Voor wanneer sportmeetingen? KOE RARTELUK BE BELGISCHE VLUCH TELINGEN IN 1914 IN HOLLAND WEIDEN ONTVANGEN In Holland wordt gevoetbald en worden koersen betwist In België is het een kwestie van dagen Cor Wals heeft werk, en vooral in het buitenland Nieuws van Kaers, Hendrickx, De Lathouwer, de De Loor's, Michaux, enz. Naar het voorbeeld van 1914-1918 WEET GIJ? „.wanneer men begonnen is met het slijpen van den diamant Vissers kon bijtijds België bereiken, na den Omloop van Katalonië ■Csen familie-krant Een vergelijking met de ontvangst in Frankrijk in 1940 René Gabriëls is ongedeerd HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 6 JUNI 1940" ORTNIEUW Ook in België wordt het leven genormali- seerd. Een normaal leven, dat sluit dan in zich en vooral hier te lande het gewoon dagelijksch leven met sportmeetingen en al zijn vertakkingen, zooals vergaderingen, sportavonden, enz. Het leven eischt zijn rechten op, zouden we haast kunnen zeggen. Eén van die rech ten, waarop de massa aanspraak maakt, is de 'uitoefening van sporten, het wezen dan velokoersen, voetbalwedstrijden, boks- ot worstelkampen en -dies meer. De praktische Hollander heert ons trou wens het voorbeeld gegeven. Vorige week, ja vorige week reeds, werden in Holland ver schillende velodromwedstrijden betwist en Cor Wals, die tijdens den voorbijen winter, vooral veel in het buitenland gereden ixeefft, heelt thans weer opnieuw veel vraag. Hij fceefcende dertien kontrakten in Duitschland alleen. Het is zelfs niet onmogelijk, dat hij er zich voor een tijdje zal vestigen, om las tige en kostelijke verplaatsingen te voorko men. Wals bevindt zich op dit oogenblik m extra- conditie. Eigenlijk heelt hij dc oefening nooit onderbroken. De kontrakten die hij te vervullen heeft, zijn van allerlei aard zoo wel stayerskoersen als ploeg- en individueele wedstrijden Ook Jan Pynenburg, die er niet aan denkt het rijden vaarwel te zeggen, heeft de oefe ning hernomen en zit met meerdere kontrak ten op zak, vooral op Hollandsche banen. Wat Slaats betreft, die zich te Buenos- Aires bevindt daarvan konden we tot nog toe geen nieuws krijgen. schillende veiodromweasmjaen uciwui, en volgens ingekomen berichten zou er zelfs een baanwedstrijd, de ronde van Amsterdam ge reden geweest zijn. We vernamen verder door 1JI1. W f VCliHUireil muei uw, de radio, dat er meerdere voetbalwedstrijden gspeeld werden en dat er een zeer kokette opkomst vastgesteld werd'. We kunnen zulks een verheugend ver schijnsel noemen. Hoe eerder het leven zijn klassiek uitzicht terug krijgt, hoe meer ook het gruwelijk oorlogsspook genianteid wordt. Zij die deze regelen lezen, zullen er zich wellicht niet veel van herinneren, omdat een groot percent der sportvubrieklezers, tot de half-jongere of jongere generaties behooren. Zij die echter in 1914 reeds aan sport deden we moeten er ons helaas ook bijrekenen zij die dus reeds van jaren zijn. weten wel licht, non haerin Vlaanderen-U-w.-, Cesar ja ren. Vooral op Gent-brugge was „vonutm nun geestdrift uitgeschreeuwd wanneer Cesar lijk een zwaan over de piotc' zweefde, ter verovering van een ronde voor sprong. Want destijds waren de koppelkoer- sen nog met in de mode en bestond de hoofd- v.w? kijna altijd, uit een koers op eigen Kracht. En in het Antwer.psche was het de padde stoel-vlug opkomende Alois De Graeve, die op Garden-City, de menschen begeesterde togen de Tyck's. Bamps, enz. Ook de ploeg De Belder-Verbercht (het Bakkerke van Niel) maakte te dien tijde opgeld. Het was een uiterst gevaarlijke ekiep ook. In het Brabantsche bestond toen nog de pist van Linthout. Te Brussel gine men zelfs zoover, een zesdagenkoers in te richten. Alle dagen werd er zes uur gereden en weet ge wie eindoverwinnaar werd Van Hauwaert- Van Bever Ziehier trouwens den volledigen uitslag dier eenigste oorlogszesdagen. 1. Van Hauwaert-J. Van Bever; 2. R. V. d. Berghe-Spiessens; 3. M. Buysse-V. d. Velde: 4. Leviennois-Van Inghelgem; 5. Otto-Desmedt 6. Rielens-Vandaele. Die Desmedt was een Brusselsch mekanie- ker, de latere ploegmaat van Louis Eyckmans een buitengewoon treinlooper, die iat-er het umrekord van België op zijn naam bracht. En die Vandaele was niemand anders dan Jef Xandaele. baankampioen van België, een crack uit de omstreken van Moeskroen. die heel den oorlog politieagent geweest is te Brussel. Boks- en worstelkampen Vooral Brussel en Antwerpen hebben tij dens den vongen oorlog een zeer bedrijvig boks- en woi stelleven gekend. Toch mag Ant werpen gerust aan de spits gesteld worden uït jt' natuurlijk omdat er op dat oogen blik daar juist, verschillende lokale vedet- ten, uit den grond werden gestampt. Jef De Paus. de latere zwaargewichtkam pioen van België, en Piet- Hobin, die vijf ja ren kampioen van Europa zou blijven en ne gen nationale wereldtitels zou winnen lever den in de Sporting-Halle bei'«md gebleven gevechten. En Laurent Gerstmans, die in 1914 be roepsworstelaar geworden was. omdat er ab soluut geen liefhebbers-tegenstrevers meer te vmcen waren, leverde in de oorlogsjaren ge vechten, vooral met den beroemden Omer de Bouillon, die thans nog met. verteedering door de getrouwen van de mat worden aan- gehaald. Laurent werd een eerste maal gevloerd in Gneksch-Romemschen stijl, na 1 u. 15 min. Enkele weken later nam hij zijn weerwraak na een uur 20 min. De beslissing draaide uit op een match nul. Omer zoowel als Laurent, waren twee faire en hardnekkige worstelaars en ze be sloten een tweede beslissende reeks aan te nemen Ze duurde 3 u. 20 minuten en toen werd de strijd stil -gelegd, zonder dat een der worstelaars erin gelukt geweest was. zijn tegenstrevers op beide schouders te spijke- Brussel en Luik moest zich ontberen, van De Bruggeling Lodewijk van Ber- ghén levend in de tweede helft der 15= eeuw, werd langen tijd beschouwd als de uitvinder van het diamantslij ven, maar ten onrechte, zooals de na- vorschingen der laatste jaren hebben uitgewezen. Immers, onder de juwee- len van Lodewijk, hertog van Anjmi, levend tusschen de jaren 1360 en 1407, werden reeds geslepen diamanten aan getroffen. De kunst van het slijpen maakte vooral vorderingen in het jaar 1407, dank zij de begaafdheid van een gewoon werkman. Herman genaamd, wiens methode gever) ectionneerd wer den door bovenvermelden Lodewijk Het meeste deel onzer .gekende renners, is ofwel gesneuveld -ofwel... gefusiljeerd Ware het niet zoo treurig, net zou plezierig zijn. Enfin, ook zij, zoowel als zooveel lattorkun- digen en kunstenaars, hebben den tol moe ten betalen, van hun eigen beroemdheid. Gekende personaliteiten vallen natuurlijk altijd eerst als slachtoffer hunner beroemd heid. Karei Kaers is blakend van gezond field Spijtig genoeg is zijn villa te Merksem lee- lijk gehavend uit... den strijd gekomen. Het moet bij Karei treurig gesteld geweest zijn Gelukkig dat de overheid spoedig ingegrepen heeft, of e: ware wellicht nog weinig van over gebleven. Mon De Lathouwer, die met gebroken schouderblad was weggebracht, Albert Hendrickx, de twee De Loor's en zooveel an dere renners, ook Stanneke Lauwers, bevin den zich te Brasschaat Polygoon en stellen het opperbest. Ook Willy Michaux is gaai en gezond. Volgens de algemeene berichten, zal de wie- lersport slechts geringe verliezen te betreu ren hebben. Men herinnert zich nog, dat Ritservelde, Van Espenhout en Wardje Vissers, bezig wa ren, den Omloop van Katalonië te betwisten toen de oorlog uitbrak. Niettegenstaande alle moeilijkheden, werd de Omloop toch voortgezet. Van Espenhout won trouwens den zevenden rit nog, nadat hij behendig opgetrokken geweest was, door Vissers. De drie Belgen eindigden op de eereplaatsen. De officieele uitslag kunnen we niet meedeelen. omdat hij door de inrich ters niet meer oïficieei kor meegedeeld wor den. Het word toen een kwestie van leven en dood voor de Eelgische tenners om terug Bel gië te bereiken. Toch gelukte het hen. Vissers was reeds te Brasschaat, vóór den aftocht van het Belgisch leger. Ward en zijn familie zijn thans reeds terug te Brasschaat en niettegenstaande hij aan huis en meube len zeer -'eel schade beef' geleden, is zijn moraal niet geschokt Ward denkt er ernstig aan, eerlang te gaan stayeren. Dit jas- at eszins nog. Eduard Marshall in Arizona, is de oprich ter van een familiekrant met een heel aar- digen oorsprong en ontwikkeling. Mr. Mar shall was vader van 13 gehuwde zonen, die hij eenige jaren niet had geschreven, noch gezien. Toen besloot hij d«K>r middel van een brief, die hij ver veelvoudigde op een hectograaf, hen al len eens te vertellen hoe het met hem ging. Bet. resultaat was, dat hij van ver schillende zonen ant woord kreeg, waarbij van eenige het ver zoek cm met deze manier van infor- A meeren door te gaan en uit te breiden met inlichtingen over de geheele familie. Hij werd dus een soort fa milieredacteur en op bepaalde tijden zorg den alle familieleden er voor, dat de kopij voor het volgende nummer in het bezit van papa was. Deze primitieve circulaires groei den uit tot een regelmatig verschijnende courant Marshall's Family Journal waarvan de oplage van maand tor maand toenam er- tegenwoordig ook gekocht en gelezen wordt door menschen, die niets te maken hebben met de familie Marshall, maar eenvoudig om dat het een prettige krant is. René Gabriëls, die ook verplichtend uitge weken was hij viel tusschen de kategorie van 16-35 jaren heeft enkele hachelijke standjes meegemaakt in Vlaanderen, o.a. te Deinze, waar hij in zeer benarde positie's heeft gezeten. Gelukkig is alles goed afgeloopen, en heeft hij door toedoen van een zeer hoog geplaatst puitsch officier, Antwerpen kunnen berei ken. Gabriëls is reeds volledig herzet van al zijn emoties en zal eerlang de oefening her nemen. Constant Le Marin, die op dat oogenblik reeds m de Karpathen in Oostenrijk vocht met. het Belgisch expeditiegroepje, dat naar Rusland gezonden werd en waar Constant trouwens, een zeer zware kniewonde opliep. oogenblik leven we nu in nagenoeg dezelfde omstandigheden als in 1914. Ge zult het zien nog enkele weken, en het sportle ven herneemt zijn rechten. We kunnen niet anders dan het goedkeu ren. omdat, voor onze menschen, sport een onontbeerlijke behoefte geworden is en om dat ze onvermijdelijk een welgekomen afwis seling zal brengen, op al het naargeestige, van den oorlogstijd. De vluchtelingen, hier bedoeld, lnramen meest uit Belgisch-Limburg en aangren zende streken TV/r»ov..d« juii.jton. -An'-weriien nnng van vreemdelingen stelde de regee ring nog voor geheel andere eischen en pro blemen. Zij begreep dat ten volle en had daarom nog vóór de verovering van Antwer pen aan alle commissarissen der koningin de opdracht gegeven om zooveel mogelijk in alle gemeenten de mogelijkheid van onder dak voor de vreemdelingen te scheppen. Dat was noodig. omdat anders de zuidelijke pro vinciën overstelpt zouden worden en blijven met onoverzienbare drommen van Belgen, waarvoor men onmogelijk ter plaatse zou kunnen zorgen: het was dus noodzakelijk deze groepen over het geheele land te ver spreiden. Hoe noodzakelijk dat was, bleek al spoedig, toen den 7 October en volgende da gen de Belgen bij troepen over onze grenzen kwamen. Het was een schier eindelooze stroom, die zich over wegen en velden van Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen uit stortte en het verkeer volkomen in de war bracht; men schatte het aantal der ramp zalige Belgische vluchtelingen in die veel bewogen dagen in Noord-Brabant op een half-millioen, in Zeeuwsch-Vlaanderen op iets minder. De bevolking in twee provincies werd dus op korten termijn met niet minder dan bijna een millioen menschen vermeer derd: vooral Berg-op-Zoom en Rozendaal waren nn weinige dagen meer dan over- gevuld. Een geluk bij een ongeluk was het, dat ook een geheele kolonie Belgische spoor wegambtenaren op bevel der Belgische re geering naar het Nederlandsche grondgebied de wijk nam: op gelijk bevel namen zij een groot deel van het rollend materiaal mede. De bedoeling was duidelijk genoeg: de Bel gische regeering wilde zooveel mogelijk man nen en materiaal aan de Duitsche vijanden onttrekken om deze den opmarsch en latei- de administratie en het bestuur van het ver overde land niet al te gemakkelijk te maken. Een en ander ander kwam Nederland bij de verzorging van de Belgische vluchtelingen goed te pas: door de elf Belgische locomo tieven met vijf tot zeshonderd spoorwagens, bediend door Belgisch personeel zelf, kon de verspreiding der vluchtelingen over het ge heele land zeer worden vergemakkelijkt. Maar natuurlijk bleef het vervoer van deze tienduizenden menschen ook aan de Neder landsche spoorwegen zeer zware eischen stellen: geen wonder, dat in deze dagen het spoorwegverkeer hier en daar wel eens in de war liep. Goede hulp hebben de autoriteiten ln deze overstelpend drukke dagen ook verkregen van de gemobiliseerde krijgsmacht, die in het zuiden des lands was geconcentreerd en dus op de drukke punten onmiddellijk be schikbaar was. Materieel konden de militaire autoriteiten zorgen voor brood en andere levensmiddelen, voor dekens en andere dek king; ook bij het vervoer der vluchtelingen bewezen de militairen goede diensten en na tuurlijk in het algemeen voor de handhaving der orde in de overvolle steden en dorpen. Men krijgt daarvan een denkbeeld, als men zich herinnert, dat Bergen-op-Zoom met 16,500 inwoners werd bezet met 100,000 vluchtelingen: Aardenburg had 25,000 Bel- Wij nemen van Mr. Van Zanten een citaat over uit het verslag van het provinciale comité .van Zeeland dat den toestand der rvrt uutuviijR wcugccU; .1 v.* Ügen makten opgepropt met de vluchtende massa's: de grensdorpen vulden zich tot geen plaatsje onbezet en al maar hooger op stuwden zich de mensehen- stioomen, tot zij bij Walsoorde en Terneuzen den oever der Schelde bereikten en niet ver der konden. Booten voeren overkropt vol over; naar de vrachtbetaling werd niet meer gevraagd, maar duizenden moesten terug gewezen worden op de landingsplaatsen. In middels voeren honderden schepen, stoom- booien en rijnaken en Belgische spitsen de Wester-Schelde af. allen opgepropt met vluchtelingen, en zochten een veilige lig plaats te Hansweert, Terneuzen, VKssingen en andere havens. In Zeeuwsch-Vlaanderen ontstond aldra groote nood; de communica tiemiddelen over de Schelde lieten niet toe onmiddellijk daarin afdoende te voorzien en wanhopend liet de toestand zich zelfs aan zien, toen de booten in beslag werden ge nomen voor de overname en interneering der Belgische en Engelsche militairen. In die dagen zijn langs Clinge, St. Janssteen, Koe wacht en sas van Gent ruim vijf en een half honderd duizend vluchtelingen binnengeko men en indien dan toch haast geen enkele ener honderd duizenden waarlijk gebrek heeft geleden, dan is dat te danken aan de geheele bevolking, die huis en hof, provisiekast en voorraadschuur ter beschik king stelde van de vluchtelingen. Zoo was het in Zeeuwsch-Vlaanderen: zoo was het in Noord-Brabant; zoo was liet overal, waar de Belgische vluchtelingen aan kwamen en werden ondergebracht. Wij zagen boven, dat het van den aanvang af doel- matig werd geoordeeld en ook stellig nood zakelijk was de Belgen over geheel ons grondgebied te verpreiden. Dat is ook ge beurd: de volgende cijfers geven daarvan een denkbeeld. Omstreeks half October was aan 719,000 vluchtelingen huisvesting ver leend m 831 van de 1120 gemeenten van ons vaderland, waarvan aan 410,000 in 176 ge meenten van Noord-Brabant, 156,000 in 103 gemeenten van Zeeland, 57,000 in 122 ge meenten van Zuid-Holland, 34.000 in 90 ge meenten van Noord-Holland, 28,750 in 96 ge meenten van Limburg, 12,800 in 66 gemeen ten van Gelderland, minder dan tienduizend in elk der overige provincies. j cLifcrs blijkt tweeërlei. Vooreerst zijn de zuidelijke gewesten, met name Noord- Brabant en Zeeland, het zwaarst belast ge bleven met vluchtelingen; naar het noorden nam de dichtheid der Belgische bevolking geleidelijk af. Ten andere is het duidelijk, dat het getal der vreemdelingen reeds half October 1914 met ongeveer een vierde was verminderd. Dat was een natuurlijk gevolg van een even natuurlijke oorzaak, het ophou den der paniek, die honderdduizenden Belgen de grenzen over had gedreven. Wie 't karak ter van een paniek vermag te doorgronden, kan zich den aard en het karakter van den Belgischen schrik begrijpen, toen de Duit- schers hun woonplaatsen begonnen te na deren. België had gedurende meer dan tacfc, tig jaar geen oorlogsgeweld op zijn grond gebied aanschouwd: een duidelijke vaSAtat- gen, waarvan er 10.000 bleven. Axel had opw^ad^men datfrUlf'niSi' momenten 30,000 vreemdelingen te verwer- daan an niet. ken. zoo was het eigenlijk overal. (Wordl voortgezet)

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5