IE ISMEN ES MIN GEBARENTAAL Uit Meohelen Kleine Aankondigingen k<f i|7 REUSACHTIGE METEOOR GEVONDEN IN CALIFORNIE Waarschuwing voor prijsovertredingen De Rantsoeneeringzegels Gouddorstige planten ^LCmEMEEN NIEUWS DINSDAG 4 JUNI Een meteoor (luchtsteen), die ioco kg. weegt, werd in het Californische Modoc Nationalpark gevonden. Deze meteoor schijnt eenige duizende jaren oud te zijn. Men heeft vastgesteld dat, spijts de schik king inzake het verbod de prijzen te ver hoogen, verscheidene prijzen toch verhoogd zijn. Klaarblijkelijk is liet nog niet voldoende bekend, dat de prijzen in het belang van de bevolking op den stand van den 10 Mei blijven moeten. Deze bepaling is geldig voor alle prijzen en vergoedingen van elke soort en geldt evengoed voor voortbrengers als voor groot- en kleinhandelaars en ook voor iedereen die een werk aanbiedt of toestaat. Toelatingen tot uitzonderingen van het verbod de prijzen te verhoogen worden tot nadere kennismaking niet toegestaan. De oe- heeren voor nauwkeurig toezicht zijn aan gewezen worden en de overtredingen Tegen over het verbod de prijzen te verhoogen zul len met boete en in het gegeven geval met gevangenis of inbeslagneming van goederen voorraden gestraft worden. De kommandan- turen zijfi aangewezen in het gegeven geval ook de sluiting van zakeninrichtingen door te voeren. O-O-O* Men verzoekt ons het overlijden aan te kondigen van MEVROUW WEDUWE PROSPER VAN LINT geboren Joséphine Liekens, zeer godvruchtig overleden te Schaarbeek, den 30 Mei 1940. in den ouderdom van 80 jaar, bediend met de Sakramenten der Hei lige Kerk. De absouten gevolgd van de begrafenis in den familiekelder op het gemeentekerkhof te Heverlee-bij-Leuven, heeft in allen eenvoud plaats gehad. Een plechtige dienst zal plaats hebben in de Kerk van St. Servaas te Schaarbeek, op Woensdag 5 Juni te 9 uur. Gezien de tegenwoordige omstandigheden zullen geen rouwbrieven gezonden worden. Vrienden en kennissen gelieven dit bericht als rouwbrief te beschouwen. Schaarbeek Henri Villardstraat, 7. 80669 Toen Amerika nog niet door de blanken was ontdekt en dus een vrij en wild land was, leefden daar de vele Indianenstammen- Ze hadden er alle hun plaats, ze spraken alle hun eigen taal en bemoeiden zich nau welijks met elkander, tenzij wat nog wel eens voorkwam de strijdbijl was opge graven of zij gezamenlijk groote buffeljach- ten hielden. Bij die gelegenheden was na- tuurlijk gebleken, dat zij elkaar niet verstaan I konden en daarom be dachten zij, al sinds de oud ste tijden, een soort gebaren taal. waarmee ze e 1 k a nder duidelijk kon den maken wat ze bedoel- j den. Die geba-| rentaal gold^ geldt eigen-*1 lijk nog altijd als de in ternationale taal, die de stammen van Noord - Ameri- k a samen spraken. In de Vereenigde Staten vindt ge thans nog ongeveer twee millioen roodhuiden, die leven in z.g.n. reservaten, groote stukken grond, waar de stammen naar eigen aard en wijze leven mogen. Zij volgen er geheel en al de oude Indiaansche zeden en gebrui ken, de regeering van Washington moedigt dat ook zeer aan, maar met één uitzonde ring de strijdbijl opgraven mogen ze niet. De rechtspraak tusschen de stammen on derling die elkaar nog altijd niet allemaal met een even vriendelijk oog bekijken berust ook in handen der blanken en van tijd tot tijd komen vertegenwoordigers van de regeering om te zien of er geen onrecht gebeurt. Meestal zijn dat menschen. die de gebarentaal der Indianen verstaan, al bren gen ze steeds een tolk mee. die officieel moet vertalen wat er over en weer wordt gezegd. Die gebarentaal nu, is zeer interessant en heeft zich gedurende de laatste tientallen jaren ook aangepast aan de moderne tij den. Nog altijd bekijken de Indianen de spoorwegen, die dwars door het land zijn aangelegd, met groote verbaasde oogen. Wil len ze een spoorweg of trein in hun gebaren taal uitbeelden, dan slaan ze de handen hef tig tegen elkaar, waarna één hand naar vo ren schiet. En dat geeft inderdaad een goed beeld van snelheid Brengt een Indiaan een hand platgestrekt tegen het voorhoofd aan, dan duidt hij daar mee een man, die een hoed draagt, dus een bleekgezicht aan! Maar een zeer bijzonder teeken kent de gebarentaal voor het voor name bleekgezicht, dat afgezant van de re geering te Washington de Indianen zeg gen kortweg «Washingdon» is. Wordt zoo'n afgezant of vertegenwoordiger bedoeld, dan... grijpt de roodhuid namelijk met een plechtig gebaar in zijn mond en pakt zijn tanden beet Het heeft heel lang geduurd eer men be grepen heeft hoe ze aan dit teeken gekomen zijn en wat het eigenlijk beteekent Nu is men er achter en de geschiedenis blijkt wel komiek te zijn. Het gebeurde n.l. jaren geleden, dat een regeringsvertegenwoordiger op bezoek kwam bij een stam in Noord-Dakota. Hij werd be leefd ontvangen en het stamhoofd wees hem een fraaie tent aan om verblijf te houden. Des avonds gaf het stamhoofd een paar In dianen opdracht om den gast naar die tent te geleiden, hetgeen natuurlijk geschiedde. Maar toen het bleekgezicht in zijn tent ver dwenen was, hadden de nieuwsgierige gelei ders nog geen lust om dadelijk weer hen te gaan. Daarvoor was er toch te veel merk waardigs aan dien blanken man te zien. En dus bleven ze voor de tent gehurkt zitten, onbeweeglijk en zonder zich maar door een enkel geluidje te verraden, zooals Indianen dat kunnen, en tuurden door de reten der tentopening naar binnen Nu was dat voor den blanke misschien niet erg prettig, maar van het standpunt der In dianen bezien was het heel verklaarbaar. Deze roodhuiden hadden nog nooit een bleek gezicht aanschouwd. Ze wilden dus dolgraag weten wat hij allemaal droeg, hoe hij zich gereed maakte om te gaan slapen.. En toen- toen gebeurde iets verschrikkelijks Iets dat maakte, dat de adem in hun keel stokte! Deze blanke man vertoonde een kunst, die zelfs door den knapsten Indiaansc'nen medi cijnman nog nooit was uitgehaald. Het bleek gezicht stak een hand in zijn mond, pakte zijn tanden beet en haalde die er alle met één ruk uit De Indianen waren roerloos van schrik Als de man zijn beenen had afgeschroefd en voor zijn bed gezet, of zijn ooren van zijn hoofd had genomen, hadden ze niet ontdaner kunnen zijn Wat wisten die Indianen uit Noord-Dakota ook af van de kunst van tand artsen bij de blanken, die op knappe wijze kunstgebitten kunnen maken voor mensch, die hun tanden of kiezen moeten missen Zij bezaten alleen maar tanden en kiezen, die heel stevig vastzaten in hun kaken Stellig moest de man, die zijn tanden zoo maar uit zijn mond kon halen, een groot too- venaar zijn Als een loopend vuurtje ging hetgeen de Indianen gezien hadden door hun stam heen en die bracht het weer over bij andere stam men. Zoo kwam het door heel Indiaansch Amerika En aller handen waren in bewe ging om elkaar- goed en duidelijk te vertel len hoe het bleekgezicht zijn tooverkunst met de tanden had uitgehaald. Zoo ontstond het teeken, waarmee heden ten dage de groote machtige witten man wordt aangeduid, die het land regeert De geldigheid der thans in omloop zijnde zegels gaat tot 10 Juni in begrepen. Van 11 Juni af moeten nieuwe zegels gebruikt wor den. De nieuwe reeks s wordt afgeleverd als volgt Dinsdag 4 Juni Van 7 tot 12 uur No. 1 Van 14 tot. 19 uur No. 2 Woensdag 5 Juni: Van 7 tot 12 uur No. 3 Van 14 tot 19 uur No. 4 Donderdag 6 Juni Van 7 tot 12 uur No. 5 Van 14 tot 19 uur No. 6 Vrijdag 7 Juni Van 7 tot 12 uur No. 7 Van 14 tot 19 uur No. 8 Zaterdag 8 Juni Van 7 tot 12 uur No. 9 Van 14 tot 19 uur N. 10 In de stedelijke Feestzaal Fred, de Me- rodestraat. De belanghebbenden worden verzocht zich met dezelfde kaarten aan te bieden, waar mede zij zich bij de eerste bedeeling van zegels hebben aangeboden. Herbevoorrading De dienst van herbevoorrading (borderel len en bons voor het bevoorraden) is onder gebracht in het gebouw Groote Markt, 10. Bericht aan handelaars Geen herbe voorrad in g voor de thans in omloop zijnde zegels wordt nog toegelaten na 19 Juni. Mechelen. 1 Juni 1940. De Burgemeester, DESSAIN. INGENIEUR unlv. diploma's, degl. alg. ontw. technisch en administratief on derlegd. kent Nederl., Duitsch, Fransch. En- gelsch. Beste refer, zoekt passende be- trekk. zelfs voorloo- pig. Schrijv. Bareel van blad onder lett. X. B 80663 JOURNALISME Oud medewerker aan verschill. bladen en tijdschriften, kennen de vijf talen, refer, grondige alg. ontw biedt zich aan. Schr. bureel van het blad onder letters Y B 80664 PROEFLEZER Nederl. - Fransch. 18 jaar praktijk, beste ref. zoekt werk in drukkerij. Brussel of provincie. Schr. bu reel blad onder lett. B. A. 80665 Bakkerij vr. goeden 3den bakkersgast. ook brood voeren. Kost en inwoon, goed loon. Zich wenden 707, Haechtsche Steenweg. Schaerbeck. 80667 HOVENIER of BEWAKER of voor boerderij plaats. Goede getuig schriften. Schr. Bu reel blad onder Jet ters B. D. 80771 CHAUFFEUR gediplom. vr. plaats FrF, VI. voor auto of cam Schrijv bureel van blad ond letters B. C. 80G66 ADMIN. SECRETARIS 36 j algem ontwik, goed voork welbespr. Nederl Fr Eng st. noties Duitsch. dact. boekh. alle bureelw., zoekt betrekk. als ad- min istratie-secre ta ris, bediende, redacteur, o.a Ook halve dag of 3 d. p. w. Uitstekende ref. nijverh en bank wezen. Brieven onder lett. I. B. Bureel van dit blad 80647 IK BIED MIJNE DIENSTEN AAN 44 j.. Fr. VI.. Organ, beheer, belast, secret, en best crediet boekh. en expert; alle bank diensten. be- twistbare zaken, koop en verkoop, brielw. gr erv. in zaken en alle waarb eerl en betrouwb Goede' ge- tuigschr. Schr. bureel blad onder lett. U B. 80660 Pasteibakkerij vr. bekwamen 3den gast, kost en Inwoon. Zich wenden 70. Haecht sche steenw Schaer- beek. 80668 CONDUCTEUR- TYPOGRAAF vr. plaats in drukke- rij te Brussel. Schr. bureel van blad on der letters B. E. 80770 Ook planten zijn niet vrij van gouddorst, is gebleken. Dr Babisjka van de Praagsche universiteit heeft ontdekt, dat de beuk en de wilg spoortjes goud absorbeeren tegelijk met het vocht, dat zij uit den grond opslur pen. Te voren had men wat korreltjes goud in den grond gezaaid Het goud werd te ruggevonden in de wortels van deze boomen en ook in de zaadjes van eenige andere plan ten, welke in denzelfden grond gestopt wa ren. Al deze planten namen goud tot zich, maar de hoeveelheden waren zoo minierp, dat het metaal alleen door de allerscherpste onderzoekingen met de spectroscoop in de as van de verbrande plantendeelen ontdekt werd. Ge vraagt u af, met welk doel deze proe ven zijn genomen. Maïs uit het gebied ron dom het Tamboekan-meer in de Noordelijke Kaukasus werd voor goudonderzoek aan Dr Babisjka voorgelegd en na verbranding werden inderdaad spoortjes goud in de as gevonden; de hoeveelheid was echter zoo ge ring, dat er geen kwestie van kan zijn het vrijmaken van dit goud tot een winstgevend object te maken gelijk evenmin het geval is met het onttrekken van goud uit het zee water. De aanwezigheid van het metaal in de as van de verbrande maïs bewijst echter, dat er goud zit in den bodem, waaruit het maïs gewassen is. Het maïs is dus een goud ontdekker. Het hangt er nu maar van af wat gemakkelijker en goedkoper is de bo dem naar goud afzoeken, of het onderzoek der planten. De vergrooting.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7