14 KORTE INHOUD HET ALGEMEEN NIEUWS DINSDAG 11 JUNI 1940. DIANA, HE D VII G COURTHS-MAHLER Het fraaie en rijke Landgoed Dorneck wordt thans öeivoond door de von Steinadïs De sedert 3 jaar. tengevolge van een val van het paard aan beide beenen verlamde Herman von steinac/i is aam met zijn vrouw en hun "pleegdochter. Diana von Dor neck. die de eigenlijke meesteres is van Dorneck, komen wonen op ver zoek en bij testamentaire beschikking van Diana s vader Bobo von Dorneck. die Diana na den dood van haar ouaers onder de hoede van goede vrienden wilde achter laten, vooral met hei oog op zijn eenigen oioeaverwant een neef, wiens Levenswijze en huwetijk met een vrouw van siechte re putatie. sLechts znn verachting inboe zemde De pogingen van dezen neef, om zich na den dood van Diana's vader op Dorneck op te dringen waarbij hij geen middelen te slecht vond, mislukten. Diana wordt door roodvonk aangetast en de vrees dat die neef zijn rechten als eenig erfgenaam zou doen gelden bij den dooa van Diana, brengt haar tot het besluit Lo- thar, den eenigen zoon van de von steinach s te huwen waarmede deze en zijn ouders, na aanvankelijk vele bezwaren, tenslotte in stemmen Uit dit huwelijk om betei willegroeit ech ter, na het plotseling herstel van Diana na Lothar's vertrek naar Zuid-West-Afrika, lang zaam een meer en meer innigei verhouding tusschen beiden, vooral door de allengs druk kere en intiemere briefwisseling Met Dora Sanders. Diana's beste vriendin en een nichtje van Dora Sanders, Susanna Wallner. brengen ze nu geregelc den winter door in Berlijn waar Diana het volle Leven leert gemeten. Op de bruiloft van een jongen luchtvaarder, Koenraad Haszler, met Hilde Wollman, de dochter van een zakenvriend van Susanna Wallners vader en een goede vriendin van Susanna, maakt Diana kennis met een oud studievriend van haar man Dr Alexander Heinzius. Dr Heinzius houdt zich bijzonder bezig met Doru Sanders, evenals zijn broe der Alexander, die eveneens v<.or bruidsjon ker fungeert, met Susanna Wallner, en voor dat de winter ten einde is en de vriendin nen. W&Cï naar huis. teruggaan, is er een meer dan gewone vriendschapsband ontstaan tusschen Dora en Alexander eenerzijds en Susanna en Hans anderzijds De uitnoodiging van Dora's vader aan de beide broeders om Buchenau te komen be zoeken is voor beide partijen dan ook de eenige troost bij het afscheid. Zijn broer Hans die mij echter lang niet zoo goed bevalt als Alexander komt ook mee. Alexander is bepaald een persoonlijk heid waarin men groot belang kan stellen. De kennismaking met hem is stellig mijn beste aanwinst van dit winteroponthoud in Berlijn. Meer bijzonderheden over dat op onthoud te schrijven is de moeite niet waard; het zou u maar vervelen. Ik ben als steeds door oom en tante erg lief ontvangen en vond hen beiden frisch en gezond. Ook ove rigens is op Dorneck alles bij het oude. Onder het rijden kon ik opmerken, dat de boomen al dik in knop staan, waar het zachte weder wel veel toe zal hebben bijgedragen en het schoone woud bereidt zich krachtig voor om u in zijn volle bladertooi te kunnen ontvan gen. Als ge half- April van daar vertrekt, zult ge ongeveer half Mei hier zijn, voor zoover ik het kan berekenen. Ik kan het best gelooven, dat ge heimwee hebt. Uw ouders tellen ook al de dagen dat ge nog wegblijft. Zoo lang, lang zijt ge weg geweest. Maar al net andere kunnen wij nu spoedig mondeling bespreken, ook de oplossing van het vraagstuk, dat ge aan het slot van uwen brief hebt aangeroerd. Wij zullen het er gauw als goedt vrienden over eens zijn, niet waar Alles zal wel in overeenstemming met onze wenschen geschikt kunnen worden. En nu nog voor de laatste maal de hartelijke groeten uil het vaderland en een vroolijk tot wederzien. Diana. Zij schepte adem, toen deze brief gereed was Hij had haar groote zelfoverwinning ge kost en hij was koeler en stijver uitgevallen dan haar laatste brieven aan hem. Dat was echter ook hare bedoeling geweest. Echter had zij er niet het minste vermoe den van. welken indruk deze brief op Lothar zou maken. Toen hij na weken van wachten dit schrij ven van Diana in handen kreeg en las, legde h$ zich als een zware last op zijn gemoed, hoewel hij niet juist zou hebben kunnen ver klaren waarom Beslist las hij tusschen de regels allenei dingen, die hem verontrustten en in het bijzonder kwelde datgene hem, waarmede Diana hem juist een genoegen had willen doen haar warme woorden over zijn vriend Alexander. Reeds toen Diana hem weken geleden de groeten van Alexander uit Berlijn overbracht, was er iets in hem ont waakt, dat hem sedert dien tijd niet meer losliet. In den brief reeds had Diana veel liefs en goeds over Alexander geschreven, blijkbaar in haar ijver om Lothar een ge noegen te doen. Ook was deze jongeman haar overigens werkelijk sympathiek, al kwam dit misschien hoofdzakelijk juist doordat hij een vriend van Lothar was. En aan deze sympa thie haa zij vlijtig uitdrukking gegeven zon der te vermoeden, dat zij daardoor een ge voel bij Lothar opwekte, dat men slechts met jalousie kon aanduiden. En die jalousie ont ving weder nieuw voedsel door datgene dat Diana in haar laatsten brief over Alexander schreef. In zulke bewoordingen had zij zich nog nooit over een man uitgelaten. Lothar hield zichzelf vastberaden voor dat hij geen recht had om jaloersch te zijn maar het hieip niets. Hij trachtte ook zich zeli met logische redeneeringen te overtui gen, dat hij geen reden voor jaloezie had, omdat hij immers Diana volstrekt niet be minde. Om er meer kracht bij te zetten, zei- de hij tot zichzelf, dat het zelfs beslist on mogelijk was, dat'hij Diana zou kunnen be minnen Hii had haar stellig bewonderd om haar eigenschappen en hij was er verheugd over geweest, dat zij hem in haar brieven zoo zusterlijk tegemoet kwam. Maar als vrouw was zij immers volstrekt niet voor hem in aanmerking gekomen. Wel had hij na dat courantenartikel aan zijn fantasie den vrijen teugel gelaten en had hij zich van Diana eene voorstelling gevormd, die hem uitstekend beviel, doch die stellig niet met de werkelijkheid overeenkwam. Omdat door haar brieven haar wezen, haar ziel, aan be- teekenis voor hem gewonnen had, had hij zich ook van haar uiterlijk een beeld willen maken, dat met dezen kern van dat wezen overeenkwam. Maar dat was slechts een droombeeld niets meer. De briefwisseling met haar was voor hem een verkwikking geworden in de eeuwige eentoonigheid van zijn bestaan en soms had hij, dooi de eenzaamheid daartoe verleid, er behagen in gevonden zich in de gedachte te verdiepen, dat hij thuis eene jonge vrouw bezat, eene vrouw, over wie anderen geest driftig spraken, die liefelijk, schooii en aan vallig moest zijn en die, elegant gekleed, door vele mannenoogen bewonderd moest worden. Maar dat alles motiveerde het voor hem \och niet om jaloersch te zijn Neen, be paald niet. En toch wat zou het anders zijn, dat hem het hart bezwaarde en hem zoo rusteloos en ontstemd maakte Waarom kwelde het hem dat zij in warme bewoor dingen over zijn vriend schreef Waarom deed het hem zoo pijnlijk aan, dat zij meld de, dat hij zijn vriend op Dorneck wel zou zien tegen Pinksteren En waarom kon hij zich niet verheugen op dat wederzien met Alexander Heinzius Toch slechts alleen omdat hij hem niet gunde, dat Diana hem vereerde en bewonderde. Lothar was over zichzelf ontevreden als hij nog nooit in zijn leven geweest was en koortsachtiger dan ooit verlangde hij naar den dag van zijn vertrek. Dikwijls dacht hij het deze laatste weken niet meer te zullen kunnen uithouden. Als Diana had kunnen vermoeden hoe zij Lothar zou kwellen met haar woorden over Alexander Hemzius, hoe gemakkelijk zou zij hem dan hebben kunnen geruststellen door hem te verraden dat Alexander en Dora San ders zoo op elkander gesteld waren. Maar zij wist het niet. Zoo martelen de menschen elkander vaak wederkeerig zonder het te weten of te willen. Paschen viel dit jaar in de eerste dagen van April. Tante Brigitte had handen vol werk en vaak kon zij van vermoeidheid nauwelijks meer van haar paard afkomen, als zij van haar inspectietochten terugkeerde. Diana verzocht haar' dikwijls zich wat meer rust te gunnen. «Neem er toch een tweeden opzichter bij, tante Brigitte moet beslist wat munter te doen hebben zoo kan het niet meer.zeide zij op zekeren dag dringend, toen de oude dame doodmoe na een langen rit in een fau teuil neerviel. Mevrouw Brigttie trok haar rijmust van haar dikke, grijze haren en wreef zich met een pijnlijk gebaar de stijf geworden beenen. Och. kuiken wat weet gij daar nu van? Het oog van den meester maakt niet alleen het paard vet, maar laat ook het zaaisel op het veld beter opkomen. En daar gij noch «verstaat ge wel», noch aanleg voor land bouw en veeteelt hebt en uw heldere kijker tjes voor andere dmgén noodig hebt, dan om ze te gebruiken voor het vermeerderen van uw bezit, moeten mijn oogen daar wel voor zorgen. En die zijn bovendien, niettegen staande ik soms al een bril moet opzetten, nog veel scherper dan die van u. En wat zou zoo'n tweede opzichter mij helpen Dien zou ik ook nog maar moeten narijden. Neen, neen. goudhaantje aan één heb ik er rij kelijk genoeg. Diana omhelsde haar tante hartelijk en kustte haar op de wangen. En toen maakte zijzelf de vlechten der oude dame los. omdat Sophie voor een boodschap uit was. Diana wist, dat het losmaken van het haar veel goed deed Liefdevol streelde zij haar daarna over het gezicht. «Liefste tante Brigitte nu zal ik u eens wat zeggen. Van nu af aan zal ik u helpen Jawel, kijk mij maar niet zoo ironisch aan. of ik een breekbaar porceleinen poppe tje was. Ik ben gezond en sterk en wil nu eindelijk ook eens voor iets nuttig zijn op de wereld. In de eerste plaats neem ik van van daag af aan die verre ritten van u over, die u zoo uitputten. Ik wil nu ook gaan leeren hoe een landgoed beheerd moet worden. Mevrouw Brigitte keek half ongeloovig, half geamuseerd naar Diana's slanke, elegante gestalte. Hm Ge schijnt wel te denken, dat ik nu bij het ouwe ijzer hoor. Moet ik soms genadebrood op Dorneck eten Die laatste vraag klonk trotsch en bitter. Diana omhelsde haar verschrikt. Tante Brigitte Wat beteekent dat De oude dame streek zich krachtig over het nu gladgekamde haar. «Dat beteekent. kindjelief, dat ik tot nu toe mijn brood op Domeck eerlijk verdiend heb en dat ook verder wil blijven doen, zoo lang mijn krachten daartoe voldoende zijn. En ge weet, dat ik ook nog met een deel van die krachten voor oom Herman moet optre den. opdat hij ook niet het gevoel zou heb ben, van hier genadebrood te eten,zeide zij met gesmoorde stem. Diana keek haar met haar groote, goud- schemerende oogen ernstig aan. Zij was een weinig bleek geworden. Is dat mijn lieve moeder, die zulke woor den tot mij spreekt Zijt u dan geen moe der voor mij geworden «Zijn er geen duizend' andere rechten, die u aanspraak op dezen naam geven V Hebt u mij niet even hartelijk lief als een eigen kind, tante Brigitte vroeg zij haar smart bedwingend. «Ja. Diana de hemel waat. dat ik dat doe.hernam de oude dame aangedaan. «En hebt u niet even liefderijk voor mij gezorgd als een moeder, hebt u mij niet aan den dood ontrukt en mij door uwe teedere en oneindige verpleging en verzorging, eerst tot een sterk, gezond mensch gemaakt? Hebt u zichzelf niet jarenlang opgeofferd en al uw krachten voor mijn dienst gebruikt om mijn bezittingen te vermeerderen Ach. dat was alles slechts mijn plicht. Wat ik boven dien plicht deed geschiedde slechts, omdat ik nog een deel der plichten van oom Herman op mij moest nemen. Diana kuste haar innig. «Ja. bovenmatig trot§che^ ti<£.70'Y?gmo£dige tante Brigitte, dit alles 'ami u uitsluitend en alleen maar w, toch vooral op Dorneck geen stukje broou l^ehoeven te eten, dat u niet dubbel en dwars verdiend had. O, zet maar gerust uw allerverschrikkelijkst gezicht, daar ben ik toch niet bang voor. Kijk, vroeger nam ik alles wat u voor mij deed gedachte loos aan ik bemerkte het niet eens. dat u mij iederen dag duizenden offers bracht. Maar nu ben ik oud en wijs genoeg om mij diaarover een oordeel te kunnen vormen en ook oud genoeg om u met mijn jonge krach ten een weinig te kunnen ontlasten. Kort en goed ik zal nu ernstig gaan meewerken. Ik kan toch niet eeuwig blijven nietsdoen Daar heb ik volstrekt geen zin in. En u bent en blijft mijn lieve moedertje. Als ik eerst alles van u geleerd heb, gaat u voor uzelf zorgen en dan mag u Triumph heelemaal niet meer berijden, omdat hij u altijd zoo verschrik kelijk door elkaar geschud heeft. U zult ook buitendien nog werk genoeg hebben en u behoeft niet bang te zijn, dat u ooit op Dorneck een stuk brood zult eten. dat niet werkelijk verdiend is, verbazend trotsche en hoogmoedige tante Brigitte. Dit alles had Diana op warmen, innigen toon gezegd. Mevrouw Brigitte verdraaide het hoofd en slikte, opdat de tranen, die zij reeds in de keel voelde, toch maar niet haar oogen uit zouden komen. Spreken kon zij niet geen enkel woord bracht zij uit. Zij streelde slechts zwijgend met haar groote hand over Diana's heerlijke haar. Nu kwam Sophie binnen, om mevrouw Von Steinach bij het verkleeden te helpen. Diana sprong op en kuste de oude dame nog eens liefdevol voor zij haar aan Sophie toever trouwde en het vertrek verliet. Het was Diana ernst met haar voornemen om nu aan haar leven een serieus doel te geven en tante Brigitte van een deel van haar werk te ontlasten. Eerst vergezelde zij de oude dame op haar inspectiereizen en lette goed op waarop men daarbij acht moest ge ven en wat daarbij te leeren viel. Zeer vroeg in den morgen moest zij nu opstaan maar het bekwam haar heel goed. Spoedig was zij zoover, dat zij enkele vermoeiende, zeer verre ritten geheel van tante Brigitte kon overne men. De oude dame kon nu wat meer thuis blijven en zich wat rust gunnen. Maar erg vreedzaam onderging zij deze verandering niet. Zij keef en lamenteerde, dat men haar voorbarig al bij den ouden rommel stopte. Maar Diana en oom Hei-man hadden haar eenvoudig uitgelachen en plaagden haar met haar onttroning. «Zoo doen nu alle ijdele vrouwen, zij wil len nooit oud worden.zeide de heer von Steinach lachend «Ja, Ja, zie me nu die ijdele tante Brigitte eens aanwie zou dat nu van haar gedacht hebben,viel Diana hem schelmsch bij. «Och gij zijt een bende samenzweerders om fatsoenlijke menschen hun reputatie te ontrooven,stoof de oude dame toen half lachend, half geërgerd op. Maar heimelijk deed het haar toch erg goed om zoo door Diana verzorgd te worden en al maakte zij er ook soms de grootst mo gelijke standjes over, toch was het haar een groote verlichting dat Diana haar bijstond. Deze gewende zich snel aan ernstige bezig heid en het gaf haar hoe langer hoe meer voldoening zich in te werken. Zij kreeg be langstelling voor haar eigendom en zij ge voelde zich als kleine eigenares zeer tevreden. Zij behoefde zich daarbij volstrekt niet te overwerkenslechts de morgenuren waren voor het werk bestemd en zoodoende bleef haar nog genoeg vrije tijd over voor haar liefhebberijen en ontspanningen. Van feestelijkheden op Dorneck wilde zij intusschen niets hooren. Al haar verwachtin gen waren heimelijk geconcentreerd op het oogenblik van Lothar's terugkomst. Alleen de vriendschappelijke omgang met Buchenau werd ijverig onderhouden; daarvoor zorgde Dora wel, die dikwijls op Dorneck kwam Het was op een helderen, zonnigen dag, kort na het Paaschfeest, toen Diana weder eens naar Buchenau gereden was. Dora snel de haar over het terras tegemoet. O. fijn, dat ge vandaag komt, schat, ik heb een heele zak vol nieuwtjes Maak maar gauw, dat ge uit den zadel komt,riep zij haar toe. Diana's rijknecht sprong van het paard en haastte zich zijn meesteres bij het afstijgen te helpen. Diana nam haar rijkleed dat van fijn zwart laken vervaardigd was, bij elkander. Dit kleed zat haar onberispelijk en de elegante snit deed de fraaie vormen van hare slanke ge stalte tot hun volle recht komen. Dora stak haar arm door dien van haar vriendin en zoo gingen zij over het ten-as het Buchenauer heerenhuis binnen. Zij be traden de behagelijke huiskamer, waar me vrouw Sanders met een naaiwerkje aan het venster zat. Glimlachend keek zij op en stak Diana haar hand toe. «Welkom, lieve Diana. Dora stond al op heete kolen om naar Dorneck te gaan, om dat zij er zulk een behoefte aan heeft aller lei nieuwtjes over te brengen. Maar. o wee, Moeder, als u er eentje van vooruit verklaptdreigde Dora. Daar zal ik wel voor oppassen lachte de oude dame en toen Diana haar hand aan de lippen bracht, kuste zij de jonge vrouw op het voorhoofd. Toen zeide zij verder «Terwijl gij uw nieuwtjes ten beste geeft, Doortje, zal ik eens gauw naar de keuken gaan en order geven, dat de keukenmeid Diana's lievelingsgebak klaarmaarkt. Ge blijft immers theedrinken, kindje Graag, mama Sanders, vooral nu mij die lekkere cake in uitzicht gesteld is. Ik had mij daar al op verheugd en dorstig ben ik ook. Dan is alles in orde. Nu, praat u nu maar uit en haast u er een beetje mee. Het zal niet lang meer duren of papa komt thuis en dia wil natuurlijk ook van Diana's gezelschap ge nieoen. «Ja, ja moedertje, ik zal mij wel haasten.» De oude dame knikte de vriendinnen liefde vol en vroolijk toe en verliet de kamer. Dora trok Diana naast zich op den divan. «Hemeltje, Diana nu weet ik echt niet waarmee ik het eerst zal beginnen zucht/te zij. «Nu, nu is er dan zóó veel vroeg Diana lachend. Ge zult nog groote oogen opzetten. Maar luister nu en probeer bij uw positieven t* blijven. Susanna is met Hans Heinzius ver loofd. Diana lachte. «Nu, zeg eens, zoo overweldigend is dit nieuwtje nu niet. Dat was toen al alleen nog maar een kwestie van tijd. Hebt gij geen enerveerender nieuws vroeg zij plagendl Dora mokte. «Ocl. gij ook. Zijt ge dan heelemaal niet een beetje verwonderd, dat dat zoo gauw gegaan is Diana schudde het hoofd. «Neen, heele maal niet. En ik weet ook, dat gij u minstens even gauw met Alexander Heinzius verloofd zou hebben, als ge, in plaats van naar Buche nau terug te keeren, in Berlijn gebleven waart. Dora zuchtte. Ach dan was het nog zeker niet geweest. Wie weet misschien houdt hij niet eens van mij. Om geld alleen trouwt hij zeer zeker niet. Dan zou ik kem ook niet eens willen hebben. En of ik hem. wel zoo goed bevallen ben, dat hij nu nog aan mij denkt Met bepaalde bedoelingen, meen ik. Dat kan niemand weten. Diana kuste haar op de wangen Toch wel, blondje dat kan wel iemand weten. Ik weet het beslist. O, hemel Maar wij hebben elkaar zoo eeuwjg lang niet meer gezien zuchte Dora. Dat hindert niets. Dat versterkt slechts het veriapgen. Wordt voortgezet.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6