De postdienst zal vermoedelijk heel in 't kor weer normaal functionneeren 8 DE SCHADE TE WEVELGEM |j)e nieuwe bepalingen in verband met de rantsoeneering leper is er beter van af gekomen dan gevreesd werd De bakkers zijn aan het nale ven van strenge bepalingen gehouden Verordening C HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 14 JUNI 1S40 TTpf. Hpnartornönf ttq« Tr^1b-tv-poT^v>^v.^;j In de mooie Leiegemeente werd gedurende twee dagen een verwoed gevecht geleverd. Talrijke vlasfabrieken werden in dit vlascentrum vernield en vele woningen verwoest. De foto brengt in beeld, de groote vlasfabriek van den heer Degnjse, Voorzitter van het West-Vlaamsche Vlasbazenverbond, die geheel werd vernield door bommen. Het departement van Volksgezondheid en Ravitailleering vaardigde dezer dagen vol gend ministerieel besluit uit waarbij de ravi tailleering aldus werd bepaald Aitikel 1. Met ingang van 11 Juni 1940, zijn de zegels van blauwe kleur vervallen. Hun gebruik is verboden. Van dezen datum tot op 10 Juli 1940 Inbegrepen, zullen de 2e* gels van groene kleur alleen geldig zijn. Art. 2. Te dagteekenen van 11 Juni 1940 is de ranstoeneering der eetwaren, waarvan de uitreiking gereglementeerd werd, vastge steld als volgt Nummer van den zegel. Natuur der producten Aantal dagelij ksche rantsoenen. 1 Brood of Meel - 2 Groene koffie ot Gebrande koffie 3 Voedingsvetten (margarine, boter, reuzel en ossenvet) 4 Zetmeelhoudende (crème en gries- meel van graangewassen, gort van haver, peulvruchten, rijst, vermi celli en macaroni) 5 Zout 6 Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, ver- geoise en bruine suiker 7 Aardappelen 8 Zachte of harde zeep (erbijbegrepen toiletzeep) 9 Tafelolie Gewicht per rantsoen. 226 gr. 170 gr. 12 1/2 gr. 10 gr. 50 gr. 20 gr. 20 gr. 30 gr. 500 gr. 20 gr. 5 gr. Gewicht per zegeL 225 gr. 170 gr. 125 gr. 100 gr. 250 gr. 200 gr. 200 gr. 300 gr. 2.500 gr. <2 1/2 kgr.), 200 gr. 50 gr. Voor Brussel en omgeving is de zaak reeds in orde en voor de provincie loopt het kortelings ook wel los slag Het werd reeds herhaaldelijk gezegd en geschreven dat de verantwoordelijke autoriteiten niets van wat in him macht ligt verwaarioozen om het economisch leven in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden te herstellen en dit in den kortst mogelijken tijd en zoo volkomen als dit met het oog op de gewijzigde omstandigheden, maar mogelijk blijkt. Het spreekt van zelf dat in de gegeven omstandigheden, nu zooveel families door den oorogl werden uiteengerukt en verspreid; nu duizenden menschen heel het land door zich beangstigend afvragen wat er van hun verwanten, hun virenden of huisgenooten wel mag geworden zijn, het herinrichten van den postdienst direct aan de dagorde kwam. Uit de fragmentaire inlichtingen die onze lezers desbetreffende onder oogen kwamen, mag worden besloten dat er met die reorga nisatie van het postwezen, niet wordt geleu terd. De post is al aardig op weg om over zeer korten tijd weer normaal haar belang rijke zending over het heele rijksgebied te hervatten, natuurlijk met dien verstande, dat de gewijzigde omstandigheden ook de wijziging van zekere administratieve moda liteiten ten gevolge zullen hebben. Het normale hervatten van de postbedrij- vigheid zal er begrijpelijker wijze al veel toe bij dar gen het dagelijksch leven zijn gewone uitzicht terug te geven. De brieven open laten a. u b. Tengerieve van onze lezers, drukken we hier nogmaals de fragmentaire en over ver scheidene nummers verdeelde inlichtingen over omtrent het momenteele functionnee ren van dn postdienst en herinneren we er aan dat alleen postkaarten, open brieven, monsters zonder waarde, en zaakpapieren voor verzending in aanmerking komen. We cursiveeren open brieven, watn naar ons vanwege het postbeheer werd meegedeeld, is ht voortaan vrboden de brieven dicht te plakken, zulks om de taak der censuur te vergemakkelijken. De brieven die in weerwil van deze bekend making toch zouden dichtgemaakt worden, zullen eenvoudig niet verstuurd worden. Onze lezers wezen er ook op attent dat de brieven alleen in de Duitsche, Vlaamsche of Fransche taal mogen worden opgesteld en dat geen uitzonderingen op dezen maat regel zullen worden geduld. Aangeteekende- of expresszendingen wor den tot nader bevel niet aanvaard, evenmin als druksels, betreffende dewelke vermoede lijk eerlang, de bevoegde autoriteiten, schik kingen zullen treffen. Onzen lezers is het bekend dat alleen voor Brussel en omgeving de postdienst niet ge woon functionneert. Brieven voor de provincie worden wel aan vaard en getrieerd, maar nog niet verzonden, doch dit zal vermoedelijk niet lang meer aan- loopen naar ons werd meegedeeld. Eveneens werd ons meegedeeld dat de cor respondentie gerust in de postbussen kan worden gedeponeerd wijl deze regelmatig ge licht worden. Het vroegere tarief blijft van kracht en het zijn ook dezelfde vooroorlog- sche zegels, die in de postkantoren nog da- lijks worden verkocht, waarmee de brieven dienen gefrankeerd te worden. Poststukken gedeponeerd onmid dellijk vóór den oorlog zullen vermoedelijk aan den afzender worden terug bezorgd De vraag werd ons gesteld wat er gebeurd is of gebeuren zal met de poststukken en postcollo die voor het uitbreken van den oorlog bij het postbeheer werden gedepo neerd en wier verzending heelemaal niet of slechts gedeeltelijk werd uitgevoerd en die in ieder geval niet ter bestemming zijn geko men. Ter bevoegder plaatse werd ons verze kerd dat op die vraag vooralsnog geen abso luut geldend antwoord kan worden gegeven, doch dat het zeer waarschijnlijk kan worden geacht dat die stukken aan den afzender worden terug bezorgd, althans indien zijn adres op het bewuste stuk vermeld staat. De personen die in verband met het een of ander particulier geval, nauwkeurige in lichtingen wenschen te vernemen, verwijzen we naar het centraal postkantoor te Brus sel, Muntplein, winket 33 waar er ter zake kundig ambtenaar hen welwillend zal te woord staan. 4^^ ïelastingsgeleerdheid Menschen van den ouden tijd lijk ik en mijn weegaarde. zei Naerden, 'n kunnen daar nu noch kop noch steert meer aan vinden aan al die taksen en die konter- buciën. Dat es ol voor hooge geleerden, men schen lijk gij, per exempele zei Naerden. 'k Hé 'k Ik nen hond, lijk ol da je weet, Mijnheere, zei Naeiden. en 'k moete er voo- rer, betalen es dat nu 'n persoonlijke of 'n rechtstreeksche belastinge Dat en es noch een noch anders, ant woordde Mijnheer Verbeke. Dat en es nu ne keer gien bescheed, zei Naerden. Hoe geen bescheed, zei Mijnheer Ver beke daarop. Ge zijt toch hooge genoeg ge leerd zekere, om te verstaan dat die belas tinge noch rechtstreeks nog persoonlijk deur uwen hond betaald wordt... De bussen worden regelmatig gelicht Het weze den personen die met de beste bedoelnigen weliswaar en uitsluitend met het inzicht diegenen ter wille te zijn die reeds sedert dagen met beklemde haast uitzien naar nieuws van huisgenooten of familiele den. in herinnering gebracht, dat het vervoer van briefwisseling langs andere wegen dan die van de post, ten strengste verboden is. Buiten de reeds vroeger geopende postkan toren waarvan de lijst in ons blad verscheen, zijn voorloopig nog geen nieuwe kantoren voor het publiek toegankelijk gesteld. Mevrouw Jean Van der Voorde Mijnheer en Mevrouw Gustave Van der Voorde Mijnheer en Mevrouw Jean Deleeuw melden U met innige droefhied het smarte lijk verlies dat zij komen te oudergaan door het afsterven van Mijnheer Jan-Baptist Van der Voorde Soldaat 2e Lanciers Gevallen voor het Vaderland De plechtige lijkdienst, gevolgd door de be- ?G^enis zal Plaats hebben op Zaterdag 15 Juni 1940, om 11 uur ln de parochiale Kerk te Di Ibeek. Dit bericht dient als kennisgeving 80882 De kalmte komt weer. Stilaan komt alles in zijn plooi. Wat niet beduidt, dat het weer wordt, zooals het is geweest. De oorlog heeft hiet lijk elders grondige wijzigingen gebracht. En de bezet ting bracht ook een omkeer in het vroeger léven. Doch de bevolking schikt zich en denkt terecht we zijn in het schuitje en we moeten varen. Dat varen is minder moei lijk dan aanvankelijk gedacht werd de Duitsche macht laat ons een kalm en rustig vaarwater. De werkloozen worden te werk gesteld aan de talrijke bruggen en wegen, die de vluch tende Engelschen hadden opgeblazen, en aan het opruimen der straten. Daarmee verdie nen ze beh«orlijk hun bestaan. De ruitenzet- ters hebben de handen vol, evenals de met selaars en dakendekkers, alhoewel de bur gers voorloopig slechts het hoogst noodige doen verrichten. Geringe oorlogsschade Uit laatste regels van bovenstaande, zou misschien afgeleid worden, dat leper erg geteisterd werd. Er is schade, doch in verge lijking met andere steden zijn we er goed koop van afgekomen. De omgeving der Po- peringestraat is wellicht het meest getroffen. Er werden talrijke bommen en brandbom men geworpen. Wat begrijpelijk F,, daar op deze plaats twee hoofdwegen en de spoorweg zich kruisen. Ook het Minneplein en er rond. heeft het erg te verduren gehad. Verder zijn wat overal bommen terecht gekomen. Eerst op den 14n oorlogsdag, met het bezetten der Engelsche troepen waardoor leper ophield een open stad te zijn werd het door vliegtuigen gebombardeerd. Er vie len tamelijk veel burgerlijke slechtoffers. Duitsche toestellen hadden bij het begin van den oorlog, dagelijks de stad overvlo gen zonder bommen te werpen. Ieder ver trouwde er stilletjes aan op. dat de stad van bombardementen zou verschoond blijven. Zoodanig, dat bij de eerste luchtaanval nie mand schuilen ging. Indien de burgers dit wel hadden gedaan, zou de bevolking aan merkelijk minder zijn getroffen geworden. Ook betreffende de bakkers, pasteibakkers, restauratiehouders, enz., werd bij ministe rieel besluit van 6 Juni bepaald Artikel 1. De bakkers mogen slechts huis houdelijk brood, van één enkel type, op steen of m vorm gebakken verkoopen, waarvan het gewicht 900 gram bedraagt en dat vervaar digd is uit meel dat tot 85 t. h. gebuid werd. De verkoop van kramiek, krakelingen, Fransch brood, boterkoeken en andere ge lijkaardige producten is verboden. Art.2. De pasteibakkers mogen geen andere producten verkoooen nan aeze waarvan ae opsomming hierna volgt 1° Taarten waarvan alleen de bodem uit meel vervaardigd is en die niet gedekt zijn: 2° Vanille-crème zonder meel; 3° Amandeldeeg zonder meel; 4J Gevanilleerde beschuiten zonder meel 5° Eieren vla: 6" Schuimgebak zonder meel; 7° IJsroom zonder volle melk. Art. 3. De eetmalen opgediend in restau rants, familie-pensioenen en andere gelijk aardige inrichtingen die voor het publiek toegankelijk zijn, mogen ten hoogste om vatten 1° Soep of één hors-d'oeuvre; 2° Een enkel gerecht met vleesch. gevo- jelte wild of visch en met aardappelen en groenten; 3° Een nagerecht. De eetmalen tegen betaling per portie zijn verboden. Het voorleggen van brood is verboden i Drie dagen beschoten Op Zondag 26 Mei, een poos voor den mid dag. hoorde men de eerste granaten gieren en ontploffen. Veel burgers gingen vluchten Ieder dacht, dat leper den zelfden lijdens weg als in 14-18 opging. Gelukkig is men bedrogen uitgekomen. Slechts lichte veldge- schut-granaten troffen de stad. En dan nog niet zoozeer het centrum, eerder de eeuwen oude vesten, waaron de Engelschen gelegerd waren. Enkele kerken werden ook wel ge raakt. doch de zich daarin genestelde Engel sche observatie-posten lokten dit uit. De hier en daar nog gebleven Ieperlingen, waren in hun eigen kelders gevlucht of had den in de openbare schuilplaatsen lijfsbe houd gezocht. Enkele bakkers, wier moed niet onbeloond mag blijven, zorgden voor eten. Ook een bakker op de Dickebussche steenweg of de Krusstrate dient vermeld. Deze heeft drie dagen en evenveel nachten aan den trog gestaan, met trillende beenen, maar er zich van bewust dat de in de kelder huizende menschen toch moesten eten. De snel vooruit rukkende Duitsche macht maakte dra een einde aan dezen ongezon den toestand. Donderdag 30 Mei. traden de eerste Duitsche soldaten de stad binnen. De gebleven bevolking, in den beginne wat schuw, merkte alras dat de overwinnaars niets kwaads in den zin hadden. De vrees nu door de Engelsche artillerie beschoten te worden, bleek ongegrond. Deze was te ver achteruit getrokken. Na de benauwde dagen in de enge kelders was het voor iedereen een ware opluchting. omtrent* het motorrijtuigen- verkeer De m Belgie voorradige motorbrandstof reserve voor motorrijtuigen is niet voldoende om net motorrijtuigverkeer in zijn vollen omvang weer in gang te brengen. De Fran- cche en Engelsche troepen hebben, alvorens ze het Belgisch gebied verlieten, in een grooten omvang de in België liggenden ben zinevoorraden onbruikbaar gemaakt. Tengevolge van deze vernielingsmaat regelen moest nu een verordening afgekon- worden, die het verkeer van motor rijtuigen van allen aard. die niet aan drin gende levensbehoeften antwoorden verbied Motorrijtuigen mogen alleen, mits bijzon dere vergunning, verder gebruikt worden. Het totaal in een gemeente voor verder ge bruik toegelaten personenmotorrijtuigen. om- mbussen en motorrijwielen mag voor iedere genoemde kategorie het tiende niet over schrijden van het op 10 Mei 1940 voor het gebruik toegelaten getal rijtuigen. Voor vrachtautos en traktors is een be paalde percentage niet voorgeschreven. Ze mogen toegelaten worden voor zoover ze ab- soluut noodzakelijk zijn voor den goeden gang van zaken. De bevoegdheid voor de toelating van motorrijtuïgenverkeer is aan de Belgische gemeentebesturen overdragen. De van de Belgische gemeentebesturen verleend ver gunning voor verder gebruik van rijtuigen is aan de toestemming van den plaatselijk be voegden Kommandanten onderworpen. In het belang van een rechtvaardige verdeeling van de bestaande motorbrandstof reserve moet een nauwe inhouding van de afgekon digde bestemmingen vereischt worden. Wie probeeren zou zijn motorrijtuig zonder de voorziene bijzondere vergunning onrecht matig te gebruiken, handelt baatzuchtig en 111 strijd met de levensbelangen van zijn volk. Overtredingen dezer verordening omtrent het motorrijtuigenverkeer worden met aan zienlijke gevangenis- of boetestraffen ge straft. Buitendien zullen motorrijtuigen, di® zonder de voorziene bijzondere vergunning in gebruik genomen worden, ingetrokken worden. Drukkerij N V. PERIODICA 127 Em JacQtnaivlnnr, r

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 8