Ie eerste telegraafkabel tusschen Europa en Amerika Een verloren goudmijn na 300 jaar terug gevonden Er wordt krachtig aan het herstel van het stadsleven in Gent gewerkt Ilaine Aankondigingen POST DIEST Wapen-schilden JOHANN DE WITT, Raadpensionaris op 28 jaar Overlijden Brussel e: ?ET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 6 JUNI 1940" Het zal misschien niet lang meer duren of onderzeesche telegraafkabels zijn overbo dig, omdat alles per radio gaat en dan zul len wij weldra de mannen vergeten zijn, die toch zonder twijfel pioniersarbeid verichtten, toen zij de eerste verbinding tusschen Eu ropa en Amerika tot stand brachten. Nauwelijks was gebleken, dat de telegra fie eenige toekomst had, of men kwam ook al op het idee om Amerika met Europa te verbinden. Deskundigen waren van meening, dat het mogelijk was en het duurde niet lang of de eerste pogingen werden gewaagd. Als begin- en eindpunt had men Valentia in Noord-Ierland en St. John in Noord-Ame- rika uitgekozen, daar de afstand tusschen deze twee punten de kleinste is. Men begon aan de lersche kust; kleine ongevallen ble ven niet uit, maar men vorderde toch tame lijk snel, toen plotseling, nadat reeds 274 En- gelsche mijlen waren uitgeleid de Oceaan een diepte kreeg van 3200 meter, die weldra tot 3600 meter toenam. De kabel rolde als een razende af, maar het schip was op zulk een snelle afrollerij niet berekend en de kabel brak af. Twee jaar later probeerde men het op een andere manier met twee schepen, de Agamemnon en de Niagare voer men naar het midden van de Oceaan en nu stoomde het eene schip in de richting van Ierland, het andere in de ricchting van New Foundland. Ook nu had men tallooze moeilijkheden te overwinnen en een walvis verijdelde op het laatste oogen- blik bijna de pogingen der menschen om vreedzaam met elkaar te kunnen correspon- deeren, maar ten slotte voeren toch beide schepen hun respectieve bestemmingshavens binnen. In de nacht van 4 op 5 Augustus kwam de Agamemnon onder het gedonder der kanonnen in Valentia aan, terwijl op 5 Augustus de kabel in Amerika aan wal werd gebracht. De leider van het werk riep verheugd uitEuropa en Amerika zijn niet meer door een breed water van elkaar ge scheiden; wij hebben de afstand op enkele minuten teruggebracht». Maar de vreugde was van korte duur na twintig dagen was de verbinding verbroken. Men had slechts achthonderd telegrammen kunnen wisselen. Onder de weinige depêches, die werden over geseind, was echter een zeer belangrijke van de Engelsche regeering aan die van Canada, waarin een order, die per brief gedaan was en die op het verplaatsen van troepenafdee- lingen betrekking had, werd herroepen. Hier door waren ook de regeeringen overtuigd van hoeveel belang het was om een snelle verbinding te krijgen tusschen moederland en koloniën en tusschen de groote mogend heden onderling. In tusschen lagen voor een tiental millioen gulden aan kostbaar mate riaal in de Oceaan en niemand zag kans dat er weer uit te visschen. Zoo kwam het dan ook, dat men eerst in 1865 opnieuw durfde beginnen. De nieuwe kabel was 27 mm. dik, de ziel, die de eigen lijke geleiding voor den stroom uitmaakt, bestond uit zeven koperdraden, omgeven door vier afzonderlijke bekleedingen van gutta-percha, welke door zware persen waren aangebracht om te verhinderen, dat zich nog lucht in het weefsel zou bevinden. Hierom heen bevond zich nog een beschuttende man tel van staaldraden en het geheel werd afge sloten door een weefsel van in teer gedrenkte hennep. Ondanks die voorzorgen heeft de kabel het toch maar tien jaar kunnen vol houden. Het leggen van deze kabel echter was een ware strijd van het menschelijk vernuft tegen de natuurkrachten. Terwijl voor het leggen van den eerste kabel twee stoomschepen waren gebruikt, besloot men nu slechts één te bezigen en daar de kabel alleen al 4500 ton woog, moest men van een heel groote schip, de Great Easternge bruik maken. Het eerste leggen mislukte, ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatrege len, die men had genomen. In de loop van de eerste tien dagen van de reis, waarin on geveer tweederde van de geheele afstand werd afgelegd, moest de kabel driemaal we gens ontdekte gebreken over zijn geheele lengte weer ingepalmd worden. De laatste maal moest men hem ophalen van 3750 me ter diepte, hierbij brak hij en viel in zee. Men trachtte nog met een grijpanker de kostbare vluchteling te pakken, maar ook het grijpanker brak tot tweemaal toe en toen had men geen grijpankers meer. Men was gedwongen wegens het vergevorderde jaar getijde de pogingen te staken en moest de kabel van 1200 mijl in zee laten liggen Maar het volgend jaar begon men met een nieuwe kabel op 7 Juni en nu verliep alles vlot. Zonder eenig ongeval van betec kenis te ondervinden werd de kabel, die lengte van 2000 zeemijlen had over de zoo genaamde telegraaf vlakte, dat is de tame lijk gladde vlakte, die zich in het Noord: lijk deel van de Atlantische Oceaan uitstrek te, gebracht en op 3 Augustus kon men met het wisselen van de telegrammen beginnen. De woorden kosr. ten in het begin 9 gul den per stuk het leggen van de kabel was zoo duur geweest, dat men de prijs wel zoo hoog moest stellen. Maar de kabel was steeds bezet en op deze wijze had men het geld weldra terugverdiend Het leggen van de eerste kabel was dus niet alleen groot pio nierswerk, maar zelfs een goed zaakje. Voor de Werkgevers. Indien U werk krachten zoekt, doet U best een kleine aankondiging te plaatsen in Het Alge meen Nieuws Dit kost U 6 fr. per plaat sing en Uw annonce wordt door duizenden gelezen. Padvinders Post- De Padvinders van Diest hebben het voor beeld hunner collegas uit Holland nagevolgd en zich kosteloos belast met het overbren gen van poststukken, als met het inwinnen en verschaffen van inlichtingen omtrent vluchtelingen en soldaten. Zij vragen inlichtingen over Frans van Wolput, vluchteling, Diest. Mees Remi, soldaat 7e Linie, Diest. Van den Bosch René, sergeant 18e Linie, laatst gezien te Aalst. Smets Celeste, brigadier 12e Artillerie, op 31 Mei, gezien te Antwerpen. Juffrouw Irene Paessens, gevlucht uit Leu ven, met een groep verpleegsters op 14 Mei 1940, waarschijnlijk naar Westende. August Luyckx, politieagent te Diest. Frans Mertens, Teminklaan Vriesdonk 54, Brasschaat. Dokter Eugeen Mathijs, Sint Janshof, Putte-Cappellen. Remi Voets. vertrokken uit Diest op 12 Mei, naar Brussel of Gent. Saenen Edmond, 11e Linie, Kruisstraat, Diest. Jules Maes, 20e Linie Alles wel. Uw vrouw Maria en Alida. August Rijnders 2e Luchtvaart Reg. Alles goes. Zuster en broer. Sergeant Louis Reijnders. Alles wel. Ou ders. zusters en broeders. Soldaten, die in het gasthuis van Diest worden verzorgd Van Bost aal August, geboren te Oordegem op 2 Oct. 1916. Wanquarie Robert. War- monceaustraat. 22, Charleroi. Mohimont Julius, geboren te Charleroi, 24 Jan. 1919. Dehon Noë, rue Du Quesnoy, 93-96, Wiheris (Dour). Aan soldaat Frans Moenen, 20e Linie: Al les wel met urv vrouw Elisabeth en Raymond. Antwoorden a.u.b. Paal, Provincie Limburg. Krijgsgevangene Cels wordt verzocht zijn adres op te geven en te laten bezorgen aan de P. P. Diest die een aanvraag voor demo bilisatie hebben. Gijbeis Louis, le Jagers te paard, 3e es- cadron, Etat Majoor le groep. Alles wel heel de familie, Diest. Inlichtingen te bezorgen aan de Padvin- dersgroep in de stad. Padvinders-Post, In de Congo Groote Markt DIEST. Op den fop van een berg in Colorado In den Amerikaanschen Staat Colorado, leeft onder de bevolking een verhaal, waarin sprake is van een goudmijn. Deze goudmijn zou driehonderd jaar geleden aan de Span jaarden gediend hebben om onschatbare voorraden van de edele delfstof te verzame len. Door een onbekende oorzaak is men «het spoor van de mijn bijster geraakt en moes ten de bewoners van de streek zich verge noegen met te luisteren naar de overlevering. Naar het schijnt zou de goudmijn niet op verbeelding berusten, doch inderdaad aan wezig zijn. Althans is dit de overtuiging van een zekere Manuel Torres, een inwoner van de stad Denver, die een expeditie heeft ge maakt naar den top van den berg Culebra. Op den top vond hij een oud stuk, bewerkt hout. Die vondst prikkelde mijn nieuwsgierig heid, verklaarde Torres. Temeer dat de berg top een eind hooger is dan de grens van boomen- en plantengroei. Ik begon te delven en na- een tijdje opende zich de bodem voor mij en zag ik oude mijnputten vol glinste rend metaal. Torres beschikte niet over werktuigen en gereedschap om zijn arbeid voort te zetten. Hij poogt thans van de Staat Colorado ge daan te krijgen de bodem op den bergtop te mogen. ontginnen. Indien Uw handel opnieuw loopt, maak het dan bekend door een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Het kost U 6 fr. per plaatsing en U treft er duizenden lezers mede. De ridders der Middeleeuwen droegen in den slag 'n schild met hun blazoen erop. Hun volgelingen konden dan zien, waar hun aan voerder zich bevond. Zoo'n schild nu (ook wel beukelaarge- heeten) was van verschillende grootte en ge daante, nu eens uit hout, met leder of me taal bedekt, dan weer geheel uit metaal. Tot verwering werd het aan den linkerarm ge dragen. De grond van zulk een wapenbord heette het veld de figuur het blazoen Het «veld» was, zooals gezegd, meest uit metaal vervaardigd, zelden uit pelswerk. Als metalen worden gebruikt goud en zilver, goud voorgesteld door geel en zilver door wit. Het pelswerk bestond gewoonlijk uit hermelijn of «vaar» (afwisselend blauw en wit). De kleu ren waren verder nog sabel (zwarthij voert een gouden leeuw in een veld van sa bel»), lazuur (blauw), keel (rood, de eerste der kleuren in rang), sinopel (groen) en pur per. Het veldvertoonde 'n kruis, 'n streep, een kwartier (kwart gedeelte), 'n dwarsbalk, enzoovoorts. Talrijke noodbruggen voorzien reeds in de behoeften van het verkeer. De bewogen over gave van de Stad Ook in Gent wordt krachtig gewerkt tot het herstel van het normale stads leven. Het aantal bruggen, dat door de terugtrekkende troepen werd opgeblazen, was zoo talrijk, dat slechts op d.-ie pun ten van de Schelde of Leie kon worden gepasseerd. Daaronder bevond zich ook de nieuwe Terplatenbrug, ofschoon cf' driemaal een poging werd gedaan om deze brug te, laten springen. Thans lig gen op de voornaamste punten noodbrug gen en kan men, mits een kleinen om weg, weer van Brugge door de stad heen naar Brussel en Mechelen rijden. Het tramverkeer kan echter nog niet geheel hervat worden. Gent heeft op Maandag 13 Mei den oorlog bepaald beleefd Er verschenen toen drie bommenwerpers in de omgeving van de St. Pie tersstatie, welke een Fransche militaire trein onder vuur namen. Door het bombar dement kreeg toen de Patijntjesstraat en de Boude wijnsstraat alsmede de overkant van de Statie, de zijde waar de koffiehuizen lig gen, zwaar te lijden en vielen er talrijke slachtoffers. Na het vertrek van de drie vliegtuigen keerde twintig minuten later één nog terug en bombardeerde toen het viaduct op den Kortrijkschen steenweg, waarbij eveneens huizen in de omgeving vernield werden. Later kreeg de stad nog schade door het geschut, dat in Lovendegem stond opgesteld en waarschijnliik niet al te goed haar rich ting had bepaald. Bewogen is nog de geschiedenis van de overgave der stad. Op 17 Mei gaf de Duit- sche bevelhebber aan de overheden te ken nen dat hij vier uur gelegenheid gaf voor het voltrekken van de overgave. De Fransche militaire commandant wenschte daar niet op in te gaan. Schepen Mej. Boonants heeft zich toen naar Brussel begeven ter beraadslaging en keerde vier en half uur later terug met een schrijven, waarin de overgave van de stad werd goedgekeurd. Toen rukten de Duitsche troepen Gent binnen. Wat hij zooal te doen had De functie van raadpensionaris is niet, zooals men misschien zou denken, pas ont staan, nadat de Nederlanden zich onafhan kelijk van Spanje hadden verklaard. Reeds op het einde van de vijftiende eeuw treft men raadpensionarissen aan; de titel was toen echter landsadvocaat. De landadvo- caat had tot taak de privilegiën van het land te verdedigen en verder trad hij op als be middelaar bij de regeering. die voor den af val der Nederlanden in Brussel zetelde. Na de dood van Willem den Zwijger zorgde Ol- denborneveldt er voor. dat de raadpensiona ris een groote macht kreeg, dat wil zeggen de raadpensionaris van Holland. Na zijn val werd deze macht wel beknot, maar tijdens Johan de Witt (23 Juli 1653 werd hij raad pensionaris), herkreeg het ambt zijn oude aanzien. De raadpensionaris was de minister van Holland, tijdens het Stadhouderloos tijd perk zooiets als minister van Buitenlandsche Zaken voor het geheele land, ja bijna zelfs leider van de Republiek, hoewel de macht van De Witt niet zoo groot was als die van zijn voorganger Oldenbarneveldt of als die van de prinsen van Oranje. Als wij vernemen wat de raadpensionaris zooal op één dag te doen had, dan rijzen ons de haren ten berge. 's Ochtends negen uur, opening der Sta tenvergadering van Holland, om elf uur af breking hiervan, opdat de leidei* zich kon spoeden naar do vergadering der Staten-Ge- neraal, die dan begon, 's Middags nieuwe ver gadering van Holland zonder tijdsbepaling voor het einde. Voor dc aanvang van beide vergaderingen van Holland bezoek aan de Gecommitteerde Raden (het permanende bestuurscollege uit de Staten van Holland, zooiets als onze tegenwoordige Gedeputeerde Staten), om van deze te vernemen wat zij aan de Staten wenschten voor te stellen. Hierbij kwam dan nog het bijwonen van de conferenties van de commissies, waarvan de raadpensionaris deel uitmaakte, het brengen of ontvangen van bezoeken aan of van ge deputeerden, gezanten en andere lieden, het schriftelijk werk, dat meestal 's avonds thuis gedaan werd: de besluiten van één dag, die soms meerdere bladzijden druk besloegen, correspondentie met gezanten, rapporten, instructies, steeds zat de arme man tusschen de papier, die alle even gewichtig waren, om dat zij nauw samenhingen met den goeden loop van zaken in het land en die alle weer over verschillende onderwerpen handelden... Ge kunt u wel voorstellen,'dat zoo'n man van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moest werken en een tijdgenoot van De Witt spreekt ook van zijn ambt als van vergulde slavernij Is het een wonder, dat zulk een man in onze geschiedenis een bijzondere plaats inneemt, te meer omdat hij deze ver antwoordelijke taak al op 28-jarigen leeftijd op zich nam en haar bijna twintig jaar vol plichtsbetrachting vervulde Plaats- aanvragen INGENIEUR unlv, dipiomua, üegi alg ontw. technisch en administratie! on derlegd, kent Nederl., Duitsch, Fransen, En gelsen. Beste refer zoekt passende be- trekk. zelfs voorloo- plg. Scnnjv. Bureel van blad onder lett. X. B. 80663 JOURNALISTE Oud medewerkei aan verscnill. bladen en tijdsclinften, kennen de vijf talen, refer grondige alg. ontw biedt zien aan Scbr. bureel van liet blad onder letters Y B 80664 PROEFLEZER Nederl. - Fransen. 18 jaar praktijk, beste ref. zoekt werk in drukkerij. Brussel oi provincie. Schr ou- reel blad onder lett. B. A 80665 CONDUCTEUR- TYPOGRAAF vr plaats in drukke rij te Brussel. Sein*, bureel van blad on der letters B. E 80770 HOVENIER Of BEWAKER of voor boerderij vr. plaats. Goede getuig schriften. Schr. Bu reel blad ouder let ters B. D. 80771 CHAUFFEUR gedlplom. vr. plaats FrF., VI. voor auto of cam Schrijv bureel van blad ond letters B C. 80666 ADMIN. SECRETARIS 36 1. algem ontwik goed voork. welbespr Nederl. Fr. Eng. st noties Duitsch, daci boekh. alle bureelw., zoekt belrekk. als ad- min lstratie-secretaris bediende. redacteur, o.a Ook halve dag of 3 d. p. w. Uitstekende ref. nijverh en bank wezen. Brieven onder lett. 1. B. Bureel van dit blad. 80647 Plaats- aanbiedingen Bakkerij vr. goeden 3den bakkersgast, ook brood voeren. Kost en inwoon, goed loon. Zich wenden 707, Haechtsche Steenweg Schaerbeek. 80667 Pasteibakkerij vr. bekwamen 3üen gast. Kost en inwoon. Zich wenden 70, Haecht sche steen w Schaer- beek- 80668 Bakkerij-Pasteibak kerij vraagt derden gast en leerjongen. Kost en inwoon. Prin ses Elisabethlaan. 56 Brussel. 80076 Beheerder-Apotheker (gediplomeerd) gevr. Fransch en Vlaamsen' omtrek Brussel. Voor voorwaarden en in lichtingen schr. B (i Bureel van dit biaa. 80082 Vermiste personen IK BIED MIJNE DIENSTEN AAN 44 J., Fr VI., Organ beheer, belast, secret, en best crediet boekh. en expert; alle bank diensten, be twistbare zaken, koop en verkoop, brief w gr erv in zaken en alle waarb eerl. en betrouwb. Goecle ge- tuigschr. Schr. bureel blad onder lett U. B. 80660 TECHNISCH-INGE- NIEUR, 30 j.. gehuwd, prima-cultuur, ref. en relaties, goede onder- sche en commercieele vertegenwoordiging en efficiente organisatie. Nederl., Fransch. Duitsch. Engelsch. woordiging of passen- vinding van techiii- Zoekt prima vertegen- de betrekking. Schr. bureel van het blad onder letters B. F. 80670 Heer. 50 j„ zaken- en handelskennis. Fr.. VI. en Duitsch spre- Vlaamsch en Duitsch sprekend, verlangt in winstgevende ernstige zaak te treden, kan zoo noodig een zeker kapitaal storten. Seh. B. H., Bureel van dit blad. 80680 Onderluiten, Smeets P. E., 2e Cie, le Ves tingsregiment «Fort van Waelhem wordt opgezocht door zijn vrouw en zijn familie. Deze zijn gevestigd in het Hotel Mercurius, Consiencestraat., 51, te Mechelen. 8067 Leontine Bottel- bergs, echtgenoote Van Wetswincliel, afkom stig van Lammen, is Zaterdag li Mei van Bonheiden naar Leu ven vertrokken. Sinds dien datum wordt ze vermist. Bij gebeur lijk nieuws omtrent deze persoon verwitli- ge men de familie Van Wetswinckel - Bottel- bergs, Dorp, Lommen 80675 lfiI!e5a.flS' Georges, 16 1/2 J. oud, wonende te Sint Lambrechts- Woluwe, wordt door zijn moeder opge zocht. Inlicht, wor den met dank aan vaard op adres 350, Leopold I str., Jette- bij-Brussel of op bu reel van het blad. 48000 Dewilde, Frederik- Pieter, oud 18 j.. wo nende te Jette - bij - Brussel, wordt door zijn ouders opgezocht. Inlichtingen worden met dank aanvaard op adres Dewilde. Dopé- Téstr., 82, Jette-Brus- sel. of op bureel van het blad. 48001 Belooning voor ern stig nieuws over Ad judant A. Vannesle, 26e Artillerie, le B.. le Gr., laatst adres 806/1. Vanneste. Ver- heydenstraat, Molen beek-Brussel. 80678 Allerlei Bericht. De pro- vinc. Normaalschool voor meisjes is hero pend. De Bestuurster, A. DHONDT 80677 VERZENDINGSKAN- TOOR, bestelt brieven in alle richtingen. 8. Radstraat 8 (Rouppe- plaats). Brussel 80672 Men verzoekt ons het overlijden te mel den van den Heer Jean Ectors, op 21n Mei 1940. Leuven, 1 Juni 1940. 80679 AUTOMOBIEL - MECANICIENS, ELEK- TRIEKERS, PLAATIJZERSLAGERS wor den gevraagd bij de Etablissements Grand Garage de Saint - Josse, 24. Artisjokstraat (rue de l'Artichaut), Sint Joost-Brussel. 8G681 REGELMATIGE EN DAGELIJKSCHE DIENST Antwerpen Hotel Regina Hotel Pol Rogier Plaats Luik Oostende Café des Arcades Katholieke Krinf Brieven. Pakjes, Reizigers Tusschenliggendc steden, andere lijnen Isa samenstelling. Medewerking gevraagd geheel het land door. Zich wenden te Brussel.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 9