Verblijfplaats voor vluchtelingen VONDEL, DE DICHTENDE JOURNALIST VAN ZIJN TIJD PROF. DR. C. HEYMANS f HET ALGEMEEN NIEUWS 1, ZATERDAG S JUNI 1940 Ergens tusschen Mechelen en Aalst* Gemiddeld honderdvijftig vluchtelingen per nacht slaapgelegenheid, verfrissching, koffie en hout om vuur te maken (voor de primitieve veldkeukens) met daarbij bemoe digende woorden, een kwinkslag en een flink avondgebed. Als men die menschen hoort vertellen wat al miserie en wat al soorten van vluchtelin gen voor één nacht slechts onderdak von den, dan moet men tot het besluit komen dat het hier geen vlucht was, maar wel een panische volksverhuizing. Ieder van deze vluchte lingen droeg een 'levensroman mee, dien zi] aan iedereen ver telden, maar het schrijnende drama, de die pe ellende hielden ze verbolgen en snikten het slechts uit als ze iemand vonden, die hen begreep en woorden van troost kon uit- deelen om die verborgen wonden te heelen. En het brave moedertje zuchtte Al die miserie en al die verwoestingen van huis en bezittingen is niets, als we vader maai' te rugvinden En op een goeien avond arriveerde de kleine Waalsche familie vader, moeder en zoon. Geëvacueerden uit Waalsch Brabant. De zoon was reeds weg gemoeten oproep van 16 tot 35. Hoeveel kerken heeft dit Waalsch vrouwke niet bezocht om toch haar eenig kind weer te vinden En ze heeft hem weer aangetroffen. Eigens in Vlaanderen, ontredderd en verloren gelijk honderd dui zenden jonge mannen. En nu gaan ze weer naar huis. Och, vader is metser, en zal wel in de gauwte een kamertje optrekken. Maai de hennen en de konijntjes zullen allemaal dood liggen. De vrouw jammerdeEn ze had nog vijf flesschen clie weggestoken en Ge zult het misschien wel aardig vinden, dat Vondel, de bekendste dichter van de ze ventiende eeuw, in een Duitsche stad gebo ren werd (17 Nov. 1587) en dat zijn vader zelfs Joost de Duitscher werd genoemd. Maar toch was de familie van Nederland- sche, of eigenlijk zouden wij moeten zeggen van Brabantsche afkomst, want zij kwam oorspronkelijk uit Antwerpen. In tegenstelling met veel beroemde kun stenaars was Vondel nu eens geen wonder kind integendeel zijn eerste werken zijn van weinig belang en eerst, nadat hij op ta melijk hoogen leeftijd gekomen was, maakte hij de treurspelen, waar hij zijn roem aan te danken heeft. Het bekende drama Gijsbrecht van Am- stel dat elk jaar op Nieuwjaarsdag in de Stadsschouwburg te Amsterdam wordt op gevoerd, schreef hij, toen hij vijftig jaar was en toen was het nog lang niet uit met zijn productiviteit; van zijn vijftigste tot zijn twee en negentigste heeft hij nog heel wat gemaakt. Als ge u een dichter voorstelt als iemand, die een beetje droomerig in het leven staat en uitsluitend het mooie van de menschen en de natuur om zich heen ziet en dat mooie zoo goed mogelijk tracht te beschrijven, dan hebt ge geen goed portret van den dichter Vondel gemaakt. Vondel was een strijdbare natuur en koos partij in de vele strijdvra gen, die zich in dien tijd voordeden. In de belangwekkende gebeurtenissen niet alleen binnen de republiek, maar ook in het bui tenland, stelde hij groot belang, hij verheug de zich over de kranige prestaties van de zeelieden, over de overwinning van de le gers onder de stadhouders Maurits en Frede- rik Hendrik, over het bouwen van de Beurs, het Stadhuis (nu het Koninklijk Paleis) op de Dam en voor elke gelegenheid had hij een gedicht klaar. Door zijn heftigheid maakte hij zich dik wijls vijanden en zelfs werd hij meerdere malen gerechtelijk vervolgd en zelfs veroor deeld, maar aan den anderen kant maakte hij weel veel goed door geen lof te sparen als er iets geschiedde, waai-voor hij bewonde ring kon hebben. Het zal sommige menschen misschien vreemd in de ooren klinken, maar de bewe ring, ctet Vondel in zekeren zin de dichtende journalist van zijn tijdvak was, is niet zoo gek als zij er op het eerste gezicht wel uit ziet. Vondel was inderdaad ook voor een goed deel gelegenheidsdicnter en als men al zijn gedichten die verband houden met voorval len die tijdens zijn leven geschied zijn, ach ter elkaar leest heeft men een tamelijk goed beeld van de loop der geschiedenis in de ze ventiende eeuw. Daarnaast staan natuurlijk zijn groote drama's, die behalve Palamedes er. m De Leeuwendalers geen verband houden rnet de historie van zijn tijd. Vooral die, welke op het eind van zijn leven geschreven zijn, bereiken een hooger peil dan het gelegen heidswerk hoewel zij en om de taal en em het onderwerp dikwijls niet gemakkelijk te begrijpen zijn, als ge nog jong zijt. Een zicht van de vluchtelingen vóór den ingang van de Kajotterscentrale te Brussel £)e gezichten van de groote massa vluch telingen waren stoer, de oogen diep in de 'kassen, omkranst door zware randen van slapelooze nachten en doorstanen angst. Hoort hoe' dfe gastvrije vrouw uit -Brabant vertelt van haar vluchtelingen. "Wie kon ze weigeren We hebben vroeger de bedelaars niet doorgezonden en de arme ion de angers een warme tas koffieaangebo den. We kennen nog al de namen der vluch telingen uit de Vlaanderens van den oorlog 3914-1918. Moeien we nu de vluchtenden uit de verre Kempen niet opnemen Moet ik u ervan vertellen Het is met geen pen te beschrijven Wij hebben hier een schipper gehad, een hoorn van een kerel. Men bad zijn prachtige boot in de lucht doen springen.. Slechts twee uren tijd gehad om het, hoogst noodzakelijke te redden. Een schip van 250.000 frank gansch zijn leven voor gewerkt. Een fortuin. Zoo maar de lucht in Hij was met zijn vi ouw naar zijn schoonmoeder gevlucht. Ook hier moesten zij weg. De man was geknakt als'een boer die zijn velden op één nacht door donder en bliksem verwoest weet. En de bankdirecteur. Een voornaam heer schap. Hij kwam hier toe met zijn luxe-auto. Hij gaf aan iedereen raad, maar wist zelf niet wat doen. De vlucht zat in hem gelijk in iedereen. Wij gaven slapen aan een rijke boeren familie uit de Kempen. Een boerin-weduwe met 6 struische, blozende boerendochters. Ze zaten op'een ontzaglijk geladen vier-wielen- wagen. Daarnaast zeshonderd vijftig kilo vleêsch in de kuipen. Een groote Keulsche pot met over' de honderd kilo boerenboter. De oude zwaaide nog altijd de plak. De dochters sprongen op bevel van de moeder. Ze vluchtten uit dwang met den harden trek om den mond van boeren koppigheid. Des tivohds schreide de vrouw haar leed uit. Plots de aankomst van een langen wagen met drie stokoude paters en drie gebogen nonnekens. Een klein paardje trok dit schouwspel voort. Achteraan liep een speel goed van een veulentje. Onderweg geboren. Het liep zoo maar los, hier en daar aan gras sprietjes peuzelend en dan weer verder hup pelend. Een deftige famine wrong zich tusschen de vermoeide slapers door. Een oude, dikke vrouw een matant, langs beide zijden on dersteund werd voorzichtig in een zetel geduwd. Ze wilde maar immer terug naar huis. Wat al last die familie met dit simpel vrouwmensch gehad, heeft is niet te be schrijven. 's Avonds laat, bij den terugtocht, als de voorttrekkers niet meer wisten waarheen, kwamen ze hier toe een braaf en simpel huishouden moeder en vijf kinderen. Van tegen Holland, aan 't Albertkanaal. De va der was van 3 uur in den morgen weg naar zijn'dagelijksch werk. Om 4 uur begon het bombardement, en moesten ze vluchten. De oudste getrouwde zoon heeft eerst zijn zwaar gewonde vrouw op de schouders moe ten weg dragen. Been af. Nu ligt ze ergens iii een hospitaal in België of Frankrijk. Hij weet niet waar. De vlucht door hun dorp was verschrikkelijk. Kinderen riepen om hulp tusschen de ineenstortende muren. Maar ze moesten verder. Het oudste meisje liep al biddend mee den gansehen dag door met de handen samengevouwen. Onder weg verloor de oudste zoon zijn kindje, eigens meegenomen door geburen of andere familieleden. nog enkele kilo's suiker. Drie weken was het geleden dat ze nog in een bed geslapen had den. En nu kregen ze een pluimen bed. 's Anderendaags beloofde de vader ons stel lig met de fiets nog eens terug te komen. LaterUit dankbaarheid. En hij zou iets meebrengen De brave man zal nog eerst jonge konijntjes moeten koopen en dan lang moeten wachten vooraleer ze vetgemest zul len zijn. En ik zie hem dan afkomen met een dik vet konijn. Ik stel me dat voor als een echt en blij wederzien. En dan de dikke dame, die tien kilo ver licht was en er zoo maar een beetje tevreden cm was. En de maaglijder, die beweerde dat hij nu alles kon eten en totaal veranderd was genezen En hij die al vluchtend leer de fietsen en wel twintig keeren tegen moe der aarde terecht kwam cn armen en ge zicht kneusde. En de jonge man die drie dagen bij het lijk van zijn getroffen broeder bleef, geen middel vond om hem naar huis te brengen en hem dan maar zelf begraafde, eenzaam en ver van huis. En de tientallen jongens, kinderen nog, met verhalen van wanhoop en vertwijfeling en die er toch heelhuids door gekomen waren, als een wonder soms. 's Avonds laat gingen we naar de slapers eens kijken -een volksverhuizing die slaap- poos houdt. De gastvrouw Is zelf tien kilo vermagerd van zorgen en werken. Ook haar familie is weg. Haar jongste zoon ligt ergens in Frank rijk. Heeft hij er als jonge dichter, geen voorgevoel van gehad Het zal dit jaar geen Lente zijn als zooveel andere in mijn jong bestaan. Geen hoornen die als wierook walmen hun witte droomen naar de zon. Geen vooglenlied in boomenlaan ot zot gespeel van jonge kindren. Geen jubeling van zon en zangen over het vredig land van ons verlangen. Maar ver van huis van dorp, alleen, op vreemden bodem, zal ik gaan lijk duizenden, die mijn broeders hieten en dragen 't zelfde wapen van vervloeking, in dezelfde uniform die menschen maakt tot kudde en teekent hen met vuige vlam die haat moet branden in hun zielen. Mijn volk, ait wordt geen trotsche Lente weer van licht en bloemenzegen. De dagen zulten gaan en de nachten als looden muren ivaarop onze gedachten malen de lichtende signalen van nooit voldaan verlangen. Ook deze gastvrije moeder bidt nu voor haar kind opdat gulle handen hem zouden beschermen en om een wederzien dat dan een feest zal zijn. Wenscht U meubelen, huisraad of an dere voorwerpen te koopen of te verkoo pen Plaats dan een kleine annonce »n Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 ft, per plaatsing. Zooals men weet werd de Nobelprijs voor physiologie en geneeskunde voor 1933 toege kend aan een vooraanstaand Vlaamsch ge leerde, prof. Corneille Heymans, van de Gent- sche Hoogeschool. Het is de eerste maal dat deze hooge on derscheiding. voor dewelken slechts geleer den met uitzonderlijke verdiensten en we reldfaam in aanmerking komen, aan een Vlaming te beurt valt. De eenige Belg die tot op heden den Nobelprijs voor genees kunde verwierf, was prof. Bordet, in 1919, terwijl ook nog twee andere Franschtalige landgenooten op de eerelijst voorkomen, n.l. M. Maeterlinck, in 1911 «voor de letterkun de), en H. La Fontaine, in 1913 (vredes prijs). Mei de Vlaamsche wetenschap de wereld rond Voor de Vlaamsche intellectueelen is prof. Hevmans geen onbekende. Hij behoort tot een familie die zich op wetenschappelijk ge bied bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Op 28 Maart 1892, te Gent geboren, is hij de zoon van wijlen prof. J. P. Heymans, stichter van het Instituut van pharmaco-dy- namie te Gent en die insgelijks de eerste rec tor was van de gedeeltelijk vervlaamschte Rijksuniversiteit. Hij is ook de broer van den h. P. Heymans, oud-minister van Economi- sche Zaken Na den oorlog te hebben meegemaakt, waaruit hij als artillerie-luitenant weerkeer de. zette prof. Heymans zijn geneeskundige studiën aan de Hoogeschool te Gent voort. Gedurende tien jaren was hij er leerling van zijn vader. prof. J. P. Heymans, dien hij la ter als hoogleeraar in de pharmacologic zou opvolgen. Verder studeerde hij te Parijs, Londen, Weenen en Utrecht. Als geleerde werd hij viermaal uitgenoodigd door Ameri- kaansche Universiteiten, waar hij een der tigtal voordrachten hieV', ook door Duitsche, Engelsche. Fransche, Spaansche en Italiaan- sche en Hongaarsene Universiteiten Na den oorlog werd hij eveneens uitgenoo digd bijzondere 'essen te geven aan de Hoo geschool van Moskou. Zijn laboratorium te Gent is sedert jaren als 'het ware een wetenschappelijk Mekka, waar rechters en professoren uit het. buiten land. van zijn bevindingen kennis komen nemen, of hun verdere vorming voltooien. De huidige internationale toes rand heeft deze bedrijvigheid evenwal grootendeelr on derbroken De Nobelprijs weid aan prof. Dr. Heymans feitelijk toegekend voor zijn wetenschappe lijke opzoekingen in het algemeen, in tech nische termen voor zijn ontdekking van het mecanisme van de sinussen en van de aorta en voor zijn opzoekingen nopens de regeling der ademhaling. Zijn opzoekingen hadden vooral betrekking op de physiologie en de pharmacologic van de ihermo-regeling der stofwisseling en van de adembalings- en cardiovasculaire functies. De professor heeft zijn bevindingen in talrijke publicaties uit eengezet. De plaats ontbreekt ons om hier zelfs maar de opsomming ervan e geven. De zenuwreguleering van den bloedsomloop Zooals we hier'toven reeds schreven, stel den zijn opzoekingen vooral de physiologisch bloeddruk regelende mecanismen in het licht en houden rechtstreeks verband met het fon- damenteel vraagstuk van de arterieele hy- pertensie «hooge aderdruk) wier mecanisme door bewuste bevindingen nader bepaald werd. Anderzijds neeft zijn arbeid meer licht geworpen op de physiologie en de pharma cologic van de ademhalingsfunctie Hij ont dekte namelijk dat de ademhaling reflecto- risch geregeld en beïnvloed wordt door de bemiddeling van zenuwelementen die gevoe lig zijn aan de scheikundige samenstelling van het bloed en die vooral gelocaiiseerd zijn ter hoogte van de arterieele bloedvaten nabij het hart en ter hoogte van do slagaders die de hersens voeren, t.t.z. ter hoogte van de sinus caroticus. In samenwerking met Bracq, Brouha en Samaan publiceerde Dr. Heymans een studie over de gevolgen van de vernietiging van de thoracico-lombaire sympathische keten bij den hond. Zoo werden onverwachte feiten aan het licht gebracht die de ontoereikend heid van de huidige kennissen inzake de physiologie van het sympathisch zenuwstel sel treffend aantoonde. (Dok andere kwesties vestigden zijne aandacht en zoo deed hij op zoekingen inzake de hyperthermic (hooge verwarming) door het methyleenblauw, het dinitro-phénol en andere rechtstreek sche prikkels op de stofwisseling, verder bestu deerde hij de dioxaren-derivaten, den bulbus- oorsprong van de cardio-acceleratorisehe ze nuwvezels van de vagi, de vaso-dilatorische werking van het koolzuur na sympathecto mie den invloed van de rachi-anesthesie op de vasomotorische zenuwen en andere be langrijke kwesties. Ziedaar dus een overzicht van zijn voor naamste wetenschappelijken arbeid. Wellicht zullen sommige medische uitdruk kingen den lezer geen voldoende beeld ver mogen te geven van het reusachtig werk \an den Nobelprijswinnaar geregeld, daarom zij hier geresumeerd, dat de uitvinding van prof. Heymans sloeg op de zenuwregeling van den bloedsomloop, namelijk, dat de ademhaling reflectorisch geregeld en beïn vloed wordt door de bemiddeling van zenuw- elementen die gevoelig zijn aan de scheikun dige samenstelling van het bloed. Experimenteel kan men den hoogen bloeddruk doen verdwijnen Voor het oogenblik stelt de professor een onderzoek in over den bloedsomloop en de ademhaling voornamelijk in verband met den hoogen bloeddruk. Hij is reeds tot de be vinding gekomen dat het mogelijk is den hoogen bloeddruk experimenteel te doen ver dwijnen. Later ontdekte hij dat de ademhaling re flectorisch geregeld en beïnvloed wordt door scheikundige prikkelingen die hun oorsprong vin den in het hart en in de groote bloedva ten. Hij werkt dus vooral op experimenteel gebied met vooruitzichten op geneeskundige toepassingen. Het is de taak van anderen uit zijne bevindingen gevolgtrekkingen te ma ken. De bekroning van een lange reeks schitterende onderscheidingen Voegen wij er aan toe dat de Nobelprijs slechts de bekroning is van een lange reeks andere hooce onderscheidingen, die werd ingezet met de toekenning van verschillende reisbeurzen. Prof. Heymans is verder lau reaat van den Alvarenga-prijs der Konink lijke Geneeskundige Academie van België, waarvan hij lid is. laureaat van de G3"ge- prijs der Koninklijke Academie van Weten schappen, van den Cyon-prijs der Resïe Academia de Scienze di Bologna van den Monthvonprijs der Academie des Sciences de Paris en van den vijfjaarlijkschen prijs der geneeskundige wetenschappen, die hem door de Belgische regeering werd toegekend. Verleden jaar verwierf hij den Pius Xl-prijs van de pauselijke Academie van Wctensclfcnp- pen. waarvan hij lid is. Verder is prof. Heymans lid van talrijke internationale wetenschappelijke vereenigm- gen en doctor honoris causa van de hc*oge- school van Utrecht Misschien is deze opsomming nog vei' van volledig. Zij wijst in ieder geval op een schitr terende wetenschappelijke loopbaan, zoodat de toekenning van den Nobelprijs aan den Vlaamschen geleerde wel niemand verrassen En dat besluit kan in leder geval ge trokken De verdiensten, die Prof. Dr. Heymwn* i*oor het lenigen van de nooden dar menschheid heelt verworven, zijn voc*- loopig niet bij benadering te overzien.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5