BERICHTEN aan de bevolking George E. Minot, vond het redmiddel tegen de pernicieuse anemie Onze krijgsgevangenen Het vliegplein te Schaf fen vormde een der eerste mikpunten m. m - Berichten van de Algemee ne Spaar- en Lijfrentekas STAD BRUSSEL Bericht aan de autogeleiders Aan mijn Medeburgers UIT AALST UIT KORTRIJK Lijst der burgerlijke slachtoffers STAD AALST Ravitailleering der bevol king HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 6 JUNI 1940 De man, die den dood versloeg Minot vond als gewoon praktiseerend geneesheer de oplossing van tiet mysterie ':~f van een der doadelijkste ziekten waar- f/ aan tiet mensohdom lijdon kan, on dat niet in een laboratorium, maar gewoon in zijn particuliere praktijk. S, (Strijders voor het leven, Paul De Kruit.) De ziekte die hier bedoeld wordt, is de pernicieuse anemie, en het door Minot ge vonden middel daartegen, het eten van lever In 1925 was er geen ziekte, die zóó zeker doodelijk verliep, als dat griezelige dun wor den van het bloed. In 1926 publiceerden George E. Minot en William P. Murphy dat zij 45 patiënten da gelijks overvloedig lever hadden toegediend. Het merg van hun gebeente was er op een geheimzinnige manier niet meer toe te bren gen geweest, roode bloedlichaampjes te ma ken, en al die menschen hadden met het leven reeds zoo goed als afgedaan. Lever kregen ze, en van die 45 was er ook niet één gestorven. Allen hadden weer bloed gekregen en waren hersteld. George Minot, van de doctoren-familie der Minot's uit de Back Buy van de stad Boston, was aanvankelijk in Boston op kleine schaal een eigen praktijk begonnen, maar werd spoedig chef van een medische afdeeling aan het Ziekenhuis te Harvard. Later was hij verbonden aan het Peter Brent Brigheun Ziekenhuis, om ten slotte weer consult eerend geneesheer voor ziekten van het bloed te worden aan het oude Algemeene Ziekenhuis van Massachusetts. Op 34-jarigen leeftijd was hij echter zwaar lijdend aan de suikerziekte, en zijn leven werd slechts gered door het insuline, dat Bauhag zoo pas ontdekt had. Minot poogde steeds, voor de lijders aan pernicieuse anemie een welomschreven diëet te vinden. Hij had namelijk ontdekt, dat velen dier lijders heelemaal niet op vleesch gesteld wa ren. maar doorgaans wel op vetten en boter. .Hij wist, dat vooral in Noordelijk gelegen landen pernicieuse anemie het meest voor komt. juist in die landen, waar de grootste kwantiteiten zuivelproducten gemaakt wor den. Hij had ook gezien dat pernicieuse anemie veel weg had van pellagra (ontstoken mond, verstoorde spijsvertering, zenuwsymptomen) waarvan Goldberger had aangetoond dat te weinig vleescheten, te weinig eiwitstoffen de grondoorzaak was. Hij wist tenslotte, dat een lever-rijk diëet geacht werd goed te zijn bij Indische spruw. En hadden de lijders aan die ziekte geen anemie? Minot had reeds gelezen over de bijzonder goede eigenschappen der eiwit stoffen die in de lever gevonden worden. Voedering met lever bevorderde sterk den groei van witte ratten. Lever van witte ratten toegediend aan cavia's met schurft, deed het percentage haemoglobine roode bloedkleurstof) in het bloed dier cavia's be langrijk stijgen. Leeuwen, gevoed met lever, kregen een uitstekend beendergestel... Het beenmerg bij pernicieuse anemiepatiënten is ook ziek Dus begon Minot lever te geven... Beproeft u maar eens een paar keer in de week lever te eten, verzocht hij een anemie- patiënt. Eet veel mager vleesch, weinig boter en weinig room, overvloedig groenten en fruit, maar geen zetmeel en suiker De man at echter veel meer lever, dan dc dokter hem had voorgeschreven. Een maand later was het bloed reeds dikker geworden, en de patiënt voelde zich werkelijk beter. Twee andere patiënten volgden hetzelfde diëet, en ook zij voelden zich na verloop van een zekere tijdspanne veel beter worden. Van beiden bewoog zich het aantal roode bloedlichaampjes in het bloed ontegenzegge lijk in opgaande lijn. Beproeft u nu eens dagelijks 150 gram lever te eten vroeg Minot. En een paar weken later kwamen die lij ders terug, met een blosje op hun gelaat, dat reeds zoo lang wasachtig bleek was geweest. Een jaar later had Minot reeds tien ane- mie-patienten, die dagelijks lever hadden ge geten, wier aantal bloedlichaampjes per ku bieke centimeter bloed van anderhalf mil- lioen tot drie en zelfs vier millioen waren gestegen, dus het normale nabij, menschen die reeds lang hadden moeten dood zijn. en die nu veerkrachtig met een blosje op de wangen rondliepen. Minot deelde zijn bevindingen mee aan William P. Murphy, een collega van het Peter Bent Bright Ziekenhuis, die zijn raad toepaste en met succes zijn pernicieuse ane- miepatienten lever gaf. Menschen, die al lang dood hadden moe ten zijn. kwamen uit hun bed en liepen rond, en togen tenslotte weer aan 't werk. Er kwamen lijders bij Minot, absoluut aan 't einde van hun krachten, hun bloed had maar 1/10 van de concentratie die het eigenlijk zou moeten hebben er waren er bij die haast in het geheel geen bloed meer hadden. Minot goot hun door een maagsonde fijn gehakte lever naar binnen. Na enkele dagen zag hij in die ten doode gedoemden nieuw leven komen. In een week tijds zaten zij op en vroegen om meer eten. Na twee weken wilden zij opstaan en rond- loopen. Op hetzelfde ocgenblik dat hun bloed dikker begon te worden, kon Minot de reticulocyten Jonge bloedcellen van uit het beendermerg zien zwermen naar het bloed. Het zieke beendermerg begon z'n oude taak, het maken van nieuw bloed, weer op te vatten. In het organisme van alle pernicieuse anemie-lijders was iets grondig in de war, zoodat zij, als tegenwicht, lever moesten eten. en blijven eten. in groote hoeveelheden. Minot's test met de reticulocyten ver gemakkelijkte het zoeken naar vervangings middelen. Zoo trok een ander collega van Minot, Dr William Castle, uit lever een bouillon, die net smaakte als vleesch-bouillon, en die even krachtig tot redding werkzaam was als de fijnste kalfslever, zoodat de armen zich kon den behelpen met taaie runderlever met evenveel kans op welslagen. Minot's eenvou dige toets het tellen van die jonge bloed lichaampjes met het blauwe netwerk, leidde de onderzoekers tot steeds vreemder ontdek kingen van altijd weer verdere strekking. Dr Castle, op zichzelf experimenteerend, vond dat de maag uit het fijngekauwde vleesch het geheimzinnige X. bereidde, dat, aan lijders aan pernicieuse anemie gegeven, opnieuw zwermen reticulocyten in hun ade ren bracht, precies zooals de lever deed... De maag bleek dus verantwoordelijk voor dat ondoorgrondelijk tekortschieten van het zie ke beendermerg in z'n taak om nieuw bloed te maken. Drs Sharpe, Sturgis en Isaacs vonden aan de Universiteit van Michigan het ventricu- line uit, gedroogde en tot poeder vermalen varkensmaag, even krachtdadig tegen perni cieuse anemie als lever, en... smakelijker. Dr Castle ontdekte, dat lever-extracten, gespoten in het bloed, oneindig veel krach tiger werkt dan wanneer de patiënt het in neemt. Tenslotte bewezen Castle, Sturgis en Isaacs, dat voor de lijders slechts om de zes weken een injectie in een armader vol stond. Van deze reuzenschreden op den weg der medische wetenschap was Minot de grond legger, de man, die den dood versloeg! De Spaarkas doet haar verrichtingen voorti. Nochtans, om zonder onderbreking den dienst der betalingen te kunnen voort zetten, heeft men aan het regime, van kracht in de normale periode, zekere beperkingen moeten aanbrengen Voorloopig zijn de te rugbetalingen beperkt tot 1,000 fr. per maand en per boekje. Anderzijds, om het publiek het lange wachten te besparen, zullen, van 1 Juni 1940 af, de terugbetalingen gedaan worden op verschillende dagen, die volgens de beginlet ter van den familienaam van den houder van het spaarboekje zullen vastgesteld wor den (meisjesnaam voor gehuwde vrouwen, weduwen, of uit den echt gescheiden vrou wen). Den Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag A tot en met C D E to: en met K L tot en met O P tot en met U V tot en met Z Stortingen ivorden alle dagen aanvaard. Bovendien, als er aan de loketten geen be lemmering is, zal er, op om het even welken dag, aan de geldopvragingen voldaan wor den. Den 25en Mei 1940. Nieuw bericht In afwachting dat de postkantoren her opend worden, kunnen stortingen en afha lingen insgelijks op de postspaarboekjes fgele kleur) gedaan worden in de Hoofdkas der Instelling, 48. Wolver-gracht. Voor de afhalingen moeten de belangheb benden zich voorzien van officieele stukken waaruit hun identiteit blijkt. Op de stortingen die na 31 Mei 1940 ge daan werden, mag er meer dan 1,000 frank per maand terugbetaald worden naargelang het bedrag der inlage. Van heden af, wordt de toegelaten snel heid in Groot-Brussel gebracht op 30 kilo meters voor de vrachtwagens en op 40 kilo meters voor de rijtuigen. Brussel, 4 Juni 1940. De Burgemeester, F. J. VAN DE MEULEBROECK. Van heden af, zullen de drankgelegenhe den en de spijshuizen gesloten worden van 22 1/2 uur (inplaats van 22 uur) tot 4 uur 's morgens. Alle verkeer van inwoners is verboden van 23 uur (in plaats van 22 uur) tot 4 uur 's morgens, behalve voor de geneesheeren. vroedvrouwen en beambten of werklieden der openbare diensten, in bezit van identi teitskaarten die den stempel van het Politie commissariaat dragen. Brussel, 4 Juni 1940. De Burgemeester, F. J. VAN DE MEULEBROECK. Genees- en Artsenijkundigen Dienst1 De besturen der verschillende ziekenbon den, bijeengekomen in algemeene vergade ring, hebben besloten ten titel van proef, voor een maand, de genees- en artsenijkun digen dienst terug in te voeren vanaf 1 Juni. Er zal 1 fr. per lid en per week worden geïnd. Er zal worden terugbetaald Per raadpleging 2.50 fr. Per bezoek 5 fr. Per geneesmiddel (récipé). 50 Verdere schikkingen zullen worden op de secretariaten. 7o tot 5 fr. meegedeeld In een publiek gemaakt besluit van Zon dag 2 Juni. heeft de Rijkskanselier bevel gegeven al de Hollandsche krijgsgsvangenen onvoorwaardelijk vrij te laten. Aan den anderen kant zal zonder uitstel de helft van het Hollandsche leger gedemo biliseerd worden. Hierbij wordt de voorkeur gegeven aan de landbouwwerklieden, aan de mijnwerkers, aan de werklieden en bedien den van de voedingsindustrie, aan diegenen die werkzaam zijn in het bouwbedrijf en ge- lijkverwante industrieën. Het contingent van het overblijvende Hol landsche leger zal geleidelijk in vrijheid ge steld worden naar gelang het voordeel zelf van de economie der Nederlanden dit eischt en tevens om het gevaar voor de werkloos heid te keer te gaan. Dat is een bericht dat ons toelaat te ho pen, dat er voor onze krijgsgevangenen het zelfde zal gedaan worden Ziehier de lijst der burgerlijke slachtoffers gevallen te Kor tri jk Verkest Alberic, Congoweg; Noppe André, Tumstraat 4 A; Viaene Richard, Kuurne; Van Sielegem Rogier, Elisabethlaan, 26; Commeyne Margeretha. Stacegemstraat. 5; Commeyne Juliana; Delbare André; Van Crayenest Germana; Vandewynckele Adolf; Bauwens André, Vaarstraat; Large Leopold, Gentsche baan; Vanhemelryck Laurent, Meenensteenwegt Demeerkeer Diane, Oude naard esteenweg; Delplace Maurits, Sweve- gemstraat; Beernaert Marcel, Swevegem; Laurens Jo seph, Dixmudekaai; Jansens Comeel, Ber- chem (Antw.); Coppens Lodewijk, Lllewijk; Borremans Willem, Buysingen; Vanneste Leopold, Gheluwe; Desmet Marie-José, Dix mudekaai; Dupont Arthur, Isegemstraat. Dewit Marie, Swevegem; Bourgois Julien; Poignie Emiel; Serlippens Marguerite; Bou- dar Kaniiel, Kortrijk; Vannieuwenhuyse Vik tor Ukkel; Maeremans Leopold Muizen; Creyf Fernand Brugge. Zoekt gij een meid Plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 fr. per plaatsing en Uw annonce wordt door duizenden gelezen. De wijk Schaffen-Schoonaarde werd geheel vernield. Diest heeft ook te lijden gekregen Een der eerste mikpunten in den strijd bleek het vliegplein te Schaffen te zijn. Vrijdag 10 Mei, om half twee 's morgens, werd de bevolking in haar rust opgeschrikt door het alarmsignaal voor de troepen, dat per trompet gegeven werd. De aldaar gele gerde Belgische soldaten trokken zich toen in hun oorlogsstellingen terug. Om half vijf 's morgens verschenen de eerste vliegmachines. Het vliegplein werd onder vuur genomen en de vliegmachines onklaar gemaakt. Kort na dien eersten aan val keerden luchtjagers terug en namen Bel gische soldaten onder mitrailjeurvuur. De wijk Schaffen-Schoonaarde, grenzende aan het vliegplein, werd in dat vuurgevecht geheel vernield. Een twintigtal burgers werd gedood. Verder in den dag bleef het rustig. Op Za terdag 11 Mei begon een aanval op Diest. De statie bleek het mikpunt te zijn, doch deze werd niet geraakt, wel de gasfabriek, die vernield werd, alsmede de omliggende hui zen. terwijl er eveneens bommen op de ves tingen vielen. 's Namiddags kwamen de vliegmachines opnieuw lerug en voerden een aanval uit op de kruispunten aan de Hasseltsche Poort, Leuvenscbe Poort en Arsenaal. In den loop van Zondag 12 Mei ontstond tegen het vallen van den avond een gevecht tusschen het Belgisch en Duitsch geschut. De granaten kwamen in de straten terecht en richtten met name in de Leuvensche straat tamelijk erge schade aan. Dit was het laatste angstwekkende tafe reel wat de verschrikte bevolking van den oorlog te beleven kreeg, 's Maandagsmorgens rukten de Duitsche troepen Schaffen en Diest binnen. Tweede uitreiking rantsoeneeringszegels In uitvoering van het Koninklijk besluit van 1 Maart 1940 nopens de Ravitailleering der bevolking, zal tot de tweede uitreiking der rantsoeneeringszegels voor een tijdbestek van 30 dagen overgegaan worden ten Stad- huize, op de hierna vermelde dagen in den voormiddag van 8 1/2 tot 12 uur en in den namiddag van 1 1/2 tot 6 uur. Donderdag 6 Juni St-Jobstraat, Klein Beekveld, Gustaaf Pa pestraat. Lokerenveldstraat, Lange Zout- straat. Korte Zoutstraat, St-Jorisstraat, Kor- St-Jorisstraat, Ingang Levionnois, Kerk hoflaan. Leo de Bethunelaan, Botermarkt, Boterstraat, Korte Nieuwstraat, Keizerlijke plaats, Vlaanderenstraat, Hopmarkt, Vrede- plaats, Nieuwstraat, Vrijheidstraat. De Kei zerstraat, Gentschestratit, Schoolstraat, Ar- beidstraat, Nieuwbeekstraat. Withuisstraat, Duivekeestraat, Nestor de Tièrestraat, Sint- Jozefstraat, Peperstraat, Ing. Clarys. De Ridderstraat, Esplanadestraat en plein, Bau- wensplaats. Fabriekstraat, Kattestraat. Sta tieplein. Statiestraat, Cumontsraa, Albert Lienartstraat, Nijverheidstraat, Koophandel- straat, Vooruitgangstraat, Veldstraat, Tragel, Gheeraardtsstraat, de Visschersstraat, Den- dermondschensteenwegDirk-Martenstraat. Vrijdag 7 Juni Pieter Coeckestraat, De Schryverstraat, Vilainstraat, Graanmarkt, Kapellestraat, Vaartstraat. Neerhof. Werf, Roze Maryn- straat, St-Martensplein, Academieplaats, On- derwijsstraat, De Coninckstraat. Molenstr., Burghtstraat, Eilandstraat, Iweinstraat, Van Wambekekaai, IJzerenwegstraat, Walstraat, Damkaai, Gheeraardtslaan, Vaart. Moutstr., Korte Moutstraat, Varkensmarkt, Molendries, Hoogevesten, Hoveniersstraat, Denderstraat. Borluutstraat, Violettestraat, Gasthuisstraat, Tramstraat. Houtkaai, Boudewijnkaai, Nieuwbrugstraat. Hertshage, Schutterstraat, Zegepraalstraat, Liefdadigheidsstraat. Dokter de Moorstraat, Tulpstraat, Jasmijnstraat. Ouden Dendermondschensteenweg, Breede- straat. Drie Sleutelsstraat. Zaterdag 8 Juni Jan Bylstraat. Jan Bylstraat Barakken, Steenberg, Landbouwersstr., Hammenstraat, Heilig Hartlaan, Bolleweg. Jan De Windt- straat. Binnenstraat, Twee hagenstraat. Pa- penrodendries, Dompelstraat, Geldhofstra at, Boschveld, Galgenweg, St-Vincentiusstraat, Klein Begijnhof. Binnerstraatje. Rapenstr., Rapenstr. Barakken, Zavelbaan, Botermelk- straat, Waelestraat, Roozendreef. Dender- mondschencreef, Leopoldlaan. Moorselbaan, Bergemeerschenstr. en Barakken, ingang Backaert, Albrechtlaan O. L. Vrouwplein, O. L. Vrouwplein Barakken, Apostclstraat, Achterweg, Watermolen, Appelstraat, Keyen- berg, Paardendries, Doolhofstraat, Drievel- denweg, Schendelbeekhof straat. Groenstr., Slotstraat. Kruisstraat. Maandag 10 Juni Ai-endstraat, Guido Gezellestraat, Petrus Van Nuffelstraat. Oude Abdijstraat, Over- hammekouter, Gouden Leeuwstraat, Beek straat, Driesstraat, Koeistraat, Langestraat, Brusselschensteenw., Bergekouterbaan, Kléi- straat-, Grotstraat, Groeneweg, Zeebergkaai, Bergekouter, Bergekouter los, Ouden Aarden- weg, Bergestraat, Bergenbosch. immerzeel- dreef, Hof Zomergem. Jan Jeliestraat, Noord- straat.ata, Verwerijstraat, Weverijstraat, Brouwerijstraat, Verbrandinghofstr., St-Gu- dulastraat, Caudronstraat, Spinnerstraafc, Twijnderstraat, Katoenstraat, Garenstraat, Guldenboomplein, Regelsbruggestraat, Gent- schensteenweg. Welvaarstraat, Ingang De Blieck, Ingang de Smet, Meirestraat, Siese- gembaan, Erpestraat, Kreupelsveld. Dinsdag 11 Juni Naarstigheidstraat, Spaarzaamheidstraat, Volksplaats, Sint-Annalaan, Volksverheffing straat. Bedrijviggheidstraat, Oude Gentbaan, St-Apoloniastraat. Paddenhoek Paternoster straat, Steenstraat, Biekorfstraat. Lindenstr., Kore Lindenstr., Vooruitzichtstraat. Meule- schettestraat, Kluyskensstr., Wellekensstr., Koolstr., ingang Deprez, ingang Lauwereys, ingang Jelie, Vakschoolstr., Asscherendries, Jozef Meganckstraat, Vaerenlaan, Oonegem Kerrebroekstraat, ingang Van Bemten,. in gang Bonner, Valerius de Saedeleerstraat-, Vulcainstraat, Ledebaan. De zegels zullen enkel worden afgeleverd op vertoon van de Eenzelvigheidskaart of van het tijdelijk inschrijvingsbewijs voor Vreemdelingen of van het bewijs van in schrijving in het vluchtelingenregister voor vluchtelingen alsook van de Rantsoeneerings- kaart van den houder of van zijn lastheb ber (men moet niet persoonlijk zich aanbie den. de zegels kunnen dus afgehaald worden door een lasthebber mits deze in het bezit is van de hierboven vermelde stukken). Er dient wel opgemerkt dat eens de uitrei king gesloten er geen zegels meer zullen kun nen worden afgeleverd. De vroegere uitge deelde zegels blijven geldig tot 11 Juni 1940 (inbegrepen), vanaf 12 Juni hebben deze ze gels geene waarde meer en dienen de nieuwe gebruikt te worden. De Handelaars en Winkeliers kunnen aft formuleren dienende om de hen overhandi#- de zegels op te plakken bekomen op het Ba reel van het kadaster alhier. De Burgemeester ójCL E. DEPREZ. De Secretaris, F. DE MEYST.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3