n KORTE INHOUD HET ALGEMEEN NIEUWS I), ZATERDAG 8 JUNI 1940 AINA, HED WIO COLRTHS-MAHLER Het fraaie en rijke Landgoed Dorneck wordt thans bewoond door de von Steinach"s. De sedert 3 jaar, tengevolge van een val van het paard aan beide beenen verlamde Herman von btemaon is aaar met zijn vrouw en hun pleegdochter. Diana von Dor neck, die de eigenlijke meesteres is van Dorneck, komen wonen op ver zoek en bij testamentaire beschikking van Diana's vader. Bobo von Dorneck, die Diana na den dood van haar ouders onder de hoede van goede vrienden wilde achter laten, vooral met hei oog op zijn eenigen oioedverwa.nl, een neej, wiens levenswijze en huwelijk met een vrouw van slechte re putatie, slechts zun verachting inboe zemde. De pogingen van dezen nee], om zich na den dood van Diana's vader op Dorneck op te dringen, waarbij hij geen middelen te slecht vond, mislukten. Diana wordt door roodvonk aangetast en de vrees dat die neef zijn rechten als eenig erfgenaam zou doen gelden bij den dood van Diana, brengt haar tot het besluit Lo- thar, den eenigen zoon van de von Steinach's te 'huwen waarmede deze en zijn ouders, na aanvankelijk vele bezwaren, tenslotte in stemmen. Uit dit huwelijk om beter wille groeit ech ter, na het plotseling herstel van Diana na Lothar's vertrek naar Zuid-West-Afrika, lang zaam een meer en meer innigei verhouding tusschen beiden, vooral door de allengs druk kere en intiemere briefwisseling. Met Dora Sanders. Diana's beste vriendin en een nichtje van Dora Sanders, Susanna Wallner. brengen ze nu geregelc den winter door in Berlijn, waar Diana het volle leven leert genieten. Op de bruiloft van Hilde Wollman, de dochter van een zakenvriend van Susanna Wallner's vader en een goede vriendin van Susanna, maakt Diana kennis met een oud studievriend van haar man, Dr. Alexander Heinzius.. waarmede zij spoedig in zeer ver trouwelijke gesprekken geraakt over Lothar en haar merkwaardig huwelijk. Dr. Heinzius houdt zich echter bijzonder bezig met Dora Sanders, evenals zijn broeder Alexander, die eveneens voor bruidsjonker fungeert, met Susanna Wallner. Van weerskanten is men opgetogen over de ontmoetingen op het feest, dat door een reis per luchtschip van het hu welijkspa ar besloten wordt. De jonge dames waren zeer nieuwsgierig naar deze eetzaal. Rechts en links waren in het beneden gedeelte van de hall tot gewone kamerhoogte een rij kleine ruimen afgeslo ten Daarin waren werkkamers, teekenka mers. machinekamers voor de electrische ver lichting van de hall en voor de daar gebruik te wrktuigen. een vertrek, waar de ballon- stof genaaid werd, beneden kleed- en wasch- kamers. Aan het einde was de keuken en daarnaast het eetvertrek der ingenieurs. De hall lag ver van de stad en daarom moesten de heeren hier de maaltijden, die overdag gebruikt werden, doen toebereiden. De eetzaal was een lange, smalle ruimte waarna een lange tafel stond, waaromheen een aantal eenvoudige Wiener stoelen. Er waren er maar juist genoeg voor het kleine gezelschap In een hoek stond een kleine, ijzeren kachel, waarin een vroolijk vuurtje brandde. Een zeer primitief vuurscherm van blik beschermde de dichtstbij zittenden tegen overmatige verhitting. Tegenover de kachel in den anderen hoek, stond een kastje, waar in zich eenige flessclien wijn en meer prik kelende dranken bevonden, benevens een col lectie goede sigaren en sigaretten. Bovn de toegangsdeur hing een afbeelding van een oorlogsschip en aan de wanden zag men voorstellingen van luchtschepen en vliegmachines. Boven de deur, die naar de keuken voerde, zag men een karikatuur van een kater, die op een x)rd een rat droeg als op een presen teerblaadje Boven de tafel was een ventila tor geplaatst om van tijd tot tijd de rookwol ken naar buiten te drijven. Naar het scheen had deze juist voor het binnentreden der dames zijn werk gedaan, want de lucht was volkomen zuiver. Lachend keker, de dames naar de wit ge dekte tafel. Daarop stonden twee mandjes brood en Hollandsche beschuit-en. daarnaast een porceleinen botervloot en aan de andere zijde een vierkante schaal met gesmolten reu zel Bovendien waren er nog aschbakjes. pe per- en zoutstrooiers en lucifersstandaards. benevens voor eiken stoel een koffiekop. Hoe bescheiden die flinke, voortvarende mannen zijn dacht Dora toen Alexander lachend verklaarde, dat boterhammen met boter en reuzel uitstekend smaakten als men honger had. Diana dacht weder aan Lothar. Die zou nog wel veel bescheidener in zijn eischen moeten ziin dan deze heeren Alexander had den vorigen avond Dora openhartig verteld, dat hij en zijn broeder Hans reeds vroegtijdig voor hun eigen on derhoud hadden moeten zorgen om hun ouders niet meer tot last te zijn, daar er nog drie Jongere kinderen thuis waren en zijn ouders in bescheiden omstandigheden ver keerden. Zij keek nu over de tafel heen naar zijn energiek gezicht en haar oogen kregen een vochtigen glans. Zijn blik verhel derde, want hij gevoelde instinctmatig dat die kleine vroolijke Dora ook ernstig kon voe len. Het was Vxem alsof hij haar de gedach ten van het gezicht kon lezen. Vreemd ge noeg gevoelden de elegant gekleede dames zich in deze kale omgeving zeer op hun ge mak. Overmoedig verlangde Susanna nu boter hammen met boter en reuzel. De anderen vielen haar bij en beide broeders namen on der schertsen en lachen de honneurs waar. Een kolossale koffiepot Dora beweerde, dat die in grootte met het luchtschip concur reerde werd nu door 'n werkman uit de keuken gelijk met een eenigszins kleinere kan melk, binnengebracht. Het werd nu een echte maaltijd en de groote koffiepot geraakte geheel ledig. De dames verzekerden, dat nog nooit iets haar zoo goed gesmaakt had. Als tegenbeleefd- heid noodigde mevrouw Wallner de heeren ingenieurs voor den volgenden Zondag voor het diner uit. Zichtbaar verheugd namen de beide broeders de uitnoodiging aan, welke later ook tot overste Kroner uitgestrekt zou worden. Snel waren op deze wijze de twee uren omgevlogen, welke voor de luchtvaart bere kend waren. Do ouders der bruid hadden geen rust gehad en waren reeds lang naar buiten gegaan om naar het luchtschip uit te zien Nu gingen de anderen ook. Op ver zoek van Dora liet Alexander de hall een weinig omdraaien. Een druk op een hefboom was voldoende om de machinerie in beweging te brengen. De wielen onder de hall liepen langzaam over de rails en de heele kolos draaide zich langzaam om me' alles wat erin was. Op een teeken stond alles dan weer dadelijk stil. Daar komen ze. daar komen ze riep nu de moeder van de bruid, bevend van aan doening. Aller oogen richtten zich naar den helde ren hemel. Daar werd het luchtschip zicht baar boven de boomen van het smalle bosch; het bewoog zich statig en majestieus door het zonlicht overgoten. Scherp teekenden de om trekken zich tegen de strakke lucht af. Nu kon men reeds het snorren der ma chines hooren en de beweging der propellers was duidelijk waarneembaar. Rustig en zeker, in lijnrechte richting, ste vende het luchtschip op de hall toe. Onder den middelsten gondel hing een roode si gnaalvlag, een teeken dat de ballon wilde landen. De werklieden, die bij de landing moesten helpen, verzamelden zich om de gebroeders Henzius. Langzaam daalde nu het luchtschip weder in strakke zigzaglijnen. Steeds grooter en indrukwekkender deed1 het zich aan de oogen der toeschouwers voor. Nu zag men reeds het wuiven der witte zakdoeken en boven de leuning van het schuitje verschenen de hoofden der passa giers. Een commando weerklonk en honderd han den werden opgeheven om het luchtgevaarte op te vangen cn aan de touwen weer in zijn gevangenis te sleepen. Eerst toen het weder in de hall was scheen het zijn reusachtige afmetingen weer terug gekregen te hebben. Toen ontstond er een kortstondige chaos van geluiden, waarin de menschelijke stemmen, het stampen der zwa re arbeiderslaarzen op den vloer der hall, de korte, luide commando's en het luide zoe men -der machines nauwelijks afzonderlijk te onderkennen waren. Daarop wei-den de ma chines stopgezet, de ballastzakken weder vastgemaakt en het werd stiller. Enkele mi nuten later tilde Koenraad Haszler zijn jonge vrouw stralend van geluk en trots uit het schuitje en legde haar toen in de ai-men harer van vreugde weenende moeder, die haar kind angstvallig betastte, om zich te verze keren of zij er wel volkomen gaaf en onbe schadigd afgekomen wa~. Dr Haszler lachte gelukkig, zoodat zijn witte tanden in zijn gebruind gelaat schit terden. «Moedertje het was 'n heerlijke, won derbaarlijke tocht'!t> riep de jonge vrouw jubelend uit en keek daarbij met een trot- schen, verheerlijkten blik naar haar echtge noot. Susanna en Dora omhelsden elkander van aandoening. Waarom zij zoo aangedaan waren, wisten zij zelf niet goed, maar alles, wat zij hier ge zien hadden had hun gemoederen bewogen. Het was hen zoo feestelijk en verheven te moede, alsof zij een wonder beleefd hadden en nimmer zouden zij deze oogenblikken ver geten. Dora Hilde is toch wel te benijden, fluisterde Susanna. Dora knikte droomerig. Ja, ik geloof ook, dat zij zeer gelukkig is. Overste Kroner trad op Dora toe. Zij be tuigde hem hare bewondering voor alles, wat zij hier had gezien, doch tevens dwaalden hare gedachten telkens weder van het ge sprek af en vlogen met groot verlangen ver, ver weg naar een eenvoudige tent naar een eenzame. Zoodra de gebroeders Heinzius weer tijd hadden, kwamen zij weer op de nichtjes toe. Hebben nu deze dames geen lust in een luchtreisje vroeg Hans lachend. Susanna schepte diep adem. Gisteren nog zou ik deze vraag beslist ontkennend beantwoord hebben, maar nadat ik dit alles hier gezien heb, schijnt het mij volstrekt niet meer zulk een verschrikkelijk Vaags tuk te zijn. Het ziet er zoo veilig uit, als het luchtschip zijn weg zoo zeker kiest. Thans ging men zich voor den terugweg gereedmaken. Men nam hartelijk afscheid van de ingenieurs en overste Kroner. Toen Alexander Heinzius Dora hielp in stappen, hield hij hare hand in de zijne wat langer vast, dan gebruikelijk is. Morgen zien wij elkander weer, zeide hij zacht. Zij wende het eenigszins blozende gezicht je naar hem toe er. hij voelde dat zij den warmen druk van zijn hand met een lichten tegendruk beantwoordde, Ja, moigen. Tot weerziens. Ook Hans Heinzius hield zich zeer ijverig tot het laatste oogenblik met Susanna bezig. Toen reden de auto's weg. Overste Kroner riep den broeders eene schertsende opmerking toe en trad de hall binnen om in het eetvertrek een dampende grog te gaan nemen. Alexander en Hans ke ken een poos zwijgend de wegrijdende auto's na daarop zagen zij elkaar aan. Zeg, Alexander waren we toch maar niet zulke armoedzaaiers. Die kleine, lieve Suzanna Wallner zou zoo echt een vrouwtje naar mijn hart zijn. Zoo 'n frisch meisje Het is me echt vreemd te moede. Alexander lachte en wierp overmoedig zijn pet in de lucht. Ook gij, Brutus Hans knikte. Gij zijt natuurljik dol op die kleine Dora. Dat is toch zoo natuurlijk niet V O ik heb 't wel gemerkt. Daar ken ik u te goed voor. «Nu ja dan. Zij is een lief dingetje en zij bevalt mij erg. Maar ook voor u onbereikbaar. Die men- schen zijn, geloof ik, onbehoorlijk rijk en dan komen lieden als wij niet in aanmer king. Alexander wierp zijn hoofd achterover. Ach, wat, Hans Den moedigen behoort de wereld. En zijn wij niet een paar flinke kerels en een meisje, dat ons tot man krijgt, is niet slecht af. Alleen domooren zijn te be scheiden. Al zou ik ook geen vrouw om ha ai- geld trouwen, toch zie ik niet in waarom ik niet op zoo 'n aardig ding verliefd zou wor den, ook al is zij rijk. Om de bruidschat is het ons immers geen van beiden te doen. Neen, beslist niet. «Nu dan dan kunnen we ook met een gerust geweten op onze bruidsmeisjes ver liefd worden. Ik ten minste sta nergens meer voor, als die kleine Dora me morgen weer zoo lief aankijkt als vandaag. Hans stak zijn arm door dien van zijn broeder. Voorloopig zullen we echter eerst nog maar een beetje aan het werk gaan, als wre morgen verlof willen hebben. In orde. Laten we onze prestaties ten beste geven. Hebt ge opgemerkt, dat overste Kroner nauwelijks de oogen van die bekoorlijke me vrouw von Steinach kon afhouden? Alexander haalde de schouders op. Daar is geen gevaar bij. Hij bewijst slechts den verschuldigden eerbied aan haar schoonheid. Mogelijk. Maar hoor eens. uw vriend von Steinach moet wel erg zeker van zijn zaak zijn, dat hij zijn vrouwtje zoo kalmtjes hier alleen achter laat H Wie weet dan, dat hij het zoo kalmpjes opneemt Met dit huwelijk is het een of ander niet in den haak. Zoudt ge denken Stellig. Dora Sanders vertelde mij, dat mevrouw von Steinach vroeger volstrekt niet mooi was eer het tegendeel. Zij liet zich eene opmerking ontvallen, die mij deed ver moeden. dat de beide echtelieden zich slechts voor het uiterlijk veroenigd hebben. En be denk, dat toen Lothar von Steinach naar Afrika ging, zijn vrouw nog geen zeventien was en bovendien zwaar ziek. Het huwelijk is gesloten toen zij schijnbaar op het uiter ste lag. Als ik Lothar niet zoo goed kende, zou ik kunnen denken, dat hij toen zichzelf verkocht had. Nu, maar hoor eens, zoo 'n bekoorlijke wvromv had toch niet noodig zich een man te koopen. Dat zou men wel denken. Maar Lothar was steeds vrij ongevoelig voor vrouwelijke bekoorlijkheden, terwijl de vrouwen voor hem juist altijd een oijzondere voorliefde aan den dag legden. Ik heb zelf dikwijls opgemerkt, dat alle vrouwen hem erg be langstellend aankeken als wij samen over straat liepen, maar hij schonk aan geen van allen eenige aandacht. Maar laten we di-t rusten het zijn zeker zeer delicate aange legenheden en ik hoop zoowel voor hem als voor zijn schoone vrouw, dat zij na zijn terugkeer gelukkig zullen zijn. Zij traden de hall binnen. Alexander vloog op zijn fiets naar de andere zijde, dwars over touwen en latten heen, die hem in den weg lagen. Nu moest er nog hard gewerkt worden tot- het luchtschip weer schoongemaakt, nagezien en goed vastgelegd was. Eerst toen het al', avond begon te worden verlieten de gebroe ders de hall en begaven zich naar het sta tion Karlshorst, om met het lokaaltje naar huis te gaan. Den volgenden dag bij de bruiloft lieten, de gebroeders Heinzius aan de beide bruid- meisjes bemerken dat zij indruk op hunne harren gemaakt hadden. Van beide zijden werden teedere draden aangeknoopt Toen nu den volgenden Zondag de beide broeders en overste Kroner als gasten op de villa der Wallners verschenen, was er reeds een zachte vertrouwelijke omgang tusschen de beide paartjes merkbaar. Amor zette het werk, dat hij begonnen was, ijverig voort. Diana zag zich genoodzaakt weder overste Kroner bezig te houden, wiens vurige com plimenten zij schertsend zoo goed wist te pareeren, dat hij vanzelf wat gematigder werd. Susanna en Dora maakten Dora volko men openhartig tot haar vertrouwde aan gaande hunne pas ontwaakte neigingen voor de beide broeders. Toea de beide jonge meisjes dien Zondag avond nadat de gebroeders en overste Kro ner zich verwijderd hadden, met Diana een uurtje alleen waren, moest deze een storm, van geestdrift over zich heen laten trekken. Susanna verklaarde, dat Hans Heinzius de aangenaamste van alle menschen was, maar Dora vorderde dit voorrecht op voor Alexan der. Beiden waren het er echter over eens, dat de broeders, flinke., imponeerende men schen waren zooals zij er nog geen ontmoet hadden. Glimlachend luisterde Diana en toen zij eindelijk ook eens aan het woord kon komen, zeide zij plagend Nu, ik zie het al aankomen gij beiden, maakt ook een huwelijksreis per luchtschip.» De nichtjes glimlachten beschaamd en Dora zeide zuchtend O, voordat zooiets voorkomt, kan er nog heel wat gebeuren. Heelemaal toevallig ontmoetten do broeders in de volgende weken de nichtjes overal. Men zag elkmder op de ijsbaan, in den schouwburg, en in alle mogelijke gezel schappen. En steeds grooter werd hun beha gen in de ontmoetingen. Snelle- nog dan an ders gingen deze keer de weken voorbij, die de Sandersen voor hun verblijf in Berlijn, bestemd hadden. Het vertrek was nu al ei-g nabij. Een laat ste maal zou Dora Alexander nog ontmoeten en wel bij een klein afscheidssouper in het hotel, dat haar ouders aan de meer intieme vrienden en bekenden gaven. Dora had er voor gezorgd, dat ook de gebroeders Heinziu* uitgenoodigd werden. Het was een half uur vóór het begin van het souper toen Dora reeds geheel in toilet, de kamer van haar vader binnensloop. Vadertje, hebt u een paar minuten tijd voor mij vroeg zij, hem teeder omhel zend- De oude heer zat aan n schrijfbureau, om nog gauw eenige correspondentie af te doen. Glimlachend keek hij zijn eenig kind aan. Nu vooruit dan maar Doortje. Wat hebt ge op het hart Wilt ge uw vaders portemonnaie in allerijl nog wat lichter ma ken? Neen, vadertje. Ik wilde u alleen maar vragen van den zomer iemand op Buchenau uit te noodig en, zeide zij. haar gezicht aan zijn borst verbergend. Zij was op zijn schoot gaan zitten, zonder daarbij aan haar toilet te denken. Zij wist, dat dit de beste manier was om haar vader tot bijzondere toegeeflijkheid te stemmen. De oude heer deed alsof hij bromde en keek glimlachend op zijn knap dochtertje neer. En, Doortje wien zoudt ge dan zoo graag op Buchenau hebben? Zal ik er eens naar raden Zij knikte en kuste hem op den mond. Hij hield zich, alsof hij er ernstig over na dacht. Misschien overste Kroner Dora schudde ontkennend het hoofd. Ach, die dat is immers al een oude heer. Oud? Nou, zeg eens, hij moest 't eens hooren! Dus een jongere moet 't zijn er is toch immers een mannelijk wezen be doeld Nu knikte zij krachtig Ja. Papa Sanders wist precies wien zijn' doch tertje bedoelde, maar toch nam hij den schijn van zwaar nadenken aan. (Wordt voortgezet.)

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6