Noorwegen legt de wapens neer Italië verklaart den oorlog aan Frankrijk en Engeland 40 40 VERDERE VOORUITGANG DER DUITSCHERS OVER EEN BREEDTE VAN 350 KILOMETER mM DAGBLAD De Duitsche strijd krachten genaderd tot op 50 km. van Parijs Zal Amerika aan den nieuwen wereld oorlog deelnemen? VOOR ANNONCEN Beheer en Redactie De redevan Mussolini Het Duitsche legerbericht De geallieerden verlaten Narvik Lichtgevende reddingsboeien Kinderen worden opnieuw uit Londen geëvacueerd Eerste jaargang. Nr 17 Woensdag. 12 juni 1940 Algemeen Nieuws PRIJS PRIJS Ent. Jacqmalnlaan, 115A. BRUSSEL 127, EM. JACQM AINLAAN, 127 CENTIEM BRUSSEL CENTIEM ROME, 11 Juni (D.N.B.).Het Agent schap Stefanl publiceert volgend of ficieel communiqué Vandaag, te 16 u. 30, ontving graaf Clano, minister van Buitenlandsche Za ken, den gezant van Frankrijk op het Paleis Chigt en deed hem volgende me- dedeeling Zijne Majesteit, de Koning en Keizer verklaart dat Italië zich vanaf morgen, 11 Juni, ln oorlogstoestand met Frank rijk beschouwt. Te 16.45 u, ontbood graaf Ciano den gezant van Groot-Bretanje in het Pa leis Chigi en deelde hem in dezelfde be woordingen mede, dat Italië zich in oor logstoestand met Groot-Bretannië be schouwt. ROME, 11 Juni (D.N.B.). Onder de landen, waaraan Italië niet het inzicht heeft den oorlog te verklaren, vermeldt de Duce buiten Joegoslavië, Grieken land en Turkije, Insgelijks Zwitserland. ROME, 11 Juni (D.N.B.).In zijn his torische rede van gisteren verklaarde de Duce Soldaten van land-, zee- en luchtmacht, zwarthemden der revolutie en der legioenen, mannen en vrouwen van Italië, van het Keizerrijk en van het Koninkrijk Albanië, luisterthet door het lot beschikt uur staat in het uitspansel van ons vaderland geschre ven; het uur der onvermijdelijke beslis singen is geslagen. De oorlogsverklaring werd reeds overhandigd aan de gezan ten van Frankrijk en Groot-Britannië. Wij treden in het strijdperk tegen de plutocratische en reactionnaire demo- cratiën van het Westen, die ten allen tijde het bestaan van het Italiaansche volk bedreigden. De geschiedenis der jongste dekaden, kan als volgt worden samengevat Woorden, beloften, bedreigingen, af persingen, en tenslotte om dit alles te bekronen, op bevel van den Volkenbond en in naam van 52 Staten, het beleg van Italië. Ons geweten is totaal zuiver. De wereld is met ons getuige, dat fascis tisch Italië alles deed wat in 's menschen vermogen ligt, oln den oorlog die Euro pa verwoest, te vermijden. Maar alles was te vergeefs. Het zou volstaan hebben, de verdra gen te herzien, welke niet onverander lijk zijn, en ze aan te passen aan de ge wijzigde omstandigheden in het leven der volkeren. Het zou volstaan hebben deze gekke politiek der waarborgen niet. te beginnen, welke moordend bleek te zijn, juist voor diegenen die ze aanna men. Het zou nog volstaan hebben het voorstel van den Fuehrer op 6 Oktober 1939 na het einde der vijandelijkheden in Polen, niet te verwerpen. Maar dit alles behoort voortaan tot het verleden, en zoo we heden besloten de risico's en de opofferingen te dragen van een oor log, dan is dit te wijten aan het feit, dat onze eer, onze belangen en onze toe- NEW-YORK, 10 Juni (D.N.B.). De Ame- riKaansche vennootschap voor radio-uitzen dingen meldt uit Parijs, uit Fransche bron, dat in den nacht van Zondag, de Duitsche strijdkrachten tot een vijftigtal kilometer van de voorsteden van Parijs waren geko men. komst zulks door een stalen wet eischen. Want een groot volk kent slechts derge lijke wet, Indien het zijn heilige verplich ting wil vervullen, en niet verkieslijker acht de door de geschiedenis geschapen gebeurtenissen te vermijden Wij nemen de wapens om het vraag stuk onzer landsgrenzen en vervolgens onzer zeegrenzen op te lossen. Wij willen ons bevrijden van de ketens, die ons ter ritoriaal en militair omkluisteren, ke tens met dewelke men ons ln onze zee wilde doen verdrinken, want een volk van 45 millioen Is niet werkelijk vrij zoo het geen toegang heeft tot de we reld-zeeën, (Zie vervolg volgende bladzijde) Het opperkommando van de Weermacht meldt het volgende Onze over èèn breedte van 350 km. inge zette operaties hebben in de richting van den benedenloop van de Seine en de Marne. evenals in Champagne, het gewenschte ver loop volgens het vooropgezette plan. Groote successen zijn reeds bereikt. Nog grootere kondigen zich aan. Alle vijandelijke tegen aanvallen. ook daar waar zij met pantser wagens werden uitgevoerd, zijn mislukt. Qp vele plaatsen-is de aanval in een ach tervolging overgegaan. Het luchtwapen on dersteunde den vooruitgang van het leger met alie kracht aan den benedenloop van de Seine en in Champagne. In de buurt van Reims werden concentratiebarakken, veldge schut. versterkingen, batterijen en opmar- cheerende colonnen met groot succes aange- Twee radioboodschappen STOCKHOLM, 10 Juni. <Zw. Telegraaf- agentschap). Radio Trcmsoe zond twee boodschappen uit, een van den koning en een van generaal Otto Rüge. Zij waren gedateerd van 8 Juni en kondigden het einde der vij andelijkheden aan op het noorderfront vanaf 9 Juni te middernacht. De koning van Noorwegen en de regeering zouden zich in Engeland bevinden LONDEN, 10 Juni. (D.N.B.) Volgens een officieel bericht, bevinden zich de koning van Noorwegen en de vroegere regeering in Groot- Bretannië. Het vertrouwen der Noren in Engeland voor goed geschokt OSLO, 10 Juni. (D.N B.) De berichten betreffende den wapenstilstand in het Noor den van Noorwegen, vinden hier groote be langstelling. De bevblking bespreekt de twee de. en ditmaal definitieve vlucht van de En- geïschen. Men hoort zeggen dat het vertrou wen in de Engelschen voor goed is verdwe nen. Het Engelsch verraad en de vlucht uit Andalsness, deden de verontwaardiging ten top stijgen. De zwakheid der geallieerden, lokte de Noorsche beslissing uit STOCKHOLM, 11 Juni. (D.N.B.) Het nieuws dat in Noord-Europa de oorlog zou kunnen eindigen, verwekte overgroote op schudding en tevredenheid in de politieke middens van Stockholm. In de Zweedsche hoofdstad is men van meening, dat de beslissing van het Noorsche opperbevel rekening houdt met het feit, dat plaatselijke successen in de streek van Nar vik, geen invloed kunnen uitoefenen op het geheel der krijgsverrichtingen. Anderzijds verklaren de Zweedsche poli tieke middens dat de overwinningen der Duit sche troepen op het Westelijk front zóó af doende zijn, dat de Scandinavische landen op geen uiteindelijke zegepraal der Westersche mogendheden mogen rekenen. Dergelijke vaststelling was beslissend voor het Noorsch bevel. Ook de jongste successen der Duit sche marine vóór Narvik, en de successen der Duitsche troepen in dien sector, hadden hun invloed. Men veronderstelt ook dat het Noorsch bevel zich speciaal rekenschap geeft van de zwakheid van de geallieerden. Noorwegen kon den strijd niet langer voortzetten STOCKHOLM, 10 Juni. (D.NB.) Het Zweedsche telegraafagentschap deelt volgend bericht mede van het Noorsch telegraaf agentschap hetwelk te Tromsoe werkzaam is: De koning, de kroonprins en de regeering verklaren in een proclamatie, dat de moei lijkheden van den oorlog, de geallieerde re geeringen hebben gedwongen, al hun krach ten te verzamelen op andere fronten, waar de soldaten en al het materiaal volstrekt on misbaar zijn. De Noorsche troepen die gedu rende twee lange maanden in de gevechten blijk gaven van heldenmoed, beschikken niet over voldoende munitie en jacht-vliegtuigen, en het is hun dus onmogeliljk den oorlog te genover machtige Duitsche strijdkrachten voort te zetten. De Noren nemen nochtans deel aan gevechten op andere fronten. Om de vernieling van de nog onbeschadig de landsdeelen te vermijden, hebben Je ko ning en de regeeriijg besloten, gevolg te ge ven aan den raad van het opperbevel; de ge vechten in Noorwegen te schorsen, en enkel buiten het land slag te leveren. Anderzijds worden er alle pogingen aange wend om de vrijheid en de rechten va-a het land te heroveren. Wanneer bij nacht noodweer intreedt en een schip ten ondergaat tegenwoordig hoeft het daartoe helaas geen noodweer te zijn dan hebben de zeelui de grootste moeite om de menschen, die met reddings boeien over boord gesprongen of op andere wijze te water geraakt zijn, op te visschen. Ten einde hierin verandering te brengen, heeft men thans een uitvinding gedaan, wel ke daaruit bestaat, dat de reddingsboeien voorzien worden van een preparaat, dat een lichtend schijnsel gaat verspreiden, als de boei in aanraking komt met het water. Dit schijnsel wordt langs electrolytischen weg verwekt door koolstaven en zink, waardoor een electrische energie verwekt wordt. Voor- loopig heeft men zich bepaald tot het be- handelèn yah réddingsgordels en reddings booten. vallen. Hetzelfde had plaats ann den bene denloop der Seine met verkeerswegen, stra ten en terugtrekkende trcepen De havens en kaaien van Cherbourg en Le Havre werden met bommen van alle ka liber bestookt. In deze havens evenals aan den benedenloop der Seine werden talrijke schepen door bommentreffers beschadigd Een transportschip van 5.000 ton werd in brand geschoten en vernietigd. Ten Noorden van Harstad werd een handelsschip van 8.000 ton door een zware bom betroffen, waarop een geweldige ontploffing volgde. Een van een verren tocht teruggekeerden onderzeeër, onder het command van kapi tein luitenant Hoerle. meldt het tot zinken brengen van 43.000 bruto registerton der vijandelijke scheepvaart. Vijandelijke vliegtuigen vlogen weer gedu rende den nacht boven Noord- en West- Duitschland en veroorzaakten door doelloo- ze bombardementen alleen schade aan ge bouwen en terreinen. De gezamenlijke vijan delijke verliezen bedroegen gister 91 vlieg tuigen. daarvan werden er in luchtgevech ten 68. door afweergeschut 1 neergescho ten. De rest werd op de grond vernield. Vijf eigen vliegtuigen werden vermist. WASHINGTON, 11 Juni (D.N.B.). De vooruitgang der Duitsche troepen gaf aan leiding tot een heropleving van de interven tionistische strekking. In een open brief aan de New-York Times eischt een dertigtal vooraanstaande persoonlijkheden, onder de welke men uitgevers, dagbladschrijvers en leeraars telt, dat de Vereenigde Staten on middellijk aan Duitschland den oorlog zou den verklaren. Zij steunen op het feit, dat de Amerikaansche belangen zich voor het oogenblik aan het front van de Somme be vinden. Het Amerikaansche leger zou onmid dellijk moeten worden gemobiliseerd tot de verdediging der grenzen. in een open brief aan de New-York He rald Times neemt de h. Stimson, oud- staatssekretaris in de regeering Hoover, het op voor de onmiddellijke levering van wa pens aan de Westersche mogendheden, en de invoering van den militairen dienstplicht ia de Vereenigde Staten. Zelfs de h. Vanden- berg. waarschijnlijk candidaat van de repu- blikeinsche partij bij de e.k. verkiezingen voor het voorzitterschap, is deze meening toe gedaan. Nochtans maakt hij een voorbehoud nopens de deelname van de Vereenigde Sta ten aan den oorlog. De Daily News het belangrijkste Ame- rikaansch dagblad, geeft blijk van groote omzichtigheid. Dit blad is van oordeel dat een overeenkomst met Japan, verkieslijker is boven een hulpverleening aan de Wester sche mogendheden. Het schrijft De Ver eenigde Staten moeten vermijden op twee fronten tegelijk oorlog te moeten voeren. Het geeft den raad, over dit vraagstuk na te denken nl. of deze hulp aan de Wester sche mogendheden, de verdediging der Ver eenigde Staten niet zou verzwakken. Duitschland moet trouwens volgens alle vooruitzichten den oorlog winnen. PARIJS, 10 Juni (DNB.). Het Agent schap Havas ontving de volgende tijding uit Londen De Engelsche minister van Openbare Gezondheid besloot, vanaf sljl Donderdag 120.000 kinderen van de stad Lon den opnieuw te evacueeren. Al deze krod©- ren worden naar 't Westen van Engeland gezonden, voornamelijk naar Cornwall, De von en Somerset.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1