BERICHTEN EN MEBEDEELINGEN VAN HET DUITSCHE NIEUWSBUREAU (D.N.B.) Koraaleilanden van meer dan duizend meter hoog Bobby Step wint het Nieuws krijgsgevangenen Steeds Malta Italië aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen De Staatsvorm in Engeland Belangrijke Ministerraad te Parijs De Fransehe regeering naar Angoulème? Opening van het badseizoen in Holland Elfmaal luchtalarm op één nacht in Zuid-Oost-Engeland Engeland heeft zijn vrijhan delspolitiek prijsgegeven Paketten voor krijgsgevan genen Roemenië heeft veel geleerd uit den slag in het Westen Het Roemeensch leger op volledige» oorlogsvoet Het spoorwegverkeer in Noorwegen Indrukken van Amerikaan- sche journalisten De toestand in Egypte De Duitsche militaire- en de Belgische administratie De Warenbeurs in het Zuiderpaleis te Brussel HET ALGEMEEN NIEUWS MAANDAG 10 JUNI 1940 Evacuatie van Alexandrië - LONDEN 8 Juni. (D.NJ.). Uit Alexan drië wordt gemeld, dat aldaar met het eva- kueeren van de burgerbevolking begonnen Paniek in Zuid-Frankrijk Do Gazelta del Popoio «laat zich over den toestand in Zuid-Frankrijk als volgt uit. Er heerscht een geweldige paniekstemming °na Menton 0lafn' de Fransch-Italiaansche arens die door de gansche burgerbevolking verlaten weid, worden duizenden Italiaan^he STOCKHOLM, 9 JUNI (D. N. B.). Den Svenske Folksocialisten heeft het over de opvallende zwenking der Britsche binnenlandsche politiek en weidt uit over het feit dat Engeland na de catastroof in Vlaanderen in een paar uur tijds den staats vorm over boord gooide, dien het steeds als de beste der wereld heeft uitgekreten. Engeland, aldus vervolgt het blad, heeft het steeds voorgesteld alsof een Duitsche zege den ondergang der democratie ten gevolge zou hebben en nu is het Engeland zelf dat over de liberale democratie den staf heeft gebroken. De ooi-zaak dezer zwenking is niet ver te zoeken. Er werd in Engeland ingezien dat de democratische regeerings- voVm niet opgewassen is tegen de vorderin gen en de aanspraken van een groot en crisis tijd als dezen welken wij thans doormaken. fitnatsonderhoorigen, welke naar willen terugkeeren, door de Fransehe en grensbewakers op brutale wijze alge- scheept De Italianen, welke voordien in Frankrijk gevestigd waren, worden thans aan de grens aangehouden, moeten zich aan een scherf ondcraoek onderwerpen en worden hun geld afgenomen. Zoo komt het dat dui zenden Italianen in den loop van gisteien zonder middelen van bestaan te Ventimiglia, op Italiaanschen bodem, aankwamen. Verscheidene Fransehe vluchtelingen, wel ke te Cannes, Antibes, Cap Martin en andere Fransehe steden aan de Bivicia, eeni toe vlucht hadden gezocht, maken zich OP?1™ reis-klaar, om in tien kortst 'Jte q Perpignan te bereiken, en van daaiuit Span ie binnen te rukken. Er heerscht aldus op de verkeerswegen groote drukte, en er doen zich talrijke op stoppingen voor. Groote spanning te Londen STOCKHOLM, 8 Juni. (D.N.B.). De Londensche medewerker van Svenska Dag- bladet laat zich over den toestand in de Britsche hoofdstad als volgt uit Het Engelsche volk volgt met ongehooide spanning den grooten slag, welke thans, 111 Frankrijk aan den gang is. De berichten van het front worden gretig door duizenden ge lezen, terwijl de radio voortdurend nieuwe uit zendingen over den toestand in de gevechts- *°Er lieerscht- thans geen lichtzinnig opti misme meer, waar de Britten eindelijk zijn gaan inzien dat hun positie heel kritiek is en wat deze oorlog voor hun werkelijk be- teekent. Een Zweedsche oersstem STOCKHOLM, 8 Juni (D.N.B.). De Ber- lijnsche berichtgever van Aftonbladet geeft een gesprek weer. dat een Italiaansche generaal die als toeschouwer den strijd in Frankrijk meegemaakt beeft met een krijgsgevangen Franschen officier hield. De Franschman verklaarde Door groote stra tegische fouten is het beste menschenmate- riaal van Frankrijk en de waardevolle tech nische hulpmiddelen vernietigd geworden. De slag in Vlaanderen is niet alleen een nederlaag voor het Fransehe leger, maar ook voor de Fransehe politiekers. Verdei maakt de correspondent van het blad mel ding dat hij met eigen oogen de ongehoorde doordringingskracht van de Duitsche grana ten op de Fransehe pantsertorens heeft kun nen vaststellen. PARIJS, 8 Juni (D.N.B.). Te Parijs werd heden ee;i Ministerraad belegd, die, volgens officieeie verklaring van groote be- teekenis zal zijn. De Ministerraad zal zich bezig houden met den dreigenden toestand, die ontstaan is tengevolge van de doorbraak der Wevgand-linie. Leon "Blum heeft namens zijn parti] van Revnaud de samenroeping van het Parle ment gevraagd tegen de aanstaande week. ROME, 8 Juni (D.N.B.). De Fransehe regeering heelt heden naar ons uit Ita liaansche berichten bekend geworden is het plan om naar Clermont-Ferrand te gaan opgegeven en wil zoogenaamd de regeerings- zetels naar Westelijk Angoulème verplaat sen. DEN HAAG, 8 Juni. (D.N.B.). Het leven in Holland wordt stilaan weer normaal. Het Vaderland Londigt het badseizoen in Sche- veningen voor den 14 Juni aan. De bekende dirigent Schuricht zal in deze badstad in den loop van het jaar verscheidene concerten dirïgeeren. STOCKHOLM, 8 Juni. iD.N.B.). De Lon densche berichtgever van Stockholm's Tid- ningen meldt aan zijn blad dat in het Zuid-Oosten van Engeland dezen nacht ell jiaal alarm werd gegeven. Het strekte zich uit van Durham naar Hampshire. BERLIJN, 9 JUNI <D. N. B.). De algemeene radiodienst der U. S. A. deelde mee dat Engeland Vrijdagavond zijn tradilioneele vrijhandelspolitiek heeft prijs gegeven door het uitvaardigen eener reeks deviezenverordeningen, waardoor de handels bedrijvigheid van het Imperium om zoo te zeggen onder een totalitaire controle wordt gesteld. Naar genoemde radiopost bericht, wordt door de nieuwe maatregelen een geblokkeer de valuta voorzien voor alle Britsche bezet tingen en Dominions. De huidige vrije markt voor het pond wordt in de Vereenigde Staten opgeheven. BERN, 8 JUNI (D. N. B.j. Zooals het internationaal comité van het Roodc Kruis meedeelt komen er in zijn cen trale voor krijgsgevangenen steeds meer pa ketten voor krijgsgevangenen van alle natio naliteiten binnen. Voor het bevorderen van dit werk heeft Zwitserland, met toestemming van de oorlogvoerende landen, vele gunsten ingewilligd. Onder de Poolsehe gevangenen in Duitschland heeft het Roode Kruis een rond vraag op toiuv gezet bij diegenen, die geen toezendingen van verwanten ontvangen en hierbij vierduizend adressen opgenomen aan welke nu door verscheidene organisaties regelmatig paketten toegezonden worden. De Amerikaansclie organisaties hebben het be dienen van de helft van de genoemde gevan genen op zich genomen. BOEKAREST. 9 Juni (D.N.B. Roemenië zal uit den slag in het Westen veel geleerd hebben en het zich ten nutte maken schrijft Curentul Daar het bewezen is dat een leger vooral rijkelijk voorzien moet zijn van pantserwa gens, luchiafweergeschut en vliegtuigen. Der halve moet Roemenië denken aan de oplei ding van zijn desbetreffende soldaten en het aantal piloten en chauffeurs voor geblindeer de autos hooger opvoeren. De slag in Vlaan deren heeft getoond, zoo gaat hot blad ver der. dat Duitschland niet alleen over beter materiaal beschikt, maar ook over een on overtroffen strategische aanpakking en een bliksemsnelle tactische doorzetting. BOEKAREST, 9 JUNI De D. N. B. meldt: nadat reeds op 23 Mei jl. liet grootste deel van de Roemeensche re servisten onder de wapens geroepen werd, zijn er thans nieuwe oproepingen gebeurd en kregen de binnengeroepenen bevel hun legerkorps onverwijld te vervoegen binnen de acht en veertig uren. Deze maatregel heeft tot gevolg dat thans het Roemeensch leger volledig op oorlogs voet gebracht is geworden. ROME. 8 Juni (Belga). «Malta voor Italië Onder deze leuze had de inhuldiging plaats van het gedenkteeken van Fortunato Mizzi bevrijder van Malta. Mr Mezzasoma, Partijsekretaris en Ondcr- gcuvemeur van Rome, alsmede meerdere, in Italië wonende Malteziers. en naar Italië uit geweken maltezische Nationalisten, waren te genwoordig. Professor Mallia, Voorzitter van het malte- zisch Aktickommité, en Oud-minister van Justitie, verklaarde, dat heden evenals in 1919, het maltezische volk tegen Engeland opstaat om zijn vrijheid te heroveren. De re denaar klaagde de door de Engelschen in Malta doorgevoerde politiek, aan, e n ver klaarde. dat in zijn politiek testament For tunato Mizzi zijn medeburgers vraagt te strijden opdat Malta terug Italiaansch worde Professor Mallia deed opmerken, dat Enge land Malta onder zijn hoede nam, tegen de fransehe tyrannie. Gedurende een eeuw, zegde hij, worden de geschiedenis van Malta, zijn taal, zeden en godsdienst, met de voe ten getreden, en liet eiland is een kazerne ge worden en een versterking in dienst van een vreemd rijk. Thans, wanneer een nieuw tijd perk in Europa aanbreekt, doen wij de armen en de onterfden, wij, leden der Italiaansche familie, beroep op het groote vaderland, op dat we weldra met Italië zouden verbonden worden. De heer Mezzascma, partijsekretaris, nam op zijn beurt het woord en antwoordde, dat het bezit van Malta een heilig recht is, en niet alleen een territoriale eisch, dien Italië moet verwezenlijken. Onder toejuichingen en met den kreet Malta voor Italiëliep deze ceremonie ten einde. OSLO, S Juni. (D.N.B.) Dé eerstvolgen de dagen zal het Noorsche spoorwegverkeer weer net als vroeger verzekerd zijn. De Noor sche binnenlandsche verbindingen zijn om zoo te zeggen weer normaal Vanaf heden zal het spoorwegverkeer met het buitenland weer worden hervat. Een sneltrein zal worden ingelegd van Oslo naar de Zweedsche grens. Op hel Westfront NEW YORK, 8 JUNI (D. N. B.j. Verscheidene Amerikaansche journalisten in Berlijn zetten in de Amerikaansche bladen hun indrukken uiteen na een reis op het Westfront. De correspondent van de New York He rald Tribune Barnes schrijft dat een be zoek aan de kanaalhavens hem er van over tuigd heeft dat de Duitschers deze havens binnen zeer korten tijd als vlootbasissen zul len kunnen gebruiken. Vooral in Kales is het hem opgevallen dat, alhoewel deze stad vreeselijke bombardemen ten doorstond en dan ook erg gehavend uit den strijd kwam, de Duitsche luchtmacht de historische gebouwen en waardevolle kunst werken in de mate van het mogelijke ontzien heeft. ..rt Over den veldslag in Vlaanderen schrijft Barnes: Opvallend is het hoe de Duitsche luchtmacht de groote verbindingslijnen in- takt gelaten hebben. Het moraal der aldaar liggende Duitsche soldaten is zeer hoog, en voor de meesten laat de eindzege van Duitschland geen twijfel meer. De correspondent van de New York Times Axelsson geeft over het Westfront den volgenden indruk. De eindelooze troepen kolommen, welke zich over de verbindings wegen aan het front verspreiden, bestaan uit jonge, krachtvolle soldaten, welke zingend ten strijde trekken. Achteraan komt het in Noord-Frankrijk buit gemaakt oorlogsmate riaal. Tenslotte besluit Axelsson: de in Frankrijk verblijvende Duitsche soldaten hebben door hun voorkomendheid en hun vriendelijkheid de waardeering der bevolking gewonnen. Een Italiaansch oordeel Het ongehoord sterke Duitsche offensief heeft, zoo wordt door een medewerker van de Messagero vastgesteld zeer snel het ge- improviseerde verdedigingsstelsel van Frank rijk ten val gebracht. Alles wijst er op, zoo schrijft het blad verder dat de komende da gen zeer zwaar zullen zijn. Geen inspanning door menschenhanöen, geen monster uit het dierenrijk zal ooit iets kunnen maken, dat in de verste verte kan wedijveren met hetgeen door de nietige ko raaldiertjes op den bodem der zee wordt op gericht. In verscheiden zeeën, maar voornamelijk in de Stille Oceaan en in de Indische Oceaan vindt men tallooze koraaleilanden, van aller lei vorm en grootte, die soms een hoogte heb ben van 1,000 meter en meer. Deze eilanden zijn ringvormig en door koraaldiertjes opge bouwd, die alleen op geringe diepte onder den waterspiegel kunnen leven. Deze koraal eilanden worden ook wel atollen genoemd. De bodem der zee nu is voortdurend aan daling of rijzing onderhevig. Daalt nu zulk een koraaleiland, dat juist even boven water uitsteekt, dan groeien de koralen evenals planten of boomen aan en wel zóó dat zij steeds gelijk blijven met de waterspiegel. Als het eiland nu daalt, is het, alsof de zee ter plaatse dieper is geworden en aangezien deze eilandjes steeds aan den bovenkant aan groeien, ontstaan als het ware op de bodem der zee ringvormige bergen, die soms vele honderden meters hoog zijn om net even bo ven de zeespiegel uit te steken. Binnen de ring treft men dan een meer aan, waarvan het water meestal heel doorschijnend is. Daarin kan men dan prachtig gekleurde bosschen op den bodem van het meer zien bloeien. Bij duizenden en tienduizenden schitteren de koraalbloemen hier als schitte rende sterren. Alles is licht en leven in dezen wondertuin, zelfs het veelkleurige mos, dat de tusschenruimten vult, bestaat uit millioe- nen koraaldiertjes. Deze kleine bouwers leven en werken zon der ophouden Al rukt de storm aan den bui tenkant groote steenbrokken af, de nijvere bevolking herstelt dag en nacht het verlies, zonder ophouden, langzaam maar zeker. En merkwaardige tegenstelling in deze wondere wereld hoe ook de golven met hun witte schuim van buiten de koraalritten beuken, van binnen zijn de atolen kalm als een meer. Deze merkwaardige eilanden, opgebouwd door ontelbare millioenen heel kleine koraal diertjes, tonen wel heel duidelijk de groote macht van het kleine volkje. Waarschijnlijk heeft de wereld den naam van Bobby Step reeds vergeten. Deze dertien jarige was n.l. de eerste blinde passagier van de Normandie en moest door den kapi tein van den oceaanreus als held behandeld worden, daar de passagiers hun sympathie voor den kleinen verstekeling niet onder stoe len of banken staken. Hij maakte een prach tige reis en het feit, dat hij in Frankrijk niet aan land mocht, maar meteen terugge stuurd werd, deed hier niets aan af. In Ame rika was hij een beroemdheid geworden. Sindsdien heeft hij verschillende keeren op eigen houtje reizen ondernomen; hij werd drie, vier maal gesnapt en toen hij den laat- sten keer in een eerste klas hut van de CAIRO, 9 JUNI. Men verneemt van de Egyptische grenzen, dat alle Britsche officieren aldaar hun hotels of privaatwoningen hebben moeten verlaten en zouden ondergebracht zijn in barakken langsheen de straten naar Meadi-Heluan, ten Zuiden van Cairo. Het hotel Seramiris waar de Britsche Generale Staf zijn verblijf houdt, zou vol ledig door prikkeldraad omgeven zijn. Fransehe persstemmen PARIJS, 8 Juni. De slag in Frankrijk ontwikkelt zich volgens de Fransehe pers meer en meer tot een veldslag tusschen pant serwagens en vliegtuigen, waaruit een heele revolutie in de oorlogstaktiek te voorschijn komt. Excelsior is van meening dat de vijand voor zijn pantserwagens tevergeefs een maagdelijk terrein hoopte te vinden, ter wijl de Journal verklaart dat het nieuwe offensiei het oppercommando niet het minst verrast heelt 5 Juni 1940 In opdracht van den Militairen bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk, Generaal van de Infanterie ven Falkenhausen, ontving vandaag de Chef van die Militaire Adminis tratie Reeder de Generaal-Sekretarissen van de Belgische Ministeries om met hun de vraagstukken te bespreken, die met het samenwerken tusschen de organen van de militaire administratie en de diensten van de Belgische administratie samenhangen. De Syndicale Kamers der Handelaars in chemische meststoffen deelt mee, dat. wijl het gewone locaal der Warenbeurs in het Zuiderpaleis tc Brussel door de administra tieve diensten der stad bezet is, de geabon- neerden op verzoek der syndicale kamer, door het stadsbestuur, ertoe zullen gemachtigd worden Woensdag a.s. van 14 tot 17 uur, te vergaderen in de lokalen van de Warenbeurs, (ingang nr 2, Henri Mausstraat, rechts van de Beurs). De lidkaart voor 1940 zal bij den entree worden geëischt. Voor alle aanvullen de inlichtingen kan men zich wenden tot den h. secretaris der Syndicale Kamer der Han delaars in Chemische Meststoffen, die ter plaatse zal zijn. Te St. Denijs-Westrem Lijst van eenige krijgsgevangenen, verblij vende te St-Dcnijs-Westrem bij Gent en be- hoorende tot de Geneeskundige Versterkings compagnie van de 8 D. I. van Namen Vekeman, Victor. Leuven; Heymans, St- Gillis (Brussel); Houben, Jos., Genk; De voor den kinderrechter verschijnen. De rech ter toonde echter begrip van een kind. En de jongen was geestdriftig over het oordeel. De rechtbank stelde namelijk vast, dat de groot vader van den jongen een oude zeerob was en dat ook de vader op zee was. De roep naar de zee was hem dus aangeboren en daarvan kon men Bobby Step geen verwijt maken. Het gerecht sprok het oordeel uit, dat Bobby op staatskosten naar een zeevaart school mocht gaan. De rechter vroeg echter het eerewoord van den jongen, dat hij dan niet weer zou probeeren te ontvluchten. ieer, (Moeskroen; Notez, Henri, Heverlee; Bex, Theodoor. Kuringen (Hasselt)Drieghe, Gus- taaf, Wetteren; Broekhoven, Jozef, Koersel; Fontaine, Guillaume, Grazen; Ibens. Pieter, broeder van Liefde. LeopoldsburgSmolde- ren, Denis, Lichtaerde; 'Vandeweyer. Hub., Zonhoven: Hazebroek, Jos., Watou; D'Hondt Rich., Kórtrijk: Lambrechts, Hendr.. Burcht;' De Schepper, Maurice, Antwerpen; Croonen, Mathieu, Kaulille; Sneyers, Joz.. Landen; Demeyer, Georges, Vichte; Kelchtermans, Henri, Lommei; Fonck, Gust.. Daknam; Van de Velde, Alfons, Boort-Meerbeek.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2