0e {Bi&dL>z^de> wx l KEIKEWECEPTEN WATERBRINKEN NA FRUIT Bloes in drie tinten [4 Luchtig chocolademoes Resten van Roastbeaf of an der vleesch met kerry en rnshr-rJ. Duitsche biefstuk Spaansche biefstukjes Versch houden van gebak Gordijnen van waschzijde Bestrijding van rimpeltjes Jongenspakje Verdrijven van rook Snijden van versch brood HET ALGEMEEN NIEUWS MAANDAG 10 JUNI 1940 ZONDER SUIKER Weeg twee eieren en neem hetzelfde ge wicht aan boter en de helft aan chocolade (enkele reepen b.v.). Smelt deze laatste op stoom, roer er de boter door en de eidooiers en tenslotte driekwart van de zeer stijf- geslagen witten. Serveer dit moes in dessert glazen of kleine dessertkommetjes en gar neer iedere portie met wat van de rest. van het eiwit. Bereid dit moes kort voor het ge bruik. Eenige schijven roastbeaf, 1 ajuin, 50 gram boter, 1 eetlepel kerry, pl. m. 1 dL. jus-resten of bouillon, 1 lepel bloem, 150 gram rijst, 4 1/2 dL. water, iets zout. Eenige schijven roastbeaf worden in kleine stukjes gesneden. De ajuin schoon maken en in schijven snijden en fijn snipperen. In een koekepan de boter laten smelten en daarin de ajuin met de kerry licht bruin fruiten, daarbij 1 lepel bloem voegen, de jusresten of bouillon en de stukjes vleesch. Dit alles ongeveer 15 minuten door laten stoven. Intusschen de rijst op de gewone wijze in het water met een weinig zout gaar en droog laten koken en stevig in een met water om- gespoelden rijstrand drukken. Den rand storten op een verwarmden schotel en in het midden vullen met de vleeschresten. Vooral goed warm voordienen. 500 gram mager rundvleesch, 7 gram zout, 1 lepel melk, 100 gram boter, 1 ajuin, iets peper. Het vleesch. dat zonder vet en vellen moet zijn, afwasschen of met een schoonen doek afvegen en zoo fijn mogelijk hakken of dooi de vleeschmachine malen. Daarna het vleesch vermengen met wat zout en peper en de melk. Van deze massa ronde vleesch koekjes vor men en er met een mes ruitjes op maken. De boter in een koekepan licht bruin la ten worden en daarin de koekjes eerst aan een zijde bruin laten worden, ze voorzichtig met een groot mes omkeeren en dan ook den tweeden kant bruin bakken. Ze daarna op een verwarmden schotel plaatsen. De ajuin schoonmaken, fijnsnipperen en in de boter licht bruin bakken. Elk biefstukje wordt versierd met wat van de gefruite ajuinen. De jus afmaken met wat melk en om de biefstukjes gieten. Laat biefstuk hakken als voor Duitsche biefstuk. Werk er zout, peper, wat fijn gehakte peterselie, een fijngehakt knoflook pitje en een fijngesnipperde ui door, die van te voren in wat olijfolie even lichtgeel is ge fruit. Vorm er dan kleine platte koekjes van, ter grootte van een tomaat. Halveer daarna zooveel groote tomaten, dat er evenveel helf ten als biefstukjes zijn. Smoor deze helften even in wat olijfolie met zout en peper, bak de biefstukjes vlug aan beide zijden bruin en schik op elk een tomaat. Giet vóór het op dienen over ieder een dessertlepel port en dien goed heet op. Cakes en koekjes blijven lang goed, indien men ze in papier verpakt, in een goed geslo ten trommel bewaart. Vochtige taarten (taarten met vruchten en mokka) zet men onder een stolp van poreus cellophaan. Een boer at een groote hoeveelheid kersen en dronk daarna een paar glazen bier. Hij werd zoo hevig onpasselijk, dat een operatief ingrijpen noodzakelijk was. Hij kon echter niet meer worden gered en stierf heel spoe dig. Vroeger stond men tegenover zulke be lichten altijd vrij sceptisch, of het dan om water of bier ging. Maar onderzoekingen in de laatste jaren gedaan, hebben de noodige opheldering gebracht. Volgens een oude volksmeening zou het erg schadelijk zijn na fruit water te drinken. Gc- neesheeren nemen ten opzichte van deze kwestie niet hetzelfde standpunt in. Men kan in beginsel wel dit zeggen bij niet te veel fruit en niet te veel drinken zal geen nadeel ontstaan. Dat kan men dagelijks waarnemen. Vooral, wanneer men eraan gewend is. schaadt het gelijktijdig gebruiken van kleine hoeveelheden fruit en water niet. Het is natuurlijk iets anders, wanneer wa ter en fruit in groote hoeveelheden worden genoten. Fruit zwelt, wanneer het in aanra king komt met water, zeer sterk op. Nieuwe onderzoekingen hebben hier tot zeer interes sante gevolgtrekkingen geleid. Appels, pruimen, klapbessen, aardbeien werden bijvoorbeeld grof kleingemaakt en bij met de lichaamstemperatuur overeenkomen de warmte van 37 gr. C. met water ver mengd. Daarbij zwollen kersen het sterkste op, de kwantiteit nam met 60 tot 100 pet. toe. Donkerroode kersen waren, nadat ze een uur in 't water hadden gestaan, met 100 pet. in omvang toegenomen, ze waren dus in om vang verdubbeld Zure kersen en kleine zwarte kernen (krieken) namen ongeveer 60 tot 90 pet. toe. Klapbessen zwollen sterk op. de andere vruchten minder, appels slechts met 10 tot 20 et. Na appels kan men dus eerder water drin ken, na kersen en klapbessen mag men on der geen omstandigheden groote hoeveelhe den water gebruiken. Want wat bij de proeven in het water op trad. valt ook in maag en darm te verwach ten. De vruchten zwellen op, de maag en het bovenste deel van de darm wordt overmatig gevind. Het middenrif wordt naar boven ge drukt, ademhalings- en hartbezwaren zijn het gevolg. De doorgang door de darm wordt verhinderd, als door een dam afgesneden. Er ontstaan zware pijnen, die vermoedelijk in het bovengenoemde geval tot de operatie voerden. Want, dat door opzwellen van den darminhoud een onmiddelijk scheuren van het omsluitende weefsel zou optreden, is nauwelijks aan te nemen. Bijzonder ongunstig is het, als water met onrijp fruit samenkomt. Onrijp fruit prikkelt maag en darm. een verdere prikkeling voert tot storingen. Bedorven fruit- voert tot abnor male gisting met darmstoring en vergifti ging. Bier en fruit verdragen elkaar, meestal ook in kleinere hoeveelheden niet goed. Mis schien zijn de gisideelen van het bier daar aan schuld. Ock te koud fruit heeft nadeelen voor de gezondheid tengevolgedaaraan moet men vooral in den winter denken. Appels heben 3 tot 4 uur noodig. om van een bin- nenwarmte van 3 tot 7 gr. C., die zij bij het koopen hadden, in de kamer op een warmte van 16 gr. te komen. Bij sinaasappels met dikke schillen duurt het warmworden in een normaal-warme kamer zelfs 6 tot 7 uur. De vraag, of het gevaarlijk is, fruit en water tezamen te gebruiken, is practisch dus wel duidelijk, maar niet met een paar woor den te beantwoorden. Het schaadt niets, wan neer het water, voor het fruit in de maag komt: het verlaat de maag zeer snel en is verdwenen, voor de vruchten komen. Water- drinken gelijktijdig met of na het genot van fruit is daarentegen slechts in kleine hoeveelheden aan te bevelen, en bij een ge voelige maag en darm niet. In groote hoe veelheden kan de verbinding van vloeistof en fruit onder bepaalde omstandigheden een groot gevaar beteekenen. Waschzijden gordijnen hebben de eigen schap weinig licht van buiten af in onze kamers door te laten dringen en het is juist om deze eigenschap, dat zij op het oogenblik De ringen waaraan de gordijnen hangen, moeten dan dezelfde kleur hebben als het koord. zeer in trek zijn. Want Dij onze moderne woninginrichting, kiezen wij halve gordij nen, zoodat door het vrij gelaten gedeelte van de ruiten genoeg licht binnen kan ko men of gordijnen die wij half open laten staan. Het effect is dan des te aardiger, wanneer door die gedeelten waar wel gor dijnen voor hangen, geen licht door kan dringen. Bovendien kan men waschzijden gordijnen in diverse vroolijke kleuren kie zen, ook al zeer passend bij moderne inte- rieuren. Men heeft zoowel groene, gele als terra gordijntjes en deze passen uitstekend bij meubels van blank eikenhout. Lichte gordijnen kunnen zeer fleurig ge garneerd worden door hel gekleurd dik wollen koord, dat in den vorm van vierkan ten opgenaaid worden. Menschen die veel lachen, zien er vroolijk uit, maar er is een nadeel verbonden aan deze vroolijkheid de rimpeltjes Helaas ver- toonen zich dikwijls, soms reeds bij vrouwen op jeugdigen leeftijd, de gevreesde kraaien- pootjes om de oogen. Sommigen staat het charmant, en de gelukkige bezitsters zullen er dan niets aan doen, maar de meerderheid der vrouwen tracht deze rimpeltjes te be strijden, daar de kraaienpootjes na eenigen tijd scherper lijnen teweeg brengen. Men kan des avonds een flink laagtje vette crème van stevige substantie om de oogen aanbrengen en dan van den neushoek naar de slapen voorzichtig de huid kloppen en masseeren, gedurende verscheidene minuten. Vervolgens wordt het ooglid naar den neus toe gemas seerd. Dan gaat men op bed liggen, doopt twee watten in kamillen-aftreksel en legt deez watten op de oogen, zoodanig, dat de huid er onder en er omheen door de kamil len wordt bevochtigd. Deze behandeling moet men dagelijks toe passen en er vooral flink veel tijd voor ne men. Als men het slechts eens af en toe doet, heeft het geen resultaat. Alleen geduld en volhouden kunnen de rimpeltejs doen ver minderen en de huid steviger maken. Indien men gasten heeft gehad en na hun vertrek de kamer vol rook is, kan men de ramen 's nachts niet altijd open laten staan om den rook te verdrijven, hetgeen trou wens veelal niet afdoende zou helpen. Beter is het om een platte kom met heet water in het vertrek te plaatsen, waarbij men een scheutje zuur ammoniumcarbonaat voegt. Den volgenden morgen zal de rooklucht ge heel en al verdwenen zijn. Be noodig dh eden. Twee strengen donker petrol, 2 strengen lichtpetrol, 2 strengen bois de rose; naalden nummer 2 1/2. Steek. Enkel geribd 1 rechts, 1 ave rechts. De bloes wordt uitgevoerd in dwarsstre- pen rug en voorste 10 oentim. hoog don kerpetrol. 10 centim. lichtpetrol. 10 centlm. bois de rose. 10 centim. lichtpetrol en de rest donkerpetrol; mouwen van onder 4 centim. donkerpetrol, 4 centim. lichtpetrol, 4 centim. bois de rose, 4 centim. lichtpetrol en de rest donkerpetrol. Rug. Men zet 125 steken op. Na 10 cen tim. worden in het middel elke 4e naald 2 steken opgenomen en wel zoo, dat de enkel geribde steek behouden blijft. Op 32 centim. hoogte zet men voor het armsgat 8 steken af en op de 6 volgende naalden nog telkens 1 steek. Na het armsgat worden in het mid den geen steken meer opgenomen en tot den schouder 18 centim. hoog gebreid Den sehou- Dit aardige jongenspakje is geschikt voor den leeftijd van 2 tot 4 jaar. Benoodigd materiaal80 centimeter van 70 centimeter breed voor het broekje, en 1 m. 25 van 70 centimeter breed voor het bloesje. der zet men in 3 x 12 steken schuin af. De overige worden ineens voor den hals afgezet, Voorste.Met zet 65 steken op. Na 10 cen tim. neemt men aan den voorsten boord bij elke rij 1 steek op. Op 32 centim. hoogte zet men voor het armsgat 10 steken af en op de 6 volgende naalden nog telkens 1 steek; 6 centim. na het armsgat worden vóór geen steken meer bijgevoegd. Na nog 6 centim. zet men voor de halsopening 6 steken af, daarna telkens 2 steken tot er voor den schouder nag 36 overblijven, die eveneens in 3 x 12 steken schuin afgezet worden. Het tweede voorste deel wordt op dezelfde wijze uitgevoerd. Mouicen. De mouw begint onderaan met 96 steken. Aan het einde van elke naald wordt 1 steek opgenomen. Na 4 centim. moe ten in het midden bij elke 4° naald 3 steken samengebreid worden Na 16 centim. zet men bij het begin van elke naald 1 steek af, tot er nog 36 overschieten welke ineens afgezet worden Boordjes. Met donkerpetrol worden 10 steken geribd gebreid, zoo lang als de voor ste randen. In een der boordjes wordt om de 5 centim, een knoopsgat gebreid in het midden van het boordje 3 steken afzetten en op de volgende naald weer opzetten. 'Kraag. De kraag werdt geribd gebreid en schuin uitgevoerd. Men begint met 3 ste ken en vermeerdert aan het einde van elke naald telkens met 1 steek, tot er 27 zijn. Dan wordt aan een kant I steek opgenomen, aan den anderen kant 1 steek afgezet, 1 naald verder gebreid, enz., tot op een lengte van 35 centim. Van hier af wordt op het ein de van elke naald 1 steek afgezet, tot er nog 3 overschieten. De deeien worden ineengezet, boordjes en kraag aangezet. De knoopsgaten worden lichtjes afgeboord met dezelfde wol. Maten. Lengte 52 centim.; bovenwijd te 94 centim.; lenete van de mouwen: 28 centim. Versch brood kan men beter snijden, in dien men het broodmes een minuut in heet water gezet he^ff

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4