J s DE GROOTE SLAG IN FRANKRIJK DE DOORBRAAK VAN RE SOMME Persstemmen over den grooten slag die thans aan den gang is DE KBST VAN OOSTENDE TOT NIEUWP00RT Nadere bijzonderheden PADVINDERS-POST Comité voor Hulp aan Politieke Gevangenen UIT HASSELT Berichten aan de bevolking HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG S JUNI 194# BERLIJN. 7 Juni (D.N.B.). In het front- bericht werd gemeld dat de rechtervleugel van het Westelijk Duitsche leger, dat over een breed front tegen het Fransche leger ten aanval trok. op verscheidene plaatsen de z.g. Weygand-linie had doorbroken. De aanval werd met groote hevigheid in den sector Amiens-Péronnes doorgevoerd. Ook in de kuststreek moest de vijand wijken en werd over stellingen en batterijen achterna gezet. De aanvalskracht van het Westelijk Duitsch leger sloeg dadelijk groote bressen in de ver dedigingslijnen. De terugtrekkende Franschen moesten reeds een belangrijken buit in Duitsche han den achterlaten. Het luchtwapen steunde den strijd op den grond weer met groot succes. Het baande den weg voor de infanterie en brak den tegenstand der Fransche machine geweernesten en pantserwagens met behulp van het luchtafweergeschut. De succesvolle aanvallen op rliegpleinen in Midden-Frankrijk hebben er grootelijks toe bijgedragen dat de Duitsche luchtmacht het luchtruim even sterk overheerscht als dit het geval v;as bij den slag in Vlaanderen. De sterk verdedigde oorlogs- en handelshaven Cherbourg werd met goed gevolg aangeval len, zoodat na Le Havre ook Cherbourg spoe dig zal wegvallen als overzeesche haven voor de voedselvoorziening van en de hulpverlee ning aan Frankrijk. Even doorslaggevend bleken de aanvallen op talrijke Britsche vlieg pleinen in het Oos ten en van Engeland's Zuidkust, van waaruit de Britsche luchtmacht het voorstelt tegen het Duitsche leger in Frankrijk op te treden en van waar uit ook de nachtelijke vluchten der R.AJ. naar Duitschland worden door gevoerd. Talrijke vliegtuig-loodsen en werkplaatsen gingen in de vlammen op. waarvan de vuur gloed de terugkeerende Duitsche vliegtuigen nog ver over het Kanaal begeleidde. Tegenover de doellooze luchtaanvallen van den vijand, stelt de Duitsche weermacht een jacht-eskadrilje, welke op doelmatige wijze deze aanvallen afslaat. Daardoor komt het dat zoowel Fransche als Engelsche bommen werpers, die er niet naar zien open steden en burgerbevolkingen te bombardeeern. nog slechts in gering getal overkomen. Aldus kun nen onze jagers den vijand in gering getal treffen- Het Duitsche Nieuwsbureau deelt nadere bijzonderheden mede over de wijze waarop de Duitschers, den grooten slag. die thans aan den gang is, hebben ingezet met een doorbraak over de rivier de Somme. Precies om 4 u. 03 min. in den morgen begon de aanval der Duitsche troepen aan de Somme. Ponteniers stormden vooruit en sloegen een brug over het water nog eer de vijand van zijn verrassing bekomen was. Toen de eerste Duitsche wagens zich op de brug waagden, brak het vijandelijk vuur on middellijk los. In looppas kon evenwel de infanterie nog juist over de brug. en van de zijde der Franschen zelf begon toen een hardnekkige en wanhopige strijd. De meeste Fransche soldaten sloegen reeds na een paar eogenblikken op de vlucht, verscholen zich achter boomen en struiken, en namen van daaruit de Duitsche ponteniers en infante risten onder vuur. Op liet ©ogenblik dat de Duitsche soldaten de eerste vijandelijke linies bereikten, trad de Duitsche artillerie in actie en de grana ten kwamen stelselmatig dichter naar den oever. De vijand trok zich geleidelijk in de tweede verdedigingslinie terug. Ook daar wa ren zij evenwel niet veilig. Het zwaar geschut noopte hen opnieuw te vluchten. Treffend is het wel dat tijdens dezen aan val de Fransche artillerie geen oogenblik ge legenheid kreeg zich naar behooren op te stellen. Men liet aan de inlandsche troepen de ver dediging van de eerste linie over, en vooral de Senegaleezen werden onophoudend in het vuur gejaagd. Slechts voorzien van een dolk, zonder geweer of eenig ander afweermiddel, werden de arme jongens afgeslacht. De immer achteruittrekkende vijand liet toen het terrein vrij. Over de inderhaast op geslagen brug trokken toen zegevierend de Duitsche troepen, met materiaal en munitie, de Somme over. De Engelsche pers LONDEN. 7 Juni (D.N.B. In de Londen- sche pers maakt men de Fransche regeering opmerkza? n, dat de aanval der Duitsche «troepen van beslissenden aard kan zijn. Voor al waar Frankrijk momenteel op geen daad werkelijke hulp van Engeland kan rekenen. Duitschland weet wel, dat het tegenover Frankrijk, afgescheiden van Engeland, in de meerderheid is. De News Chronicleschrijft Eens te meer heeft Duitschland het gepaste oogen blik benut om Frankrijk den eersten slag toe te brengen. Waar dit land momenteel alleen staat, zou het kunnen denken dat het door Engeland in den steek gelaten wordt. Daar om dat Engeland onmiddellijk aan Frankrijk soldaten, krijgsmateriaal en vliegtuigen moet leveren, teneinde den weerstand zoo hardnek kig mogelijk te maken. Manchester Guardianschrijft Enge land moet onmiddellijk het weerstandsver mogen van Frankrijk, sterken, waar de ne derlaag van Frankrijk ook de nederlaag van Engeland zou beteekenen. Daily Expressis van oordeel, dat het thans niet meer geraadzaam is nog langer op de hulp van Amerika te rekenen, maar dat Britanje op eigen voeten moet leeren staan. Het blad voegt er evenwel nog aan toe Dat Amerika thans de tijdens een te Was hington gehouden kongres genomen beslis sing. de geallieerden materiaal te sturen, na kome De Italiaansche pers ROME, 7 Juni (D.N.B. Het Duitsche of fensief. dat voor gevolg had dat de in aan bouw zijnde Weygandlinie op verscheidene plaatsen doorbroken werd, heeft in Italië sensatie verwekt. Het blad Popoio di Roma schrijft dien aangaande Daar Engeland thans min of op dit laatste de zware taak de Duitsche aan vallen af te weren. Wat meer is Engeland meer van Frankrijk afgesneden is. zoo rust heeft momenteel aan eigen moeilijkheden ge noeg, om zich met deze van zijn bondgenoot niet meer onledig te houden. Ook de oorlogskorrespondent van het blad Messagero is vol lof over den aanval der Duitsche troepen, welke zich in de richting van Parijs ontwikkelt. In de beschouwingen over de krijgsver richtingen drukten de Italiaansche morgen- bladen het als hun meening uit dat den val van Frankrijk nog slechts een kwestie van enkele dagen is. In de Buitenlandsche, maar bijzonder in de Amerikaansche pers, is men van meening dat de thans, door Duitschland, ingezette aanval, over den oorlog zal beslissen. De Amerikaansche pers NEW YORK. 7 Juni. ("D.N.B.De slag in Vlaanderen en het nieuwe Duitsche, offen sief wordt hier in de pers met eenige vrees besproken. Dagbladen en radiouitzendingen zijn het eens dat de Franschen met den rug tegen de muur staan en aan de Somme- Aisne-linie stand moeten houden willen zij niet overwonnen worden. De New York timesschrijft Hitier heeft zonder aan zichzelf en zonder aan den vijand een rust poos te gunnen andermaal het offensief in gezet. De toestand van de Franschen is hachelijker dan in 1914. Het komt omdat Frankrijk dezen keer zonder de Engelschen den eindstrijd zal moeten uitvechten De New York News waarschuwt voor het luid geschreeuw van de interventionisten die alle overtollige vliegtuigen aan de West machten zouden willen geven, daar er voor de bewapening van de Vereenigde Staten geen overtollige vliegtuigen zijn. Adressen van de Padvinders- posten «In de Congo». Groote Markt. Diest. Cinema Palace, Veemarkt. Aarschot. Van Osmael, Weldadigheidsstr. 93, Leuven. E. H. Verlooij, Kasteelpl. 14/1 Edelwijs, Turnhout. College Hasselt. Op 10 Mei 1.1. en volgende dagen, werden in ons land. door de Belgische en Fransche Veiligheidsdiensten, talrijke burgers in hech tenis genomen. Enkele dezer personen wer den terug op vrije voeten gesteld. Andere werden naar onbekende bestemming, in Frankrijk of Engeland, vervoerd en van alle verbinding met hunne familie afgesneden. Een Comité voor Hulp aan deze Politieke Gevangenen werd opgericht. Dit Comité heeft als taak Opzoekingen instellen naar den toestand dezer weggevoer den en hun langs diplomatischen weg alle mogelijke hulp bieden. Ten einde het Comité toe te laten dit werk- programima doelmatig uit te bouwen, worden de families der weggevoerden verzocht, alle inlichtingen over aanhoudingen enz. te ver strekken aan het Secretariaat van het Co mité voor Hulp aan Politieke Gevangenen, nr 15. De Vrièrestraat, Antwerpen. Koninklijk Atheneum Het bestuur van het Kon. Atheneum en van de Rijksmiddelbare Jongensschool, maakt aan de ouders en de leerlingen bekend dat de lessen herbegonnen zijn. Rantsoeneeringszegels De uitreiking van rantsoeneeringszegels heeft plaats in het lokaal Groenplaats. 8. Ze worden overhandigd op voorlegging van de rantsoeneeringskaart door de Stad Hasselt afgeleverd en van de eenzelvigheidskaart. De zegels kunnen afgehaald worden tot en met Maandag 10 Juni. Verloren of vernietigde zegels zulleh onder geen voorwendsel vervangen worden. Vernielde huizen te Melle bij Gent De verwoestingen in deze twee plaatsen Noch d: pen van een Dante. noch het pen seel van een Goya, noch de fantazie van een Greco zijn bij machte de ontzetting en de ellende uit te beelden, die zich gedurende de lange dagen, welke onmiddellijk aan de overgave van het Belgische leger voorafgin gen, hadden meester gemaakt van de Bel gische bevolking en het leger, die onder den druk der Duitsche wapens, op het ingesloten en steeds nauwer wordende gedeelte van West-Vlaanderen, te hoop was gedreven. Niet alleen de bombardementen, maar ook de honger, de vermoeienis, de ontzetting en de ontbering brachten er het hunne toe bij om de toestand aan de kust eenvoudig on houdbaar te maken. Als opgejaagd wild, voortgedreven door een panischen angst trokken de eindelooze miseriestoeten van vluchtelingen, altijd maar over en weer, overal opgedreven, dolend van het eene dorp naar het andere, niet wetend waarheen, want aan alle zijden waren ze wanhopig in gesloten. Twee dagen lang was de kust. vooral het gedeelte tusschen Nieuwpoort en Oostende, vrij ernstig gebombardeerd geworden. Oost ende, waar anders rond dit tijdstip het sei zoenleven aanvangt en in welks straten en het nu zou beginnen wemelen van bonte strandtoiletjes en luchtig gedrapeerde frivo liteit, is thans bedekt met puinen. Het ergst getroffen zijn wel de groote markt en de gemoedelijke Kapellestraat, waar vroeger het hart klopte van het Oostendsche seizoen leven, de Kapellestraat met haar ononder broken reien uitstalramen, haar luxewinkels en haar uitgelaten, bont gekleede of eenvor mig ontkleedde strandgasten. Voor het verwoeste stadhuis, aan den voet van den zwaar gehavenden Belfortoren, lig gen de door de explosie uit hun stoel ge lichte beiaardklokken, kris-kras door elkaar, half begraven onder het puin, gebarsten en verstomd in starre stilte. Toen de duizenden kilo's zware gevaarten met een doffen plof den grond raakten, beefde de aarde onder het geweld van den slag en het oude brons dat zoo vaak zijn dartele wijsjes over de stad had uitgestrooid, stootte een snerpenden gier uit, als iemand die onverhoeds een doo- delijk schot oploopt. Men heeft geschreven over Bruges la Morte Met hoeveel te meer recht zou men Oostende thans een doo- denstad kunnen heeten. De Duitschers bezetten de kust Minder te lijden van de bombardementen waarvan de kust voor de overgave van het leger het slachtoffer werd, hadden Maria- kerke. waar slechts een paar bommen insloe gen, Raversijde en Westende. Te Lombartzijde vielen een paar bommen in de plaats en op het kerkhof. De Zuster school werd erg gehavend en het aantal slachtoffers was tamelijk hoog. Nieuwpoort en Middelkerke hadden erger te verduren. In Nieuwpoort waren vooral de omgeving van de brug over den IJzer en de kaaien het doelwit der luchtbombardementen* Verder op, naar de Panne toe, te Oost-Duinkerke, te Koksijde, te St. Idesbald verliep het kal mer tot den dag na den wapenstilstand, dat de Duitsche troepen de kust bezetten en weerstand ondervonden aan den bekenden Redan de oude modelloopgracht laatste restantje van de eerste linie uit den wereldoorlog 1914-18, waar Fransche en En gelschen zich hadden verschanst en met mi- trailleuzen de oprukkende Duitsche troepen bestookten. Hoe het daar juist is toegegaan, zal u geen mensch uit Lombartzijde. dat nochtans en kel op 20 minuten gaans van Nieuwpoort ".igt, vertellen. Want toen in den namiddag het offensief los kwam en de Duitsche deta chementen rustig de IJzerbrug overreden, alsof er zich daar geen nesten v: .1 weer stand bevonden, hield ieder zich schuil in kelder of onderstand, tot het gedonder en geknal dat met het oprukken der Duitschers gepaard ging. geluwd was. Toen de men schen den kop buiten staken krielde het in Lombartzijde dorp van Duitsche soldaten en ieder waande den oorlog reeds achter den rug. Ergens in het veld blafte een licht stuif veld geschut dat in gezapig tempo vuurde in de richting van Nieuwpoort. Ieder voelde zich opgelucht en na de dagen van hevige span ning die we te Lombartzijde hadden doorge maakt, deed de ingetreden kalmte weldadig en ontspannend aan. Niemand gaf zich juist rekenschap van den toestand, wijl- de menschen dagen lang de on middellijke omgeving van hun woning niet meer hadden verlaten. Niemand derhalve die zich een precies idee vormen kon omtrent den aard en den omvang van den weerstand dien, naar vermoed, door de geallieerden aan de andere zijde van den IJzer, gebodèn werd. Wel zagen de Lombartziidenaars vlammen opslaan uit de Redan, maar wijl het vuur der Duitsche batterijen niet werd beantwoord, maakte het niemand ongerust. Iedereen liep op straat of gezellig rond de koffietafel ge zeten, bespraken de buren den toestand. De Redan van Nieuwpoort antwoordt Midden die algemeene opluchting, die zich ook te Lombartzijde gelden deed, kraakte de eerste kartets, die insloeg in de woning der familie Knockaert, waai- de bewoners, rustig om de tafel gezeten, de plafonds op het hoofd kregen en het tienjarig zoontje van een der uit Vilvoorde gevluchte dochters, door een scherf werd gedood. Het werd de menschen nu duidelijk. De geallieerden hadden artillerie in stelling ge bracht en op slag was het optimisme ver vluchtigd. In paniek zag men groepjes vluch telingen, met pak en zak het veld inloopen, de richting'van den Bamburg op, waar het naar zij vermoeden, kalmer zijn zou. In dol len loop ging het onder den kartetsen regen Bamburgwaarts en in de oude. door de soldaten leeggeplunderde hoeve, werd den nacht doorgebracht. Van in een oud over dekt hoenderpark zagen de aldaar opeen- gedrumde vluchtelingen, de granaten, gloeien de vuurbollen, in den nacht elkaar kruisen. Bij het aangloren van den morgen, toen de lichte artillerie zweeg, werd weer de te rugtocht aangevat. In den namiddag van denzelfden dag be gon het Duitsche artillerieoffensief in de richting van het door de Engelschen en de Franschen bezette kustgebied, gelegen tus schen Nieuwpoort en Duinkerken. Van alle kanten bulderde het geschut en immer nikte de Duitsche artillerie verder op. We zagen Nieuwpoort branden en toen het duisterde, hoorden we nog alleen de zware Duitsche stukken die vrachten granaten op de omsin gelde zone slingerde. Twee dagen later konden de voor de ge allieerde bommen en granaten gevluchte Lombartzijdenaars weer naar hun haardste den terugkeerden. Moeders, denkt aan de gezond heid uwer kinderen Terugkeerende Belgische soldaten deelen aan de bevolking allerlei zaken uit vleesch, sigaretten, dekens, enz. We raden de bevol king aan zeer voorzichtig fe zijn. We hebben, tientallen vrouwen zien sleuren met oude dekens, oude slaapzakken, oude schoenen, oud beddegoed. Naar het schijnt heeft de bevolking alle notie van de gezondheidsleer veigeten. We weten toch dat in tijd van oorlog het gevaar voor besmettelijke ziekten zeer groot is De bevolking moet er zich rekenschap van ge ven dat dekens, slaapzakken, oude kleeding- stukken, enz. gedurende maanden (tijdens de periode der mobilisatie) door allerlei stof, vuilnis en zelfs slijk en modder zijn mede- gesleurd en dus al de kiemen van besmetting kunnen bevatten die er bestaan, zonder er nog rekening van te houden wie die klee- dingstukken heeft gebezigd. We raden dus aan dit oud goed niet te be zigen en de moeders vragen we voornamelijk op hun kinderen te letten, want Juist Jonge gestellen zijn het meest vatbaar voor aller lei ziektekiemen. Opgepast dus. moeder De gezondheid uw kinderen staat op het spel I

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3