JACK DOYLE Bij de zonsverduistering! Attila liet zich door de van 12 Augustus 1854 was men bang dat de lucht vergiftigd zou worden dieren temmen GENEESKUNDIGE WENKEN Iets voor Sportliefhebbers Een phenomeen, slachtoffer van zijn wispelturigheid Het visitekaartje op den rug HET ALGEMEEN NIEUWS li, ZATERDAG g JUNI 1949 DE MAN MET DE PUNCH VAN DEMPSEY EN DE STEM VAN CARUSO Oe internationale bokswereld heeft veie merkwaardige persoonlijkheden voortgebracht maar een van de vreemd ste figuren, die er de laatste jaren uit den pugilistisohen heksenketel is voort gekomen, is wel de IER JACK DOYLE, De geschiedenis van Doyle is 'n merk waardige. hoewel eenigszins droeve his torie. Een aaneenschakeling van hooge verwachtingen en diepe teleurstellingen, van sohoone overwinningen en verbro ken contracten. Succes en nederlaag wis selen rich in het bewogen leven van den lachenden Ier zoo snel af, dat het zelfs fn deze woelige tijder. fenomenaal is! Op achttienjarigen leeftijd de held en de hoop van een wereldrijk op vijf en twintigjarigen leeftijd het doelwit van onbarmhartige, maar verdiende critiek ziehier in vijf, zes regels de vreemde ge schiedenis van Jack Doyle. Op 17-jarigen leeftijd werkte Jack Doyle op het land nabij zijn geboortestad Cork. e Hij lachte en zong tijdens zijn werk en hij zong zoo goed, dat de omstanders zeiden Hij zingt als Caruso 's Avonds bokste hi: met zijn vrienden en de toeschouwers merkten op Jack heeft een punch als Dempsey. Op 19-jarigen leeftijd verliet hij Ierland en nam dienst bij de Guards in Londen. Al spoedig ontdekte men daar zijn boks- kwaliteiten en in den kortst mogelijken tijd was hli^*egtments-kampioen. Zijn roem drong jetóor tot den bekenden promotor Jack Sullivan, die naar Windsor toog om hem aan het werk te zien. Sullivan was zoo onder den indruk van het boksen van den Ier, dat hij hem onmiddellijk uit het leger kocht en aan iedereen, die het maar hooren wilde, voor spelde, dat hij in Doyle den toekomstigen wereldkampioen gevonden had. Reeds de afgod der dames 'Doyle kreeg zeven gevechten tegen goede amateur-boksers en hij won ze allemaal bin nen de twee ronden. Londen begon den la chenden knappen Ier te kennen. Vooral de dames uit de elegante wereld voelden zich tot hem aangetrokken; hij was immers "zoo knap en zoo bescheiden In October 1932 leverde Doyle zijn eerste geveent als profes sional. In Chrystall Palace trad hij tegen «lick t»ettifiër in deri ring. Een krantenknip sel uit die dagen zegt Ik zag de dames huilen van vreugde Doyle was een sensatie. Bijna was hij in de eerste ronde knock-out geslagen, maar hij kwam terug als een tijger. Anderen zeiden De beste zwaargewicht van een generatie. De man. die het Britsche boksen weer op den top van dc ladder zal brengen. In een week was de reputatie van den Adonis van de ring gevestigd Brigadier-Generaal Crightley de machtige Engelsche sportpromotor. nam een actief aandeel in de opvoeding van Doyle. Hij werd naar Frankrijk gezonden waar hij onder George Descamos. den oud-tr&iner van George Carpentier oefende. In Februari 1933 keerde hij naar Londen terug. Hij zong in het Palladium de grootste music hall van Londen en dit op treden was zoo succesvol, dat men hem een contract van vier duizend pond aanbood als hij op de planken wilde blijven. Doyle weigerde echter; het wereldkam pioenschap boksen was zijn doelIn het voorjaar van 1933 won hij nog eenige gevech ten en in Juli kreeg hij zijn eerste groote kans van zijn loopbaan. Hij werd tegen den Britschen kampioen Jack Petersen geplaatst. Doyle benutte deze schoone kans echter niet. Iii de tweede ronde werd hij gediskwalifi ceerd en de Britsche boksbond hield zijn beurs in en ontzegde hem den ring voor drie maanden. Een fuifer Langzamerhand kreeg Doyle de smaak van het leven te pakken. Hij verdiende meer dan 209 pond per week in de theaters waar hij optrad en het grootste deel van "dat geld besteedde hij aan partijen, champagne en meisjes. De arme ploeger uit Cork had zijn intreden in de wereid gedaan Zijn succes op de planken was zoo groot dat men hem voor de film liet spelen. Hij vervulde de hoofdrol in Mr. Glusky, de zeeroover Voor deze film liet hij een baard groeien en de rolprent werd een groot succes. Doyle was den ring echter nog niet vergeten. Hij kondigde aan, dat hij het we reldkampioenschap. kost wat het kost, wilde veroveren Zelfs als ik er voor naar China moet Petersen, Sharky en Camera, de hinder palen op den weg naar den wereldroem zou hij stuk voor stuk verslaan. In September 1934 vierde nij zijn een en twintigsten ver jaardag in Cork. Men bereidde hem een vor stelijk welkom. Meer dan 300 menschen wa ren bij het feest aanwezig en Doyle stond, in volle avondkleedij, boven aan den gouden trap in het Imperial Hotel om zijn gas ten te ontvangen. De Icrsche jongen, op zoek naar roem en fortuin, scheen zijn doel bereikt te hebben Zijn droom het- wereldkampioenschap Plotseling kreeg hij van dit leven genoeg en keerde hij terug naai de punchbal. v Mayfair, champagne, mooie meisjes, het beteek; nf allemaal niets voor mij, zei Doy le Het wereldkampioenschap moet ik win nen Hij begon weer te trainen en in zijn eerste gevecht na zijn come-back sloeg hij *ijn tegenstander Borrington in drie en tach tig seconden knock-out. Na dit verbazingwek- kende succes dat zijn naam weer op aller lippen bracht, keerde hij weer naar de mu sic-hall terug. Hij kreeg nu 400 pond per week. In December 1934 vertrok hij plotseling naar Amerika. Bij zijn aankomst aan den overkant vertelde hij aan de journalisten, dat hij sinds zijn vertrek uit het leger niet minder dan 30,000 pond verdiend had. In Amerika bood men hem een gevecht tegen Peroda aan, den overwinnaar van Camera, maar Doyle weigerdp dit omdat men hem niet genoeg geld bood. Ondertusschen had den de Amerikaansche meisjes de ongewone aantrekkelijkheid van den Ier ontdekt en zij belaagden zijn trainrngskamp nog intensie ver dan de Engelsche meisjes dat gedaan hadden. De klauw van Hollywood Zijn eerste werkelijke gevecht in de Sta tes ging tegen Buddy Bear, de broer van Max. Twee boksende dandies stonden hier tegenover elkaar, Baer won in de eerste ron de door een technische knock-out. Het ge- wenschte wereldkampioenschap scheen ver der af dan ooit. Maar Doyle verwezenlijkte een andere am bitie. Hij huwde de mooie filmactrice Judith Allen. In Mei keerden beiden naar Engeland terug en ze traden in variété programma's en voor de radio op. Elke twee woorden kwam er schatje bij te pas. maar het publiek vond het zoo mooi. dat men hen 300 pond per week voor hun nummer betaalde. Doyle scheen den ring te vergeten. In Augustus 1939 minder dan 18 maanden na het huwelijk deelde Doyle uit zijn huis in Hollywood waar hij ondertusschen zijn in trek had genomen, aan de pers mee. dat hij zich van Judith wilde laten scheiden Onze karakters gaan niet samen was Jack's commentaar. Judith verklaarde echter, dat hij te veel dronk. Kort daarop scheen alles weer rozegeur en maneschijn, want de voor genomen echtscheiding ging niet door. Sullivan, die nog steeds zijn manager was. kreeg in Septembei 1936 een telegram van Jack. waarin deze hem vroeg om een ge vecht Ik wil tenminste den Engelschen titel winnen. Robinson, een goede zwaar gewicht uit Manchester, werd zijn tegen stander. Doyle sloeg hem waar hij hem wil de hebben, maai* een lage slag maakte een ontijdig einde aan de hooge verwachtingen. Doyle was eens temeer gediskwalificeerd. Kort daarna sloeg hij den Nederlander Harry Staal. Ondertusschen was de scheiding van Jack en Judith definitief geworden. Doyle kon digde aan dat hij de dochter van den beken den Amerikaanschen autom&gnaat Dodge zou huwen. Deze mededeeling ontketende een waar gevecht om Doyle's hart. Judith be schuldigde Miss Dodge en Miss Dodge begon een rechtzaak tegen Judith. Van het huwe lijk kwam echter niets. Nieuwe teleurstelllingen Tot September 1938 bleef Doyle betrekke lijk kalm. Hij begon weer te trainen en hij kreeg gedaan, dat men hem in September 1938 in Londen tegen Philips in de ring bracht. Op den avond van den strijd wilde Doyle niet vechten alvorens men hem zijn loon van 2,000 pond had uitbetaald. Het ge vecht werd echter een teleurstelling, want reeds in de tweede ronde sloeg Philips hem door de touwen en Jack werd uitgeteld. Men sprak reeds over een return gevecht, maar vóór hier iets van kon komen, verdween Doyle naar Amerika. Om opzien te vermij den droeg hij een blauwen bril toen hij op de boot ging. Nadien volgden de gebeurtenissen elkaar snel op en om een idee te geven van de tegenstellingen in Doyle's leven, laten we ze hier in het kort volgen Doyle zegt Miss Dodge is ziek en wil me zien, Miss Dodge ontkent dit. Sullivan is kwaad, want Jack heeft bij hem nog 500 pond schuld... In Amerika wordt hij aange houden, omdat hij zonder toelating via Ca nada het land is binnengekomen. Men ver telt hem, dat hij binnen 90 dagen moet ver dwijnen, naders zal men hem deporteeren. Een teleurgesteld meisje sloeg hem in een New-Yorksche nachtclub ten aanschouwe van een groote menigte in het gezicht. Doyle nam de wijk naar Mexico, waar hij de knappe filmactrice Marry Movita huwde. Jack maakte een huwelijksreis op een boot, die de romantische Pacific bevoer. Geld had hij echter niet en hij zond een telegram naar Engeland met een smeekbede hem weer een gevecht te geven. De manager van de Wembley Pool. Mr. Elvin, streek zijn hand over het hart en gaf Doyle een voldoende som om naar de oude wereld terug te kee- ren. In Engeland aangekomen kreeg hij weer een nieuw gevecht tegen Philips. Weer was de strijd binnen twee minuten ten einde. Philips sloeg Doyle binnen eenige minuten neer. Het publiek was teleurgesteld en mok kend verliet men het stadion. Nog voor men de stations van den ondergrondschen spoor weg bereikt had. passeerde Doyle in een auto. Zijn wagen werd opgehouden in het drukke verkeer en de lachende Ier zong een davp- rend lied, waarmee hij de populariteit, die, hij in het gevecht verspeeld had, weer in één slag terug nam. Gij zult het met ons eens zijn dat Doyle een merkwaardige man is. Hij weet steeds de schijnwerpers der publiciteit op zich gericht te houden. Het staat echter wel vast, dat de onberekenbare Doyle de man met de stem van een Caruso en de punch van een Dempsey nooit de hoogste trap in de boks wereld of op het tooneel zal bereiken. Een brief, geschreven in het Consilium, door de Eerwaerdige Doctoren der Medicyne, in de Stadt van Munnigen, eet. ordonneert o.a. het volgende «Een yeder wordt bekent gemaekt ende gewaerschouwt op wat maniere men hem sal moeten wachten en regulieren op den 12 Augusti 1654, aengaende den grooten Eclipsis. men sal bevinden dat de Lucht uytermaten vyerigh. zyn sal en groote vergiftigheyt sal veroorsaken, waeruyt sal volgen alderhande swaeiïgheyt, soo aen Menschen als aen Beesten op den Velden Een yeder wordt vriendelyk gewaerschout dese Behulpmidde len by de handt te nemen en sich hier naer te regulieren Ten eersten, dat men sich 2 dagen tevoren sal matigh houden met eten en drincken. Ten tweeden, dat men sich ten selven tydt de Pillen Emanueli gebruyeken. of by gebreck van dien Venetie Driakel met Sop van Lamoenen in te netnen. Ten derden sal men dezen dagh met Godsalige Werken over brengen, als bidden, ende soo langhe als dese Eclipsis duurt sich wachten dat men niet in de lucht en komt en de Beesten op den Velden in te halen en dat men leltte op de vensters en deure. of iets dat locht tot sich trekt, en soo vuerige locht uyt de Huysen te houden... en dat men sich wacht geen wa ter op dien dagh in huys te brengen of ander groen te ghebruyeken, alsoo alles op dien dagh vergiftigh sal zyn. Ten vierden sal men op dien dagh niet eten als smorgens vroeg wat ontbijten... Ten vijfden sal men sich wachten om aller- ley Ooft te plucken en te eten ofte in huys te brenghen en verhoeden sich voor de yverige sieckte, die tselve kan veroorsacken» In Boedapest vertoefde vorige maand een toerist, die een origineel middel bedacht had om in een vreemde stad niet te verdwalen. Het is een Albanees, die de wereld wil lee- ren kennen en allereerst door geheel Europa is gaan reizen. Hij kent slechts zijn moe dertaal en het is dus wel een heele onder neming om landen te bereizen, waar de bevolking hem niet verstaat. Hij heeft zijn adres op een stuk karton geschreven en maakt, met dit ietwat groot uitgevallen visitekaartje op den rug. wandelingen door Boedapest en ook uitstapjes in de omge ving. Als hij weer naar zijn hotel wilde te- rugkeeren, vestigde hij de aandacht van 'n politieagent op zijn visitekaartje, die hem dan natuurlijk in gebarentaal den weg naar z'n hotel wees. Wij schrijven het jaar 451 na Christus, een jaar voi naderend onheil voor Europa De geschiedenis gewaagt van aardbevingen het jaar te voren waargenomen. Nu werd een komeet van verschrikkelijke grootte en gedaante aan de horizon zichtbaar, terwijl in het Noorden de hemel verscheidene dagen achter elkaar met roode wolken bedekt was... Evenveel onheilspellende voorteekenen wa ren dit en inderdaad wankelde Europa on der de dreun van ontelbare paardenhoeven,, de Barbarenbenden, die. door Attila aange voerd, alles onder de voet liepen. Moordend en plunderend ging het dwars door Midden-Europa, het tegenwoordige Lo tharingen en Champagne. Van daar over Troyes, welke stad hij, tot groote verbazing van zijn manschappen, op verzoek van den bisschop Lupus of Loup (1) spaarde... De volgende lente zag hem in Italië, waar hij de eene stad na de andere belegerde en innam en ten slotte besloot Zuidwaarts te trekken en Rome aan te vallen. Een pani sche schrik maakte zich van de bevolking meester en men besloot alle middelen te pro- beeren om een belegering te voorkomen. Wei gerde het Rome van vroeger teonderhan delen, wanneer de vijand voor de poorten stond, nu haastte het zich dit te doen, vóór de vijand zich nog vertoonde. Het was Paus Leo (2), die in hoogst eigen persoon den Hunnenkoning te gemoet trok om hem te smeeken de Heilige Stad te spa ren. De 6 Juni 452 had, even ten Zuiden van Mantua, de merkwaardige ontmoeting plaats. Wat daar besproken is, weten we niet. De geschiedenis heeft, ons dit niet overgebracht. Attila beloofde tegen een jaarlijksche schatting Italië te verlaten en de weten schap, dat het machtige Rome smeekend uit zijn mond een vonnis van leven of dood wachtte, vervulde den Hunnenkoning - met een trots, die hij nauwelijks vermocht te verbergen. Was Attila persoonlijk voldaan, zijn man schappen verwonderden zich ten tweeden, male en wel omdat hij wederom aan een priester had toegestaan, wat hij zijn eigen hoofden steeds weigerde. En terwijl zij zich herinnerden, dat hij hun nauwelijks een jaar geleden op de bede van den bisschop Lupus de plundering van Troyes geweigerd had, merkten ze in hun ruwe scherst op, dat hun koning, die voor de menschen zich onoverwinnelijk toonde, zich door de dieren liet temmen... (1) Beteekent Wolf (2) Beteekent Leeuw Zoekt gij een meid Plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 fr. per plaatsing en Uw annonce wordt door duizenden gelezen. Wal is zich verslikken Gezellig zit de familie rond de tafel, groot en klein. Moeder tracteert op apennootjes. Ieder krijgt zijn deel. Ook kleine broer krijgt er een paar O, hoe lekker Plotseling ech ter begint hij te hoesten en te proesten, hij wordt rood in het gezicht, hij trappelt met zijn voetjes, de tranen komen hem in de oogen, hij steekt hulpeloos zijn handjes uit. Ongetwijfeld heeft hij zich verslikt in een apennootje. Wat is verslikken Dat is niets anders dan dat een spijsbrok, die van den mond uit de keel moest passeeren, in den slok darm moest komen, maar nu in de luchtpijp is geraakt. Het proces van het slikken is een ingewikkelde werking. Achter in de keel ko men de luchtweg en de spijsweg samen. Bij het slikken kruist de spijsweg den luchtweg. Dat gaat gewoonlijk goed, omdat bij het slikken de luchtweg afgesloten wordt, naar boven en naar beneden. De achterzijde van de neusholte wordt door het zachte verhe melte en door de huig gesloten. Dat kunt ge zelf wel waarnemen, als ge slikt. Ge voelt dan het zachte verhemelte naar boven gaan, terwijl ge den adem inhoudt. Naar beneden Dat lijkt onze oude wo ning van *t vorig jaar wel sluit het strotklepje het strottenhoofd af, het begin van de luchtpijp. We moeten ons eigenlijk verwonderen, dat het slikken meestal zonder stoornis verloopt, en dat niet veel meer menschen den spijs brok in het verkeerde keelgat krijgen. Dat behoeft men "niet eens te leeren. De pas geboren zuigeling kent het al en vergist zieti niet. We noemen dit ingewikkelde slikme- chanisme een re f lector ische beweging. Wan neer de spijsbrok maar ver genoeg achter in de keel komt, moet ge vanzelf slikken, of ge wilt of niet. Ge kunt het zelfs niet tegen houden of den spijsbrok terughalen. Hoe onwillekeurig de slikbeweging ook ls, dan sluit dat nog niet uit, dat er tal van spieren voor noodig zijn, om deze beweging tot stand te brengen. Alles wat de spierwer king verhindert, zal ook een hinderpaal zijn voor het slikken. Dat is b.v. het geval, als ge een dikke keel hebt, dus bij keelontste kingen. Dan kunnen de spieren zich niet be wegen vanwege het ontst'ekingsinfiltraal. Net zoo min kunnen ze dat doen, als de zenuwen, die de spieren beheerschen, niet in orde zijn. Dat kan echter ook gebeuren, als de persoon niet volledig bij bewustzijn is. Als iemand een flauwte heeft gehad, b.v. door bloedver lies, het zien van bloed, door pijn of door emotie, dan moogt ge hem nooit laten drin ken, tenzij hij zelf weer zoover bij bewust zijn is, dat hij weet wat hij doet. en het glas met water zelf kan vasthouden. Hij heeft dan weer zooveel controle over de spierbewe gingen gekregen, dat verslikken vrijwel uit gesloten is. Dat geldt natuurlijk voor iederen vorm van bewustzijnsstoomis. Wat gebeurt er eigenlijk, als iemand zich verslikt De vloeistof of vaste spijsbrok komt in de luchtwegen. Deze kan in het strottenhoofd blijven steken of verder zak ken en in de luchtpijp en nog verder in de bronchiën terecht komen. Is de spijsbrok groot, dan kan de luchtweg geheel afgeslo ten worden, en de patiënt stikt, als niet gauw- hulp komt opdagen. Is oogenblikkelijk levens gevaar niet aanwezig, dan kan het «vreemde voorwerp aanleiding geven tot longontste king en andere longverwikkelingen. Het is daarom wel zaak te zorgen, dat het vreemde voorwerp niet in het verkeerde keel gat terecht komt. en anders moet het zoo spoedig mogelijk daaruit worden verwijderd. Drukkerij N. V. c PERIODICA 127. Em Jacqmainlaaii, Brussel.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 8