De overgang over de Somme Hos Riise! viel Nederland als bezet gebied Nieuws uit Nederland Hoe hij afgedwongen werd Na straatgevechten De arbsidsdieüslplicht in Noorwegen Hel werk van wederopbouw DE BEGRAFENIS PLECHTIGHEDEN VAN Z. Exc. Mgr. LEGRAIVE TE MECHELEN De vooruitzichten voor het hotel- en cafébedrijf in Nederland De mogeljke reconstructie der regeering in Denemarken Afdanking van Spanjaarden ta Gibraltar De beginselen der wederzijdsche actie als uitgangspunt Wat niet gefotografeerd mag worden De groenten-export van Neder land naar Duitschland Ordnungspolizei in Nederland a^===!55= 3 De Belgische Koningin- moeder te Maastricht Koning Haakon met zijn ministers in Engeland Amerikaansche bases ia Brazilië Uitbuiting van Belgische vluchtelingen in Frankrijk Uitbetaling van Staats pensioenen De Noren zullen verder vechten in het buitenland Vreeselijke roofmoord te Hasselt It HET ALGEMEEN NIEUWS it, VRIJDAI Om half vijf in den ochtend, aldus een be schrijving in de Kölnische Zeitung komt het uurwerk van de geweldige organisatie tot het overschrijden van de Somme op gang. Tusschen Amiens en Abbeville staat een aan tal actieve divisies tot den aanval gereed, Zuid-Duitsche soldaten, die twee jaar ge diend hebben en in Polen hun sporen ver dienden. Achter hen is de artillerie opge bouwd stuk naast stuk, batterijen van alle kalibers, afweergeschut en dat van de infan terie. De verkenners zijn tot den stroom vooruit- gestormd en hebben met spoed hun brug ge slagen. Als ze bezig zijn planken voor de achter hen opdringende troepen te leggen, breekt het vuur van de overzij stormachtig los. In den looppas komt het voetvolk nog goed over. Daarop begint een verbitterd ge vecht van huis tot huis, het zijn vooral ne gersoldaten, die uit deuren en kelderramen, achter boomen en hagen schieten. Overal be vinden zich verdachte machinegeweernesten, die het veld ervoor bestrijken en ook de brug onder vuur nemen. Op dat. oogenblik breekt het Duitsche ge schut met verwoestende kracht los. Van alle hoogten dreunt en bliksemt het. In het dal staan granaat- en mijnenwerpers, die hun projectielen over den stroom werpen. Aan gene zijde langs de steile flanken aan de boschzoomen en in de plaatseri, waar de stel lingen van de tegenstanders de vorige dagen nauwkeurig verkend werden, stijgt een zwart bruine rook op. De Franschen wijken lang zaam uit hun afweerlinie. Als achterste in de diepe rij Duitsche batterijen nemen de stukken zwaar geschut de Fransche artille riestellingen en de aehterwaartsche verbin dingen onder vuur. Aan den overgang van de Somme heeft de Infanterie nog een zware taak. Elk huis moet doorzocht, elke tuin met struiken en hagen zorgvuldi/r nagesnuffeld worden. Op de we gen dreigen mijnen en hinderlagen van waar uit handgranaten worden geworpen. Lang zaam. maar gestadig baant de troep zich een weg. In het dreunen van de Duitsche granaten mengt zich het ratelen van de machinegeweren. Het razende taktaktak van de Duitsche geweerschoten knalt en dwars daardoor vervullen hospitaalsoldaten hun plicht, terwijl over de noodbrug mannen en zware houwitsers naderen Er druppelen nu berichten door, die be schrijven, hoe Rijsel gevallen is. In den och tend van den 28sten Mei waren de terug trekkende Franschen in de huizenzee van de stad verdwenen. Toen maakten de achtervol gers zich voor straatgevechten op. In drie colonnes rukten ze voorwaarts. Af en toe knalt als een zweepslag een schot door de verlaten straten. Verkenningsafdee lingen dringen in het binnenste van de stad. Hier wordt de tegenstand sterker, straat na straat moet gezuiverd en genomen worden. Om een nuttelooze verwoesting te vermijden.' d;e onafwendbaar zou worden wanneer bij het. voortduren van den strijd in de straten zwaardere wapens moeten worden ingezet, stelt de Duitsche bevelhebber zich met de prefect en de burgemeester in verbinding. Beiden verzekeren zoowel van den Franschen a's den Engelschen commandant de toezeg ging ontvangen te hebben, dat de stad niet verdedigd zou worden. De burgemeester, al dus een oorlogscorrespondent van de Kölni sche Zeitung wil daarom in een duidelijk als voertuig van een parlementariër herken baren auto naar de Fransche linie gaan, maar onderweg moet hij voor het vuur terug De strijd duurt dus voort. Tegen twaalf uur van den middag, is de Place de la République, het hart van Rijsel. bezet. Terwijl vlakbij nog geweersalvo's knal len. wordt op de prefectuur een hakenkruis- vlag geheschen. De strijd om het bezit van de citadel is nogal heftig geworden. In dien tusschentijd wagen burgers zich tot twee of drie honderd meter achter het front om van die actie getuige te zijn De nacht blijft onrustig, in het geknetter van het geweervuur mengt zich het gebulder van kanonnen, want in de Zuidelijke voor steden wordt nog hardnekkig gestreden. Dan besluit de Fransche bevelvoerder zich over te geven 4.000 man capituleeren. De leider der Noorsche regeeringscommis- sie, Christensen. heeft te Oslo voor de radio gesproken over de invoering van den vrijwil- ligen arbeidsdienst voor de Noorsche jeugd. Hij eischte solidariteit van alle klassen en partijen zonder uitzondering, in loyale samen werking met de Duitsche overheid. Juist de Noorsche jeugd dient een groet, vrijwillig offer, te brengen om aan de thans gestelde eischen der levensmiddelen- er» brandstoffen- productie te voldoen. Organisatorische bij zonderheden over den arbeidsdienst zullen in de komende dagen bekend gemaakt worden. Rijkscommissaris Terhoven, aldus Christen sen. heeft terecht betoogd, dat juist wat be treft het weder op de been helpen der Noor sche volkshuishouding en het werk van den wederopbouw, er geen verschil bestaat tus schen het streven der Duitsche overheid en een ware vaderlandslievende houding van het Noorsche volk. Er dient aan te worden her innerd, dat deze samenwerking met de Duit sche overheid ingevolge den van Noorsche zijde geuiten wensch en op grond van de Noorsche wetgeving tot stand is gekomen. I 14 JUNI 1943 1 1 Vrijdag 14 Juni, te 11 uur (Torenuur) voormiddag zal in de Metropolitane kerk van Sint-Rombouts, te Mechelen, de plechtige lijkdienst worden gehouden ter nagedachte nis van Z. Ex. Mgr. Lodewijk-Josephus Le- graive, titelvoerend Bisschop van Parnassus en eere-Hulpbisschop en Vicaris-GcLeraal van van Z. Em. Kardinaal Van Roey Het stoffelijk overschot van Mgr. Legraive die overleed te Ganshoren (Brussel), ten huize van den Z. E. H. Kan. Barette, pas toor der Basiliek van Koekelberg, zal te de zer gelegenheid naar Mechelen worden ge bracht en na afloop van den zieledienst wor den ter aarde besteld op het gewijd kerkhof van Sint-Libertus-Neckerspoel (Mechelen). De vereeniging heeft plaats in de kerk. Priesters en geloovigen worden uitgenoo- digd talrijk de lijkplechtigheden van Mgr. Legraive bij te wonen. Een verslaggever van het A. N. P. heeft aan den heer A. W. Volmer, vice-voorzit ter van Horecaf en vice-voorzitter der afdeel ing Amsterdam, de vraag voorgelegd, hoe de vooruitzichten in het hotel-, café- en restau rantbedrijf zijn. Een vraag, die. naar de meening van den heer Volmer, op dit oogenblik nog moeilijk te beantwoorden is. Het spreekt vanzelf, dat het bedrijf een moeilijken tijd doormaakt, maar er zijn vele lichtpunten en met groote kracht wordt in onze kringen aldus de heer Volmer gewerkt, om de zaken weer zooveel mogelijk te doen floreeren. Een eerste lichtpunt is wel, dat wij van de Duitsche autoriteiten de grootst mogelijke medewer king ondervinden, een medewerking die wij op hoogen prijs stellen. De eerste paar dagen van de bezetting was het cafébezoek teruggeloopen tot ongeveer een kwart. Dit is een schatting op grond van de cijfers in mijn eigen bedrijf. Thans en dat is weer een zeer verheugend verschijnsel is dit bezoek weer opgeloopen tot ruim twee derden. Wat de vacantieweken getreft, hopen wij, dat zeer veel Nederlanders toch hun plannen ten uitvoer zullen brengen. Onze hotelhou ders, zoowel in .de stad als op het land. zijn klaar om veel gasten te ontvangen. Tot nu loe hebben we van de distributiemaatregelen nog weinig last. Van hoogerhand heeft men ingezien, dat de bestaansmogelijkheid van het hotel-, café- en restaurantbedrijf niet in gevaar gebracht mogen worden. Natuurlijk zijn er op het oogenblik zaken, die personeel hebben moeien ontslaan, maar het seizoen werk. dat altijd veel geschoold personeel vraagt, zal naar ik hoop veel goed maken. Aan de opleving heeft ook de bezetting haar aandeel. In de zaken, die niet in gebruik zijn van het bezettingsleger, vertoont ook het aantal logeergasten een stijging. Natuur lijk speelt ook het herstel van de verbindin gen daarbij een rol. Donderdag vergadert de afdeeling Amster dam van Horecaf. Dan zullen o.nr plannen worden beraamd om hulp te verleenen aan Rotterdam, waar vele collega's zwaar zijn getroffen. Door hard werken, samenwerking en over leg zullen wij door de moeilijkheden heen komen, aldus de heer Volmer. De National Tidende schrijft over de door de conservatieven nagestreefde recon structie van de regeering, dat de tegenwoor dige regeling, zooals zij begin April door de regeering werd getroffen, door een duur zame regeling moet worden vervangen. Minis ter van Staat Stauniog heeft de keus. -zoo schrijft het blad verder, of een werkelijke regiering van nationale aaneensluiting te vormen of terug te keeren tot den vroegeren toestand van een kabinet bestaande uit radi calen en sociaal-democraten. Wanneer Stauning gelooft, dat het be stuursapparaat beter en zonder wrijving za! functionneeren, indien hij weer uitsluitend steunt op een zekere meerderheid, die hii in de beide kamers van den Rijksdag heeft, dan zal niemand hem hierin verhinderen. Doch indien hij wenscht, dat de oppositie deel neemt aan de regeeringsverantwoordelijkheid. dan moet hij een regeering van nationale aaneensluiting vormen. (D. N. B.) MADRID, 12 Juni. Volgens een nieuws bericht uit Gioraltar, worden ter plaatse alle Spanjaarden, die wegens hun nationale op vattingen aangeschreven stonden, zonder uit zondering afgedankt. De Politie heeft ver sterkingen bekomen en is nu met snelvuren- de revolvers uitgerust. Zij zoekt in de be- drijfsondernemmgen en werkplaatsen, als mede in dc huizen, naar personen die geen toelating tot verblijf in Gibraltar bezitten. Aan een beschouwing in Het Volkont- leenen wij de volgende passages Eertijds gold de opvatting, dat de bezetter over bezet gebied asl heer en meester kon beschikken. Het is zelfs voorgekomen, dat een bezet gebied werd verkocht, terwijl ook wel van de bevolking een eed van trouw jegens den bezetter werd gevorderd. De groei van de idee van het internationaal recht, samen met een tegeiijk wassend begrip van natio nale waardigheid, heeft echter geleid tot het stellen van regelen voor de verhouding tus schen de bezettende mogendheid en de be volking. die de beztting heft te ondergaan, waarbij beginselen van wederzijdsche ach ting als uitgangspunt zijn genomen. Wij mogen constateeren, dat het blijkbaar de bedoeling is van de bezettende Duitsche overheden in ons land. om deze beginselen als richtsnoer te kiezen voor het door hen te voeren beleid. De nieuwe verordening van den Rijkscommissaris betreffende de uitoefe ning van de regeeringsbevoegdheden in Ne derland legt hiervan, geheel aansluitend bij de grondgedachten van de door hem. bij zijn ambtsaanvaarding afgekondigde proclama tie. een duidelijk getuigenis af. Gelijk trou wens ook de omstandigheid, dat de toelich ting op deze verordening weret opgedragen aan dr Rabl. een Duitsch rechtsgeleerde, die aan de Leidsche Universiteit en aan de Aca demie voor Internationaal Recht te 's-Gra- venhage heeft gestudeerd, een erkenning in houdt voor dc plaats, die het land van Gro- tius in de sfeer van het internationale recht inneemt. De verschrikkingen, die een bezet gebied nog tot in de negentiende eeuw toe plachten te treffen, zullen aan ons land gelukkig be spaard blijven, dank zij het feit. dat het Duitsche bestuur de Haagsche Conventie van 1907 tot richtsnoer heeft gekozen en deze. blijkens de gedane aankondigingen, in rui men geest wenscht toe te passen. Het tijde lijk verlies van zijn zelfstandigheid blijft voor een volk. met nationalen zin. te allen tijde een leed. Laten wij nos er echter in verheugen, dat de Duitsche overheden er blijkbaar naar streven, dit leed, naar ver mogen te verzachten. Het «Handelsblad» besluit een artikel al dus De Duitsche jurist, dr Rabl heeft gister avond nadrukkelijk verklaard, dat de bedoe ling aan Duitsche zijde is geweest om zoo min mogelijk rechten van de afwezige Kroon over te hevelen, en om zooveel mogelijk de bestaande Nederlandsche rechtstoestanden en rchtsnormen, de Nederlandsche ambtelij ke instanties, alsook de Nederlandsche tra dities en cultuur te eerbiedigen Vandaar aldus werd in ons ochtendblad gemeld, «dat men ook niet een omschakeling beoogde van de liberale levensbeginselen, die in het be zette gebied steeds hebben gegolden. Wij nemen aan dat hier met liberale le vensbeginselen bedoeld zijn de beginselen van verdraagzaamheid en geestelijke "vrijheid die de grootste bouwers van onze Nederland sche natie door de eeuwen heen, en les van partijen, steeds hebben voorgestaan. Inder daad zal de ordelijke en eerlijke arbeid van den wederopbouw in Nederland de beste kan sen van slagen hebben, wanneer ons volk in het bezit wordt gelaten van zijn dierbaarste geestelijke waarden. Voor hetgeen ons onder de moeilijke omstandigheden van het oogen blik aan waren eerbied voor onzen volksaard zal worden geschonken, zal Nederland op recht en diep gevoelig zijn. Vanwege den Duitschen militairen bevel hebber wordt nog eens het volgende ter al- gemeene kennis gebracht. Zonder uitdrukkelijke toestemming van de Duitsche militaire overheden is het niet toe gestaan 1. Opnemingen te maken van militaire wer ken en werktuigen van de Duitsche weer macht; 2. Opnemingen van de Duitsche weer macht, zoowel aks afbeeldingen van door krijgshandelingen verwoeste steden, dorpen, vlekken, bruggen, enz., te verkoopen, te ver spreiden of op andere wijze in omloop te brengen. Deze maatregel Ls van toepassing od ieder, die zich met het maken van opnemingen in welken vorm ook bezig houdt, en beperkt zich bijgevolg niet tot fotografen, persfoto graven. of instellingen. BETALING TEGEN MINIMUMPRIJS Hoewel na het herstel van de spoorwegver bindingen groote hoeveelheden groenten uit het Westland naar Duitschland zijn gezon den. geschiedde dit op risico van de exporl teurs, waarbij nog niets naders bekend kon worden gemaakt over de betaling Thans heb ben de exporteurs bericht ontvangen clat de betaling over den export in de week van 20-26 Mei aan het einde van de loopende week tegemoet kan worden gezien. Alle ge- exporteerde producten zijn uit de markt ge nomen tegen den minimumprijs, welke na den oorlog door de Nede. Groenten- en Fruit- centrlae werd vastgesteld. Hierbij moet wor den opgemerkt, dat van de meeste producten de minimumprijs ongeveer hef dubbele be draagt van den minimumprijs 1939. Maandag heeft de Ned. Groenten- en Fruit- centraie de minimumprijzen van tomaten en bloemkool iets verlaagd, in verband met den stiicenden aanvoer van deze producten. Eenige dagen geleden is een groot contin- Naar men Maandagavond aan de Nieuw* Rotterdamsche Courant meedeelde uit Maas» tricht, heeft de Belgische Koningin-Moedel Elisabeth gisteren aldaar een bezoek go. bracht aan de gewonde Belgische soldaten, die daar verpleegd worden. H?t Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Londen, dat daar officieel bekend is ge maakt. dat de koning van Noorwegen en da leden van de Noorsche regeering-Nygaards- vold zich in Engeland bevinden. Volgens de New York Daily Mirror onderhandelt het departement var. Buicen- landsche Zaken op het oogenblik met Brazilië over het inrichten van een luchtbasis en van een vlootbasis der Vereenigde Staten in het noorden van Brazilië. Tevens overweegt do Amerikaansche luchtmacht luchtvaartdes kundigen naar Brazilië te sturen, teneinde eenrezijds Braziliaansche vliegers op te lei den. anderzijds luchthavens in Noord-Brazi- lië te verbeteren en desnoods toegankelijk to maken voor het Amerikaansche leger. Deze bozrgdheid voor Brazilië komt voort uit de jongste boodschap van president Roo sevelt. waarin gewezen werd op den korten afstand tusschen West-Afrika en de Brazi liaansche kust .(D. N. B.) De Populaire keert zich tegen de uit buiting van Belgische vluchtelingen cte-n* Franschen. De aankomst in massa van vluch telingen in bepaalde provinciesteden, schrijft het blad. hebben alle prijzen van levensmid delen snel omhoog gejaagd. Voorts zijn ook dc huurprijzen, die reeds bij het begin van den oorlog in verschillende provincieplaatsen op abnormale wijze gestegen zijn. opnieuw omhoog gegaan. De meeste vluchtelingen of geëvacueerden moeten in de open lucht ver blijven. omdat zij geen onderdak vinden. Deze uitbuiting, zoo besluit het blad, verwekt onder de vluchtelingen en geëvacueerden een beklagenswaardigen gemoedstoestand. Volgens een mededeeling. bekomen op het bureel der staatspensioenen. Hertogstraat, Brussel, zal op 25 of 26 Juni een regeling ge troffen worden tot uitbetaling der staatspen sioenen, door bemiddeling der Ontvangers van de rechtstreeksche belastingen in de ge meenten. Het bedrag is tot hiertoe nog niet vastgesteld. OSLO. 12 Juni. Het bevel van de vroe gere Noorsche regeering aan Noorsche solda ten in andere landen voor Engeland verder te strijden. heefi m de pers en bij het pu bliek diepe verantwoordiging uitgelokt. Het Nieuwsblad Frit* Folk bemerk* dat met de vlucht van de vroegere reger-ring een d -r duisterste hoofdstukken van de Noorsche ge schiedenis werd besloten Maar daarbij blijft het niet, zoo gaat het blad verder, want door de jongste misdaad van de regee ring Nygaardsveld. werden Noordsche solda ten als kannonvleesch voor Engeland ont voerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd te Hasselt een vreeselijke roofmooid gepleegd. Op het gehucht Kiewit woonden in een klem boerenhuisje de broeder en zuster Me ten samen, beiden rond de 70 jaar oud. 's Nachts zijn kerels de woning binnenge drongen en hebben de vrouw, na ze een prop in den mond te hebben gestoken, gewurgd. Uit de eerste vaststellingen bleek dat"hei hier een roofmoord betrof, daar alle kasten en laden doorzocht waren. Vroeg in den morgen werd door de stedelijke politie een ijverig onderzoek ingesteld, dat tot een goeden uit slag heeft geleid. Er werden twee kerels op geleid. die na eerst hardnekkig gzwegen te hebben, nadien bekentenissen aflgden. Het zijn de genaamden Achten. Louis, van Zonhoven 20 jaar oud. en Polders. Jan-Jozef, van Heusden. 17 jaar oud. Het parket zet het onderzoek voort. gent van de Duitsche zg. Ordnungpolizei in Nederland aangekomen. Een compagnie van deze politie (die kenbaar is aan haar gio ne uniform) heeft bij de intrede van den Rijks, commissaris rijksminister Seyss-Inquart als eerewacht op het Binnenhof dienst gedaan. Het contingent heeft ook een muziekka[>ei bij zich. die o.a. op Scheveningen reeds ver schillende malen concerten heeft gegewn. welke groote belangstelling hebben getrokken.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3