Cfesnengd Nieuws Roeselare herleeft langzamerhand Oudenaarde gebombardeerd Kinema's te Brussel MECHELEN imi ■M De groote beenhouwerijen Pierre De Wijngaert HET ALGEMEEN NIEUWS DINSDAG 11 JUNI 1940. Door een onzer correspondenten wordt ga- meld Roeselare herleeft langzamerhand. Het was voor de Roeselarenaars een heele opluchting toen onze ridderlijke en manhaftige Koning het. bevel had gegeven de wapens neer te leggen, en iedereen bleef kalm en waardig tegenover de bezettende macht. De Roeselarenaars hadden geen lust bij de pakken te blijven zitten, maar moedig hebben ze hun werk hervat zoo goed en kwaad als 't ging. Van hun kant heeft de bezettende over heid. samen met de plaatselijke overheid, alles in 't werk gesteld opdat alles normaal zijn gang zou gaan. Zoo hebben we deze week terug electriciteit en gas gehad, twee kinema's werden geopend en iedereen heeft weer zijn dagblad De post van Roeselare werkt zoo goed als normaal, iedereen kan dus gerust briefwisseling aan de post. toevertrouwen. Postzegels zijn te ver krijgen iederen dag vanaf 10 tot 12 uur. Roeselare heeft zich na het doorstane leed terug opgericht, en met ijver wordt de aan gerichte schade hersteld. Zoo moet het ook zijn. het leven gaat zijn gang, we moeten ons met alle middelen aan den veranderden toestand aanpassen Door onderlinge samen werking kan veel last en leed vermeden wor den. Alle verordeningen, die uitgaan van de be zettende overheid, zooals van de openbare besturen, dienen zorgvuldig nageleefd, opdat er orde heerschen zou in onze stad. Als ieder kalm en waardevol zijn plicht doet. zullen we de zware beproeving die ons deel is ge worden te boven komen. DEERLIJK Vijf huizen werden vernield In den nacht van Zaterdag op Zondag ji. is Oudenaarde door vliegers bestookt gewor den. Naar wij vernemen werden vijf huizen door de bommen getroffen. Het is niet bekend of er slachtoffers gevallen zijn. Programma's voor de week van 7 tot 1 3 |uni CHRISTINE, Laken, 198. rue Marle-Ohrls- tlne De gekende prachtfilm Tenüresses en als bijvoegsel De groote Parade van Walt Disney Kind. toegel. FILMAC. Brussel-Noord. 17. rue du Progrés Tarzan vindt een Zoon met Johnny Weismuller en Maureen O'Sullivan Verders klucht. Documentaire. Kind. toegelaten. KINOX, Molenbeek, 20, rue du Prado. a Vaises Bieues kleurenfilm, met Steffi Duna en Frank Morgan. Als bijvoegsel-: De Duivels der Zee met Victor Mae Laglen Kinderen toegelaten LEOPOLD, Molenbeek. Bouiev. Leopold II, 85. a Een Brunoft in de Herberg Het Witte Paard met Rose Stradner en Hans Junker- mann. Als bijvoegsel Beschuldigde zit neer met de beroemde hond Rin-Tin-Tin, Junior Kinderen toegelaten. NOVA, Anderlecht. Chaussée de Mo na. Le Petit Bogareur met Mickey Eooney. Als bij voegsel- a De Groote Parade van Walt Disney Kind. toegei REX. Etterbeek. 852. cnaussee de Wavre. k La Féerie de la Glace met Joan Crawford en James Steward Als bijvoegsel: Journal en documentaire Kind. toegelaten RIO, Etterbeek, 305, chaussée de Wavre. a La Féerie de li Glace met Joan Crawford en James Steward. Als bijvoegsel Journal en documentaire. Kinderen toegelaten. RIO, Anderlecht. chaussée de Mons. a Taasan vlnat een Zoon met Johnny Weis muller en Maureen O' Sullivan. Als bijvoegsel: Journal en documentaire. Kind. toegelaten. VAILLANCE. Anderlecht, Place de la Vaillan- ce. Tarzan vindt een Zoon met Johnny Weismuller en Maureen O'Sullivan. Als bij voegsel Journal en documentaire. Kinderen toegelaten. ER ZIJN GEEN INWONERS GEVALLEN MAAR WEL VLUCHTELINGEN Door de krijgsverrichtingen zijn een 40-tal huizen, schuren en magazijnen voledig t-f gedeeltelijk door het geschut beschadigd; geen enkele vliegerbom kwam in het dorp te recht, ook is geene enkel dorpsgenoot tijdens de beschieting verongelukt. Den 21 Mei 1940 zijn 6 vluchtelingen uit Waarinaarde in doortocht te Deerlijk, op de kassei van Vichte door granaatscherven ge troffen en op het kerkhof begraven, name lijk Depraetere Gaston, 44 jaren en zijn doch ter Paula, 11 jaren, Vandewalle Remi, 54 ja ren en zijn kinderen Rachel, 14 j.„ Nellia, 13 j., en Romain, 8 j.; Vandenbroucke Rami en vrouw Michel Maebe uit Deerlijk liepen kwetsuren op en zijn thans aan de beter hand. Raes Guillaume, vuchteling uit Huy- singen, 69 jaren, overleed schielijk te Deer lijk den 24 Mei 1940. Themans Florent, vluch teling uit Oeverijsche, 85 jaren, overleed in het Godshuis den 24 Mei 1940. Janssens Jan, kindje van 4 1/2 maanden uit Tessenderloo overleed den 27 Mei 1940. Pannecoucke August, dienstknecht bij Robert Delbeke, Bel- giek te Deerlijk werd aan Ooigem-brug te Desselgem door een Belgischen kogel doode- lijlc getroffen den 23 Mei 1940. Degezelle Alice, 38 jaren, werd den 29 Mei 1940 slacht offer van een verkeersongeval op de kassei naar Vichte, waarbij insgelijks een Duitsch luitenant om het leven kwam. Lanaux Emiel, 43 jaren, boschwerker uit Overijsche, Wa- versche steenweg 299, werd den 7 Juni 1940 dood gevonden in de kaderfabriek Ada te Deerlijk: men veronderstelt dat de man reeds den 19 Mei 1940 schielijk zou overleden zijn. Deconinck Adolf, schoenmaker, School straat. Deerlijk, overleed den 7 Mei 1940 na eene kortstondige ziekte. Bericht aan de bevolking Te beginnen met heden zal er een post dienst verzorgd worden door de padvinders van Mechelen. die in verbinding staan met de andere postinrichtingen van het land. Voor het afgeven van brieven en berichten zich wenden Koningin Astridlaan, 167, te Mechelen. VINKT OORLOGSBILAN Te Vinkt zijn ongeveer een 70-tal burgers te betreuren. Ook zijn er ongeveer een 70-tal soldaten, meestal Ardensche jagers, op deze i gemeente gensneuveld, waarvan nog een groot deel onbekend zijn. De lijsten der ge- 1 vallen burgers en bekende soldaten volgen .binnen een paar dagen. Ook is onze gemeente fel beschadigd door ihet geschut daar er hard gestreden werd in |onze gemeente. LIER BEKENDMAKING De burgemeester der stad brengt ter ken- nis der belanghebbenden dat alle mannelij- ke inwoners, tusschen de 21 en de 50 jaar, die werkloos zijn, zich dienen aan te melden op het oud-politiebureel en hun beroep ken- i baar maken. I Er word't vooral aangedrongen op arbeids kracht voor de hout- en bouwbedrijven. SOEPBEDEELING I Deze week zal een aanvang genomen wor- j den met het bedeelen van soep aan zeer toor- jdeelige voordeelen, namelijk tegen fr. 0.30 den liter. De bedeeling zal plaats hebben in |de lokalen der Rijksnormaalschool, ingang Berlaarstraat. I Ten einde de steekkaarten in orde te kun- j nen brengen, worden diegenen die wenschen ingeschreven te worden verzocht zich aan te melden ten politiebureele tusschen 9 en 12 uur of 14 en 17 uur. Het trouwboekje medebrengen. Indien U werk zoekt, plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 fr, per plaatsing. mm BERICHT AAN DE BEVOLKING Aan de bevolking wordt meegedeeld dat op bevel van Ortskommandant volgende maat regelen genomen werden: 1. Niemand mag zich op straat bevinden tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des mor gens; 2. Er mag geen licht gemaakt worden tenzij mits volledige verduistering der plaat sen; 3. Ten einde besmettelijke ziekten te voorkomen wordt den bevolking aangeraden het drinkwater te koken; 4. In het belang der openbare orde dringen kalmte en tucht zich op; 5. Alle wapens en schietvoorraad moeten onmiddellijk ten politiebureele inge bracht worden; 6. Auto's, kamions en motor fietsen dienen zonder verwijl aangegeven 7. Alle plunderingsdaad zal met den doodtsraf beteugeld worden. HUISZOEKINGEN Door talrijke personen, zoowel particulie ren als neringdoeners, werd ten politiebureele klacht neergelegd, daar ten hunnen nadeele. talrijke voorwerpen van huishoudelijken aard en zoo meer, ontvreemd waren door per sonen die van de abnormale omstandigheden geprofiteerd hadden om hun slag te slaan Meerdere verdachten werden van naderbij in 't oog gehouden, terwijl de geburen dezer en zelfs de kinderen door de politie op han dige wijze ondervraagd werden. Eens de noodige gegevens verzameld deden de agen ten talrijke huiszoekingen die met het mees te succes bekroond werden. De aangeslagen buit was meer dan aanzienlijk en een vracht auto was noodig om het al naar de stadslo- *alen over te brengen. Tientallen radio's, een groote hoeveelheid voedingswaren van allen aard, talrijke kleedingstukken. een massa linnengoed, tientallen meter ellegoe- deren en zoo meer. werden aangeslagen. De getroffen maatregel bracht daarenbo ven dit voordeel dat verscheidene personen ten politiebureele aangifte kwamen doen, dat in hun huis zich nog meerdere voorwer pen bevonden, waarvan ze de herkomst niet kenden Ook deze voorwerpen werden afge haald en zullen aan hun eigenaars terugge schonken worden. VERKEERSREGELING Daar de noodbrug aan de Leuvensche poort, tot hiertoe nog maar enkel toeganke lijk is voor voetgangers, wordt het verkeer voor allerlei voertuigen voorloopig afgeleid langs de Eikelstraat en het Wilsonplein of langs de Werf, den steenweg op Waver tot aan de afspanning De Herderin en ver volgens langs den Hoogveld weg om derwijze den steenweg op Aarschot te bereiken. Eens daar is het verkeer op Berlaar en Kessel reeds verzekerd. WAARMAARDE OORLOGSCHADE DOCH GEEN SLACHTOFFERS De kleine Scheldegemeente Waarmaarde, met de enkele tientallen huizen, heeft ook grootelijks onder het geschut geleden. Het prachtig kerkje is jammer genoeg totaal on bruikbaar, de pilaren werden weggeschoten zoodat het das ingevallen is en gansch ver nield is. De Kerkstraat ook ziet er gehavend uit. zoodat vele menschen op straat zitten en het weinige wat ze bezaten hun huizeke, vernield, zien. Drie huizen van Windels. Deviaene en Decock werden totaal uitge brand. Geen menschenlevens zijn te betreu ren geweest. Alleen Lucien Defractere, zoon van Jerome Defractere, soldaat, 21 jaar oud, sneuvelde, naar gemeld wordt, te Eekloo. SCHEPEN VERNIELD Ook de kleine gemeente Kerkhove, gelegen aan den linkeroever der Schelde, werd erg beschadigd door 't voorbij trekken der vech tende legers. De kerk en vele huizen werden erg beschadigd. Het huis Deschieter is to taal uitgebrand door brandbommen. In de Schelde werden een vijftiental schepen in den grond geboor.d. AVELCEM MIJNEN ONTPLOFT Verleden nacht werden vele inwoners der gemeente opgeschrikt door een hevige ont ploffing in de Scheldemeerschen. Daar lig gen verschillende mijnen in de weiden gedo ken. Het paard van Moerman Gebroeders, grazende in de weide, is op een mijn geloo- pen, welke ontplofte. Het dier werd in stuk ken gereten en bleef dood liggen. Indien iemand mijnen weet liggen, gelieve het te melden om verdere ongelukken te voorkomen. DIENST VAN HET ROODE KRUIS Wie inlichtingen wenscht over soldaten, mag zich gerust aanbieden bij den h. Oscar Suvs, Leopoldstraat, Avelgem. Het bureel is open voor Avelgem en omliggende gemeen ten Moen, Heestert, Outrijve en Waarmaarde. ZEER BELANGRIJK BERICHT AAN DE HUISHOUDSTERS 6, Sinte Katharinastraat, 6, te Brussel hebben het genoegen hun kliënteel mede te deelen dat zij niet gesloten hebben tijdens de moeilijke dagen, wel ke wij doorstonden en dat zij zullen voortgaan, zooals in het verleden, de huishoudsters door middel van de dag bladen op de hoogte te houden van de soorten vleesch welke op de meest voor- deelige wijze gekocht kunnen worden. Zoo maken zij hen vandaag bekend, dat de goedkoopste vleeschsoorten, wel ke thans kunnen gekocht worden, het kalfs- en varkensvleesch zijn, waarvan hier de prijzen volgen KALFSVLEESCH per 1/2 kilo Gebraad v.d. bil 8.50 Fricandeau-gebr. 7 50 Gebr. schouder 6.00 Biaxxquette 3 50 lötelettes 5.00 VARKENSVLEESCH per 1/2 kilo Hesp-gebraad 10.00 Schouder-gebr. 9.00 Rib met been 8.00 Rib-filet 9.00 Spiring 6.50 MEN ZEGGE HET VOORT, want het is in aller belang. KORTRIJK Het door de Aalstenaars zeer geliefd kapelleke van OnZe Lieve Vrouw ter Druiven nabij den Dender te Aalst. TWEE DUITSCHE SOLDATEN GE WOND BIJ EEN RIJONGEVAL Zaterdagnamiddag had alhier aan het kruispunt der Veld- en Wandelingstraten, bij de St. Antoniuskerk, een geweldige aanrij ding plaats tusschen een auto van den Ste delijken Reinigingsdienst en een motorrijwiel met side-car van het Duitsche leger. Twee soldaten werden gewond, waarvan een ernstig aan het hoofd. Zij werden naar een zieken huis van de stad overgebracht. BURGERLIJKE STAND Sterfgevallen. Bertha Van Pée. Leefdaal; Laurentius Vanhemelryck, 65 j.. Halie; Valen- tina Desmadryl, 61 j., St Denijsstr. 90; Clemen- ce Mahieu, 87 1., Wagenmakerstr. 54; Clara Aschaffenburg, 65 j., Elsene; Anna Foulon, 55 i., Doorniksteenw. 178; Godfried Creupe- lanat. 49 J., Harelbeke: Isidore Pirsoul, 79 j.. Angleur; Jozef Vandenweyer, 49 J., Mol; Diana De Meerleer. 7 j., Aalst; Leonie Reniers, 6 j.. Tienen; Constant Le- cluyse, 65 j., Gentsteenweg 98; Edouard Lecluy- se, 72 j_. Voorstr. 48; Maurice Delplace, Brus sel: Paulinus Giets, 41 j.. Erembodegem Maurice Marnette, 33 j.. Slaclxthuisstr. 11 Maria Dewit, 33 j., Antwerpen; Renu Bataille, 52 j„ Oudenaarde; Francies Symens, 74 j. Leu ven; Julien Bourgeois, 73 j., Aalbekesteenweg 35; Hortensia Declercq, 52 j.. Zwevegemstr. 1; Rosalia Sterckx. 81 j.. Huldenberg; Emile Poi- gnie. 53 j., Vlaanderenkaai 31 Ildefonse Heurckmans, 33 j., St Pieters-Woluwe; Jules Michiels. 23 j Anderlecht; Marguerite Serlip- pens, 4 j„ Nederbrakel; Eugene Guillot, 75 j„ Geest-Gerompont; Mathilde Vandendorpe. 91 j., Karaiel Baudaer. 60 j., Schaekenstr. 26; Joan nes Bouwen, 41 j., Herenthout; Celina Poffé, 55 j., Berchem-Ste-Agatha Victor Van Nieuwenhuyse. 65 j., Ukkel; Leop. Moeremans, 50 j., Muizen; Marie Delanüt- schutter, 79 j Arquennes; Walter Demuider, 2 j„ Meenensteenweg 81; Pieter Fiypo, 49 J., Visscherskaai 21; Bertha Vaixhaverbeke, 43 j., Gasstr. 21; Fernand Creyf, schilder, 26 j Brug ge; Anna Ooms, 76 j.. Heppen; Jan' Meer6- schaert. 85 j., Avelgem; Marie Vandenbrande, 89 j., Voorstr. 48 Oscar Delrue, 69 j.. Riiselstr. 6; Celina Kints- been. 80 j., Papenstr. 11; Sidonie Imbo. 91 j., Voorstr. 48; Marcel Beernaert. 9 j.. Zvvevegem; Joseph Laurens 34 J. Oyerleistr. "7; Hippolyte Vermersch 69 j. Cheratté; Victorine Van Eycke 77 j., öionstr. 7a; Corneel Janssens, 58 j., Ber- chem-Oud.; Lodewijk Coppens, 59 j., Elewyt- Antw.; Willem Borremans, 53 J., Buysingen; Leo pold Vannest, 33 j., Roterijstr. 66; Rachel Ver wee, 62 j., Doormkstr. 24; Jeanne Massart, 38 j., Beuzet: Eduard Egels. 73 j., Voorstr. 48; Pierre Vandaele, 65 j., Moorsele; Marie Desmet, 22 j., Kuurnesteenweg 3; Marguerite Vunde- venne, 29 j., Kapelstr. 67; Arthur Dupon. 55 J., Izegemstr. 5; Joris Frère, 27 j., Vandammebe- luik 6; Pharailde Deketelaere, 83 j., Pottelberg 1; Cyriel Bauwens, 49 j., Izegemstr. 100, Dlano Helinck, 11 j„ Vandammebeluik 7; Rosa De- loore, 15 j., Vandammebeluik 4; Guiberte Der- ma ux, 2 j., Heule; Maria Geerts. 38 j., Mol Madeleine Devos, 33 j., Kapellestr. 69: Marie Dubois, 78 j., Collegestr. 6; Nicolaas Winckel- mans, 77 j., Lier; Jacob Cuylits, 76 J., Lier; Richard Defoort, 11 j., Kapellestr. 69; Cyriel Defoort, 9 j., id.; Marcel Defoort, 7 j., id.; Marie Defoort, 12 j., id., Marie Talboom, 12 j„ Mechelen; Henri Decroos, 73 1.. Nechin; Joanna Vermernen, 60 j., Begijnlxot 23; Maria Rom, 84 j., Elisa- bethlaan 16; Jules Velghe, 73 j. St Deuijs- straat 16; Maurice Pauwels, 27 j., Moeskroen; Camilla Bruueei, 26 j., leper; Arthur Beriot, 26 j.. La Louviére; Massein, 70 j., Lemberg; Pierre Ma- gnée, 19 j„ Patignies; Bertha Vercruysse, 66 j., Filips v. d. Elzasl. 17; Albertine Platteau, 35 j., Tiegem; Zoë Buyse. 55 j.. Bissegem; Elodia Vanhamme, 79 j., Avelgem; Louise D'Haene, Wevelgem; Henri Braem, 53 j„ Vormezele; Louis Claude, 28 j., Opont, Paul Remy, 31 j., Esneux; Julien Leblicq, timmerman, 73 J., Genval; Rudiger Van EiSlander, 5 m.. Veemarkt 48; Audomar D'Halleweyn, 49 j., Dadizele; Claire Taffin, 83 j.. Doornik; Georges Lef ever, 60 J., Tem- pieuve; Juliaan Staelraeve, 76 j., Voorstr. 48; Teofiel Sinnaeve, 82 j., Pottelberg 1; Maurice Van Acker, 50 j., handelaar, Door- nikstr. 73; Victorine Dekerle, 76 j„ Komen Marie Coucke, 67 j.. Luik; Bertha Angillis. 45 J. Goedendaglaan 114; Willem Verrue, 27 j., Beek straat 144; Leo Couckuyt, 35 j.. Georges Ver- cruyssel 29; Raphaël Dekimpe. 29 j„ Bruyelle; FFrangois Brunain, 80 j., Doornik; Wilhelmine Vandewiele, 59 j., Hennuyères; Karei Acke, 27 j.. Casinoplaats; Tangthe Georges. 25 i., Paleisstr Jeroom Vandeputte, 20 j„ Gasstr. 27. Geboorten. Willem Delnatte. Gentsteen weg 113a; Marie Weerts. H. Nolfstr. 14: Irene Declercq. Avelgem; Luc Van Hessche, Beekst.r. 72; Willy Derongé, Overijssche; Monique Van Reckem, Boerdenjstr. 9; Eric Decock, Kuurne- steenw. 2c; Yvette De Praetere, Anzegem Greta Ovaere, Vichte; Norbert Eggermonf, Zwe vegemstr 68; Jacqueline Van Luchene, Kuurne Nadine Dumoncheau, Wagenmakersstr. 8; Eric Adams, Wnregem; Jules Vanderbeken. Deerlijk; Carina De Wolf, Mechelen; Dominique Goethals, Uk- kei; Mariette Vanwymelbeke. Dottenijs; Magda Naessens, Mgr De Haernelaan 6: Frans Vaiuft- meulebroecke. Vichte; Marie Honoré, P. Deco- ixincklaan 43; Willy Desmet. Avelgem; Eduard Geeroms, Lembeek; Willem Vande Weghe. Lemberg Sonia Lafosse. Anzegem; Liliane Mues, Scher- penheuvel Jeanne Ruysschaert, Avelgem Baudouin Caiiens, Anzegem; Violette De 'Kim- pe, Vanneste'si'eke 16; Georgette Maenhout, Doornljk; Antonla Degryse, Lange Steenstr. 40; Komain Velghe, Ste Anna 40; Albert Degroo- te. Oudenaardesteenw. 232 Leona Trippas, Heverlee; Renée Van Marcke. Hugo Verriestl. 45; José Manau. Vlasmarkt, 13; Hendrik Cal- lexxs. Bruggesteenweg 201a; Frieda CoeBBan, Moorselestr 102; Roland Van Ruymbeke, St- Maartenskerkhof 2; Yvette Dedoncker, Beek straat 85e Robert Verspallle. Zwevegeaixtr. 192; Huguette Vanderheeren, Dootniksor. 89; Ghislakxe Deliége, Seneffe.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3