De streek Nieuwpoort - De Panne lag dagen te rülentustchen twee vuren 7 40 40 Een eindeloos kerkhof van materiaal, een aaneenschakeling van puinhoopen (HiRCHILL 0"EN OEN SLAG IN VLAANDEREN He! bombardement van Parijs het Straatgevechten ie Duinkerken -- Bij bombardement van Parijs zouden 360 a vliegtuigen vernield zijn - Engelsche vliegers voeren bombardementen uit op Holland en op West-Duitschland Donderdag 6 Juni 1940 DAGBLAD Geen Amerikaansche troepen naar Zuid-Amerika Te Duinkerken werden 335.000 soldaten ingescheept BESLUIT Het Duitsche legerbericht Eerste jaargang. Nr 11 HET ALGEHEEN NIEUWS PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Em Jacqmalnlann. 115A, BRUSSEL Beheer en Redactie 127, EM. JACQM AINLAAN, 117 BRUSSEL PRIJS CENTIEM Op welken dag het precies gebeurd is herinneren wij ons nu niet meer. Wel staat ons nog levendig voor den geest dat heel vroeg in de morgen een hand ons wakker maakte in 't huis te Coxy de, waar wij ver blijf hadden gezocht, en 'n nerveuse stem zeide Kleed je aan, de Engelschen sche pen in... Nog doezelig van de slaap luisterden wij naar de geluiden die van het strand af door het open venster kwamen. Dofje mannen stemmen, geplons van bootriemen. het don kere brommen van een scheepshoorn. En toen scheurde plotseling het gordijn van den prillen zomermorgen open en gierde een bom in vervaarlijk geknetter neer op het asfalt van de Koninklijke baan. Een gelaat, ontzet door de angst, staarde ons aan en stamelend zei de mond 't Front komt nader... 't Was voor de tientallen duizenden, die tusschen Nieuwpoort en De Panne steeds nauwer opeen geperst werden, toen nog niet hcelemaal duidelijk wat er gebeurde. Die eerste bom, waarop het uitzwermen van nieuicc eskaders vliegtuigen volgde, scheen echter een teeken dat als waarschuwing kon gelden het front kwam nader Zwarte figuurtjes in booten Toen de damp ivas opgetrokken waagden dc menschen zich langs de kraters in het af fait van den grooten kustweg naar de duinen toe. Van de toppen af had men het gezicht op een konvooi koopvaardijschepen. Zij lagen tamelijk dicht bij 't strand: hoog stens drie honderd meter lagen tusschen de schepen en de plaats, waar zwarte figuurtjes, tot aan hun knieën wadend door het zilte ivater, in kleine motorsloepen stapten. Aan den grijzen rand van de horizon teekenden zich tegen het paarlemoer van den vroegen dag de dreigende silhouetten van vier slag schepen af. De stalen wachters bij de terug tocht... Zwermen vliegtuigen, die in de ijle hoogte tot zwarte plekjes waren vervormd, zoemden steeds brutaler nader. Barsch klonk ineens het zware gedonder van liet scheepsgeschut aan den horizonde vlammen schoten uit de loopen, c[e wolkjes teekenden zich aan de blauwe lucht in voortdurend nauwere krin gen, en één oogenblik was het een vervaarlijk donderen en knetteren en kraken, dat de menschen vol pa.iischen schrik sloeg. Toen toerd het weer stil en slechts bijwij len hoorde men gedurende 'n tiental minu ten over den weg het indrukwekkend voorbij ratelen van 'n colonne. De Engelschen schepen in St-Idesbald in... kwam iemand zeggen. Niet juist, ze liggen in de Panne verbeterde een ander. Nochtans zag men aan de andere zijde van den weg nieuwe colon- nen in de richting van Oostduinkerke op trekken <c Laten wij eens in Nieuwpoort probeeren sigaretten te gaan koopen stelde iemand voor. 't Was heel rustig op den weg. ternauwer nood een vervaarlijk-snelle motorrijder stoof voorbij, luierende soldaten hingen voor de vensters, de zon begon al te stoven. Men dacht aan vrede en aan huis... De menschen keken met gezichten, -die moe en bitter stonden, naar de puinen. Er heetten vijftien dooden te zijn. Door de straten dooldende vluchtelingen Vrouwen sloften loom achter kinderwagens, mannen hadden zich op de stoepranden laten zak ken. Al wist men ook niet precies waar, dan voelde men toch dat ergens het net steeds Zoo hevig ivas de druk, dat toen men den volgenden morgen in De Panne ging kijken, 'de straten verstopt waren door /colonnes voertuigen, welke de Engelsche troepen niet meer hadden kunnen meenemen. De Panne was één ontzaggelijk wagenpark, maar ook één bloedende wonde van steen en slacht offers... Bij het krieken van den dag hield het ge schut op. Het eerste geluid dat, toen icij rillend van koude en angst beluisterdenwas het kwinkcleeren van een vogel. Het klonk vreedzaam en tevens ironisch. Eenige uren later ging het nieuws rond de weg is vrij en begon de terugtocht naar de haardsteden van het treurigste leger dat Een gezicht op den fameuzen Kemmelberg, waar, evenals in den oorlog van 1914'i 8, ook thans weer verwoed gevochten werd. Een bom van 1000 kilo De verschrikking heerschte echter achter deze zone van veiligheid. Want toen wij van Nieuwpoort-Baden den omweg langs de ha ven naar Nieuwpoort-stad maakten, moesten wij ons door het puin van ingestorte huizen werken. Een omgekantelde, zware militaire vrachtauto lag in de greppel met een waar schuwend bordje erop Niet aankomen, auto wordt hersteld Drie meter verder had een granaat een krater in den u-eg geslagen. Op het treinenplacement langs de haven kant lagen palen omver en in de zijstraten lagen brokstukken van huizen, stonden ge blakerde muren. Op tien plaatsen bloedde de stad uit wonden van steen, het eerste bombardement was gebeurd... Ergens op 'n hoek stond 'n huis, doo het vervaarlijk staal dinars door midden gesne den. zooals 'n theaterdecor. De helft van het huis zocht nog wankelend steun bij de aan palende woningen, wat het niet meer vond op den grond zelf waar een bom van dui zend kilo de helft van de straat had uitge graven. Drie jonge vrouwen, welke in het huis aanwezig waren, hadden slechts drie schrammetjes... nauwer werd toegetrokken, dat men gevan gen loerd tusschen twee vuren... Het kerkhof van maferiaal Van dien dag af begon voor de streek van Nieuwpoort tot Dc Panne de ver schikking welke de terugtocht van Fransche en Engel sche troepen begeleidde. Geleidelijk schoven de Engelsche konvooien, die aan de kust de troepen kwamen halen, meer op naar de Fransche grens. Geleidelijk kregen zij steeds minder ruimte en minder tijd. De lucht was niet meer vrij. Waar zij vandaan kwamen ivist men nimmer, maar ieder oogenblik raasden eskaders plotseling boven de hooiden, klonk het angstwekkend brommen van bommenwerpers, gierde het pijlsnel duiken van jagers, tikte in staalhard geluid het mitrailjeurvuurs Nachts was de horizon brandend van het kanonvuur. De gene die het waagde tot aan het strand te komen en er waren veel hongerigen, welke hun leven waagden om op de achtergeble ven Engelsche wagens een buit van melk, suiker, thee, sigaretten te veroveren kon den daar -iet instappen van de soldaten in .de motorsloepen hooren en het uegplonsen I van de booten bii een treffer. Langs den weg hoopte zich het achter blijvende materiaal op. De kustlijn ivas af gezet met een naargeestige versiering van omgekantelde pantserwagens, van vracht- autos, van vernielde motorfietsen, sigaretten, gebroken geweren, pakken vleescli-in-blik, chocolade, gasmaskers, helmen, alles lag te keus en ie keur. De hoop stapelde zich voortdurend me~i op, groeide tot een waarde van miüioaien en miljarden. En inmiddels werd de druk van de ziide van Nieuwpoort steeds hevigeAl wist men niet precies waar zij zich beiondtv, dan voelde men wel dat de Duitsche tro 'pc-i geregeld nader kwamen. De sluizen van o\c Uzer waren ditmaal ter nauwernood open gezet, het zeewater was slechts in enkele poldertjes binnengeloo- pen. Het laatste restje van het Belgische grond gebied, de streek St. ldesbald, De Panne, Adinkerke, vormde den inzet van het vuur gevecht dat Donderdag begon en Zaterdag morgen eindigde Reeds waren de Franschen weggeweken, doch dc Engelschen bleven nog inschepen, s Nachts lagen wij in de duinen, in een loopgraaf tot dekking, en als even de stilte intrad, dan konden wij duidelijk het angstige roepen van de vrouwen in het ooit in de wereldgeschiedenis op marsch is gegaan het leger van de vluchtelingen... WASHINGTON. 4 Juni iD.N.B Gene raal Marshall, logenstraft heden het bericht, dat Amerikaansche troepen gereed zouden staan om ingescheept te worden naar Zuid- Amerikaansche landen, om aldaar nazi-aan slagen af te slaan. LONDEN. 5 Juni (D. N. B.). In het Lagerhuis legde Churchill een ver klaring af betreffende den krijgstoestand. Hij verklaarde vooreerst dat de Britsche vloot slechts 30 niet gekwetste soldaten uit Kales naar Engeland had teruggebracht. Naar hij verder meedeelde bedroeg het getal der uit Vlaanderen teruggekeerde Fransche en Engelsche soldaten 335,000 man. Volgens Churchill zijn dertigduizend man gesneuveld, verwond of vermist. Duizend stuks geschut, transport- en pantserwagens gingen te loor. Wat zich in België en Frankrijk voorgedaan heeft, vervolgde spreker, is als een vreeselijk ongeluk te beschouwen. Het Fransche leger werd verzwakt. België ging verloren, alle kanaalhavens zijn in Hitler's handen. Te voorzien valt dat. een verderen slag tegen En geland of Frankrijk in de onmiddellijke toe komst ligt. Verder legde Churchill de verklaring af dat Engeland en Frankrijk zich verdedigen en zich nooit overgeven zullen, zelfs wanneer Engeland veroverd wordt, zal het Britsche rijk den kamp voortzetten. -o-o-w- Naar verluidt hebben ongeveer 150 Duit- sche bombardements- en jachtvliegtuigen deel genomen aan het bombardement van Parijs. Er werden talrijke bommen geworpen van allerlei aard en grootte, bommen van 2 kilo tot 100 kilo. 4^. De Comandantuur is van nu af uitsluitelijk aangewezen voor de zorgen van de militai ren. Het publiek zal van vandaag af alleen maar aan de volgende adressen inlichtingen kunnen ontvangen a> Dj Reichsdeutsche en Volksdeutsche van Eupen-Malmedybij de Duitsche ambas sade. 47. Belliardstraat. Brussel. b) De burgers van vreemde landen ver blijvende in België bij de vertegenwoordi gers van hu:i ambassades, legaties, enz. c> De Belgen en de burgers van vijande lijke landen bij de burgerlijke Belgische autoriteiten, .bij den burgemeester. Brussel. 1 Juni 1940. De Plaatscommandant. Het oppercommando der Weermacht maakt als laagvliegende vliegtuigen op de haven- geteisterde De Panne beluisteren. De stilte duurde nimmer langer dan vijf minuten, on afgebroken hamerde het zware Duitsche ge schut van Nieuw-poort en Vcume op de strandlijn van De Panne, vijf uur aan één stuk. het volgende bekend De strijd om Duinkerken loopt ten einde. Onze troepen zijn de stad binnengedrongen en hebben het fort Louis op den wanhopig tegenstand biedenden vijand veroverd. De straatgevechten met de Fransche soldaten, die tot opdracht hebben den aftocht der En gelsche soldaten naar de schepen te dekken, zijQ nog aan den gang. Het luchtwapen viel, zooals reeds in een afzonderlijk bericht werd gemeld, op 3 Juni, op zeer krachtige en verrassende wijze de basissen van de Fransche luchtvloot rond Parijs aan. Men slaagde er in de vijandelijke luchtverdediging uit te schakelen en bom bardementen uit te voeren, zoowel met hoog- en industrieele instellingen der Fransche luchtvloot. Talrijke branden en ontploffingen werden waargenomen. Bij luchtgevechten werden 79 vliegtuigen neergeschoten. In de loodsen en op den grond werden 300 a 400 vliegtuigen vernie tigd Door het luchtafweergeschut werden op 3 Juni 21 vliegtuigen neergehaald. Hiertegen over werden slechts 9 vliegtuigen van onze zijde vermist. In den nacht van 3 tot 4 Juni heeft de tegenstander zijn bombardementen op Hol land. West- en Zuid-Duitschland voortgezet. De schade is gering. Bij Rotterdam en ia West-Duitschland werd een vliegtuig door het afweergeschut neergehaald, terwijl twee door nachtjagers werden omlaag geschoten.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1