BERICHTEN UIT MEDEDEELINGEN VAN HET DUITSCHE NIEUWSBUREAU (B.N.B.) Biet bombardement van Parijs GSbraltar aan Spanje Naar kolennood in ;- Frankrijk De toestand in Turkije De stijgende staatschuld van Noord-Amerika Vreeselijke gevechten te Duinkerken 40.000 gevangenen te Duinkerken Franschen en Engelschen verlaten Italië Het Kanadeesche gedenkteeken te Vimy onbeschadigd Nog het bombardement van Parijs Voor Nizza en Savoje Betooging van studenten Vluchtelingen uit Gibraltar Malta, Suez en de Middellandsche Zee Ontslag van Italianen in Egypte De voedselvoorziening van Engeland baart zorgen De houding van Amerika Generaal Mïttelhauser opvolger van Weygand voor het leger in het Nabije Oosten Een toespraak van den Italiaanschen minister voor Openbare Werken Fransche verliezen ter zee De onder wAer gezette gebieden in Nederland worden weer drooggelegd Bsurs-heropenisig te Kopenhagen Dr. Beubier staatssecretaris van Nederland De Belgische belangen in Denemarken waargenomen door het Amsrikaansch gezantschap De Nederlandsche Handels kamer Voor de houders van brandkasten in de Banken Pensioenen welke in de Spaarkas worden uitbetaald In Aarschot werd de Statiewijk beschadigd FRANSCHE GRENS, 4 Juni (D. N. B.) Dc militaire operaties in Noord-Fr ankr i jk het gevaar geschapen dat binnen afzien ba ren tijd een kolennood zal ontstaan, die in het bijzonder de groot-nijverheid in Lyon, Nantes en Chalons-sur-Saone zal bedreigen. Leveringen uit Engeland kunnen niet meer verwacht worden Een verzoek van de Fran- sche regeering aan Noord-Amerika om in deze steun te bieden heeft evenmin eenig resultaat gehad, aangezien d: Amerikaan- sche steenkoolmijnen slechts dan bereid zou den zijn hierop in te gaan, indien Frankrijk voor de transportbooten zot zorgen en pet ton een prijs betaalt, die aanmerkelijk hoo- ger is dan waarop haar kredieten berekend zijn. ANKARA. 4 Juni (D. N. B.) Staats president Ismet Inoenue ontving gisteren- namiddag den Duitschen minister van Bui- tenlandsche Von Papen. Ook de gezaghebbende sekretaris van het ministerie van Buitenlanasclie zaken woon de dit onderhoud bij. ISTAMDBOUL. 4 Juni (D. N. B.) Mi nister-president Sayda Refik noodigde gis teren den diplomatieken vertegenwoordiger der Balkanstaten tot het avondmaal uit. Ook verscheidene leden van het kabinet namen er aan deel. ISTAMBOUL. Juni (D. N. B.) Te Istamboul werd onder voorzitterschap van den regeeringspresident een konferentie bij eengeroepen, waarop uitzonderlijke voor zorgsmaatregelen. in het bijzonder tegen on geoorloofde propaganda werden getroffen. Ook de buitenlanders zullen in het vervolg aan een zeer scherpe bewaking worden bloot gesteld. Aan deze konferentie namen leidende pei- sonaliteiten der politie en der grensbewakers deel. WASHINGTON, 4 Juni (D.N.B.Het ministerie van Finantiën maakt bekend dat de landschuld aan het einde van de eerste elf maanden van het loopende boekjaar 3455 miilioen dollar beloopt. liet tetaal bedrag aan uitgaven beloopt 859C miilioen dollar, het totaal aan ontvang sten 5940 miilioen dollar. De staatschuld be reikt met 42.3 milliard dollar een nieuw re cordcijfer. Het deficiet van den staat zal op het eind van het loopende boekjaar met 4173 miilioen dollar gesloten worden. BERLIJN. 4 Juni. <D. N. B.). Naar uit dc poging tot inscheping van Engelsche troe pen uit Duinkerken voldoende blijkt, bevat het bericht, dat oorspronkelijk door Engeland werd tegengesproken, dat de Britsche troepen Boulogne ontruimd hadden, en de Duitschers de stad bezet, waarheid. Overigens bekende de Manchester Guar dian zelf. dat de Diutsche troepen rondom de stad waren opgesteld, en dat de zich nog in de stad bevindende Engelsche soldaten onmogelijk uit de greep van het Duitsche vuur konden loskomen. Wel poogden dezen zich nog te verdedigen, doch slaagden er niet in de Diutsche pant serwagens in hun opmarsch te stuiten. Klei ne Duitsche artillerie drong langs het Oosten de stad binnen. Derhalve besloten de Brtten alle bruggen en gewichtige punten te doen springen. De Duitsche luchtmacht greep evenwel kracht dadig in, en spijts een moorddadig gevecht, rukten de Duitsche troepen steeds verder op, en bezetten weldra de haven. Toch slaagden twee Britsche torpedo jagers erin de haven binnen te varen, en na troepen opgenomen te hebben, poogden zij te ontvluchten. Na een kort gevecht werden zij evenwel in den grond egboord. Eer de avond inviel waren allen, nog m de stad verblijvende Engelsche soldaten, in han den van de Diutschers. BERLIJN. 5 Juni (D. N. B.). Het Oppercommanda der weermacht deelt mede: De vesting van Duinkerken werd na zware gevechten door de Duitsche troepen in genomen; 40.000 gevangenen, en veel oorlogs materiaal werden buit gemaakt. Daardoor strekt zich de gezamentlijke Belgische en Fransche kanaalkust zich tot aan de Somme uit. en werd op alle punten door Duitsche troepen bezet. De eerste Duitsche troepen, die heden Duinkerken veroverden, konden zich een beeld vormen van de ordelooze vlucht der Engelsche troepen. In de stad heerschte de grootste wanorde. De Fransche en Engelsche gevangenen maken een jammerlijken indruk. De ordélooze kleedij, hun bleek en mager wezen verhaalt voldoende van de angstige oogenblikken, welke zij tijdens den aanval der Duitsche luchtmacht hebben door gemaakt. PARIJS, 4 Juni, (D, N. B.>. De Room- sche correspondent van de Times deelt mee dat alle izch in Italië en bizonder in Rome bevindende Fransche en Engelsche staatsburgers zich gereedmaken om naar hun land terug te keeren. De leden van de Fransche Academie van de villa Medici, hebben reeds de grens be reikt en de leeraars van het Chateaubriand lyceum zullen nog heden alreizen. HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 6 JUNI 1940 BERLIJN, 5 Juni (D. N. B.). Van Kana deesche zijde is het bericht afkomstig dat de Duitsche vliegmachines het gedenkteeken van de in den wereldoorlog gevallen Kana deesche soldaten te Vimy vernield hebben. Ten overstaan van neutrale journalisten is heden daarop een afdoend dementi gegeven. Men toonde hun een aantal foto's van de plaats van het gedenkteeken, waarop de rijkskanselier Hitier afgebeeld staat ter gele genheid van het bezoek dat hij hier op het einde van de vorige week, tijdens zijn bezoek aan Vlaanderen en Noord-Frankrijk, bracht. De Italiaansche pers over het bombardement MILAAN, 4 Juni. (D.N.B.). Het bombar dement van de militaire verdedigingswerken van Parijs heeft een grooten weerklank in de Noord-Italiaansche bladen gevonden. De Corriere della Sera acht het van betee- kenis dat thans Parijs voor de eerste maal den oorlog werkelijk heeft beleefd. Het is niet mogelijk, gaat het blad voort, waar en wanneer zich de tweede faze van den oorlog op het Fransche front zal afspelen. In ieder geval behoudt Duitschland het initiatief van de operaties. De Popoio d'Italia heeft het in dit verband over de techniek der nederlagen van Engeland en schrijft dat Engeland nog slechts meester is in het inschepen van troe pen. BERLIJN, 5 Juni (D. N. B.). Het militair vliegveld en omgeving van het Fransche luchtwapen te Parijs is in den af- geloopen nacht door Duitsche vliegtuigen be stookt en beschoten. In den vroegen morgen, bij klaar en helder weder, werden eveneens de talrijke rondom Parijs gelegen vliegvel den, beschoten, spijts het Fransche afweer geschut hevig in werking kwam. Verschei dene Fransche vliegvelden gingen in de vlammen op. Parijis voor het Fransche luchtwapen ten alle tijde een zeer belangrijk centrum ge weest. Verscheidene groote en kleine vlieg velden zijn in de onmiddellijke nabyheid ge legen, terwijl belangrijke munitiedepots van het luchtwapen in de stad, aan de boorden van de Seine gelegen zijn. Eenige van deze depots zijn met sukses door onze vliegtuigen onder vuur genomen. ROME, 4 JUNI. D.N.B.). De in Rome verblijvende burgers van Nizza en Savooie hebben in een druk bezochte vergadering een actie-comité gesticht Voor Nizza en Sa vooie Te dier gelegenheid werd aan den Koning en den Keizer een gelegenheidstele gram verzonden. Evenzoo betuigden zij in een aan den Duce overhandigde boodschap, hun onwankelbare fascistische trouw. MADRID, 4 Juni (D.N.B.). Naar aan leiding van de aankomst van den nieuwen Engelschen ambassadeur, Samuel Hoare, die lieden namiddag verwacht wordt, organiseer de de universiteitsstudenten van Madrid een betooging welke zich bij het roepen van Gibraltar aan Spanje! en met gelijkna mige opschriften door de straten van de stad bewoog. Daar de studenten zich, met een deel van de bevolking, welke zich bij den stoet had aangesloten, In 't bijzonder rond de Engel sche ambassade concentreerde, heeft deze bescherming gevraagd bij de politiedirectie. Deze trad krachtdadig op en joeg de samen scholing vóór de Britsche ambassade uiteen. ROME, 5 Juni (D. N. B.). Te Rabat kwam, naar Stefam meldt, een nieuwe stroom vluchtelingen uit Gibral tar in gezelschap van Engelsche politiekers en Roode Kruis-Zusters. De vluchtelingen worden echter niet meer in Tanger ont scheept, daar het internationaal status quo van de' Tanger-zone door politieke en mili taire noodwendigheden der geallieerden als eventueele reactie op de Gibraltar-betoogm- gen der Spanjaarden, bedreigd is. ROME, 5 Juni ID. N. B.>. Onder het hoofd Malta, Suez en de Middellandsche Zee schrijft Lavaro Pascista dat de oorlog die Italië op het eerste bevel van Mus solini voeren zal, de vrijheid en het leven van Italië in de Middellandsche Zee zal ver zekeren. De Engelsche heerschappij ter zee, aldus ht blad, cn zijn steunpunten in de Mid dellandsche zee, vormen een overblijfsel van de liberalistische periode. De Europeesche volken bereiden zich voor om een nieuwe, sterke en durende orde te scheppn, waarin voor ieder levensrecht plaats is. Italië be hoort tot deze nieuwe orde. Zij heeft recht op de eilanden Korsika en Malta, op Nizza en Savooie, alsmede op de vrije doorvaart door Sprekende over Gibraltar, nierkt het blad op, dat Spanje zich door drie jaar anti- demokratischcn strijd het recht verworven heeft het bezit van die sleutelpositie voor zich op te eischen. ROME, 5 Juni (DN.B.1. De Engelsche Shell-Company te Port Said ontsloeg zeven honderd Italiaansche bedienden en arbeiders, die 24 uur tijd krijgen om te vertrekken. Dezelfde maatregel werd getroffen door de Suez-Kanaal Maatschappij en het Fransche stadsbeheer van Kaïro. De Italiaansche schepen kunnen niet meer zooveel benzine innemen in Egyptische ha vens als zij willen, maar worden door de on der Engelsch toezicht staande havenautori teiten gerantsoeneerd NEW YORK, 4 Juni. (D.N.B.). De New York Times bericht dat de huidige voedselvoorziening in Engeland de slechtste is die men sinds het voorjaar van 1917, toen Engeland nauwelijks van den hongerdood werd gered, beleefd heeft. Het blad schrijft verder dat de Britsche regeering strenge maatregelen treft en zich gansch bijzonder met het belasten van den landbouw bezig houdt. Door de vlucht van de landbevolking naar de stad, waar de landarbeiders meer verdienen konden dan met den arbeid op het land, werd de regeering die reeds de handen vol heeft met het vraagstuk der prij zen, voor onoverzienbare moeilijkheden ge steld. De New-York Herald Tribune vraagt dat men de neutraliteit zou opheffen NEW-YORK. 4 Juni (D.N.B.l. Het En- gelsch gezinde blad New-York Herald Tri bune eischt heden in een scherp artikel het opgeven van den laatsten schijn der formeele neutrale houding der Vereenigde Staten. Nu is het oogenblik gekomen, waarop de Veree nigde Staten aan de wereld verklaren moe ten dat zij wel is waai- geen oorlogvoerende mogendheid moeten worden, maar dat hun neutraliteit tegenover den Europeeschen oor log ten einde i* De U. S. A. moeten nu de geallieerden bij hun twijfelachtigen strijd met alle mogelijke middelen ondersteunen. Mogelijkerwijze zal Duitschland bijvoorbeeld het leveren van de moderne Amerikaansche oorlogsvliegtuigen aan de geallieerden als een oorlogsdaad beschouwen. De neutrale houding echter van de U. S. A. maakt hier door een actie van werkelijke hulpverleening, die zoo bitter benoodigd kan worden, onmo gelijk, weshalve deze houding dus verdwij nen moet. ANKARA, 5 Juni <D. N. B.l. De Fransche generaal Mittelhauser ls al hier aangekomen om militaire besprekingen te houden. Mittelhauser is, als opvolger van Weygand, opperbevelhebber van de Engelsch- Fra'nsche strijdkrachten in het Oosten en zal onmiddellijk naar Beirouth terugkeeren. In Beirouth bevindt zich sedert tien dagen de vertegenwoordiger van den Turkschen legerstaf, generaal Guenduez, die deze dagen te Ankara wordt verwacht. ROME, 5 Juni (D.N.B.) In tegenwoor digheid van den minister voor openbare wer ken en den staatssecretaris voor oorlogsnij verheid werden door Mussolini de gezagheb bende vertegenwoordigers van de electrische grootbedrijven ontvangen. In een lange toe spraak zette Minister Serena uiteen dat het autarkieplan in volle uitvoering is. De nij- veraars aldus besloot hij, wenschen den Duce te verzekeren dat het Italiaansche volk vol gloed en geestdrift wacht op het oogen blik, waarop het onder zijn leiding tot een roemvolle en verzekerde toekomst zal opruk ken. PARIJS, 5 Juni (D.N.B.) De Fransche admiraliteit deelt mede De slagschepen Jaguer en Chacal de torpedojagers Ladroit Bourrasque Foudroyante L'Ouragan en Si rocco alsook de bevoorradingsboot Niger gingen verloren. AMSTERDAM, 5 Juni (D.N.B.De Ne- derlandsche bladen melden, dat met het droogleggen der onder water gezette gebie den. een aanvang is genomen. In Nederland staat aldus de bodem weer voor den teelt open. Het Volk bericht Het bestuur der Zuiderzee-werken deelt mede dat het droog leggen der Zuiderzee voortgaat. Deze beslis sing is vooral van zeer groot belang ten aan zien van de bodemontginning. De Standaard schat de schade aan de gesprongen bruggen in Nedelrand ongeveer op 25 miilioen gulden. KOPENHAGEN, 5 Juni (D.N.B.). Naar het Deensche Handelsministerie mededeelt, wordt vanaf morgen, Donderdag, de notee ring der akties in de Kopenhaagsche bank opnieuw opgenomen. BERLIJN, 5 Juni (D.N.B.). Door Rijles- minister Seiss-Inquart werd Dr. Bcuhler als staatssekretaris van Nederland, en als alge meen vertegenwoordiger van generaal-gou- vemeur Dr. Frank, benoemd worden. KOPENHAGEN, 5 Juni <d!n.B.). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede Heden zijn de leden van het Belgi sche en Nederlandsche gezantschap in Ko penhagen afgereisd. De belangen van Hol land in Denemarken zullen door Zwitserland waargenomen worden, terwijl België beroep heeft gedaan op het Amerikaansche gezant schap aldaar. AMSTERDAM. 5 Juni (D.N.B.).— De Han- delskamer van Nederland, aldus de Tele graaf zal op 11 Juni a.s. de werkzaamheden, hervatten. Wij vernemen dat de personen die een brandkast in een Bank huren, op vastge stelde dagen hunne brandkast mogen openen in aanwezigheid van een Duitsch afgevaar digde. Er wordt dan nota genomen van de hoe veelheid goud, van de vreemde munt en van de aandeelen in vreemde munt welke de brandkast bevat. Als vreemde munt be schouwt men alle munt, behalve de Belgi- ;che en Nederlandsche en de Duitsche. Óver al de andere waarden mag men naar goeddunken beschikken. De personen die een pensioen genieten dat hun door dc Algevieene Spaar- én Lijfrente- kas icerd toegekend kunnen dit persioen bij hoogergenoemde inrichting ontvangen. Het is wel verstaan dat het enkel de pen sioenen zijn welke door de Spaar- en Lijf- rentekas werden toegekend, en niet df-e welke door den Staat of door andere inrich tingen werden toegekend. In tegenstelling met de geruchten over de zware verwoestingen, welke de bombarde menten in Aarschot hadden aangericht, wist een ingezetene ons thans te vertellen dat slechts de statiewijk gehavend werd. Het station zelf brandde geheel uit, de daaraan palende werkplaats werd gedeelte lijk vernield. De in de omgeving liggende huizen werden tamelijk beschadigd.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2