40 40 DE STEUNVERLEENING VAN DE BEHOEF- TIGEN VAN BRUSSEL IN HET ZUIDERPALEIS De voortzetting der krijgsverrichtingen ten Zui den van het lisne-Oise-kanaal - Daver en de Zuidkust van Engeland gebombardeerd - Het aantal krijgsgevangenen bij Duinkerken is tot 81,6(0 gestegen Openbare diensten terug in werking DAGBLAD Een prachtig initiatie! Het Duitsche legerbericht Het Fransch legerbericht Iets wat wij niet begrijpen Eerste jaargang. Nr 15 Maandag 10 juni 1940 Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Em JacQmainlaan. 125A. BRUSSEL Beheer en Redactie 117, EM. JACQMAINLAAN, 127 BRUSSEL PRIJS CENTIEM Alle oorlogsellende is nog niet geleden en wie daaraan mocht twijfelen noodigen we uit even een kijkje te gaan nemen in de Ro gier Van de Weydenstraat waar de duizen den, die tengevolge van de oorlogsomstandig heden zonder de geringste middelen van bestaan zijn gevallen, in grauwe drommen staan aan te schuiven, in de hoop aan een papiertje te geraken om steungeld te kun nen trekken. Een initiatief dat slechts lof verdient Want de Kommissie van Openbaren On derstand tie Brussel is op het zeer prijzens waardig initiatief gekomen die menschen, die over niet de geringste inkomsten meer beschikken ter hulp te spiingen door hun een steuntoelage uit te keeren van 45 frank per week. Wie vrouw en kinderen heeft krijgt, zoo we goed ingelicht zijn. bovendien nog 25 fr. voor de vrouw en 15 fr. per kind. Veel is het natuurlijk niet. maar de bewuste openbare dienst doet wat in zijn macht ligt en dat kan in de benarde tijden, welke we thans doormaken, van zelfsprekend niet zoo overstelpend veel zijn. Een nieuw aspect van oorlogs ellende We beginnen stilaan aan de oorlogsmiserie gewend te geraken, maar geen mensch die i nog een greintje hart heeft, die zich niet zon- derling beroerd voelde bij het aanschouwen van die duizenden, die daar in onoverzien bare drommen vóór de ijzeren hekkens van het groezelige Palais du Midi staan aan te schuiven en naar wie de berooidheid en de honger reeds nu hun nare grijparmen uit strekken. Van heel Brussel en uit de randgemeen ten komen ze daar naartoe gestroomd de dompelaars en de stakkerds, die reeds van in de eerste oorlogsdagen niet meer weten van welk hout pijlen gemaakt. Van vóór acht uur 's morgens zijn ze reeds present de mannen en de vrouwen, de grijsaards en de jonge lui. wien onm'ddellijk geen andere uitkomst meer rest dan beroep te doen op de openbare liefdadigheid, ten einde het leven waarvoor zoo velen hunner hebben geschermd en ge worsteld te midden der bombardementen en der paniek, nu niet op het oogenbiik dat men het ergste geleden waande, te moeten prijs geven. In tallooze scharen dagen ze op. mannen met verbeten gezichten wier trek ken en kleederen nog de sporen dragen van het doorstane leed; vrouwen op wier door de zon gebruinde en door de ontbering afgema- gerde gelaat de vertwijfeling en de r.ood hun stempel hebben geslagen; oude lui die door de dreigende ellende uit hun rustig huisje werden gedreven, jonge mannen, pas gede mobiliseerd, die na de kortstondige vreugde van het weer thuis zijn tevergeefs hebben uitgekeken, naar werk en naar brood.; schooiers en baliekluivers, die er zich nooit voor hebben geschaamd bedelend de hand uit te strekken, maar ook fatsoenlijke nette lui, bedienden, intellect.ueelen, kunstenaars, die zich vóór den oorlog zij het dan niet weel derig dan toch bevredigend door het leven sloegen en die zich nu plots door de zwart ste ellende weten bedreigd: en dan. het pijn lijkst van al, moeders met borelingen of zui gelingen op den arm, die zich daar genood zaakt zien urenlang de file te deen, ge grepen in het onmensclielijk gedrum en ge drang, als het ware gedragen door den hos- senden ellendestroom, die zich voortwringt in de richting van de heilbrengende poort. De heilbrengende poort Voor wie er bin nen geraakt ja. maar talrijk zijn degenen die daar ettelijke halve dagen vóór die poort hebben versleten in de meest onmogelijke omstandigheden, zonder er ir. te slagen den drempel te overschrijden. Daar is geween en geknars der tanden Er staat geschreven Daar zal geween en geknars der tanden zijn en geen mensch, die ook maar een half uurtje heeft vertoefd onder deze door de berooidheid be dreigde miseriedrommen van het Zuiderpa leis, zal moeite hebben om te geloovsn dat die bijbelsche woorden verband houden met het thans berucht geworden Falais du Mi- 'di Want daar ziet men geween en hoort men geknars der tanden; daar is men bo vendien getuige van tooneelen, die de pen van een Dante en het penseel van een hel- sefcen Breugel succesvol tarten. We hoorden er van vrouwen voor wie op die plaats het uur sloeg, dat zij te midden der alom heerschende ooiiogsel lende zoo angstvol tegemoet hadden gezien en van per sonen, die in het gedrang en de opwinding het bewustzijn verloren en dadelijk moesten verzorgd worden. We zagen er politieagenten, die wanhopige pogingen aanwendden om de opgewonden menigte tot bedaren te brengen en we waren er getuige van discussies, die we homerisch zouden kunnen heeten, indien ze niet zoo be droevend veel gelijkenis vertoond hadden met niet te beteugelen marktkabaal. Schreiende kinderen en huilende zuigelin gen zagen we van hand tot hand overreiken in de richting van de donker grijzende poort, waar de witte kappen vlekten van een paar verpleegsters die zich over de kleine stum-. perdjes erbarmden. Naar we van verscheidene zijden verna men zijn er behoeftigen die reeds eindelooze uren vóór de poort hun uur verbeidden, dat tot dusver' nooit sloeg. Teen zij de heil brengende poort gingen bei eiken, werd deze plots gesloten en konden ze heengaan met den troost, dat ze bij het hervatter der werkzaamheden dan toch de eerst°n zouden worden binnengelaten. Maar zij die dien troost uitdeelden verga ten slechts één ding dat de mensch iiiet enkel leeft van hoop, maar ook van brood en aardappelen. En a3n die dingen geraakt ge niet, al wachtend voor een gesloten poort... Waarom niet- een locale organisatie We herhalen we hebben slechts woorden van lof voor de goeie bedoeling, die bij het organiseeren van deze steunverleening voor ziet, maar we kunnen onmogelijk anders dan het spijtig vinden dat bij de uitvoering van dit prachtig initiatief, de organisatie te wenschen laat. Wij begrijpen met welke reusachtige moei lijkheden. het bestuur van dit schoone werk te kampen heeft, doch naar het ons voor komt moet daar toch aan te verhelpen zijn. Wijl er slechts één steunkantoor is tot het welk men zich wenden kan, namelijk dit van het Zuiderpaleis, in de Rogier Van der Wey denstraat. 13, wordt, het gebouw als het ware bestendig door een ononderbroken leger van Het oppercommando van de weermacht deelt het volgende mede Onze krijgsverrichtingen ten Zuiden van Aisne-Oise-sanaal worden voortgezet. Ook ten Zuiden der beneden-Somme werd de vijand teruggedreven. Als steun der troepen heeft het luchtwapen krachtdadig ingegre pen ten Zuiden van de Somme tijdens de gevechten te land en heeft troepen verzame lingen. infanterie en artilleriecolonnes met bommen bestookt. Het aantal der bij Duinkerken genomen krijgsgevangenen is tot 83.000 gestegen. Bij een verkenningstocht van gevechts vliegtuigen boven de Oost- en Zuidkusten van Engeland, werden enkele Engelsche vliegvel den evenals de haven van Dover met bom men bestookt. Bij Narvik steunde het luchtwapen verder het strijdend leger door krachtdadig ingrij pen op de vijandelijke stellingen. Een tank- kamp werd in brand geschoten. Een vijande lijke kruiser werd door twee zware bommen getroffen. Een Duitsche onderzeeër bracht ten Noord-Westen van Ierland een vijande lijke kruiser van 14.000 ton tot zinken. Vijan delijke luchtbombardementen gedurende den nacht op Duitsch gebied richtten slechts wei nig schade aan. In een stad werden eenige huizen getroffen en 10 burgers gedood. De gezamenlijke verliezen van den tegenstander in de lucht, bedroegen 71 vliegtuigen. Daar van werden in luchtgevechten 21 en door af weergeschut 24 neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. PARIJS. 9 JUNI. Over het geheele front duurt dé slag voort. Zijn druk verminderend tusschen de zee en den Chemin des Dames hebben de Duitschers hun krachten samengetrokken tusschen Au- mal en Noyon. Nieuwe divisies die achter het front lagen, zijn naar vóór opgerukt. Twintig versche divisies werden in den strijd gewor pen, naast de zeven pantserdivisies, die reeds gisteren in het vuur waren gebracht. V/ij hebben die geweldige aanvallen slechts kun nen beperken door op van te voren vastge stelde punten terug te trekken. Ook ten Oos ten van de Oise wred met nieuwe divisies en pantserdivisies een grooten druk uitgeoefend met het gevolg dat de Duitschers de Aisne konden oversteken en aldaar ruimte konden maken. Wij verdedigen het terrein aldaar voet voor voet. De Franschen hebben zich op nieuwe stel lingen moeten.terugtrekken tegenover de ge weldige drukking der Duitschers. De Aisne" werd door de Duitschers overgestoken. moest er iets op gevonden worden om die steunverleening een vlotter verloop te ver zekeren. We zijn er dan ook van overtuigd dat de personen, die zich met het prachtige werk der hulpverleenmg aan behoeftige ge zinnen bezighouden en die er werkelijk blijk van geven den nood van hun ocor de pijn lijke oorlogsomstandigheden getroffen mede- burgers te begrijpen, ook zullen uitzien naar behoef turen bestormd, terwijl bij een locale het middel om het de ongelukkigen, die'op hen beroep doen moeten, zoo weinig moge lijk moeilijkheden te berokkenen. organisatie gemeentelijk georienteerd b. v. dit euvel toch zou worden vermeden. Zou den de oevvuste personaliteiten, die zich met dit liefdadig werk bezig houden, de gemeen tebesturen niet in den arm kunnen nemen om van hen de beschikking te krijgen over een of meer localen Een gemeentelijke organisatie van de be hoeftigheidstoelage, zou naar onze meening veel oplossen, naar het ons voorkomen wil. Het zou een zeer lofwaardige daad zijn loozenkaarten. Wij begrijpen nu niet waarom de vrou wen der binnengeroepen soldaten hier tus schen de rijen der andere hulpbehoevenden moeten staan aanschuiven en naar wat men ons stellig verzekert voorrang moeten verleenen aan de bezitters van werk- Te Schilde deed men de straat de lucht invliegen. Natuurlijk vlogen de huizen mede de lucht in. Hier zien wij een algemeen zicht op de verwoesting. Hieronder volgen enkele inlichtingen no pens de openbare diensten, die binnen kort weer in werking zullen treden. Post-check De dienst der Post-check zal binnen korl weer normaal werken. Onderhandelingen zijn momenteel nog gaande om het te kort aan personeel aan te vullen. Pensioenen A. Burgerlijke pensioenen Al de pensioenen, welke de 400 fr. over schrijden, zullen om de twee maanden een voorschot van 200 fr. krijgen, plus 14 fr. pel kind. De pensioenen minder dan 400 fr.. zui len volledig uitbetaald worden. Binnen een tiental dagen zal de eerste uit betaling plaats hebben. B. Ancienneteits pensioenen Zelfde regeling als voor de Burgerlijke pensioenen. C. Pensioenen der B.S.M. De pensioenen voorbehouden aan he4 dienstpersoneel van de Belgische Spoorweg Maatschappij, zullen op dezelfde leest ge schoeid worden ais de Burgerlijke pensioe nen. D. Militaire pensioenen Voorloopig is ten aanzien van deze pen sioenen nog geen regeling getroffen, ofschoon men van oordeel is dat binnen enkele dagen ook deze dienst weer normaal zal func- tioneeren. E. Ouderdomspensioenen Het eigenlijke pensioen, dus het pensioen waarvoor men een maandelijksche bijdrage moest storten, zal uitbetaald worden door de pensioenkas. Wolvengracht. nr 56 te Brussel. Ook in de provincies zal binnen afzienbaren tijd met de uitbetaling aanvang genomen worden. De personen, welke meer dan 65 jaar oud zijn. dienen zich bij het Weldadigheidsbureel hunner gemeente aan te melden, waar hun een voorschot zal uitbetaald worden. Pit voorschot zal ruimschoots in hun levensmid delen kunnen voorzien.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1