twee aanvalsgroepen van tien man ieder. Door de duisternis beschut, ruk ken de mannen behoedzaam door de veld- postenlijn van de infanterie, over een af stand van ongeveer één kilometer, tot zij slechts een paar honderd meter van de hin dernis verwijderd zijn, waar de tegenstrever de wacht houdt op de baan. De verbinding tusschen de verscheidene compagniegroepjes wordt bemoeilijkt: de manschappen bemerken zulks niet; zij strui kelen door pikzwarte duisternis tot zij plots vaststellen dat zij alleen staan. O-»-- Tk breng ter kennis van het publiek dat de samenscholingen cp den openbaren weg verboden zijn ter gelegenheid van het voor bijkomen der Belgische soldaten en der vluchtelingen, die naar hunne haardstede terugkeeren. De militairen moeten verzocht worden zich bij den politiecommissaris van hun kwartier aan te bieden om hunne terugkomst te mel den. Dc Duitsche Militaire Overheid eischt dat de belanghebbenden zich niet in c!e straten ophouden en dat zij binnenhuis blijven. Ik verzoek mijne medeburgers zicht stipt aan deze regels ie willen schikken; de gerust heid onzer soldaten en der bevolking hang ervan af. Brussel 30 Mei 1940 De Eureemeester, F. J. VAN DE MEÜLEE'ROECK De hoogste hoofdstad der wereld is La Paz, de hoofdstad van Eolivia. Deze ligt 3700 me ter hoog. dus nog 700 meter hooger dan de Zugspiize. de hoogste berg van Duitschland. De inwoners van La Paz en van overig Boli via bereiken echter toch een zeer hoogen ouderdom. Op 2.8 millioen inwoners komen niet minder dan 1200 honderdjarigen voor. Ongeveer drie honderd meters van.de hin dernis bemerkte reeds de leider van de onder neming, dat hij met de volgende manschap pen geen voeling meer had. Daarom besloot hij dan ook de aanvalafdeeling te vervoegen langs den linkerkant van de baan, en ge lukte er in de voorbereide T-mijnen bij te te halen, nadat nog een draadversperring vlug vernietigd was geweest. Zwart zag men, in het duister van den nacht de stalen stukken van de versterking oprijzen. Voorzichtig woorden er één voor één de T-mii-nen aangehangen; vijftien sekonden hebben de manschappen dan tijd, om zich te dekken, tot wanneer de ontploffing los branden zal. Plots spatten vonken; een ver schrikkelijk gekraak volgt: het vernie.tings- werk is volbracht; een opening van ongeveer één meter doorsnee is in de hindernis aan gebracht, groot genoeg om de volgende aan valsgroepen doorgang te verleenen. Met wat hun nog overblijft aan springstof verwekken zij een tweede ontploffing, waarna de stalen verbindingen worden doorgesneden, met het gevolg dat de baan voor de infanterie open ligt. Als de dag aanbrak kon men vaststellen dat de zware ontploffingen den tegenstrever uit zijn vooruitgeschoven stellingen hadden verdreven: daarop, na voorbereiding door de artillerie, kon de infanterie reeds in den vroegen morgen verder tot aan de Dijlestel- ling oprukken. ROME, 3 Juni. (D.N.B.) Het besluit der fascistische partij wordt in de Zondagbladen op de eerste bladzijde in groote letters gepu bliceerd, waaruit blijkt welk groot gewicht men in politieke kringen aan dit positie-ne men hecht. Als eerste echo noemt de Parijsche verte genwoordiger \'an de Giornale d'Ilalia de in den laten avond te Parijs bekend ge worden beslissing een bewijs van de spoedige Italiaansche interventie. Velen zien daarin de eerste officieele vijandelijke daad tegen over de Westelijke Mogendheden. Men krijgt den indruk dat een groote bezorgdheid die de Fransche pers tot hiertoe heeft trachten te verbergen, thans plotseling openlijk in de po litieke kringen der Frans: ae hoofdstad, te voorschijn zijn gekomen PARUS, 3 JUNI. (D.N.B.) De «Journal des Débatsliet zich gisïeren uit over het vluchtelingenvraagstuk, waarbij het blad eischt dat de Belgische en Hollandsche vluchtelingen in Frankrijk niet langer ge duld zouden worden. Het blad verklaart Men kan onmogelijk van Frankrijk ver langen dat het al deze vluchtelingen zou op nemen, want ook de gastvrijheid heeft een maal grenzen. Deze buitenlanders hebben slechts dcortochtrecht in Frankrijk en wat de Belgen aangaat voor hen moet toch veel meer plaats in Engeland voor handen zijn. In ieder geval. Frankrijk heeft zorgen genoeg met zijn eigen vluchtelingen uit Noord- Frankrijk Volgens het Duitsche Nieuwsbureau D.N.B. blijkt Uit een verordening van het Duitsche hoofdkwartier dat de Nederlandsche krijgs gevangenen zullen worden vrijgelaten. De helft van het Nederlandsche leger wordt on middellijk vrijgelaten. Op de eerste plaats de soldaten der Landweer. die werkzaam zijn in den landbouw, in de koolmijnen, in de voe dingsindustrie, in de bouwindustrie en aan verwante vakken. Het overige gedeelte van het leger zal ge leidelijk vrijgelaten woorden ten einde de economie niet. te overlasten en de werkloos heid te vergrooten. Logischer wijze gelden dezelfde bepalingen voor de Hollandsche sol daten, die zich in Duitschland in krijgsge vangenschap bevinden. Voor de Hollandsche beroepssoldaten zal nadien een beslissing ge nomen worden. PARIJS, 3 Juni. D. N. B. De Ma- tin» is van meening dat logischer wijze de omgeving van Parijs en der Seine, zoowel als die der Marne. als bedreigd moeten be schouwd worden. Men moet er rekening mee houden, zoo meent het blad, dat er in deze streken een veldslag zal geleverd worden. Ordre zegtMen kan er zeker van zijn dat de Duitschers Frankrijk zullen treffen op een plaats waar men er het minste op rekent, zooals dat met de Maginot-linie het geval was. De Epoque meent dat, naar algemeen gevoelen, de eerstkomende veldslag zich in gunstiger voorwaarden voor Frankrijk zal voltrekken, dan op den lOen Mei. De Populaire schrijftFrankrijk zal eenige zeer zware weken beleven, maar het kritische oogenblik is overwonnen en de tijd zal voor Engeland en voor Frankrijk wer ken. AMSTERDAM. 2 Juni (D.N.B.). De Hollandsche steenkoolmijnen in Limburg, die volledig ongedeerd gebleven zijn. zijn in volle werking getreden. Bij dc hervatting van de binnenscheepvaart zal het kolentrans- port weer hervat worden. Tot zoover putten de mijnen uit hun voorraad. Zooals de Nieuwe Rotterdamsche Courant verneemt, wordt met grooten spoed gewerkt aan den wederopbouw van de wegen der binnen scheepvaart, die gedeeltelijk versperd wer den. Men hoopt dat men binnen eenige we ken van het verkeer van de binnenscheep vaart weer volledig gebruik zal kunnen ma ken. Het Handelsblad meldt dat de her stellingswerken in de industrie-gebieden van Twente in vollen gang zijn Ook werkt men aan de herstelling van de groote brug over den IJsel nabij Deven ter. Voorloopig worden de voornaamste we gen weer door noodbruggen hersteld. De grootindustrie van Twente arbeidt op volle kracht. De textielindustrie beschikt weer over een voorraad boomwol voor meerdere maan den. U •V - Een zicht van uit het Kajottershuis te Brussci op de straat, waar zich honderden vluchtelingen bevinden, die door de goede zorgen van de Kajotsters zooveel mogelijk worden geholpen en gesteund. MADRID. 3 Juni (D. N. B.). Te Madrid hebben er gisteren groote betoogingen plaats gehad, die op touw gezet waren door de fa- langisten en de studenten, en die de terug gave van Gibraltar aan Spanje opeischten. Door de hoofdstraten en de hoofdpleinen van Madrid trok een groote stoet, waarin plakaten werden gedragen met schetsen van Gibraltar en eischen voor teruggave. Het volk sloot zich bij de demonstranten aan en riep Leve het Spaansche Gibraltar De stoet trok naar het Engelsch gezantschap, waar heden de nieuwe Britsche gezant Sir Samuel Hoare, was aangekomen. Het volk riep Gibraltar is Spaansch De politie trachtte de demonstranten verder te doen gaan. Er hadden geen incidenten plaats. STOCKHOLM. 3 Juni. (D.N.B.) «Nya Daglicht Allebandameldt uit Londen dat de evacueering uit de gevaarlijke deelen van Engeland bespoedigd wordt. Men heeft gedu rende het week-end een reeks extra-treinen ingelegd, die vooral kinderen in veiligheid brengen. De scholen in Londen worden reeds Maandag gesloten. Het onderwijs zal in de evacuatie-zone voortgezet worden. Voor de politie-bureaux staan, volgens het blad meldt, lange rijen buitenlanders, die trachten om aan de maatregelen tegen de buitenlanders te ontsnappen. Tegelijkertijd meldt hetzelfde blad. dat de in Londen verblijvende Zweden, de Britsche hoofdstad de volgende week verlaten zullen. MADRID, 3 Juni (D.N.B.), Het vijfde vluchtelingenschip de Gibel Dersa heeft Gibraltar met 728 personen naar Casablanca verlaten. Het Engelsche garnizoen maakte gisteren schietoefeningen met lichte artillerie in de Middellandsche Zee. De gouverneur van Gibraltar maakt een verordening openhaar, die strenge straffen voorziet voor de versprei ding van alarmeerende berichten. ROME, 2 Juni. (D.N.B.). Paus Pius XII richtte een aanspraak tot de Curie van Kar dinalen, in dewelke Hij, na verwezen te heb ben naar Zijne houding, die hij herhaaldelijk aangenomen heeft, voor een gerechten, eer vollen en duurzamen vrede, wees op de ge varen van een vernieling der geestelijke en zedelijke waarden en daarbij L.jzonder den stijgenden veronachtzaming deed uitkomen van de rechtsnormen, in wier plaats het ge weld is gekomen dat de ethische en rechte lijke impulsen onderdrukt. Een klaar bewijs daarvoor is de omstandigheid dat landen en volkeren in den oorlog gesleurd worden die meer dan de andere uit traditie voor den vrede gewerkt hebben. Hij bezwoer dat alle vijandelijke partijen zich hun plichten van menschelijkheid be wust zouden blijven, die ook tegenover het oorlogsrede en de krijgsmoraal haar waarde niet verliest. Hij gaf zijn spijt te kennen over de behandeling, die de niet combattan ten in meer dan eene streek hebben onder vonden en die niet met de begrippen der menschelijkheid overeen te brengen zijn. God is Ons getuige zegde Pius XII dat, wanneer wij deze noodzakelijke waarheid verkondigen, wij ons niet van partijgeest noch van persoonlijke vete op. een of anderen persoon laten leiden. Geen volk dat zich eeniger zijner zonen door den daemon van Aarts laat meeslepen, is tegen het gevaar beschermt. Voor de beoordeeling van derge lijke afwijkingen is het stelling nemen der overheden en het spoedig optreden daarte gen van bijzonder belang. Hoe meer gebieden tengevolge var den oorlog onder vreemde heerschappij komen, des te meer moet gelet worden op het behoud van het recht, in overeenstemming met het volkenrecht en vóór alles met de geboden der menschelijkheid en der gerechtigheid.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2