De hachelijke toestand van Frankrijk van Parijs. -- Compiègne, Villers-Cotterets en Reims in genomen.- De Marne bereikt 40 40 De Duitschers op 20 kilometer Malta door Italiaansche vlieg tuigen gebombardeerd MET EEN HANDWAGEN VAN DENDERMONDE NAAR BOULOGNE EN TERUG DAGBLAD VOOR ANNONCEN De paniekstemming te Parijs duurt voort Naar een revolutie in Frankrijk Snelle hulp, of het baat niet meer, zegt de Fransche schrijver Maurois Paniek op de Azurenkust Het Duitsche legerbericht Het eerste Italiaansch legerbericht Drie vluchtelingen vertellen van "de hel van Gravelines" Eerste jaargang. Nr I» Vrijdag 14 Juni 194$ s*. Nieuws PRIJS CENTIEM Em. Jacqmainlaan, 125A, BRUSSEL Beheer en Redactie 127, EM. JACQMAINLAAN, 127 BRUSSEL PRIJS CENTIEM GEEN DAGBLADEN MEER IN PARIJS IRUN, 12 JUNI (D. N. B.). Vluchtelin gen die hier uit Parijs aankwamen, zeggen dat de paniekstemming in de hoofdstad im- Tner toeneemt. De bevolking tracht zoo snel mogelijk de stad te verlaten. Zulks is zeer moeilijk daar ook de Ministeries in eindelcoze transporten hun materiaal en personeel naar de provincie verplaatsen. Naar de vluchtelingen vertellen, is het voor privaat personen vrijwel onmogelijk een trein te nemen. In de staties werd er ge vochten voor de plaatsen. De politie had hel erg druk en was onophoudelijk aan het werk. Zooals de vluchtelingen nog verder melden, zijn in de hoofdstad sedert Dinsdag geen dagbladen meer verschenen. Aan werken valt er in Parijs niet meer te denken. Ook luidens hier toegekomen berichten, verslecht de toe stand in de provinciën van uur tot uur. Tengevolge van het immer stijgende aantal vluchtelingen worden de levensmiddelen steeds schaarser. Het goederenverkeer is on voldoende. Visch en andere levensmiddelen werden hierdoor onbruikbaar. De prijzen stegen op ongewone wijze. Een echte sluik handel monopoliseert reeds de meest nood wendige levensmiddelen. IRUN. 12 JUNI (D. N. B.). Hier toe gekomen berichten uit Frankrijk laten uit schijnen. dat het nieuws van de oorlogsver klaring van Italië in geheel Frankrijk een diepe verslagenheid heeft teweeggebracht. Men tracht weliswaar door een handige propaganda langs de radio aan het volk de beteekenis van den oorlogstoestand te ver doezelen. doch tot dusver lukte zulks niet. Tusschen voorstanders van een spoedigen vrede en aanhangers van een verdediging tot het uiterste zou het reeds in Parijs, Mar seille en Lyon. tot scherpe handtastelijk heden gekomen zijn. De politie heeft de vechtende groepen moeten scheiden. Boven dien hoort men het kanongebulder, dat steeds duidelijker wordt. Volgens andere berichten uit Frankrijk, zou de Fransche regeering niet naar Tours, maar wel naar Poitiers gevlucht zijn. Te Poitiers zouden reeds sinds eenige dagen groote vervoertuigen met het archief der ministeries aangekomen zijn. Alle apenbare gebouwen der stad, evenals de privaat woningen en de danszalen, zouden door de ministeries bezet geworden zijn. Verder wordt gemeld dat de in Franschen dienst staande vlieger COBLER RAIN, die als een der beste vliegers der Westersche mogendheden aan geschreven staat, in een luchtgevecht gesneu veld is. BERN, 13 Juni (D.NB.), Uit Londen meldt Exchange dat de Fransche schrij ver André Maurois daar werd aangetroffen en er de verklaring aflegde, dat Frankrijk thans angstvolle en pijnlijke oogenblikken doormaakt. Hij zei zijn hoop op de uiteinde lijke overwinning van Frankrijk nog steeds niet-prijs te geven op voorwaarde dat tijdig hulp wordt geboden. Tijdig wil echter zeggen spel en snel slaat hier niet op maanden maar op dagen. Een slecht uitgeruste divisie is op het oogenblik van grooter nut dan tien flink gewapende divisies die eerst over drie maand hulp kun nen bieden. Het zelfde geldt voor de hulp die Amerika ons toezegde. Wij zijn Roosevelt dankbaar om zijn rede. doch ik herhaal dat de toege zegde hulp dadelijk komen moet. Wij heb ben vooral tanks en geschyt noodig. Ontruiming van Menton Het D. N. B. meldt uit Rome Omtrent den toestand aan de Fransche Riviera, van de Italiaansche grens tot Mar seille. publiceert de Messagero in een ver slag van de grens interessante bijzonderhe den, waaruit blijkt, dat de angstpsychose en de paniekstemming aan de Fransche Zuid kust gelijke vormen heeft aangenomen als in de hoofdstad des lands. In de groote badplaatsen van de Fransche Riviera zijn volgens dit verslag alle hotels gesloten, de villa's der Fransche en Engel- sche millionairs en filmsterren zijn verlaten. De vorige week was plotseling in Menton het bevel gegeven, dat de stad moest worden ont ruimd. Onder bewaking van Senegaleesche negers werd de burgerbevolking in onbe schrijflijke wanorde op vrachtwagens naar andere streken gebracht. In Menton zelf werden Spaansche ruiters, prikkeldraadver sperringen en barricades van allerlei aard opgericht. Een ongelooflijke behandeling is den naar vacantiekolonies in het vaderland trekken- den Italiaansche kinderen ten deel gevallen. In Menton werden zij onder militaire bewa king vastgehouden op het station, van 17 uur tot middernacht, zonder dat hun eenigerlei voedsel werd verstrekt. Het was den kinde ren verboden zich van het station te verwij deren om levensmiddelen te gaan koopen. (Zie vervolg volgende bladzijde) Hen massa Fransche krijgsgevangenen gekiekt op de Groote Markt v.an Kortrijk, die zooals men ziet, ongedeerd is gebleven HOOFDKWARTIER, 12 Juni (D.N.B.). Het Opperkommando van de Weermacht maakt het volgende bekend De op 5 Juni tusschen het Kanaal en ten Zuiden van Laon begonnen nieuwe operatie heeft tot een volledig succes geleid. Nadat de Weygand-linie ten Zuiden van de Somme ingenomen was werden de linies van den terugtrekkenden vijand op verschillende plaatsen doorbroken en de overblijvende troe pen onder zware verliezen over de beneden Seine teruggeworpen. Rouaan is sinds eenige dagen in Duitsche handen, de Seine werd beneden Parijs op verschillende plaatsen overgestoken. Een verstrooide vijandelijke legergroep werd bij St-Valérie aan de kust ingesloten. Ten Noordwesten van Parijs staan onze divisies aan de Oise op 20 Km. van Pa rijs en vóór de langs de beide kanten van Senlis loopenue verdedigingsstellingen van Parijs. Compiègne. het tooneel van het schandelijk wapenstilstand-diktaat van het jaar 1918 en Villers-Cotterets zijn in onze handen. Ten Oosten van de Marne werd de Marne op een breed front door sterke strijd krachten bereikt. Ook onze op 9 Juni tus schen het Oise-Aisne-kanaal en de Maas op nieuw aanvallende troepen hebben in zwa- ren strijd den vijand verslagen en hem tot den terugtocht gedwongen. Reims werd in genomen. In Champagne werd de Suippes overge stoken. Trots talrijke tegenaanvallen der Franschen, die door pantserwagens werden ondersteund, slaagden de Franschen er giste ren niet in onzen opmarsch tot staan te brengen. Bij deze nieuwe operaties leed de vijand bloedige verliezen, terwijl een groot aantal gevangenen werden gemaakt. Allerlei soort wapens en oorlogsmateriaal werd buit gemaakt. Zelfs een voorloopige raming is niet mogelijk. Het luchtwapen, dat sinds 5 Juni groote- lijks tot de successen van het leger heeft bij gedragen, viel de haveninstellmgen van Le Havre, alsmede vijandelijke transportsche pen aan de Westkust van het Kanaal met goed gevolg aan. Hierbij werden zeven trans portschepen, waarvan een v^n 5.000 ton, tot zinken gebracht, terwijl 10 andere, waarvan drie van 10 a 15.000 ton, door bommen zwaar beschadigd werden Op verschillende sche pen brak brand uit. De vijand verloor giste ren 59 vliegtuigen en drie sperballons, ter wijl drie eigen vliegtuigen worden vermist. De Italiaansche generale staf deelt mede De concentratie der legers te land, ter zee en in de lucht was te middernacht van 10 Ju ni geëindigd volgens de gegeven orders. Bombardementseenheden vergezeld van jachtescadrilles hebben 's morgens en 's avonds met zichtbare resultaten de mili taire installaties van Malta hevig gebombar deerd. Zij keerden behouden naar hun bazis- sen terug. Tegelijkertijd drofigen verkenningseenhe den der luchtvloot door tot in het Noorden van Afrika en de daar gelegen havens Boven de grens van Cyreriaica werden Engelsche vliegtuigen teruggedreven. Twea vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. De laatste stroom keert uit Frankrijk terug zij mengden zich in den tragischen stroom, welke zich voortbewoog naar Frankrijk's grenzen. Met een handwagen, welke soms niet meer voort te bewegen was, met een aantal kinderendie schreiden van moeheid en last. De wagen staat stil onder het schaduwdak van de boomen op den Kortrijkschen steen weg. En de jamïlie Cornelis, vader, moeder en zoon, vegen zich het zweet op de gebla kerde gezichten af. Ze zien er goed gevoed, haast welvarend uit. Slechts de donkere groeven onder de oogen verraden de door gestane besproevingen. Zij hebben van Den- dermonde tot Boulogne den zwaren hand wagen voortgeduwd, een breede, onhandige stootkar beladen met beddengoed en kleederen. En nu bevinden zij zich op den terugweg. Als zij weer in Dendermonde zul len zijn. aan den drempel van hun woning, dan zullen zij 450 Kin. hebben afgelegd. Weet een mensch wel ivat hij vermag in barre tijden als de angst voor het leven hem voortjaagt? De vlucht uit Dendermonde Het bombardement van.de Scheldebrug in hun woonplaats bracht hun de realiteit van den oorlog onder het oog. De eerste ingeving was vluchten... Zij vluchtten. Zooals tien duizend anderen, Den eersten dag, op 16 Mei, hielp hen het geluk. Een vrachtauto laadde hen en de handwagen op en bracht hen tot De Panne. Den volgenden dag ging het verder naar Duinkerken, toen naar Calais. Zij sliepen op stroo in de boerenschuren en waren van de weinig gelukkigen, welke 3 fr. 75 voor een kilo brood zonder zout of gist konden beta len en 30 fr. voor een kilo vleesch. Berg-op, berg-af, moesten zij den wagen duwen, onder de brandende zon, voortdurend aangespoord door de vrees voor het dreigeiv» de gevaar. Het gevaar ging echter sneller dan hun schamele, zware kar. Op 10 Km. van Bom logne werd de vluchtelingenstroom geremdi de brug in Boulogne was opgeblazen en dé weg voor de tien duizenden vluchtelingen af+ gesloten. De wanhoop ging door de rillende rijen

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1