ITALIË IN OORLOG Z. D. H. Mgr Legraive, hulpbisschop van Mechelen, overleden tuniek te Parijs öe houding van den H, Stoel De Fransche regeering te Tours Oyltsehe sneieoten vallen de Oastkisst van EngeM aan Japan moet op alles voorbereid zijn De hertog van Windsor Eén enkel opperbevelhebber bij de geallieerden 5!—HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 13 JUNI 1*4*. Vervolg van le bladz.) De Fransche en Engelsche ambassades verlaten Rome ROME. 11 Juni (D.N.B.). De leden van de Fransche Ambassade verlieten dezen avond de Italiaansche hoofdstad per specia- len trein. PARIJS. 11 Juni (D.N.B.). Het perso neel der Engelsche Ambassade heeft Parijs verlaten. Dat de- Amerikaansche Ambassade bevindt zich nog altijd in de hoofdstad. ROME. 12 Juni (D.N.B.). De leden van het Fransch Gezantschap, verlaten heden avond Rome. te samen met deze van de En gelsche Ambassade. De Engelsche Gezant heeft zich anderzijds naar Ancona met zijn helpers, waar hij met 't Italiaansche stoom schip «Conté Rossoverder naar een neu trale haven zal worden overgebracht. De Fransche zoc.vel als de Engelsche jour nalisten krijgen gelegenheid gebruik te ma ken van de treinen, die ter beschikking staan van de verschillende Gezantschappen. Verder wordt de Italiaansche Gezant te Londen, met zijn medewerkers, evenals an dere leden van de Italiaansche kolonie met een Engelsch stoomschip naar een neutrale haven gevoerd, waaruit zij dan vervolgens naar Italië zullen terugkeeren. De dagbladmiddens zijn in het algemeen van meening dat de hoogervermelde neu trale haven wel Lissabonzou kunnen zijn. Italië staat voor zwaar werk ROME. 11 Juni (D.N.B.). Inzake de oorlogsverklaring van Italië schrijft Popoio Di Roma» dat de Engelsch-Fransche strijd krachten in de Middellandsche Zee nog* in tact zijn. zoodat Italië vóór geen licht werk staat, daar het hier gaat tegen de nog fris- sche troepen in Tunis. Marokko en Corsica. Het blad legt bijzonderen nadruk op de ver klaring van Mussolini geen naburige volke ren in den oorlog te willen betrekken. We zullen zien of deze staten meer inzicht en verstandhouding voor hun eigen belangen aan den dag leggen dan Polen, Noorwegen, Holland en België. Regina Fascistaraadt de door Musso lini genoemde staten aan te verhinderen dat de vijanden van Italië hun gebied als zee- of vliegtuigbazissen of uitrustingsplaat sen zouden gebruiken, daar Italië in zulke gevallen tegenover hen een andere houding zou moeten aannemen. Verontwaardiging in Engeland LONDEN, 11 Juni (D.N.B). De Brit sche pers geeft haar verontwaardiging te kennen over de oorlogsverklaring van Italië In scherpe bewoordingen wordt de houding van den Duce trouweloos, laf. hypocritisch en ven-aderlijk genoemd. De Timesspreekt van Italiaansche aanvaleen Nationaal verraadDe «Daily Telegraph» beweert dat Mussolini Frankrijk en Britanje aangrijp om het in ternationale onrecht te steunen. Het Ita liaansche volk zal zeer te lijden hebben. De Daily Mailverklaart dat Engeland en Frankrijk zich niet laten bang maken. De Duce, opperbevelhebber ROME, 12 Juni D.N.B.De Duce zond aan de Italiaansche weermacht, volgende dagorde Door een besluit, van Z. M. de Koning en de Keizer zal het opperbevel voor al de Italiaansche troepen op alle fronten van af heden in mijn handen overgaan. Ik stel als mijn stafoverste aanMaarschalck Pietro Badoglio. Ik benoem tot Chef van den staf van het landleger, Maarschalck Rodolfo Graziani, die echter aan Maarschalck Bado glio zal ondergeschikt zijn. Bovendien wordt de eskader admiraal Domenico Cavagnari, als stafoverste dei- vloot aangesteld. Dc luchteskader-generaal Francosco Pri- colo, wordt stafoverste der luchtvaar. Van heden af, zullen alle wapens en harten op één doel gericht zijn: de zege te behalen. »Leve de Koning.» Japan tot alles bereid TOKIO, 11 Juni (D.N.B.). De Japan- sche regeering vergaderde in klein comité onder voorzitterschap van den eersten mi nister. Een der voornaamste punten aan de da[_ orde was de toestand, geschapen door de oorlogsverklaring van Italië. Volgens de bladen vestigde de h. Arita. minister van Buitenlandschr Zaken, de aan dacht van de ministers op den weerslag van het verloop der Europeesche zaken cp het Verre Oosten. Hij drong insgelijks aan op het feit, dat Jan tot alles bereid is. vrachtschepen Numbolia en Chelina groot resp. 2000 en 10.000 ton. ij vertelden dat beide schepen bij het bekend worden van de oorlogsverklaring in de haven van Gibraltar lagen. Terstond lieten de gezagvoerders de reddingbooten neer een brachten zij hun schepen tot zinken. Het grootste dee Ivan de bemanning heeft de Spaansche kust weten te bereiken. Anderen zijn door Britsche pa trouillebooten aan de grens van het Spaan sche rechtsgebied opgebracht en geïnter neerd. De toestand op de Fransch- Italiaansche grens De Gazetta del Popoio meldt van de Fransch-Italiaansche grens de laatste trei nen hebben Maandagavond tusschen 19 en 23 uur de grens gepasseerd. Hierin reisden eenige diplomaten en als laatste passagier de kardinaal-primaat van Polen naar Frank rijk. De troepen hebben in Ponte San Luigi de bergdalen aan de grens bezet. Met de laatste treinen uit Nice zijn eenige Italiaan sche staatsburgers uit Frankrijk aangeko men. Daarop bezetten de pioniers de onder mijnde bruggen aan de grens. Afdeelingen der mobiele karde handhaven in de steden in het Oosten, Zuiden en uidwesten zooveel mogelijk de orde er. regelen den vluchtelin genstroom. Talrijke telefoonverbindingen tusschen de hoofdstad en de departementen zijn verbro ken. De treinen komen met zeer groote ver tragingen binnen. Het autoverkeer ligt bijna geheel stil. Gisteren overdag vertoonden Nice. Marseille en Toulon nog het gewone beeld, dat echter bij het invallen der duisternis ge heel veranderde. In Frankrijk heerscht groo te bezorgdheid over den steeds grooter wor denden ononderbroken vluchtelingenstroom en over de levensmiddelenvoorziening. De etalages van bijna alle luxe-winkels te Nice en Cannes waren in de laatste uren voor de oorlogsverklaring geheel leeg. Marseille biedt hetzelfde beeld. Het verkeer ligt geheel stil. Een groote stroom vluchtelingen trekt in de richting van de Spaansche grens. De kosten van levensonderhoud zijn in de laatste da gen enorm gestegen. Het staken van ieder economisch verkeer heeft in de laatste da gen geleid tot een gebrek aan geld. daar dit door de bevolking met het vooruitzicht van nog ernstiger tijden wordt opgepot. Alle danslokalen gesloten ROME 12 Juni (D.N.B.) Mussolini heeft in zijn hoedanigheid van Minister van Bin- nenlandsche zaken, voor gansch Italië het sluitingsuur op 23 uur bepaald. Bovendien, heeft hij de sluiting van alle danslokalen bfolen. Nieuwe straatnamen in Italië Na de Italiaansche oorlogsverklaring aan Engeland en Frankrijk is men in Italië on middellijk begonnen een groot aantal straat namen te veranderen. De Engeland corso is verdoopt in Corso Consianzo Ciano. de Corso Lyon in Corso Tirana, de Marne straat in Blignv straat en de Marseille corso in Mid dellandsche zee corso. Maandagavond overleed in de omstreken van Brussel, Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid Mgr Legraive, eere-hulpbisschop van Mechelen. Monseigneur Ludovicus Josephus Legraive werd geboren te Ohain (Waalsch Brabant), op 18 December 1858 en was dus ongeveer 82 jaar oud. Hij trad in het Seminarie te Mechelen op 28 September 1882 en werd er op 19 September 1885 tot priester gewijd. Na den titel van baccalaureaat in de God geleerdheid aan de Leuvensche Universiteit TOKIO, 11 Juni. (D.N.B.). Het Japan- sche kabinet en de beperkte ministerraad hielden heden, onder voorzitterschap van den Eerste-Minister. een vergadering, waarin vooral de nieuwe toestand door de oorlogs verklaring van Italië bespröken werd. Vol gens de persberichten wees Arita, minister van Buitenlandsche Zaken, op de mogelijke uitwerkingen van de nieuwe Europeesche ontwikkeling op het Verre Oosten. Hij voeg de er aan toe dat Japan op alles voorbereid moet zijn. Een massa van 500,000 mensehen luisterde naar de rede van Mussolini ROME. 11 Juni (D.N.B.). Tijdens de historische manifestatie ter gelegenheid van de oorlogsverklaring van Italië, was het Ve nei iëplein vanaf het einde van den namid dag vol volk. Een zeer groot aantal vaan dels en honderde plakaten, deden de poli tieke belangrijkheid van deze betooging uit schijnen. Op deze plakaten stond er o.a. te lezen, de Middellandsche Zee is onze zee, Corsika is Italiaansch, Malta is Italiaansch. Tunis is Italiaansch. Op de treden van het nationaal gedenk- teeken waren de vrouwelijke fascistische organisaties in uniform opgesteld. Op het oogenblik waarop de Duce zijn rede begon, was er een massa van minstens 500,000 personen samengeschoold. Italianen te Gibraltar brengen hun schepen tot zinken Aan de Spaansche kuit bij Gibraltar zijn ln rcddingbooten en deels zwemmend talrijke zeelui aangekomen van de Italiaansche Anti-ltaliaansche betoogingen te Bordeaux GENEVE. 12 Juni. (D.N.B.). Het dag- blad France de Bordeaux et du Sud- Ouest deelt mede, dat anti-ltaliaansche betoogingen le Bordeaux plaats grepen. Een massa van duizend personen scholde voor het Italiaansch gezantschap samen en 's avonds rond 21 uur. werden steenen geworpen op den voorgevel van het gezantschap. Talrijke ruiten werden gebroken. IRUN, 11 Juni (D.N.B.) Alhier aange komen vluchtelingen uit Parijs vertelden dat de Fransche hoofdstad wel een oclegerde stari gelijkt. Door allerlei tegenstrijdige be richten en geruchten, ook vanwege du eigen radioposten, in verwarring gebracht, verla ten de Parijzenaars in dichte drommen de stad en vUehten naar het Zuiden ronder eigenlijk precies te wetgn waar naartoe. E ;n onnoemelijken schrik voor valscherm springers wier plotse verschijnen overal wordt verwacht, heeft de Franschen aange grepen. Ook van militaire zijde worden maat regelen getroffen om het landen van val schermspringers te verhinderen. Overal, on dermeer op de daken van hooge gebouwen werden machinegeweren en luchtafweerbat- terijen opgesteld. Ook midden de straten en boulevards installeerde men machinegewe ren. De politie werd met mitrailletten uit gerust. Ook in politieke kringen werd reke ning gehouden met de mogelijkheid van een staatsgreep uitgevoerd door ontevreden ele menten. Onze paniekstemming wordt nog verhoogd door de aanvallen der Duitsche luchtmacht op militaire steil in^hn in de omgeving van Parijs. Verscheidene versterkingswerken werden vernield, ook de Citroenfabriek, waar zware tanks werden hersteld. Ook in Bor deaux ondervindt men reeds de symptomen eener paniekstemming. te hebben behaald, werd hij in 1887 tot lee- raar benoemd aan het Kleit) Seminarie te Neer-Waver en in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst naar het Groot Seminarie te Mechelen op 1 October 1891, om er 7 jaar later tot de waardigheid van eere-kanunnik van het Metropolitaansch Kapittel te wor den verheven. Niet lang nadien, op 24 April 1899, werd hij tot pastoor benoemd te Ter Hulpen, waar hij verbleef tot Z. Em. Kardinaal Mercier, hem kort na zijn aanstelling tot Aartsbisschop, op 30 Juli 1906, aanstelde tot zijn vicaris- generaal. Bij Pauselijke Breve van 16 October 1907 volgde zijn benoeming tot titelvoerend bis schop van Parnassus en op 17 November daaropovlgend ontving hij dë bisschoppelijke wijding in de metropolitane kerk van den H. Rumoldus te Mechelen, uit de handen van Z. Em. Kardinaal Mercier. Enkele maanden te voren was Mgr Le graive aangesteld geworden tot President van het Groot Seminarie, wrat hij bleef tot 1927, waarna Mgr Tissens hem opvolgde. Als hulpbisschop en als vicaris-generaal bleef hij in bediening tot 1934 en hield hij zich hoofdzakelijk bezig met alle zaken welke de Seminariën en het middelbaar onderwijs aangingen. Hij stond jarenlang aan de lei ding van het Aartsbisschoppelijk Comité voor Bevordering van het Geloof en diende aan duizenden kinderen het H. Vormsel en aan honderden Seminaristen de HH. Wijdin gen toe. In 1934. tengevolge van ev zwaar auto- ongeval, nam Z. Exc. Mgi Legraive eervol ontslag en nam hij een welverdiende rust. Hij was op dit oogenblik 55 iaar priester en 33 jaar bisschop. De Heer verleene zijn trouwen dienaar de eeuwige rust. ROME. 12 Juni (D. N. B.). De H. Stoel zal ten overstaan van het in oorlogstreden van Italië naar men in de kringen van het Vatikaan verklaart, een grocte terughouden- heid in acht nemen. Het ambtelijk blad «Osservatore Rom^na» zal slechts de officieele berichten zonder de minste kommentaar mededeelen. Veiligheidsmaatregelen van het Vaticaan Het Vaticaan had sinds een.gen tijd gele den besloten om gastrijheidaan te bieden aan de vertegenwoordigers bij den Heiligen Stoel van de naties, waarmede Italië even tueel in staat van oorlog zou kunnen komen Met het oog hierop heeft men in het paleis St. Martha appartementen in gereedheid ge bracht voor den Franschen ambassadeur en den Engelschen gezant. Men sluit de moge lijkheid niet uit, dat er ook een appartement zou worden gereserveerd voor den nominalen ambassadeur van Polen. Aan den anderen kant zijn alle maatregelen genomen voor de algeheele verduistering van een deel van Vaticaanstad. Een groot sousterrein van den toren van Paus Nicolaas V nabij de basiliek van St. ieter is ontruimd. Alle voorwerpen, die in den weg stonden, zijn weggehaald, zoodat het gebruikt kan worden als schuil kelder. Een geblindeerde kamer in dezen to ren is gereserveerd om er kerkschatten te bewaren. Graaf Ciano bij de luchtvloot ROME, 12 Juni. (D.N.B.). Na aan den Ministerraad te hebben deelgenomen, heeft graaf Ciano, die majoor is in het luchtvaart wapen, zijn eenheid per vliegtuig vervoegd. Verplaatsing van het Fransche ministerie Het Fransche Ministerie van Voorlichting deelt volgens het D.N.B. mede Het opper bevel heeft de Ministeries uitgenoodigd, over te gaan tot verplaatsing naar de provincie in overeenstemming met de vastgestelde plan nen. Deze verplaatsing is reeds geschied. Minister-President Reynaud heeft zich naar het leger begeven. In aansluiting op het bericht over het ver plaatsen van den zetel der Fransche regee ring, verneemt het blad Suisse uit Parijs de volgende bijzonderheden De regeering heeft besloten zich naar Tours te begeven en zich daar te installeeren. Bijna alle am bassades en gezantschappen hebben de re geering vergezeld. De gezantschappen, waar onder ook het Zwitsersche, hebben alle maat regelen getroffen c/n hun landgenooten, die niet noodgedwongen in Parijs moeten ver blijven, weg te voeren of naar hun vaderland te vervoeren. De dagbladdrukkerijen zijn eveneens naar de provincie overgebracht, teneinde het contact met het Ministerie van Voorlichting te bewaren. Zijn aftreden als verbindings officier De hertog van Windsor houdt niet op van zich te laten spreken. Men mocht verwach ten, dat hij na de voltrekking van zijn huwe lijk met zijn echtgenoote in de schaduw zou treden. Het omgekeerde was veeleer het ge val. Te Parijs bleef men zich voor beider wederwaardigheden opdringerig interessee ren de bezoekon, door hen gebracht en ont vangen, de modevertooningen, die zij, al dan niet m levenden lijve, zou opluisteren, een doodénkelen keer, dat hij alleen verscheen op een partij, waar geen dames toegelaten werden en natuurlijk de kleeren van de her togin... En daar het prinselijke paar uiter mate bewegelijk bleef en het nergens langer dan enkele weken metterwoon uithield, was er stof te over voor gesprek en reportage. Voor de belanghebbenden was dit vaak on aangenaam. Zelfs hun baden in den tuin van een villa, aan de Azuren kust, bleef niet on opgemerkt. Een al te ondernemende verhuur der van roeibooten stelde nieuwsgierigen tegen klinkende munt in de gelegenheid dat te zien. Aanvankelik bleven de klachten van den hertog onverhoord; van overheidswege, heette het, kon er niets aan gedaan worden. In elk geval mocht worden vastgesteld, dat het voornemen, door den hertog bij zijn hu welijk kenbaar gemaakt om zich aan sociale werken te wijden, op ongedachte wijze werd uitgevoerd. Met het uitbreken van den oorlog kwam in beider lot een nieuwe keer. Voor het eerst sinds den troonsafstand zette hij in Engeland voet aan wal. Voor eenige uren slechts, want toen werd hij op Franschen bodem met de verbindingen tusschen het Britsche en het Fransche commando belast, speciaal het rondleiden van vooraanstaande personen in het krijgsgebied. En de hertogin... De her togin trok zich metterdaad het lot van door de gebeurtenissen in het ongeluk gestorten aan. Het was al weer haar schuld niet, dat dat film en persfotografen zich van deze be drijvigheid meester maakten en van die be moeienissen in een sober en sierlijk uniform verricht, niets verborgen bleef. Nu is hii. naar men weet, als verbindings genera al afgetreden. De Fransche reereering laat hieromtrent niets los Generaal Edward Pears heeft den post bezet en de hertog wil zich, zegt men. aan de Riviera terugtrekken. -O-»-» Reeds aangekomen NEW YORK, 13 Juni. (D.N.B.). Uifc Londen komend, zijn Prinses Juliana van Nederland en hare twee kinderen te Halifax, hoofdstad der Canadeesche familie Nieuw- Schotland aangekomen. IRUN, 12 Juni (D. BJ. Men verneemt uit Biarritz, dat generaal Weygand zich voor het ccgenblik in Normandië bevindt, waar hij belangrijke gesprekken, met de Engelsche legerleiding voort. De wensch van de Engelsche legerleiding het hooger Fransch opperbevel onafhankelijk te maken, zou onder meer zeer sterk door Lord Gort gesteund worden. Volgens de Brit sche opvatting was het voor het Eritsch expe ditiekorps fataal speciale opdrachten te moe ten uitvoeren zooals de bescherming van het nijverheidsbekken van Rijsel en Valencien nes. Anderzijds wordt van Fransche zijde de meen mg geopperd, dat de toestand der Fran sche legers vergt dat én man het oppercom mando waarneemt. BERLIJN. 12 Juni <D. N E). Van be voegde militaire zijde wordt medegedeeld Bij aanvallen van Duitsche snelbooten tegen de Engelsche Oostkusten, kwam het tot he vige nachtgevechten tusschen deze snelbooten en Britsche torpedojagers .Al de Duitsche schepen keerden terug.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2