Het nieuwe statuut van Nederland 40 40 Kathedralen en kerken weinig beschadigd in de Belgisch-Fransche oorlogszone Leon Degreiie zou doodgeschoten zijn? DE OPERATIES VERLOOPEN SYSTEMATISCH. HET AANTAL KRIJGSGEVANGENEN BIJ DUINKERKEN IS TOT 5S.099 GESTEGEN DE «COLONNE» VAN ST. OMER VEURNE VREESELIJK GETEISTERD ^0 DAGBLAD Beheer en Redactie Het Duitsche legerbericht 3 Een vluchtelinge keert terug naar Schoten Eeirsfre jaargang. Nr. 13 Zaterdag 8 Juni 1940 Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Em. Jacqmainlaan, 125A, BRUSSEL 127, EM. J ACQ MAIN LA AN, 127 BRUSSEL PRIJS CENTIEM 'AMSTERDAM, 7 Juni (D. N. B.). Bij zonderheden nopens het Duitsche burgerlijk beheer in het bezette Nederlandsch gebied, werden reeds vastgesteld en bekend gemaakt. Ingevolge daarvan werd de rijkscommissaris bekleed met ai die bevoegdheden welke de Nedertandsche grondwet en de Nederland- acne wetten toekennen aan den Koning er- de regeering. De Duitsche administratie zal er naar streven de rechten der Nederiandsche bevol king en de plichten der Duitsche bezettings overheden alsook de plichten der bevolking en de rechten der bezettingsoverhed'en te doen eerbiedigen en naleven, In alle aangelegenheden -al streng de hand worden gehouden aan de beginselen van het volkenrecht betreffende rechten en plichten der bezettingsoverhed'en, zooals die werden vastgelegd op de derde conferentie van Den Haag, Het Duitsche recht blijft van kracht en ook de Nederiandsche gezagdragers en amb tenaars behouden de hun toegekende be voegdheden in zooverre deze vereenig baar zijn met de opdrachten- waaraan de Duitsche burgerlijke administratie zich te houden heeft. Dé secretarissen-generaal der ministeries zijn tegenover den rijkscommissaris verant woordelijk. Tot het doorvoeren der opdrach ten van de burgerlijke administratie worden door den rijkskommissaris vier kommissaris- sen-generaal benoemd. Verder worden voor de onderscheiden provincies gevolmachtig- sten benoemd. Methet handhaven van de orde en de rust wordt de Nederiandsche po litie gelast, althans in zoover de rijkskom missaris zich tot het. verwerkelijken dezer doeleinden niet bedient van de Duitsche po- litie-afdeelingen en a Schutzstaffeln Benoemingen Tot kommissaris-generaal bij het Neder landsch rij kskommissar iaat werden door rijkscommissaris Dr. Sevss-Inquart benoemd: voor de administratie en justitie: staatsraad Wimraer; voor de veiligheid brigade-bevel hebber Rauter; voor financieën en economie: Minister Fischboeck en voor bijzondere aan gelegenheden hoofdambtleider Schmidt. De postdienst Vanaf 7 Juni zal de postdienst tusschen Holland en de neutrale landen weer gewoon functionneeren. Naar België en Luxemburg evenwel zal nog geen correspondentie kun nen gehouden worden, i Naar het ff Handelsblad meedeelt zijn de onderwater gezette gebieden rond1 Amers foort weer drooggelegd en naar het Holland- eche nieuwsagentschap A. N. P. meldt gaat in West-Brabant het normale leven zijn gang. Niet veel meer in Holland herinnert aan den oorlog. VATIKAANSTAD, 7 Juni (D.N.B.).Naar uit de berichten, ingezonden door een afge vaardigde van het Vatikaan, blijkt zijn de waardevolle kerken in de Belgisch-Fransche oorlogszone vrijwel alle ongeschonden ge bleven. In tegenstelling met 1914-18, toen bekende kathedralen en godshuizen met den grond werden gelijk gemaakt, zijn deze, welke zich midden in het krijgsgebied bevinden, in uit stekenden staat. De kathedralen van Door- nijk, Kortrijk, Atrecht, Kamerijk, Valencien nes, Rijsel, Yper, Laon, St-Quentin, werden tijdens de bombardementen geen enkele maal getroffen, terwijl ook de kerken van Brussel, Gent, Brugge, Antwerpen en andere groote plaatsen, van alle onheil gespaard bleven. In de kerkelijke kringen vernam men overi gens. dat de Duitsche legerleiding bevel ge geven had de kathedralen en kerken in het krijgsgebied zooveel mogelijk te sparen. In de Amerikaansche pers was men vol lof over dit besluit. Talrijke vernielde bruggen in Brabant zijn weer hersteld. Post en telegraaf werken weer gedeeltelijk. Het verkeer per spoor tusschen Bergen-op-Zoom, 's-Hertogenbosch en Eind hoven is weer hersteld. Bemoedigend is het te zien hoe de bevolking zich beijvert om de moeilijkheden en de schade die haar dooi den oorlog werden opgedrongen te boven te komen. De x Telegraaf meldt dat de Nederiand sche autoriteiten van zin zijn krediet te ver- leenen aan de door den oorlog geteisterde werkende vaklui. Deze credieten zijn evenwel bestemd om nieuwe voorraden op te doen en zich op nieuw te outiileeren. Voor den opbouw zal later worden gezorgd. De Telegraaf bericht uit Antwerpen, dat de bevolking daar zoo dankbaar is ge stemd tegenover Koning Leopold. Bloemen en dankbrieven worden dagelijks in het Paleis besteld. Het tramverkeer gaat in Antwerpen weer normaal zijn gang en ook de Schelde- tunnel is weer bruikbaar gemaakt. Eerlang zal ook de postdienst weer georganiseerd worden. Het grensverkeer tusschen Holland en Bel gië, is. intakt en ook het autobus ver keer tus schen Antwerpen, Bergen-op-Zoom en Breda functionneert normaal. Duitsche soldaten uit het Hollandsch- Duitsch grensgebied, die een Zuid-Lim- burgsch dialect spreken, bewijzen groote dien sten en tusschen burgers en soldaten heerscht de beste verstandhouding. Overal is met het werk van den opbouw aangevangen. Volgens een D.N.B.-bericht uit Berlijn, zou volgens verklaringen van een Deensch onder daan. Paul Winter, de leider van Rex, Leon Degreiie, te Rijsel doodgeschoten zijn door de Franschen, Altijd volgens deze verklaringen, zouden terzelfdertijd een zeventigtal, gevangen geno men Belgen. Hollanders, Duitschers. Denen enz., mishandeld en doodgeschoten geweest zijn. Het oppercommando van de weermacht deelt het volgende mede De operaties, die gisteren in Frankrijk be gonnen zijn. verloopen naar het ons voorop gezet plan. Onze troepen hebben in de rich ting van het Zuid-Westen overal terrein ge wonnen. Het aantal gevangenen bij Duinkerken is tot 58.000 gestegen. De buit aan wapens en allerlei oorlogsmateriaal in onoverzienbaar. De luchtmacht bombardeerde op 5 Juni troepenverzamelingen en kolonnen achter het aangevallen vijandelijke front. Zij viel ver der met goed gevolg meerdere gewichtige vliegpleinen in Midden-Frankrijk aan, verder de oorlogs- en handelshaven van Cherbourg en in den nacht van 6 Juni talrijke vlieg pleinen aan de Oost- en Zuid-Oostkust van Engeland. De gezamenlijke verliezen van den tegen stander bedroegen 143 vliegtuigen, hiervan werden er 49 in luchtgevechten vernield 19 door het- afweergeschut neergehaald en de rest, op den grond. Negentien- Duitsche vlieg tuigen werden vermist. De vijand herhaalde in den nacht van 6 Juni zijn luchtaanvallen teeen met-militai re doelen in Noord- en West-Duitschland. Wezenlijke schade werd echter niet aange richt, Drie vijandelijke vliegtuigen werden hierbij neergehaald twee boven Hamburg, door een nachtjager, en een derde in de Ne derlanden, door afweergeschut. De colonne bestond uit twee voertuigen. Voorop ging een damesrijwielwaaraan was vastgeknoopt met 'n dun koordje, 'n zeep- kistje op wieltjes. De bemanning zag er niet krijgshaftig uit. Naast het rijwiel slofte de kleine, dikke ronde moeder, in het kistje zat het meisje, het eenigst kind. Ieder maal als de colon ne zich in beweging zette, was de straat vervuld, van het naargeestig knarsen van de kistwieltjes. Het kind zat op de twee dekens cn de handtasch, die het bezit uitmaakten, en pelde argeloos een appelsien, de moeder veerde bij iederen stap op door de blaren onder de voeten. Zoo zag men de colonne den hoek om komen van een dier zwijgende, oude straat jes onder de Gentsche Sint-Baaf storen, waar het stoj der Middeleeuwen nog in de donkere nissen ligt. De colonne maakte halt. de moeder legde haar hoofd op het rijwielstuur ten Panorama van de stad Veume van vóór dezen oorlog. Naar verluid zouden al deze prachtgebouwen geweldig geleden hebben van aanhoudend bombardementsvuur. Al de kerken met belfort en omliggende huizen, vooral rond het voorheen zoo mooie markt plein, werden verwoest daken werden inge schoten. torens zijn gedeeltelijk recht ge bleven; alleen de zware steunmuren en de beelden In de kerken zijn blijven staan. De schromelijke oorlogsgeesel is met verwoede slag-en over deze Vlaamsche Middeleeuwsche stad uit het Veuvne-Ambacht gegaan. ruste, het kind zoog aan de vrucht. Waar schijnlijk was er een vergissing in den weg begaan, want de colonne kwam van St- Omer en moest naar Schoten en de Gentsche Sint-Baafs kon dus geen stopplaats zijn, Doch men had al zooveel wegen verkeerd ge nomen en was dikwijls al zoo doelloos ge gaan dat het geen vergissing meer mocht ge noemd worden, hoogstens een rust op de ziverftocht. De vrouw en het kind vormden de kleinste, maar wellicht ook de stevigste colonne uit dezen tijd. Zij was in Schoten gevormd, geworden, toen 't bevel kwam om te evacuee- ren. Eerst wilde de vrouw naar Brasschaat trekken, waar het eenigste familielid woon de. Dan hadden beiden slechts 4 fcm. moeten, afleggen Doch ook uit Brasschaat moesten de bewoners weg. Toen volgde de vrouiu maar de tien duizenden anderen en legdé, het knarsend zeepkistje voorttrekkendde 170 kin. naar St. Omer af.... Zij wist niet of daar haar plaats von be stemming was. Toen ze er aankuxlm kwam het bevel rechtsomkeer te maken en trok zij dezelfden iveg' terug. In de buurt van de St- Baafs was zij weer bijna op haar uitgangs punt terug. Vruchteloos zou men in haar woorden naar geestdrift geluisterd hebben, wel hoorde men erin de dankbaarheid dat zij eindelijk het moede hoofd in eigen huis zou kunnen neerleggen. De x colonne ivas door het geluk be schermd geworden. Slechts éénmaal dreigde een bombardement ook haar en het kind te betrekken, doch toen het op Kassei los brak, ivas u colonne juist Kasselberg gepas seerd. Geen enkele maal had zij het kind voedsel, moeten weigeren en zelf had zi] ook steeds het noodige gehad. Vanavond zou ik in Antwerpen moeten zijn, zei ze. en keek naar de kerkklok, die half zeven aanwees. Hoe ze Antwerpen nog zou bereiken in dien korten tijd s&nd fuar zelf niet duide lijk voor den geest, doch ze vertrouwde op het geluk. Het geluk, dat voor vluchtelingen belichaamd is geworden in ruime, groote, snelle vrachtautos. Ik heb 'n kostbare deken van 175 frank verloren, vertrouwde ze ons toe. Dit verlies scheen een van de grootste bele venissen uit de bewogen tocht van de co lonne *le zijn, want ook het kind sprak er over met den ernst van een huisvrouiu. Zij vertelde nog meer, van het slapen op stroo en de Fransche keuken, van Engelsene ge schenken en Duitsche keukenwagens, en ieder maal kwam zij weer op de deken terug. Om zeven uur hief zij het hoofd van het rijwielstuur, probeerde zich in de houding te zetten. Toen gaf zij een ruk aan het rijwiel, dat het kind op hel zeepkistje deed opschrik ken, en knarsend zette de colonne zich in beweging. De duiven aan dc oude Huizen fladderden verschrikt op, een verkeersagent deed 'n auto 'stoppen om aan het rijwiel en het kistje den voorrang te laten. De laatste étappe was begonnen:

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1