Nieuws uit het Gentsche GEMENGD NIEUWS WEET GIJ? ..fe Noodbruggen ST. AMANDSBERG KORTRIJK GEERAARDSBERGEN HEESTERT OVERIJSCHE fP HASSELT HET ALGEMEEN NIEUWS MAANDAG 10 JUNI 1940 Aan onze Gentsche lezers Van heden a£ zal de Gentsche rubriek op- nieuw verschijnen. Onze lezers zullen er be- nevens het plaatselijk nieuws, alle nuttige f inlichtingen in vinden die voor het dage- lijksch leven in deze beroerde tijden nood zakelijk zijn. Het leven herneemt te Gent Stilaan herneemt het gewoon leven te Gent. De groote magazijnen uit het centrum der stad welke verscheidene dagen hun deu ren gesloten hielden, hebben terug geopend. De grootwarenhuizen hebben weldra dit vs voorbeeld gevolgd. Tengevolge van het tram- verkeer dat gedeeltelijk hernomen heeft, is ook de drukte in de middenstad toegenomen. Met het schoone weder der laatste dagen verplaatsen zich talrijke wandelaars naar de verschillende uiteinden der stad. De verniel de bruggen en het erg geteisterde kwartier ,x van Gent-St-Pieters, worden met groote be- langstelling bezocht. Zooals men weet werden te Gent meestal de bruggen over Schelde, Leie en het kanaal van Terneuzen, opgeblazen. Tot hiertoe wer- V den op dezelfde plaats ofwel nevens de ver- X nielde kunstwerken, noodbruggen aangelegd. Zulks geschiedde aan het Kasteel, aan de Keizerbrug, de Visscherijbrug (Scheldelaan), de Agnetebrug (Coupure), de Contributie- f: brug (Nieuwe Wandeling), de Wondelgem- brug, de Spoorwegbrug (Gasmeterlaan), de "-f Tolhuisbrug en de Albertbrug (noodbrug ter hoogte van Club Nautique Volgende bruggen over de Schelde werden niet gedvnamiteerd de Ketelbrug. de Wal- poortbrug, de brug aan de Lammerenstraat en de Muinkbrug. t Water, Gas en Electriciteit Men is erin gelukt, niel tegenstaande de erge vernieling, waarvan ze te lijden hadden, in den kortst mogelijken tijd de leidingen van gas. water en electriciteit te herstellen. Voor wat het water betreft gebruikt men de oude canalisatie. Deze van het Bock wa ter zal eerstdaags hersteld zijn. De politie Door het feit dat het politiecorps fel ge dund was tengevolge der mobilisatie en ook door het op de vlucht slaan van talrijke harer leden, waaronder den hoofdpolitiecom missaris en talrijke andere officieren, was het stadsbestuur genoodzaakt een hulp-poli tiedienst. in te richten. Deze herinrichting werd toevertrouwd aan den heer d.d. hoofd politiecommissaris De Kezel. In sommige po- litiebureelen was het in het begin een poli- tiebrigadier die als commissaris dienst deed. Naderhand kwamen enkele officieren terug. Op het Justitiepaleis Het gelijkvloers van het Paleis, ingenomen zijnde door de militaire overheid zoo werden sommige diensten overgebracht naar het ge bouw der Kon. VLaamsche Academie (Ko ningstraat). Hier heeft de heer Smetrijns, voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg met al zijne diensten zijn intrek genomen. Voor wat burgerlijke zaken betreft, werd reeds gezeteld. Donderdagmorgen had de eerste zitting plaats der Boetstraffelijke rechtbank onder voorzitterschap van heer Reichler. onder-voorzitter. De heer procureur-generaal en de procu reur des Konings zijn met hunne diensten in het Justitiepaleis gebleven. Hetzelfde geldt voor wat de Rechterlijke politie betreft waar van enkele leden zijn teruggekeerd. Een kranige en voorbeeldige houding De leden van het Parket en de Magistra tuur, zijn, op enkele uitzonderingen na meest allen op hun post gebleven. De heer procu reur-generaal Remy heeft gedurende de ban ge dagen die Gent heeft beleefd tijdens het terugtrekken der Belgische troepen, dan wanneer de desorganisatie van politie en ooenbare macht hoogtij vierde, blijken gege ven van waardigheid en hoog begrip zijner verantwoordelijkheid. Bijgestaan door enkele inspecteurs der rechterlijke opdrachten die trouw op hun post waren gebleven, is hij meermaals eigenhandig en met de meeste •krachtdadigheid opgetreden tegen de plun deraars die dachten ongestraft hun vuige instincten te kunnen bot vieren. Hierover kan nog veel gezegd worden en wij komen er vast en zeker een dezer dagen op terug. De terugkeerende vluchtelingen Hetgeen van terugkeerende vluchtelingen in de laatste dagen langs Gent is voorbijge trokken. grenst aan het ongelooflijke en nog steeds duurt de treurige stoet voort. Het valt echter op, dat zij. die naar hunne haardsteden terugkeeren, niettegenstaande uitgeput en vermoeid, niet meer van deze groote neerslachtigheid getuigen welke hen bij hun vlucht kenmerkte. De meesten zijn vermagerd en verouderd van ontbering en schrik, doch 't is met een straal van hoop op het gelaat dat zij den langen weg naar hun steden en dorpen inslaan. Velen onder hen kunnen boekdeelen schrijven over hun hopeloozen tocht door het erg geteisterde Vlaanderen. Allen zijn vol dankbaarheid; voor onzen Koning die een einde aan hun lijden heeft gesteld. De wijk van het St-Pietersstation Deze wijk die zoo erg te lijden had werd dóór een groot deel zijner bevolking ont vlucht. Talrijke huizen en villas hebben het zoo erg te verduren gehad, dat zij onbewoonbaar zijn geworden. Plichtvergetende soldaten die in aftocht waren, hebben daarenboven tal rijke woningen geplunderd. Het bleef niet alleen bij drank en eetwaren, talrijke waar devolle voorwerpen zijn uit huizen en villa's verdwenen. Dit geldt in 't bijzonder voor wat de wijk aan het Ros Beijara betreft. Dat de burgerlijke plunderaars niet gewacht heb ben om dit goede voorbeeld te volgen, hoeft niet gezegd. Velen dezer laatsten werden echter op heeterdaad betrapt en eerstdaags zulen zij met het gerecht af te rekenen heb ben. Mededeelingen POSTDIENST De bureelen van het hoofdpestsebouw Koornmarkt, Gent, zijn heropend. Zij zijn toegankelijk van 9 tot 17 uur. Enkele bijkan toren werden insgelijks geopend. De bestelling van brieven, aangeteekende stukken en spoedbestellingen voor Gent, Le- deberg. Gentbrugge en St Amandsberg. wor den reeds aanvaard. De verdere uitbreiding der diensten zal eerstdaags aangekondigd worden. POLITIEBUREAU VAN DE 9e WIJK Dit bureel dat vroeger gelegen was in de MusschoAStraat, is thans overgebracht naar het de Smet de Nayerplein (Ros Beyard). 10. SCHOLEN EN ONDERWIJSGESTICHTEN De scholen zijn grootendeels heropend op Maandag laatstleden. Dit geldt ook voor de Hoogere Nijverheidsschool en de vakschool St Antonius, Holstraat. Ook het Kon. Muziek conservatorium, de Kon. Academie van Schoone Kunsten, bet Hooger St Lucas-in- stituut en de Rijkstuinbouwschool hebben hun deuren geopend. DE UNIVERSITEIT Het innerlijk leven der Alma Mater gaat zijn gewonen gang. De hiergebleven profes soren zetten hun onderzoekingen voort Het rectoraat wordt tijdens de afwezigheid van den h. rector Dr Goubau. die in opdracht van de assesorenraad in het. buitenland ver blijft. waargenomen door h. Prof. Dr F. Baur Een bijzondere hulde dient gebracht aan de leden van de medische faculteit, die se dert weken onder leiding der h.h. prof/sso- ren Fr. Daels en De Beule, hun menschlie- vend werk in klinieken en hospitalen onon derbroken voortzetten. VOOR DE WERKLOOZEN Het Gewestelijk Bureel van Arbeidsbemid deling en Werkloosheid (Recolettenlei, Gent) bleef open. De stempelkaarten uitgereikt voor het volgen der controle tijdens de maand Mei blijven geldig tot den tweeden Zondag van Juni, dus tot Zondag eerstkomende. Door den dienst van Arbeidsbemiddeling werd reeds heel wat werk verricht, 200 man werd onder andere aan den arbeid gesteld voor den Reinigheidsdienst. Andere diensten zullen volgen. DE MARKTEN De vroege markt voor groenten en fruit heeft thans plaats op de Vrijdagmarkt van 7 tot 8 u. 30 's morgens. De markten voor den verkoop in het. groot van groenten en fruit, welke tot nogtoe gehouden werden den Maan dag. Woensdag en Vrijdag namiddag, wor den afgeschaft. VOOR DE HANDELAARS EN NERINGDOENDEN Onder leiding van h. C. Struyvelt. algemeen secretaris van het Middenstandssecretariaat, werden reeds maatregelen getroffen met be trekking op de belangen van den midden stand. Het bouwvak, het beenhouwersbedrijf. de kolenhandel, het waschbedrijf, het bakkeVs- bedrijf, de kleedingnijverheid. enz. kwamen reeds in aanmerking. Voor verdere inlichtingen secretariaat. Lange Kruisstraat 9. Gent. VRIJ VERKEER PER FIETS Het verkeer per fiets in groot Gent is thans toegelaten zonder dat een rijbewijs noodig is. HET VERKEER LANGS DEN OPENBAREN WEG Hpt verkeer langs den openbaren weg is toegelaten tot 24 uur (Belfortuur), zulks tengevolge eener wijziging aan de verorde ning welke het verkeer vroeger beperkt tot op 21 uur 's avonds. Van middernacht tot 6 uur 's morgens is DE KRANIGE HOUDING DER BUR GERWACHT Te St. Amandsberg, waar reeds op 10 Mei de eerste bommen insloegen en dat door het artillerievuur der geallieerden ernstig ge teisterd werd, heeft het leven al lang weer zijn gewoon uitzicht hervat. De burgerlijke overheden, burgemeester, schepenen, bedien den en burgerwachten hebben nooit hun post verlaten. Het verkeer met Gent is weer bijna gansch normaal. De Dampoort brug is een fraai staal tje van pontenierskunde. De buurtspoorwe gen zijn weer in bedrijf genomen; gas en electriciteit ontbraken amper vier en twin tig uur. In het Gemeentelijk Hospitaal werd door de Burgerwacht dag en nacht gewerkt en gezwoegd om het hulphospitaal nr 30 van het Roode Kruis in te richten. Meer dan drie honderd zwaar gekwetste Belgische soldaten werden er ondergebracht. Nacht en dag heb ben de Vrijwilligers van de T.B.W. gewerkt en toen de heeren van het Roode Kruis bezit kwamen nemen van deze inrichting was alles kant en klaar. Ziekenzalen met gekwetsten, apotheek met materiaal, operatiezaal, de keu ken der Zusterkens, alles was prachtig inge richt enkel de Fransche opschriften ont braken nog en. daar zorgde het Roode Kruis wel voor- Wat ons gemeentebestuur en onze T.B.W.- ers gepresteerd hebben grenst aan het he roïsche. 's Nachts, toen de autowagen door het aftrekkende Belgische leger was opge- eischt geworden, trokken onze menschen tus- schen de ontploffende obussen op zoek naar gekwetsten, meer dan één uur ver, temidden de duisternis, die af en toe opgescheurd werd door de inslaande granaten. Toen de Duit- schers Gent bestookten aan de Dampoort- brug moesten onze T.B.W.-ers optreden om tusschen een regen van kogels de gevallen Duitsche krijgers te gaan oprapen. Overtal- rijk zijn de gevallen van hulpverleening ver strekt aan zieken die hoogstdringend naar de operatiekamers van 't Hospitaal te Gent moesten gevoerd worden, meerdere kraam bedvrouwen werden door de T.B.W.-diensten naar het moederhuis vervoerd. Alle inwoners van St. Amandsberg zijn het eens cm le ge tuigen over het degelijk werk geleverd door de plaatselijke Burgerlijke Wacht, hun hoofdmannen en burgemeester. De brand weermannen hebben een begin van brand moeten blusschen in het zakkenmagazijn Geysens. Vanwege hoogere diensten der Provincie Oost-Vlaanderen werden de T.B.W.-mannen dan ook, met reden, geluk gewenscht omdat zij alleen ter plaatse bleven. EEN VERGUNNING NOODIG OM PER MOTOR TE RIJDEN Vanaf Maandag 9 Juni zal een toelating afgeleverd door het Stadsbestuur en bekrach tigd door de Duitsche Overheid noodig zijn om per motor te rijden. Deze toelatingen zijn voorbehouden uitslui tend aan de doktoj-s, vroedvrouwen, veeart sen. aan degenen die de stad bevoorraden en aan hen die verantwoordelijk zijn voor het in gang zetten der groote nijverheidsinstellin gen. Voor de toelatingen gelieve men zich aan te melden op het stadhuis, conciergerie, gelijkvloers, 's morgens van 9.30 tot 11 uur. HET UITZICHT DER STAD Het centrum van de stad is gelukkig ge spaard gebleven. Grootste schade werd aan gericht in de nabijheid der bruggen aan de Leie en de vaart die door de terugtrekkende Engelschen werden opgeblazen. De meest ge teisterde kant is de Leiestraat waar tot 3 maal toe een brug werd gedynamiteerd. Een vijftiental huizen werden daardoor onbewcon- 2. De personen die zich aldus aangeboden hebben mogen in hunne woonstede blijven, met de verplichting zich niet uit Hasselt te verwijderen en zich steeds ter beschikking der Duitsche legeroverheid te houden. 3. Door de politie-overheid moeten lijsten bijgehouden worden, waarop alle personen vermeld staan, die zich bij de Belgische Overheid hebben aangegeven ingevolge dit bevel of waarvan de tegenwoordigheid op eender welke wijze werd vastgesteld, met de gegevens onder 1. vermeld. Deze lijsten moe ten dagelijks te 12 uur afgesloten worden en in dubbel bij den Ortskommandantur Hasselt ingediend. 4. Hij die. in overtreding van dit bevel, de aangifte verwaarloost, wordt door het Duit sche Krijgsgerecht gestraft. Eveneens hij die onderhoorigen van het Belgisch leger verbor gen houdt, hij die kennis heeft van het ver borgen zijn van dergelijke militairen en hier van niet onmiddellijk aangifte doet. 5. De verordening reeds voor de burger lijke bevolking uitgevaardigd, alle wapens, munitie, enz.- af te geven, is vanzelfsprekend ook toepasselijk op de leden van het Bel gisch leger, die terzelvertijd met hunne aan gifte, de wapens in htm bezit af moeten ge ven. TEN GRAVE GEDRAGEN Zaterdag te 10 u. 30 werd de 18-jarige Ivo Verbeeck, zoon van den h. J. Verbeeck, Pro vinciale opziener der Gebouwen, die te Mid- delkerke op het strand werd gedood, ender een grooten toeloop van volk, ten grave ge dragen. GESNEUVELD Vernomen wordt dat de 21-jarige Leon Thijs, zoon van den h. Pol Thijs, wonende in cle Kerkstraat, in de omstreken van Veurne werd gedood. SLUITINGSUUR De politie laat weten dat voortaan de her bergen dienen gesloten te 10 uur 's avonds en dat ieder zich dient binnenshuis te bevin den van 10 1/2 tot 6 uur 's morgens Duitsche tijdsberekening. TERECHTWIJZING In tegenstrijd met wat in ons blad werd vermeld, berichten we dat de verhandelin gen van het notariaat den h. De Ruyver niet onderbroken zijn geweest. VOOR DE CLIENTEEL DER BANQUE 1)E BRUXELLES De clienteel der Banque de Bruxelles wordt ter kennis gebracht dat de bepalingen van het wetsbesluit van 13 Mei '40. de geldafha- lingen op de deposito's verordenend, niet toe passelijk zijn op de bedragen der van 10 Mei af in bewaring gegeven gelden. LEERGANGEN HERVAT In 't vooruitzicht wordt gesteld dat de leer gangen der Staatsmiddelbare en gemeente school Maandag 10 dezer zullen worden her vat. BURGERLIJKE SLACHTOFFERS Hier een lijstje van de burgerlijke slacht offers Derijcke Marie, Heestert; Vanover- beke Em.; id.; L'Heist Jean, Wemmei (Br.) vtxii nnuu';iiitLL;iXL lui u uui mui 10 - alle verkeer zonder bijzondere toelating ver-|b?ar gemaakt. De stoere Broeltorens hebben n rlitinnnl niaar ctc\ 1 onnn Hor» »r» 1U11.1K I ,PP11 boden, DE BANKEN De meesten der Gentsche banken zijn voor het publiek geopend van 9 tot 13 uur, op al de werkdagen. Volgende koepons kunnen ter uitwisseling aangeboden worden Obligatiën der S. Gén. de Belgique; reserve-aandeelen der zelfde maatschappij; aandeelen der «Bank der Soc. Gén. de Belgique obligatiën Grondkrediet van België; obligatiën van het Krediet voor Zee- en Binnenlandsche Scheepvaart van België (Créd. Maritime et Fluvial de Belgi que). Aalst Aan de handelaars Het publiek wordt hierbij verwittigd, dat elke bestellingbon, voor gelijk wat ook. moet onderteekend worden door een der volgende personen Eug. Deprez, burgemeester. P. Cornelis, schepen. Mevr. Gravez-Haegens, schepene. A. Berghman, schepen. Fr. Callebaut, schepen. Afleverings-bons niet voorzien van een dezer handteekeningen, hebben niet de min ste waarde. Deze maatregel geldt vanaf, 0 Juni. Sint-Camillusgesticht De handels- en talencursussen in Sint-Ca millusgesticht te Aalst zullen herbeginnen Zondag aanstaande, 10 dezer. DOODGEVONDEN TE DEERLIJK Te Deerlijk (West-Vl.) werd de genaamde Lanaux Emiel, geboren te Overijsche den 23-1-1897 ongehuwd en wonende te Overijsche Waversche steenwef nr 299 Jezus-Eik, heden den 7 Juni 1940 dood gevonden in de kader- fabriek van Alois Deknudt, Statiestraat te Deerlijk. De dood zoude reeds een 14-tal da gen ingetreden zijn. Nadere inlichtingen kun nen verkregen worden bij het gemeentebe stuur van Deerlijk. ditmaal meer geleden dan in 1914-18. Geen enkele der mooie kerken heeft veel geleden. In de O. L. Vrouwkerk werden enkele kost bare glasramen vernield. Het meesterwerk De Kruispenningvan Van Dyck werd goed weggeboren. Ook het heerlijk altaar van Mare Lefebre en het beroemd H. Catharina- beeld bleven ongedeerd. Overal zijn nood bruggen geslagen. Het vluchtelingenverkeer is fel verminderd, ravitailleering gaan normaal. De wijk Overleie heeft fel geleden, wijl er daar gevochten werd. Het prachtig Astrid Park is gedeeltelijk verwoest Het Astrid mo nument beschut door zandzakken is onge deerd. Ook langs de Gentsehesteenweg wer den vele huizen beschadigd- De laatste dagen overvliegen Engelsche vliegtuigen 's nachts de stad, doch geen bommen werden gewor pen. Te Wevelgem en te Kuurne waar heftige gevechten langs de Leie plaats hadden, wer den ook talrijke huizen vernield of bescha digd. De telefoonverbindingen worden gelei delijk hersteld. De electrische tram tusschen Kortrijk en Meenen loopt weer. De scholen worden heropend heden Maandag. MEDEDEELING De Ortscommandantur Hasselt verzoekt het bestuur der Stad Hasselt volgend bevel be kend te maken 1. Alle inwoners van Hasselt behoorend tot het Belgische leger, die zich op 10-5-40 in Hasselt bevonden of sedert 10-5-40 naar Has selt terugkeerden moeten zich binnen de 24 uren bij het hoofd der stedelijke politie ten stndhuize in burgerlijke kleedij aanbieden Zij moeten aldaar aangiften doen van a) hun naam en woonplaats; b) dienstgraad en legereenheid; c) datum van terugkeer te Has selt. ...welke de werkelijke Siameesche tweeling was De Siameesche broeders Eng en Chang Bimher werden in 1811 in het koninkrijk Siam geboren. Zij naren verbonden door een vlies dat voldoen de elasticiteit bezat om hen in staat te stellen naasi elkaar te leven. Eng nas iets kleiner dan zijn broeder, wiens ge stalte ongeveer 1 m. 65 ivas. Vreugde en vrees voelden ze noci t egelijker tij awel echter de behoefte om te eten en te drinken. Chang was een levenslustige kerel, terwijl Eng daarentegen nogal zicijgzaam en neerslachtig van aard was. Zij waren gehuicd met Uvee gezusters, waarvan de eene zes en de andere vijf stevige gezonde kinderen had. Chang stierf in 1874 ten gevolge van een borslaandoe- ning en Eng volgde hem cenige uren later, ofschoon de ziekte van zijn broe. der hem niet had aangetast. Het zon derlinge koppel heeft heel Europa be reisd en veel bekijks gehad. Wenscht U meubelen, huisraad of an dere voorwerpen te koopen of te terkoo- pen Plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 fr. per plaatsing.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3