BERICHTEN BIT MEDEDEELINGEN VAN HET BBITSC9E NIEUWSBUREAU (O.N.B.) Duitsche hulpverleenmg aan Belgische en Fransche vluchtelingen IN DEN UIL Ëfef IJzermonument staat neg recht 2 De Franschen vluchten naar het Zuiden De Parijsche pers over den grooten slag die aan gang is De grootste tragedie der wereldgeschiedenis De hertog van Windsor treedt uit den aktieven dienst Generaal Mittelhauser te Ankara Hamburg gebombardeerd Ailsen de Belgische regee ring in Frankrijk wordt door Engeland erkend Noorsche nijverheid hervat het werk Een Buigaarsche stem over het aftreden van Daladier De overstrooming in Joego-SIavië Noorsche arbeidersbond verleent medewerking bij den heropbouw De ontzaglijke goudstroom naar de Vereenigde Staten houdt aan Een rede van den Franschen ministerpresident Reynaud De concentratie van de Japansche vloot Italië's eischen in Afrika Onrust op Malta Indiaansche oorsprong van de Amerikaansche staten Banderilla Regeling van den Dienst der Posterijen 3t~ Avelgem erg beschadigd HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG S JUNI 1940 SAN SEBASTIAN. 6 Juni (D.N.B.). Uit Bordeaux en de Gironde binnenkomende vluchtelingen melden dat het gisteren door de Duitschers ingezette offensief de bevol king van Parijs met schrik en angst heeft vervuld. Uit Aumale, Beauvais, Compiègne en Reims zijn reeds gisteren morgen de eerste vracht wagens aangekomen, waarvan de inzittenden reeds in den vroegen morgen door het kanon gebulder uit noordelijke richting gewekt wer den. Daarop volgde een onafzienbare stroom vluchtelingen, die naar het Zuiden afzakte, terwijl de Fransche troepen in tegenoverge stelde richting Noordwaarts oprukten. Ofschoon de Fransche regeering strenge straffen bepaald heeft voor alarmeerende be richten of daden, weet iedereen wat er ge beurt. Ook vele gemeenteraadsleden uit Mid den- en Zuid-Frankrijk zijn op grond van ambtelijke mededeelingen gevlucht. PARIJS, 7 Juni (D.N.B.). De Parijsche pers commenteert den nieuwen slag maar is niet erg optimistisch. De Matin stelt vast dat de groote slag van Frankrijk begonnen is. In dezen strijd gaat het om Parijs, het gaat echter ook om Londen. Jour zegt dat alles in dezen begonnen slag aangewend moet worden en dat alles aan dezen inzet ondergeschikt is Hervé schrijft in Victoire De groote slag vindt plaats op 100 km. van Parijs en een beetje meer in 't Noorden dan de Marne- slag. Wanneer wij den slag verliezen zullen wij daarom nog den oorlog niet verliezen, wel echter Parijs, dat in dezen strijd op het spel staat. De Populaire meent De indruk op het einde van den dag van gisteren was gunstig. Duval verklaart in Journal De Duitschers hebben geen werkelijke doorbraak van het front bereikt; maar het gaat hier niet om een Maginotlijn, echter wel om een diepe verdedigingslinie, die den opmarsch van den vijand tegenhouden kan. STOCKHOLM, 6 Juni (D.NB.).Sven- ske Dagbladet karakteriseert den toestand bij het. begin van het Duitsche nieuwe offen sief door volgende vaststellingen De Fransche verdedigingswerken aan de Soumie beschikken niet over denzelfden weerstand als die welke de Duitsche troepen In België en Nederland en andere Fransche gebieden ondervonden. Wevgand heeft geenen tijd gehad verster kingen aan te leggen Duitschland heeft zijn snel-offensief door stri.id in de lucht moeten beginnen. Ditmaal is zulks niet noodzakelijk daar Duitschland eene zichtbare overmacht in de lucht heeft. Bij dag ziet men zelden een vijandelijk vliegtuig boven de Duitsche linies. Het Fransche achterland is reeds van in het begin van het Duitsche offensief gedes organiseerd. Talrijke nieuwe divisies zijn van Duitsche zijde in den strijd geworpen. De Franschen moeten ditmaal alleen strij den. terwijl zij den 10"" Mei nog geallieerden hadden. De overmacht der Duitsche troepen is aangegroeid sedert de Westelijke mogend heden een belangrijk deel van hun beste oor logsmateriaal in België en Noord-Frankrijk verloren hebben. Durschland zet zijn veld tocht door met methodes die reeds in het Mei-offensief hun kracht bewezen hebben: terwijl Frankrijk nieuwe legerleiders en een nieuwe strategie aanwendt. Tenslotte ver klaart het blad dal Woensdag het gordijn voor den afloop van een der grootste trage diën der wereldgeschiedenis is weggeschoven. Hifgenfeldt met de uitvoering van het werkplan belast BERLIJN, 1 JUNI (D. N. B.). Hilgen- leidt, de leider van het bureel voor Nationaal- socialistische volkswelvaart,» heeft de op dracht gekregen een sociaal hulpverleenings- plan op te stellen voor de verzorging van de Fransche en Belgische vluchtelingen. Hilgenfeldt. heeft zich, vergezeld van een schaar medewerkers, naar Brussel begeven. Naar het voorbeeld van Duitsche kampeer- p.aatsen zulien achter het frontgebied plaat sen met veldkeukens, hospitalen en kinder tuinen ingericht worden waar de Fransche en Belgische families worden ondergebracht Veertig verpleeg wagens, die voor een deel in Polen gebruikt werden, zijn reeds op weg naar de aangewezen plaatsen. Nieuwe trans porten zuilen volgen. LONDEN. 7 JUNI (D. N. B.). Naar ge meld wordt, ligt het in het voornemen van den Hertog van Windsor, den vroegeren En- gelschen Koning Edward VIII. om zijn func tie als officier in het Britsche leger, op te geven. ISTAMEOEL, 6 Juni (D.N.B.) De Fran sche generaal Mittelhauser, de opperbevel hebber der geallieerde strijdkrachten in het Nabije Oosten, heeft zijn bezoek aan Ankara beëindigd en is naar Beiroet teruggekeerd. Hij voerde besprekingen met de voornaamste Turksche personaliteiten.. HAMBURG, 7 JUNI (D. N. B.). In den nacht van 5 op 6 Juni viel een groot aantal geallieerde bommenwerpers op Hamburg aan Er waren drie dooden te betreuren. Tien per sonen werden zwaar en elf licht verwond. Dertien woonhuizen werden deels verwoest en deels beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig werd door het afweergeschut neergehaald. Het stortte brandend neer in een ondiep ge deelte van de Elbe. Een lijk en de resten van het vliegtuig werden geborgen. LONDEN, 7 JUNI (D. N. B.). In het Lagerhuis maakte Churchill bekend dat de Britsche regeering als de wettelijke Belgische regeering slechts het kabinet erkent dat zich in Frankrijk bevindt. OSLO, 7 JUNI (D. B.). Naar gemeld wordt zullen de Noorsche ïfijverheidsbedrij- ver, in de eerste dogen het werk overal her vatten. Om in de sterke vraag naar arbeids krachten te kunnen voorzien, zullen de Noor sche krijgsgevangenen door de Duitsche over heden geleidelijk vrij gelaten worden. BELGRADO. 7 JUNI (D. N. B.). Het aftreden van Daladier als Fransch minister voor bui tenia ndsche zaken wordt in diploma tieke t-i politieke kringen alhier beschouwd als een nieuw symptoom van de strooming in de Fransche regeeringspolitiek, die ten stelligste gericht is tegen de figuren welke o'e Fransche belangen boven de Engelsche in teresse de voorkeur wenschen te geven. Men meent in Belgrado te weten dat Daladier zich een tegenstander heeft getoond van deze politiek weike z.i. rampzalige gevolgen moet hebben. BELGRADO, 7 Juni (D.N.B.). De over stroomingen in West-Bosnië en Oost-Servië nomen een altijd grooteren omvang aan. De stad Hegotin staat geheel en gansch onder water. Het spoorwegnet Praljowo-Negotin- Zajetscha-Nisch is op talrijke plaatsen on derbroken. OSLO. 7 JUNI (D. N. B.). Het Best ui- van den arbeidersbond in Bergen heeft eei. besluit genomen, waarbij de Noorsche ar beiders verzocht worden hun stéhn en mede werking te verkenen bij den heropbouw van het land. Deze verklaring wordt in poli tieke kringen alhier beschouwd als een be wijs dat het Noorsche volk bereid is in loyale samenwerking met de Duitsche overheden te streven naar een vreedzamen opbouw. Nieuwe zendingen uit Engeland NEW YORK, 7 Juni D.N.B.De sinds het uitbreken van den oorlog naar de Ver eenigde Staten afgevoerde goudstroom blijft onophoudelijk doorgaan. In den loop van Mei werd voor een waarde van 391 millioen dollar Ingevoerd. De goudvoorraad van de Ver. Staten bedraagt thans 191 2 millioen dollar, terwijl het cijfer in Augustus 1939 nog 16645 millioen dollar was. De zendingen blijven nog voortdurend bin nen komen. Op 4 Juni werd alleen een waar de van twee honderd millioen dollar in de kelders van de Federal Reserve bank binnen gebracht. PARIJS, 7 JUNI (D. N. B.). De Fran sche ministerpresident Reynaud heeft een toespraak gehouden waarin hij begon met nogmaals den Belgischen Koning van ver raad te beschuldigen. Hij verklaarde verder o.m. dat in den nieuwen slag, welke thans gevoerd wordt, Duitschland tegenover zich vindt een Frankrijk met een anderen geest bezield dan de laatste twintig jaar het geval was. Ook Engeland is niet meer hetzelde En geland. Met wilde energie zal gewerkt wor den om den acherstand in te halen. Na de heldenmoed van de legers in Vlaan deren te hebben geroemd, vervolgde de minis ter-president: wij verdedigen de belangen an alle Europeesche landen. Meer als ooit jbben wij vertrouwen in de overwinning. Indien Uiv handel opnieuw loopt, maak het dan bekend door een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Het kost U 6 fr. per plaatsing en IJ treft er duizenden lezers méde* TOKIO, 7 JUNI (D. N. B.). De concen tratie van de Japansche vloot bij het eiland Hainan werd door den woordvoerder van het ministerie voor Marine verklaard als een maatregel die noodzakelijk is voor het vol ledig welslagen van den strijd in dit gebied, waar een scherpe hinderniscorlog wordt ge voeld. Hij gaf tevens een overzicht van de strijdkrachten welke door deze maatregel samengevoegd zijn. ROME. 7 Juni (D.N.B.). De algemeene raad van het Fascistisch-Instituut voor Ita- baansch-Afiika, heeft in een buitengewone zitting volgende beslissing genomen Het Fascistisch-Instituut voor Ita- liaansch-Afrika herinnert aan de oude en ge rechtvaardigde Italiaansche eischen op het Afrikaansch werelddeel, dat in alle tijden een natuurlijk arbeidsveld voor den Italiaan- schen geest en het Italiaansch ras was. Het getuigt opnieuw van de onaanvecht bare rechten, die de Italiaansche natie op de vrijheid in de Midöellandsche Zee heeft, er. door haar pionieren en kolonisten voor de kuituur werden ontsloten. De algemeene raad van het Fascistisch- Instituut voor Italiaansch-Afrika stelt nog eens ten volle in het licht, dat de groote da gen van het oude Rome weer in een nabije verschiet liggen. ROME, 7 Juni (D.N.B.). Het Agentschap Stefani meldt uit Syrakuse Verscheidene nationalisten uit Malta, waaronder den leider der partij Mizzil, en verscheidene beambten der regeering, werden in hechtenis genomen en in de gevangenis opgesloten. Ook het verbod, dat het dagblad Malta niet meer mag verschijnen, heeft grooten in druk gemaakt, nog verhoogd door de anti- Italiaansche kampagne, welke met de toe stemming der vertegenwoordigers van Lord Strickland werd gevoerd. Onder voorwendsel het gespuis der vijfde koïonne uit te roeien heerscht er op het heele eiland groote onrust. Vijf en twintig staten van de 48, die de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tellen, hebben een Indiaanschen oorsprong en bijna al die namen geven een karakteristiek van het landschap. Het meest schenen die India nen echter onder den indruk van water te geraken, want zoodra ze maar de kans kre gen iets met water rivier of meer te zeggen, konden ze het niet laten. Zoo hebt ge dan Michigan, eigenlijk Misjigamaw. dat groot meer beteekent en Nebraska ondiep water Missouri modderig water» en Ohio mooie rivier Arizona is de streek van de bronnen Minnesota ri vier met een kleur als van den hemel en Wisconsin woest stroomende rivier ver der Tennessee, waarschijnlijk verbasterd naar een woord, dat bocht in de rivier aanduidt. Connecticut, ook verbasterd naar rivier, waarbij het water opgestuwd wordt en Mis sissippi zou zijn waar al het water samen vloeit Heuvels hebben ook indruk gemaakt: Massachusetts is bij de groote heuvels en Idaho sieraad onder de bergen maar natuurlijk zijn ook vele streken naar India nenstammen genoemd waarschijnlijk Utah naar de Ute's en Arkansas naar de Alkansia. Evenzoo Dakota, Kansas en Oklahoma, ver der Illinois naar de Illini-Indianen en Iowa is eveneens naar een Indianenstam genoemd. Alabama is ook naar Indianen van dezelfde naam genoemd en dan zijn we er zoo onge veer Wyoming beteekent uitgestrekte vlakten Nieuw-Mexico is tamelijk duide lijk, de naam is ontleend aan Mexico en de ze weer aan dor. Mexikaanschen god Mexitli, Kentucky is misschien weide Texas zou vrienden beduiden. De banderilla is de eerste ziekte waaraan de openbare machten hebben geleden en ze zijn er nog niet van opgestaan. De openbare machten, dat wou nogal wat zeggen, zoo in het begin. De burgemeester trok een stootkar in de Vlaanderen en de vertreter die tot dien dag een kaashandel had geëxploiteerd herstelde met een watt man en een brievenbesteller een hoogspan ningsnet van veel meer volt dan hij ooit franks had bezeten en deed de ledige fles- schen langsheen de straten oprapen door op- geëischte vrijwilligers die plotseling in staat waren veertien urur per dag te werken zon der eten en verzorgde het verkeer bij middel van slordige menschen die het zichtbaar tee- ken van hum macht in de rechterhand hiel den in den vorm van een latje met rood- en witte schijf. De grootindustrieel werd beenhouwersgast, de metselaar maakte schielijk soep voor acht tienhonderd menschen en ie filologen wer den neergehaald tot soepele dólmetchers die in groep op teksten van vijf lijnen neerstre ken en onmiddellijk ruzie maakten en van het derde woord kop of letter deden en die trouwens na een halven dag hun Vlaamsche taal hadden verleerd en verduitscht. lijk te poetsen en tweehonderd dertien vrou wen pelden patatten, in een oogwenk legde men de hand op honderd vier en twintig ma trassen en duizend en één borden met de noodige lepels en vorken plus glazen waar van later bleek dat het kommen hadden moe ten zijn. Op dat oogenblik is de band gekomen. De band werd afgesneden van een rol en met een toespeld aan de linkermouw gehecht. De inktstempel op den eersten band was nog niet droog of er stelde zich een levens kwestie die was van to be of not to be met een band De band opende het Sezama van het privilegiehet habeas corpus en het ha beas fiets, het betreden van de verboden straat en het binnendringen in de arkanen van het bestuur, hij verzekerde de hand drukken van de machtigen der aarde en de mogelijkheid om ergens aan een doos van gecondenseerde melk te geraken. De onwaarschijnlijkste menschen kwamen gratis hun diensten aanbieden en ze hadden referenties om van omver te vallen, in ruil vroeg zij een armband. Ze gingen er mee weg en men zag ze niet meerze gingen verloren in de banderilla. Daarna kwamen de regulieren terug van de vlucht en ze werden onderweg getroffen door de usurpatie. Ze sloegen een heogen toon aan; ze legden stukken neer met groote ronde stempels, ze spraken van het dorre en van het groene hout. Men gaf hun ook de investituur. Zco stond de schoonmaakster de ruiten te wasschen met een band op haar bffioten arm. Hoe ze liem ophield weet niemand. Hij was misschien een beetje vochtig, niemand sa lueerde haar. Maar ze stond daar met een air de deux airs LODS. 4 Wij vernemen uit goede bron dat de post dienst eerlang in Brussel en omgeving zal heringericht worden. Deze dienst zou enkel bestaan in het aannemen en afleveren van briefwisseling. In sommige gewesten is deze dienst trou wens reeds ingericht, namelijk te Gent, Has selt en Luik. Een ooggetuige zegt ons dat het Vredes- monument voor de Vlaamsche gesneuvelden van 1914-1918 aan den IJzerstroom ongedeerd is gebleven. Slechts één kanonkogel trof het statige kruis. Als men vóór het monument staat, langs den kant van den Dzer, be merkt men een gat, ongeveer een meter doorsnede, juist boven de aangebrachte groote reliefbeelden. Aan den tegenover- gestelden kant is niets van deze opening te zien. Verder is er, noch aan het kruis, noch aan het voetstuk iets te merken. Links is de spoonvegbrugó de lucht in gevlogen, rechts is ook de brug over den Ijzer totaal verwoest. Daar waar vroeger de groote Atlastent stond werd een noodbrug gebouwd. Zoo is dan toch ons prachtig Vredesmonument, met zijn leuze Nooit meer Oorlog! en zijn levensmotief A. V. V.V. V. K. omzeggens ongedeerd uit dezen oorlog gekomen. In de Kerkstraat zijn al de huizen groote- lijks beschadigd, daken zijn afgeschoten, de Ster huis Vergracht, gansch uitge brand tengevolge eener brandbom met ailes er in. De kerk is langs verschillende kanten erg beschadigd, zoodat ze voor een zekeren tijd onbruikbaar is en de goddelijke diensten gedaan worden in de kapel van het College. Het gemeentehuis in de Oudenaardestraat is onbruikbaar, en zetelt nu in 't Coflege, Kas teelstraat. De statie is ook erg beschadigd. De spinnerij Laurent is voor 't oogenblik on bruikbaar. In de Scheldemeerschen werden tientallen koeien door de beschieting gedood. Overal in alle straten is er hier en daar beschadiging vast te stellen. Men is reeds volop bezig aan den heropbouw. In de eerste dagen zal de electrische leiding hersteld zijn en zullen we licht hebben. De tot nu toe gekende slachtoffers zijn Mme Romain Coppin, Mme Felix Velghe en M. Maurice Dolphens.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2