BRUSSELSCH STADSBEELD 40 40 DE WONDERLIJKE REDDING VAN EEN BEWONER VAN AARSELE DE DEIITSCHERS DRINGEN DOOR TOT AAN DE SEINE -- DE AISNE OP TWEE PLAATSEN OVERSCHREDEN let Duitsche bewind en het üederfandsche ambtenaren-corps DAGBLAD Hei Duitscht legerbericht Dat is nu een zonderlinge oorlog1. Het Fransch legerbericht Eerste jaargang. Nr 10 Dinsdag 11 Juni 1940 Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Em. Jacqmainlaan, 125A. BRUSSEL Beheer en Redactie 127, EM. JACQMAINLAAN. 127 BRUSSEL Pi IJS CENTIEM Een reis Brussel-Diksmuide door het verwoeste Vlaanderen Een reis Brussel-Diksmuide vormt in vreedzame tijden een uitstap waarop het kleur rijke panorama van het Vlaamsche landschap, als een rustige, ontspannende film wordt afgerold. In deze dagen echter krijgt zoo n tocht het karakter van het opmaken van een voorloopige balans, en aan het einde stelt de reiziger dan droef te moede vast, dat er slechts verliesposten zijn. De oorlog is hier doorgetrokken en heeft het gelaat van Vlaanderen, ternauwernood geheeld van de wonden uit 1914, opnieuw tot bloedens toe gegeeseld, Er zijn kleine plaatsjes, waar zelfs geen mitrailleurkogel op de steenen is afgeketst. Staden bijv. dat in den vorigen wereldoorlog zoo zwaar gehavend werd, bleef nu geheel ongeschonden. Deze plaatsjes vormen echter een uitzondering, zijn zelfs zoo weinig talrijk, dat ze geen troostende plek kunnen vormen in het mozaïek van verwoestingen. Nochtans begint ieder thans reeds het on derscheid te maken. De gezonken booten in de Willebroeksche vaart te Brussel, de opge blazen bruggen en hun puinhoopen van steen en staal, hebben lang niet dat accent van vernietiging, wat bijv. in de uitgebrande ewart-geblakerde muur die nog eenzaam fabrieken van Aalst ligt. Een door het vuur tusschen de puinhoopen recht staat, is veel tragischer als schouwspel dan de ontzagge lijke, eindelooze rijen van ten deele verwoest oorlogsmateriaal, die men langs den wegkant nu tusschen Deinze en Torhout kan zien liggen. Het rustige, zonnige gelaat van Vlaande ren op den dag, dat wij den tocht maakten, is bedrieglijk. De wuivende korenvelden en de langzame stap van den landbouwer staan in volkomen tegenstelling met de ver schrikking, welke nog in het oog der men- schen leeft, en de angst, die nog niet uit hun hart gebannen is. Luistert maar in Deinze naar het ontstellend verhaal van het ve rwoed gevecht aan de vaart, waar het ver scheurend geschut ook burgers tot slachtof fer koos. Luistert maar in Aarsele... De wonderlijke redding In Aarsele is een man wonderlijk door het geluk gediend geworden. Het geschuts- vuur hamerde sinds Vrijdagnacht 24 Mei op de gemeente, waar Belgische troepen la gen. Een obus vernietigde een hofstede, waarvan de bewoners nog tijdig een heen komen in 't land hadden gezocht. Zeven sol daten vonden er echter den dood. Den vol genden nacht begon de verschrikking weer en toen trof een granaat het huis, waarin de h. Wullaert met zijn dochter woonde. Beiden werden onder het puin van het in stortend huis bedolven. De dochter ver smachtte. Op de plaats, waar de vader lag. was er een ruimte gebleven van misschien hoogstens twee vingers, doch net voldoende om lucht te krijgen en te ademen tot het puin was opgeruimd. Wonderlijk is dikwijls de rol. die het ge luk in deze dagen heeft gespeeld. Als men een stad als Torhout ziet, met haar uitge brande kerk, met haar vernield hospitaal, met haar eindelooze zwarte, helle plekken van kogelgaten, dan lijkt de stad beschermd door een milde hand daar er slechts drie bur gerslachtoffers zijn te betreuren.' Wij moeten fei&r al dood. pelsde ik De angst sprak nog uit die woorden van den Torhoutschen burger, de angst, die ook drie burgers in behandeling in een zenuw lijdersgesticht heeft gebracht. Soldaten keeren terug naar huis Diksmuide, Zarren, Roeselare, ze vertoo- nen allen de wonden van den strijd. De uit werking van brandbommen, zware bommen en obussen, de kracht van artillerie en vlieg machines, ziet men in de ingestorte huizen, in de omgehaalde kerktorens. En er is slechts één troost op dezen dag de terugkeer van Belgische soldaten naar hun haardsteden. Groote groepen trekken over de baan, meestal te voet, allen verwaarloosd, baardig en vermagerd. Doch ze gaan met een lach op het gelaat en een lied op de lippen, want straks zullen zij weer moeder de vrouw zien, hun kinderen en hun geliefden. En dan be gint weer het werk. het eerlijke, noeste, da gelij ksche werk... i» Het Oppercommando der weermacht deelt van Parijs, alsook straatgedeelten en spoor- wegvakken ten Noord-Westen van Parijs gelegen, werden door vliegtuigen gebombar deerd. 's Vijands verliezen in de lucht be droegen Zondag 58 vliegtuigen en een kabel- mee In een vierdaagschen slag in het Somme- en Oise-gebied hebben de Duitsche infanterie en de Duitsche pantserdivisies in nauwe sa menwerking met de luchtmacht, sterke vij andelijke legers uiteengeslagen terwijl niei> we pas in het vuur gejaagde vijandelijke troepen tot den aftocht werden gedwongen. Het opzet van den vijand om den Duit- schen aanval tot iederen prijs te stuiten is mislukt. In de richting der beneden Seine werden achterwaartsch gelegen verdedigings linies doorbroken en aanzienlijke voorraden buitgemaakt. Ten Zuiden van de Somme werden artillerie- en luchtafweerstellingen met bommen bestookt. Troepenconcentra ties en pantserafdeelingen kregen het ook hard te ontgelden. Verder naar het Oosten toe vervolgen onze divisies den vijand Aan weerszijden van Soissons werd de Aisne al vechtend overschreden. Maandag zeer vroeg, werd op andere ge deelten van het Duitsche front in Frankrijk tot den aanval overgegaan. De haven van Cherbourg werd met goed gevolg opnieuw door de luchtmacht bestookt. Verscheiden vliegpleinen Zuid-Oostwaarts Zondagmorgen, zes uur. Gedurende bijna heel den nacht werden wij wakker gehouden door het lawaai van het voorbijrijdend ma teriaal der troepen. Nog loom en slaperig, wordt ik verblind door het licht der opgaande zon, dat door het wijd-openstaand venster in mijn reeds verouderde spiegelkasten weerkaatst. Ik kijk naar buiten, naar de Oostenkim- me, ginds boven het vliegveld van Evere en Haren, van waarboven de zon haar eerste morgenstralen uitzendt en ons een prachtigen Zondag belooft. In mijn verbeelding zie ik mijn geboorte dorp onder het morgen-zonnelicht voor mij oprijzen met zijn rustigen dorpstoren, zijn lommerige elzenbosschen, kanadadreven, el- zen- en wilgenkanten waartusschen koele kabbelende beekjes vlieten en van waaruit de merels en lijsters lustig fluiten zijn mal- sche weiden, koren- en klavervelden, waar boven in de eerste morgenzon dozijnen leeu weriken zwevend hemelwaarts opstijgen en hun tierelierende zangtonen over dit alles uitstrooien... N - kerktoren te Tielt werd grootendeels vernield Hier in de stad is wel de zon, maar er zijn geen vogels zelfs geen musch laat hier haar gesierp hooren... Maar ginds, in het Oosten, stijgen andere vogels op... stalen vogels, monsters vergele ken bij onze zangerige leeuweriken. Ze zin gen niet, maar snorren en razen zoodanig dac ze zelf het lawaai der voorbijrijdende troepen overschreeuwen. Ze stijgen statig op eerst een... dan twee... dan drie tegelijk; dan zes... dan twaalf... en dan ik kan ze door het verblindend zon nelicht niet meer tellen met heele troe pen... Ze vliegen in gemeten afstand van en achter elkaar... naar ginds, langs mijn ge boortedorp in de Denderstreek, waarboven ze enkele dagen geléden, niet zooals de leeu weriken hun gezang óver de landouwen en steden uitstrooiden, maar schrik en paniek verwekten- en bommen met dood en vernie ling zaaiden... Nu overvliegen ze dit echter alles zonder dat de bewoners - er om vluchten en zonder de rust te storenze gaan hun doodenden en vernietigenden last verder uitgooien, ver der nu, dan-over onze Dender-, Schelde- en Leiesteden-en dorpen... Verder dan* over ons eigen land... Ik word Uit mijne mijmering gewekt door gejoel op straat en kijk langs'den vóórkant uit het raam in de straat; waar een groote vrachtwagen- is aangekomen, volgeladen 'met huiswaarts-keerende Belgische - soldaten. Ze zijn vroólijk en uitgelaten -en wanneer er^ enkele -worden afgezet, om van hieruit naar' vrouw en kinderen of naar moeder te gaan, gaat het afscheid met hartroerende woorden en gebaren gepaard. Trots het vroege morgenuur-is er reeds veel volk te been en het belooft niet alleen een schoone, maar ook een drukke dag te worden, want zoowel langs de groote midden lanen als langs de buitenboulevards loopen Belgische soldaten of worden ze per vracht wagens aangebracht of verder-vervoerd. Den heelen voormiddag nam de drukte toe, niet alleen van naar het oorlogsveld optrek kend materiaal troepen, enz., maar ook van veel aftrekkend of op rustgaand; waarbij zich in den loop van den dag, duizenden, meng den van de oprukkenden die hier op Zondag- rust bleven. (Zie vervolg 7de bladz.) ballon. Drie en dertig vliegtuigen gingen te loor tijdens luchtgevechten, terwijl er der tien door het afweergeschut neergehaald en de overige op den grond werden verwoest. Negen Duitsche vliegtuigen werden vermist. Duitsche slagschepen, waaronder de «Gnei- senau en Schamhorst opereerden onder bevel van admiraal Marschall en dit ter ont lasting van de in de buurt van Narvik slag leverende troepen Aldus werden den 8e Juni 22.500 ton en een vijandelijke torpedojager naar de haaien gezónden. Een andere kamp- groep vernielde het 21,000 ton zware trans portschip Orama het Errgelsch marine tankschip a Oil Pioneer (9100 ton) en een modernen torpedojager. De zelfde groep nam ettelijke honderden Engelschen gevangen. De eigen strijdkrachten zetten hui operaties voort. De vijand overvloog ook in den nacht, van 9 juni hef West-Duitsche gebied doch slaag de er niet in militaire schade aan te rich ten. De vijand heeft zijn aanvalspunten uitge breid tot in de Aigonnen en> heeft zijn ge pantserde eenheden vooruitgeschoven. 's Namiddags werden nieuwe divisies in den strijd geworpen ten Zuiden van Sois sons. In de streek van Chateau-Porcier was de druk hevig en slaagden de Duitschers er in de Aisne over te steken. Het is voor onze landgenooten altijd inte ressant te weten welke ïnaatregelen er door de Duitsche overheden in Nederland worden getroffen, daar het. waarschijnlijk is dat vroeg of laat ongeveer dezelfde maatregelen voor ons land zullen gelden. Zoo werd er in Nederland een verordening afgekondigd dat rechters, ambtenaren, beambten en leeraren een verklaring onder eede moeten afleggen. Het Vaderlr.nd schrijft daarover dat deze verklaring geenszins de beteekenis van onder onze bevolking en-strijdende soldaten een eed van trouw heeft, en dat ze alleen moet strekken ter waarborging van loyale samenwerking. Er is evenwel toch twijfel gerezen over de beteekenis van de wijze waarop deze verkla ring moet worden afgelegd. Twijfel welke haar ontstaan te wijten heeft aan de verta ling van het bewuste artikel 7 der verorde ning. De Duitsche tekst ervan luidt Innerhalb einer Frist, die der Reichs- kommissar bestimmt, geben die im öffent- lichen Dienst stehenden Richter, Beambten und Angest.ellten sowie die haupt- und nebenamtlichen Lehrpersonen an den öf- fentlichen und privaten Unterrichtsanstal- ten die eidesstattliche Erklarung ab, dass sie die Verordnungen und sonstigen Anord- nungen des Reichskommissars sowie der ihm nachgeordneten deutschen Dienststel len gewissenhaft befolgen und sich ieder gegen das Deutsche Rêich oder die deut- sche Wehrmacht gerichteten Handlung enthalten werden En hij is op de volgende wijze vertaald Binnen een termijn, die door den Rijks commissaris bepaald wordt, moeten de in actiever, dienst zijnde rechters, openbare ambtenaren en beambten, alsmede alle lee raren aan openbare en particuliere onder wijsinrichtingen onder eede een verklaring afleggen, dat zij de verordeningen en an dere bepalingen van den Rijkscommissaris en van de hem ondergeschikte Duksche organen stipt zullen nakomen en da„ zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht tegen hel Duitsche Rijk of de Duit sche weermacht. Het komt nu aan op de door ons in cursief gedrukte woorden en de vraag is of de ver-

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1