Italië in oorlog 40 40 DE STRIJD OM DE LEIE-OEVERS HEEFT DE STREEK TOSSCHEN DEINZE EN KORTRIJK GEVOELIG GEWOND Prinses Juliana naar Canada DE DUITSCHE TROEPEN ZETTEN FLUKS HUN OPMARSCH IN FRANKRIJK VOORT DAGBLAD Het Duitsche legerbericht Eerste jaargang. Nr 18 Donderdag 13 juni 1940 Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Ent. Jicqmainlaan, I25A, BRUSSEL Beheer en Redactie 127. EM. JACQMAINLAAN, 127 BRUSSEL PRIJS CENTIEM Puinhoopen van fabrieken en huizen Tusschen Deinze en Kortrijk ligt een bloedend gewonde streek. De verbitterde strijd om de Leie-oevcrs heeft het lachende gebied, bezongen door Gezelle en René De Cfercq, herschapen in één reusachtiger! puinhoop. Nog stroomt traag en poëtisch de gouden Leiestroom, nog teekent zich tegen het blauw van den zomerdag het gave beeld van de graslanden af, maar waar de arbeid van de bewoners in steen stond gebouwd, liggen nu nog brokstukken. En geen dorp, hoe klein ook, of er is minstens één gezin, dat droog-geweende oogen om een smartelijk verlies heeft... De stervende moeder in de keider Eenige kilometer verder ligt Olsene en kijkt naar het voorbijtrekken van een onafzien bare stoet Fransche krijgsgevangenen. Zij ko men van Duinkerken en hun gebaarde, don kere gezichten verraden al de sporen van vermoeiende dagmarschen. Sommigen pro- beeren nog recht te stappen, de meesten slenteren meer dan ze gaan en velen laten zich tegen vensterbanken zakken. Ze zijn allervreemdst uitgerust, één houdt een viool kist tegen zich aan en kijkt met starende oogen omhoog, een ander draagt een emmer. Gelaten en stil slaan de bewoners de pas sage gade. Zij hebben zelf veel geleden. Een en twintig burgers hebben het leven moeten laten, van Vrijdag 24 Mei- 's morgens tot Maandag 27 Mei hebben de geschutsstukken op hun gemeente» gebeukt en hun huizen aan flarden geschoten, een voedingstapel plaats brandend geraakt. Vijf vluchtelingen uit Sempst, welke met een ijsroomwagentje op weg waren, werden op de open baan ver morzeld. maar het beklemmendste verhaal gaat over het sterven van een vrouw naast de doode lichamen van haar man en kind. Met zes menschen hadden zij beschutting gezocht in een kelder van het eerste huis in de Kerkstraat. Het huis plofte in door een voltreffer, de vader, Jerome Commere en het 3-jarig kind, stierven terstond. De moe der, Maria Hoste, werd deerlijk gewond. In den kelder spoot het grondwater omhoog, klom tot het lichaam van de vrouw. Hulp kon niet geboden worden. Zoo heeft zij an- derhalven dag gezeten, gillend van pijn, smeekend om hulp, vlak naast de leven- looze lichamen van haar man en kind. Toen week ook het leven uit haar... Van welk 'n bittere ironie getuigt niet het bordje Bewoond op het huis, waarvan slechts één muurtje is blijven recht staan! En hoe vindingrijk zijn de mededeelingen, welke vluchtelingen op de deuren van fabrie ken langs den grooten weg schreven Louis Van Stacegem kom naar Kortrijk of zoo, een primitieve postdienst gelijk! Zoo biedt de oorlog alle aspecten van het menschelijke wezen, vanaf het tragisch, on zegbaar lijden tot de heldere vindingrijk heid toe (Zie vervolQ 3e bladz.) De Leie-strcek heeft het zware leed van dezen oorlog in onze landen te dragen. Ter wijl- de versterkte oevers van het Albertka- naai, de Maas en de Schelde geen schild konden vormen, om de aanvallers op te van gen, werd hier op de haast bloote grashel lingen met slechts enkele mitrailleursposten en wat licht geschut, een tegenstand gebo den, die op bepaalde plaatsen vier dagen heeft geduurd. De gril van den oorlogsgod heeft gewild dat. het onbeschermde Leiegebied 't zwaarst gehavend is geworden. De ouden van dagen hier, die zich 1914 nog levendig herinneren, hebben eerst thans den oorlog in al zijn verschrikking beleefd. Want de vorige maal, in 1914, zagen zij van den oorlog slechts de snelle passage van ordelijke troepen en hoogstens bij de Duitsche terugtocht in 1918 werd er eenige schade aangericht. En nu?... Hst ongeschonden Maria-beeldje Smal, kronkelend in talrijke bochten, doet de Leie soms denken aan een breede beek. Men zou geneigd zijn met een grooten aan loop een spong over het water te onderne men. En toch heeft het b.v. in Mac-helen drie dagen geduurd voor de Duitsche solda ten voet op den anderen oever hebben kun nen krijgen! Het dorp draagt de wonden van de barre worsteling. In iedere straat rond de kerk zijn minstens drie huizen in gestort. overal rijzen de kale. brokkelige mu ren met er tussche:; verslingerd een stoel, een matras, een gebroken klok. De oliesla gerijen en de voddenfabriek werden vernie tigd, een vluchteling stierf er door den schok bij het uiteenspatten van 'n obus, een soldaat werd doodelijk door de scherven ge raakt, twee burgers eveneens gedood. Rond dwalend ziet men. ergens in een straat een huis, waarvan niets meer bleef, een huis als vele anderen. Steenen puinhoo pen, glaswerk en verwrongen stalen binten. En in die ruine staat dan klein, naakt, maar nog gaaf overeind, zonder één schilfertje, een beeldi'- o r wnuw! Een verklaring van von Ribbentrop BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.). De heer von Ribbentrop, minister van Buitenland- sche Zaken van het Rijk, deelde Maandag avond aan de vertegenwoordigers van de Duitsche en buitenlandsche bladen, een ver klaring van de Rijksregeering mede. Deze verklaring werd door alle Duitsche radio uitzenders afgekondigd. Zij luidt als volgt: Met innige ontroering hebben de Rijksregeering en met haar het geheele Duitsche volk kennis genomen van de rede van den Duce. Op dit historisch oogenblik, is gansch Duitschland vol van bewondering bij het nieuws, dat het fascistisch Italië vrij aan de zijde van Duitschland treedt, om de gemeen zame vijanden. Engeland en Frankrijk te bevechten. Voortaan zullen de Duitsche en Italiaanschc soldaten zij aan zij marcheeren en ze zullen strijden tot wanneer de meesiers van Engeland en Frankrijk bereid zullen zijn, de levensrechten van onze beide volken te eerbiedigen. Slechts na de overwinning van 't jonge, nationaal-socialistisch Duitsch land en het jonge fascistisch Italië, zal het mogelijk zijn, een gelukkige toekomst aan onze volkeren te verzekeren. De waarborgen van onze overwinning zijn de onweerstaan- bare macht van de Duitsche en Italiaansche j volkeren, en de onverbreekbare vriendschap tussciien onze twee groote leiders, AdoLt Hit- Ier en Mussolini. De heer von Ribbentrop op de Italiaansche ambassade te Berlijn BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.). Zoodra de Duce aan de wereld de deelname had afge kondigd van Italië aan de zijde van Duitsch land in den strijd tegen den gemeenschap- pelijken vijand, Engeland en Frankrijk, bracht de heer von Ribbentrop, minister van Buitenlandsche Zaken, een bezoek aan de Ambassade van Italië, om er in naam van den Fuehrer den ambassadeur van Italië, den heer Dino Alfieri, geluk te wenschen. Bij dezelfde gelegenheid bracht hij den ambassadeur de gelukwenschen over van het Duitsche volk, dat zich nu meer dan ooit verbonden gevoelt met het fascistisch Italië. Onder den indruk der gebeurtenissen, was er een groote massa volk voor de ambassade van Italië samengestroomd. Door een geest driftige manifestatie beantwoordde zij de rede, welke de ambassadeur van Italië, vanaf 't balcon der ambassade uitsprak, en waarin hij het volgende zegde Duitschland en Italië, waarvan de histo rische ontwikkeling gelijktijdig gebeurde en welke sedert eeuwen door cultureele banden zijn vereenigd. vinden elkander eens te meer terug in een revolutionaire beweging, die dank zij de beste hoedanigheden van hun rassen tot de hernieuwing van beide landen leiden. Het stalen pact, dat de heer von Ribben trop, minister van Buitenlandsche Zaken van het Rijk, en de heer Ciano. minister van Buitenlandsche Zaken van Italië, op deze plaats een jaar geleden, naar de bevelen hunner leiders afsloten, vindt heden zijn hoogste verwezenlijking in het wapen- en bloedbroederschap, door den Fuehrer en den Duce gewild. De Muzelmannen van Tripolis betoogen ten gunste van Italië ROME, 11 Juni (D.N.B.). De Musul- mannen van Tripolis hielden een belooging van sympathie jegens Italië. De kadi van Tripolis heeft verklaard, dat hij voor Italië zal strijden zooals in den oorlog van Ethio pië. Maarschalk Ba lbo zegde dat de oorlog met de zege van het Italiaansche leger zal ein digen. Men zal nu zien waartoe de Engelsche vloot bekwaam is WASHINGTON, 11 Juni (D.N.B.i. Al hoewel de oorlogsverklaring van Italië aan de geallieerden voorzien was, heeft het staatsdepartement toeh zijn verbazing niet verholen over de Italiaansche. beslissing. De dagbladen schrijven: «Men zal nu zien waartoe de Engelsche vloot bekwaam is. Hoe men er in Zweden over denkt STOCKHOLM, 11 Juni (D.N.B De militaire middens stellen vast, dat de oor logsverklaring van Italië, de sterkste natie aan de Middellandsche Zee, aan de geallieer den een zwaren slag toebrengt. Men onder lijnt tevens de belangrijkheid van de Ila- haansche zee- en luchtvloot voor de modern ste doorgaan. (Zie vervolg volgende bladzijde) -e- CHICAGO, 12 Juni. (D.N.B.Volgens het dagblad Greenwich Time zullen prin ses Juliana van Nederland met haar twee kinderen en de nieuwe Canadeesche gouver neur, generaal Karei Athlone, heden aan boord van net Engelsch handelsschip te Hali fax aankomen Prinses Juliana vertrekt naar Ottawa. 'ERNIELDE HUIZEN TE KUURNE TeKuurne, de lieve Leiegemeente bij Kortrijk, werd hard gevochten. Talrijke soldaten sneuvelden hier. Hier zien we een rij van zeven woningen die totaal zijn uitgebrand Het oppercommando der Weermacht maakt bekend De geweldige slag tusschen de kusten van het Kanaal en de Maas is nog steeds aan gang. De rechtervleugel en het front der Duitsche troepen zetten rusteloos de achter volging der verslagen Fransche troepen voort. Tusschen Reims en Argonne wordt nog ver- bittérd maar zegerijk gestreden. Op ver scheidene plaatsen werden sterke vijande lijke afdeelingen teruggeslagen en ingesloten en onbetwistbaar gaan deze detachementen hun ondergang tegemoet. Ingevolge de zware en bloedige verliezen en het teloor gaan van aanzienlijke hoeveelheden materieel slinkt de vijandelijke weerstandskracht zienderoo- gen. Ook werden talrijke gevangenen ge maakt. Nieuwe stormafdeeiingen voeren opnieuw aanvallen uit op de haven en de havenin stallaties van Le Havre Diezelfde afdeelin gen vernielden door bommentreffers de slui zen en brachten een torpedojager tot zinken en beschadigden verscheidene andere sche pen waaronder een torpedojager en twee transportschepen. Benevens het bombardeeren van diahte colonnen terugtrekkende troepen, troepen transporten en troepenconcentraties alsook artilleriestellingen, voerde de luchtmacht met goed gevolg bombardementen uit op verschei dene bruggen van de Maine en van de be- nedenOise. Deze bruggen werden getroffen en gedeeltelijk vernield. Aldus werd de vijan delijke terugtocht doelmatig gehinderd. Den 9n Juni werden een kruiser en vier transportschepen met bommen bestookt en zwaar beschadigd. Het meerendeel der sche pen brandden uit. Door de duisternis beschut overvlogen vijandelijke vliegtuigen Noord- en Wes t-D ui tschland en wierpen er bommen. Merkelijke schade werd evenwel niet aange richt. De gezamenlijke verliezen van den vijand in de lucht bedroegen 21 vliegtuigen waar van er 19 bij luchtgevechten werden getrof fen, 6 door het luchtafweergeschut werden neergehaald en de rest op de vliegvelden werden vernield. Verder werden ook nog drie sperballons neergeschoten. Acht Duitsche vliegtuigen werden vermist. De bevelhebber van een infantcrieregi- ment Volker Peckelmann slaagde er in dausk zij zijn voorbeeldigen moed acht aanvallen de vijandelijke pantserwagens tot overga-ve te dwingen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1