REYNAUD ROEPT AMERIKA TER HULP Hoe Koning Leopold besloot tot de capitulatie van zijn leger 2 Amerikaansdh geschut voor Engeland en Frankrijk Geweldige bewapening van Amerika Roosevelt vraagt 50 millioen voor de vluchtelingen in Europa De verdediging van Parijs is de verdediging van Engeland De Bank van Frankrijk te Saumur Druk op Turkije Nog maar voor zes weken papier in Frankrijk De Parijsche bladen zochten een toevlucht in de Provincie Engeland heeft nog altijd geen voldoende leger Engelsche troepen geland in Nederlandsch-I»dië Japan dreigt met drastische maatregelen 'n Ritje Brussel-Maaseik zonder hindernissen Vluchtelingen uit Breda vermist Wederopbouw van Middelburg De bezetting van IJsland Engelsche, Fransche en Belgische valuta gekoppeld Vooral krijgsverrichtingen in het westelijk deel der Middellandsche Zee De handel stil gelegd in Istamboul Een laatste noodkreet De regeering heeft Parijs verlaten Paul Reynaud de Fransche ministerpresi dent. heeft voor de radio een noodkreet ge slaakt waarin hij een laatste beroep deed op President Roosevelt om hulp. Daarin zegde hij o.m. dat het leger nog niet overwonnen is c-n da; er overal taaie tegenstand wordt geboden. Frankrijk, dat steeds op de bres gestaan heeft voor de verdediging der demo cratieën. heeft recht op de hulp der demo cratische landen Maar het is niet genoeg met woorden gced te keuren, maar er moet gehandeld worden. Het gaat om het bestaan en het leven van Frankrijk Reynaud be zweert dat Roosevelt openlijk zou verklaren dat de Vcreenig de-Sta ten aan de geallieerden alle stoffelijke hulp zullen verleenen en zelfs een expeditiekorps zullen zenden. Reynaud kondigt verder aan dat de regee ring Parijs verlaten heeft ten einde een vrije rcgccring te kunnen behouden. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren gevolg gegeven aan een verzoek van presi dent Roosevelt en met 67 tegen 18 stemmen een aanvulling goedgekeurd op een voorstel waarbij het ministerie van oorlog gemach tigd wordt bij fabrikaten z.g. vprouderd ge- «schut tegen nieuw in te ruilen. Associated Press merkt in dit verband op. dat het hier een transactie betreft, waarbij duizenden stukken geschut door de fabrikanten ter stond aan Engeland en Frankrijk verkocht kunnen worden. Een dergelijke overeenkomst bestond tot dusver alleen voor vliegtuigen. De United States Steel Company maakt bekend, dat het ministerie van oorlog krach tens de ruilovereenkomst overbodige muni tie, stukken geschut en ander legermateriaal, tot een totale waarde van 37.6 millioen dol lar, heeft overgeaaan aan de exportafdeeling van de firma, die den geheelen voorraad zonder winst aan de Westelijke mogendhe den zal verkoopen. De betaling aan het mi nisterie van oorlog zal deels of geheel ge schieden door een latere levering van nieu we munitie en geschut. WASHINGTON. 13 Juni. Met 401 stem men voor en l stem tegen nam de Kamer van Volksvertegenwoordigers een buitenge woon wetsvoorstel aan waarbij 1.706 millioen dollar voor marine en legerbehoeften be schikbaar worden Het wetsvoorstel, dat nu aan den Senaat zal worden voorgelegd, voorziet de toestem ming voor den aanbouw van 63 oorlogsche pen. alsmede het aanschaffen van 3 000 nieu we vliegtuigen, de verhooging van het aan tal manschappen van het bondsleger met 59.000 man en andere verdedigingsmaat regelen. President Roosevelt heeft het Congres ge vraagd. 50 millioen doilar ter beschikking van het Roode Kruis te stellen voor de leni ging van de ellende der vluchtelingen in Europa. LONDEN, 13 Juni. De veldslag van Pa rijs staat in het brandpunt van de belang stelling van de geheele Engelsche pers. Hoewel de bladen de hoop niet opgeven willen, dat Parijs hei zal kunnen volhou den bereiden zij de openbare meening toch langzaam voor op den val van de Fransche hoofdstad, met de verzekering, dat ook dan de strijd nog met dezelfde hevigheid en vast beradenheid voortgezet zal worden. De Times noemt de verdediging van Parijs de verdediging van Engeland Vol gens hetzelfde blad steken Engelsche divisies Ijlings het Kanaal over om de geallieerde legers ter hulp te komen. PARIJS 13 Juni. (D.N.B.L Het ambte lijk Staatsblad deelt mede, dat de zetel van de Bank van Frankrijk naar Saumur werd overgebracht. ROME. 13 Juni. De Ponoio di Roma meldt dat de Engelsche en Fransche regee ringen Tunrije voor een eventueel deelnemen aan den oorlog. Alep en Irak aangeboden hebben. De druk. die wordt uitgeoefend op de Turk- sche regeering door West-Europeesche mo gendheden. moet buitengewoon sterk zijn. Koortsachtig tracht de Engelsche diplomatie te Ankara. Turkije als bondgenoot te winnen tegen Italië. Het D. N. B. meldt uit Genève: Het tekort aan papier in Frankrijk heeft ertoe geleid, dat een groot aantal week- en vaktijdschriften per 1 Juni niet meer ver schijnt. De algemeene beperking van den omvang met 50 pet. treft ook alle tijdschrif ten bij welker publicatie en export de regee ring om propagandaredenen belang heeft. De mogelijkheden voor den invoer van ver vangend materiaal worden zeer pessimistisch beoordeeld. Er is thans een speciale regee- ringscommissie ingesteld om papier en hout uit Algerije te importeeren. De aanwezige Fransche papiervoorraden zouden nog slechts voor ten hoogste zes weken voldoende zijn. D. N. B., 13 Juni. De Fransche regee ring en het Fransche oppercommando vaar digden een bevel uit luidens hetwelk het verboden is nopens den milit uren toestand berichten te verspreiden die niet door den inhoud van het legercommuniqué gedekt worden. Nopens het verlaten van de Fransche hoofdstad door de Parijsche pers zijn reeds allerlei bijzonderheden bekend. Dc Parijsche bladen hebben hun penaten opgeslagen bij verscheidene provinciebladen Zoo Ls het reeds bekend dat CEuvre onderdak vond te St Etienne. Petit Parisien te Rennes en Paris Soir te Lyon De redactie van de Amerikaansche New- York Herald Tribune bevindr zich nog te Parijs. MADRID, 13 Juni (D.N.B.L A.B.C. meldt uit Londen, dat men aldaar een uiter sten tegenstand der Franschen tot aan de overwinning van de Westelijke mogendheden wenscht. De Engelschen gclooven dat de eindslag door hen nog gewonnen kan wor den. Engeland beschikt, na negen oorlogs maanden. nog altijd niet over een voldoende uitgerust leger. Vele jonge lieden wandelen nog steeds heel rustig in de straten van Londen en hielden zich des Zondags op aan de oevers van de Theems, zonder zich iets om dienstplicht te bekommeren. Na negen maanden oorlog heeft Engeland nog geen voldoende soldal en-uitrusting. Sinds de maand September konden de En gelsche fabrieken van uitrustingsmateriaal de ongehoorde eischen vai' dergelijke» oorlog niet meer bijhouden. Men heeft den oorlog nu zoolang als kinderspel aanzien tot dat het water tot aan den hals kwam. In plaats van vliegtuigen en geschut te fabri- keeren. heeft Engeland weelde artikelen en auto's voor Amerika vervaardigd, ten einde deviezen voor den economischen oorlog te bekomen. Met te veel ronkende woorden en redevoe ringen hadden de Engelschen zich te vroeg geroemd over de zegepraal van hun legers. TOKIO. 13 Juni. Betreffende de door Japansche bladen gemelde gebeurtenissen in Nederlandsch Indië, verklaarJp de woord voerder van het Ministerie van Marine, dat de beschieting van Japansche visschersboo- ten en het landen van Engelsche troepen op Oost-Ja va nog niet bevestigd werden. In het gegeven geval zou Japan deze voor vallen niet onopgemerkt laten voorbijgaan, aangezien deze ten dage een precedent van allergrootste beteekenis zouden kunnen wor den. TOKIO, 13 Juni. Men mag nieuwe dras tische maatregelen van Japan verwachten zoo vreemde mogendheden hunne leveringen van wapens aan Tsjang-Kai-Sjek trachten te verhoogen. Zoo luidde een verklaring van den woordvoerder van het Japansche Minis terie van Marine. Tevens legde hij den na druk op het feit dat Japan aandachtig het vervoer via Fransch-Indochina gadeslaat. Deze leveringen behelzen zonder twijfel oor logsmateriaal niet alleen uit Frankrijk maar ook uit andere landen herkomstig, de Ver. Staten inbegrepen. Hetzelfde geldt voor het vervoer via Burma. TOKIO, 13 Juni. Sedert het begki van den Europeeschen oorlog, hebben eenige Amerikanen vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van Japan doen blijken, maar Ja pan kan, zooals de woordvoerder van het Ministerie van Marine deed uitkomen, deze gevoelens niet beantwoorden, zoolang Ame rika den nieuwen toestand in het Verre Oosten niet erkennen en met Japan aan den wederopbouw van Oost-Azië. met wijziging van zijn tot nog toe gevolgde politiek in het Verre Oosten, samen werken wil. Ten aanzien van de op den voorgrond tre dende Amerikaansche vloot bewegingen in den Stillen Oceaan, verklaart de spreker verder, dat Japan nog geen bevestieing bekomen had van het bericht, dat Amerikaansche oor logsschepen In Manilla werden versterkt. Men had slechts vernomen dat 14 snelle vaartui gen uit Hawaï naar Manilla verplaatst wer den. HET ALGEMEEN (Vervolg van lste bladz.) verre Limburgsche gouwen en hebben als in zet onzer reportages een lijn getrokken van Brussel naar Maaseik over Leuven, Aarschot, Diest, Beringen, Leopoldsburg. Bree en Neer oe teren. Leuven-Aarschot-Dies! Bij het doorrijden van Leuven is het ons opgevallen dat de stad zelf en het Stations kwartier om zoo te zeggen niets hebben ge leden. Het ergst werd de Tiensche poort getrof fen en verder, doch minder, de Naamsche straat, terwijl de vaartkant, einde de Vaart straat, omwille der bruggen, ook nogal heeft geleden. Aarschot heeft wel wat meer doorstaan dan in ons blad werd geschreven, doch van ver gelijking met 1914 is natuurlijk geen spraak. Rillaar verloor slechts een brug. terwijl het genade-oord van O. L. Vrouw van Scher- penheuvel als bij wonder gansch ongedeerd is gebleven. Van op straat ziet men de hon derden kaarsen dankbaar pinkelen in het heiligdom der Lieve Vrouwe die Vlaanderen van een algeheele verwoesting heeft ge spaard. Diest heeft ook niet zooveel doorstaan, doch Schaffen met zijn vliegveld draagt nog steeds de versche wonden door de bommen geslagen. Tusschen de vernielde huizen vinat men neg allerlei materieel waaronder wrakstukken van vliegtuigen. Paal met zijn lachende nieuwe huisjes is een ongerept dorpje gebleven dat U Schaf fen dadelijk doet vergeten Te Beringen werden de vaartbrug en de kerk vernield. De koolmijnen werken hier als vroeger. Leopoldsburg is niet zoo erg geteisterd. Hechtel en Peer en ook Bree kwamen er on gedeerd vanaf. Een stukje aardsch paradijs Vanaf Leopoldsburg is er haast geen spoor van oorlog meer te ontwaren. De bekoorlijk heid der heide trekt U aan. Onafzienbaar ligt ze daar voor U als een oasis van vrede, van licht en van stilte. Verborgen vlietjes keuvelen langs de zandachtige wegen. De hemel is als een onmeetbare blauw-kristal- len stolp die hier door voorzichtige handen neder werd gezet. De Hechtelsche duinen wekken oude droo- men op. De buurttram Leoooldsbui-g—Bree die sinds een achUal dagen op en neer loopt komt U even storen Mer. zegt ons dat op 't einde dezer week de tram weer zal doorloopen tot Hasselt, dus: Hasselt Beringen Leopoldsburg Peer —Bree. Dit laatste liefelijk stadje ontwaakt voor ons zooals we het steeds hebben gekend. Enkel de bruggen over de Zuid-Willemsvaart werden, om strategische redenen, opgeblazen. Hier en ook hoogerop naar Maaseik even als over de vaart, naar de Nederlandsche grens toe Tongerloo Kinrooi, Molenbee'rsel, is alles zonder slag of stoot gegaan. Overal staan de velden tusschen de dennenboschjes vol rijke beloften en zijn de menschen vreedzaam aan den arbeid. De post werkt in heel Limburg normaal, hooren we zeggen. In de nabijheid van Neeroeteren e. n. aan de vernielde vaartbrug van het gehucht Voorshoven ontdekken we op den dijk het graf van een Belgisch soldaat. Op het een voudig houten kruisje lezen we Remony Achille. En daaronder Aan mijn teergelief den broeder van Zuster Lutgarde, Leopolds burg. Op het graf ligt de foto van de kloos terzuster die hier haar gesneuvelde broer heeft weergevonden naast talrijke bloemen. We vernemen dat Remony Achille grens wachter was en woonachtig te St. Gilles-bij- Brussel. Hij is een der eerst gevallen Belgi sche soldaten. Verderop te Lanklaar en ook te Eischen hadden op de vaart kleine schermutselin gen plaats. Dit eerste ritje Brussel—Maaseik heeft ons echter een zeer optimistischcn indruk na gelaten daar geen eigenlijke verwoestingen werden aangericht. AMSTERDAM 13 Juni. (D.N.B.). Te Breda heerscht er nog immer groote ongerust heid over het lot van ongeveer 2.000 inwo ners, die sinds hun uitwijking tot nog toe niet zijn weergekeerd. Langs den Belgischen radio-omzender wer den de vermisten uitgenoodigd om teeken van leven te geven. Volgens de Telegraaf werden al de Bel gische burgemeesters uitgenoodigd de noo- dige maatregelen te willen treffen voor den terugkeer der vluchtelingen. Men gelooft dat er een groot aantal inwo ners van Breda naar Frankrijk zijn overge bracht. AMSTERDAM. 13 Juni. (D.N.B.). In verband met een bezoek door den Rijkscom missaris aan Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt de Nederlandsche pers zich bezig met het vraag stuk van den wederopbouw in deze provincie die buitengewoon geteisterd werd door de oorlogsoperaties. Te Middelburg zouden er een aantal nood woningen en noodmagazijnen worden opge richt. Het beroemde stadhuis, evenals andere geschiedkundige gebouwen, zullen opnieuw worden opgebouwd. Te Vlissingen, dat dooi de beschieting van de Engelschen geleden heeft, werden de werken op de scheepswerf aan de Schelde hervat. NIEUWS ZATERDAG 15 JUNI 1S45. (Vervolg van le bladz toegevoegd en dat de Fransche regeering dagelijks van den loop der zaken op de hoogte gehouden was. Gevangene met Zijn soldaten De Koning heeft levendig nn krachtig aan gedrongen op een daad van ge«.' - betee kenis. Hij heeft geen enkele onderhanö^jpe met den vijand aangegaan. Hij heeft gfcër* enkel wapenstilstandsverdrag geieekend, geen enkel document van een politiek karakter, geen enkele capitulatie. Hij heeft zich be perkt tot het neerleggen der wapens tegen over de onmogelijkheid voort te gaan met vechten. Hij heeft dus geen enkel verdrag aangegaan, is in niets gebonden en is krijgs gevangene geworden met zijn leger, zonder eenige voorwaarde. De Duitschcrs hebben den Koning naar het Kasteel van La,ken overgebracht, waar hij door een generaal wordt bewaakt Hij is met onderscheiding be handeld en hij geniet een zekere vrijheid. Koningin Elisabeth, die hem al dien tijd niet heeft verlaten, is te Laken bij den Ko ning, maar zij is vrij. De Koning had het verlangen te kennen gegeven in een veel bescheidener woning te worden geïnterneerd om nog meer het lot van zijn soldaten te kunnen deelen, maar de Duitschers hebben anders beslist en de Kar dinaal heeft den Koning den raad gegeven, niets aan de getroffen maatregelen te veran deren. Hij heeft het wenschelijk geoordeeld dat de Koning geen enkele proclamatie uit vaardigde. maar de Kardinaal -eft den Koning gevraagd, of hij er bezwaar in zag, dat hij de zaken uiteen zou zetten in een mandement, dat in alle kerken in België van den preekstoel zou worden voorgelezen. De Koning heeft zijn toestemming gegeven en heeft ed bewoordingen van de drie verklarin gen goedgekeurd, welke dit document bevat en die de feiten weergeven, zooals zij zijn gebeurd. STOCKHOLM, 13 Juni. Het blad Da- gens Nyheter valt heden Engeland in scherpe bewoordingen aan wegens de bezet ting van IJsland. Dit land, zegt het blad, heeft zijne onafhankelijkheid verloren, waar van het twintigjarig bestaan twee jaar gele den gevierd werd. Engeland verschoont deze daad door de vrees voor een bezetting door de Duitschers. Daarop weze nochtans be merkt dat IJsland deze bescherming niet ver langt en dat er ook geen reden bestond een bezetting door de Duitschers te duchten. De bezetting door de Engelschen kan niet ddor- gaan voor een beschermende daad Engeland heeft veeleer op IJsland steunpunten voor zijn vloot en luchtmacht gezocht en wil het bedrijfsleven van IJsland in zijn oorlogseco nomie inschakelen. Uitbreiding overeenkomst tot den gulden Naar de Britsche schatkist mededeelt, al dus verneemt de Frankf. Ztg. via Zurich, is in de tusschen Groot Brittanie Frankrijk en België afgesloten overeenkomst inzake de controle op de valuta een vaste koers tus schen pond sterling, Franschen franc en Belgische franc vastgesteld. De waarde van de beide francs is op dezelfde hoogte ten aanzien van het pond \astgesteld, n.l. 176 1/2 Fransche ol' Belgische francs in het pond. In verband hiermede verluidt nog te Lon den, dat een uitbreiding van deze overeen komst tot den Nederlandschen gulden, voor zoover hij in de Nederlandsche koloniën nog onder den invloed van de geallieerden staat, reeds dezer dagen te verwachten is. STAMBOEL, 13 Juni. Het blad Tan is van meening dat Italië zooveel mogelijk zijn krijgsverrichtingen tot het Westelijk deel van de Middellandsche Zee zal beperken. Dit land heeft voor zijn tusschenkomst het oogen- blik gekozen, waarop de Westelijke mogend heden in een kritieken toestand verkeeren. Immers, Frannrijk staat voor zeer groote moeilijkheden en Engeland moet aan eigene verdediging denken. De laatste hoop der Ge allieerden berust op de hulp van Amerika. Spanje moet ook wegens Gibraltar in acht worden genomen. Overigens heeft Italië er geen belang bij den oorlog tot het Oostelijk deel der Middellandsche Zee uit te breiden. De gebeurtenissen kunnen nochtans niet met zekerheid worden voorzier. ♦-«-> ISTAMBOUL, 13 Juni. Het marktbedrijf is aldaar totaal stil gevallen. De onmogelijk heid om den zeeweg door de Middellandsche Zee te gebruiken voor den in- en uitvoer, heeft geleid tot het stilleggen van alle han delsverhandelingen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2