SPORTNIEUWS REGEEilGSMILEUM VAN KONING CAROL VAN ROEMENIE (1930-1949) Mlaam langs Iflaamsehe wegen VOETBAL Chaves d'Aguilar op oefening WIELRIJDEN Louis Rolus gesneuveld te Gottem De West-Vlaamsche grens streek aan de Schelde bleef gespaard AUTOCAR Gent - Brugge - Oostende KINEMA Vï: =s\ HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 15 JUNI 1940. 55!^ Het is tien jaar geleden (8 Juni 1930), dat koning Carol van Roemenië naar zijn land terugkeerde. Vier jaar was hij afwezig ge weest en de politieke toestand van zijn land was destijds zeer troebel. Hij was zelfs geen koning toen hij in Roemenië terugkeerde, want op 4 Januari 1926 had hij afstand ge daan van zijn aanspraken op den troon ten behoeve van zijn zoon Michaël. Roemenië's koning was de oudste zoon van kroonprins Ferdinand en prinses Maria van Groot Brlt- tannië. Na gestudeerd te hebben onder leiding van den bekenden politicus prof. Jorga aan de universiteit in Boekarest, bezocht hij het legerlyceum in Jassy en ging toen naar Ber lijn. Dat was een wensch van zijn grootvader koning Carol, die als Hohenzollern nauwe banden met Duitschland had onderhouden. Hij diende er bij het eerste garderegiment in Potsdam, het regiment der keizerlijke prin sen. maar toen de wereldoorlog in 1914 uit brak. keerde hij naar zijn vaderland terug. Het lot bracht hem tegen Duitschland zelf in actie. Roemenië trok aan de zijde der geallieerden te velde. Toen de Donaumonar- chie was ingestort in 1918, rukte hij als com mandant van een regiment bergjagers Boe- Onder zijn bestuur is Roemenië dadelijk in gespannen begonnen aan het werk tot alge- meene ontwikkeling van land en volk. Dank zij het feit. dat de koning dat werk heeft weten te doen voortduren, en ondanks de talrijke veranderingen van regeering heeft Roemenië thans een grondwet, welke de po litieke en economische ontwikkeling van het land mogelijk maakt in een kader, dat over eenkomt met zijn behoefte. Er is één enkele vereenigde politieke partij geschapen, waarin alle actieve elementen der oude partijen vereenigd zijn. De organisatie van dé Roemeensche jeugd in den vorm van de strajeri d.w.z. padvinders, maakt het mogelijk de jonge generatie te ontwikkelen in een evenwichtigen geest, waarin hetgeen het lichaam noodig heeft aan het lichaam wordt gegeven en hetgeen aan den geest dient te worden gegeven ook inderdaad aan den geest wordt gegeven. De algemeene idee. welke deze beweging bezielt, is nationaal. Terzelfdertijd is op de geestelijkheid een be roep gedaan om haar moreelen steun aan deze nieuwe oriëntatie van de jeugd te ver- lcenen. Gestreefd wordt naar de industrieele en commercieele ontwikkeling van het land. Koning Carol heeft dit gepaard doen gaan als opperbevelhebber van het Roemeensche leger met de vorming van een krijgsmacht, welke vooral in deze zoo bewogen tijden ge reed is om de levensbelangen van het land te verdedigen. Nochtans stelt hij alles in het werk om een politiek te voeren van volstrekte neutraliteit. Koning Carol van Roemenië. dapest binnen. Hij liet den oorlcg volgen door een studiereis om de wereld en. teruggekeerd in zijn land, huwde hij op 10 Maart 1921 prinses Helena van Griekenland. Het boterde niet tusschen den kroonprins en het hof en de politieke partijen. Botsin gen bleven niet uit en toen kroonprins Carol de begrafenis van koningin Alexandra van Engeland (December 1925) had bijgewoond, oordeelde hij het beter niet naar Roemenië terug te keeren. Bratianu had hem zelfs den eisch gesteld zich geheel aan de regeering te onderwerpen, hetgeen hij geweigerd had en beantwoord met de mededeeling. dat hij van zijn rechten op den troon liever afzag, dan daartoe over te gaan. Op 4 Januari 1926. een week nadat hij die verklaring had afgelegd, werd ze in een wet vastgelegd en Carol's zoon Michaël tot troon opvolger geproclameerd. Op 20 Juli 1927. toen koning Ferdinand was overleden, werd dit gevolgd door zijn proclamatie tot koning van Roemenië, voorloopig onder een regent- Schapsraad. De jonge koning bleef op school in Engeland. Koning Carol heeft zich bij dézen gang van zaken niet zonder verzet neergelegd. Vandaar eenige pogingen om naar Roemenië terug te keeren ten einde daar de macht weer in handen te nemen. Die van Mei 1928 .mislukte, doordat zijn voornemen om in het geheim uit Londen te vertrekken verraden wérd; het gevolg was dat hem verzocht werd Engeland te verlaten en dat in Boekarest een actie op touw werd gezet om een scheiding van de koningin-moeder Helena door te zet ten. welke inderdaad op 22 Juni 1928 door het hof van beroep werd uitgesproken. Een heftige binnenlandsche strijd ontstond. De tegenstanders van den koning, die geen ko ning was. bleken op veel meer tegenstand te stuiten dan ze gedacht hadden te zullen ont moeten en Carol, die uitstekend werd inge licht door zijn aanhangers, vatte, toen hij het oogenblik rijp achtte, de koe kordaat bij de horens en vloog op 6 Juni 1930 van Mun- chen naar Boekarest. De regeering trad af, zoo ook de regentschapsraad en twee dagen later werd in een plechtige zitting van de Na tionale Vergadering Carol tot koning gepro clameerd. De kleine koning, die de konink lijke macht nog nimmer had uitgeoefend, werd weer kroonprins en groot-woiwode van Alba Julia. Carol vond zijn land in gisting De ideolo gische stroomingen begonnen in nieuwe par tijen uit te kristalliseeren. In een land, waar in 80 pet der bevolking vreedzaam leeft van den landbouw, was het te voorzien, dat er groote moeilijkheden zouden ontstaan als aan het hoofd der regeering de krachtige mannen der partijen niet de onbetwiste auto riteit konden doen gelden welke de traditie en dc steeds in alle sociale klassen aange kweekte gedachte van het samenvallen van de belangen en de doeleinden van den koning en van het Roemeensche volk en dus de Roemeensche natie verleenen. Na den dood van koning Ferdinand had Roemenië behoefte aan een koning, dien de Roemeensche natie met haar had zien op groeien. Dat verklaart mogelijk waarom Ca rol ineens al zijn rechten heeft kunnen her nemen. zonder dat er van eenig feitelijk ver zet ook maar sprake is geweest. De oorlog Is moeten komen om ons land te zuiveren van leelijk schreeuwende en meestal on-Vlaamsche reklame-borden. En plots komen wij tot de ontdekking hoe veel mooier onze Brabantsche en onze Vlaam- sche vergezichten geworden zijn. Hoe fris- scher en hoe huiselijker onze woninggebou wen langs de drukke wegen er uit zien. Men vertelde rare dingen over die reklame- platen. Geheimzinnige teekens stonden er op aangegeven, aanwijzingen voor den vijand, wegennetten, stadsplannen, plaatselijke toe- standen... Misschien ook wel hoeveel bedden er beschikbaar zouden staari voor de binnen rukkende soldaten, spijskaarten van de goed koopste hotels, het beste en 't frischte bier van de straat, enz. En gelijk er een furie periode ontstond van in iedereen een val schermspringer of een spion of een land verrader te zien, zoo kregen wij een paar dagen te beleven gedurende dewelke iedereen er op aftrok met hamer, tang, breekijzer en zaag om al wat maar eenigszins reklaam was te vernietigen en aan stukken te kloppen. De winkelier en de stamineebaas vooral kregen drastische bevelen. Op een vloek en een sakker waren de gevels hunner huizen voor ons, gebaren, totaal niet meer te her kennen. Aardige effecten kwamen te voor schijn. en vertoonden zich verbleekte vlak ken. waar de reklame-borden hadden ge troond, met blauwsel werden mooie letters verdonkermaand, geëncadreerde glazen bor den werden door ongeduldige winkeliers stuk geslagen, rammelende ijzeren platen kwamen met een smak op de straatsteenen terecht. Langs de groote wegen stonden de koeien in de weide naar de zweetende zagers en gravers te blekkeren. Met een doffen klank vielen de zooveel vierkante meters bord in 't patattenland. in wuivende korenvelden en nevens de snuit van koeien, die plots met den staart in de lucht, verschrikt op den loop sloegen. Dikke heeren met nog dikkere cigaren vielen op hun buik tegen moeder aarde. Lachende meisjes met waaiende klee- ren werden niet ontzien maar werden medo- genloos neergehaald. Lachende koeien, blaf fende honden, menschen die eten en drinken, biertonnen, chocoladepakken. alle mogelijke en onmogelijke dingen werden met 'n slag of 'n stoot vernietigd. Wat een hoop oud-ijzer, wat een massa doorregend en beklad hout, zijn er niet ver zameld Genoeg om er weer een nieuwen oorlog mee te beginnen en om Brussel en agglomeratie voor een jaar van brandhout te voorzien. De groote wegenplakaten hebben ons nieu we panorama's doen ontdekken, want de slimme reklaambazen hadden juist die plaat sen gekozen om hun wangedrochten op te timmeren. Wat. een pekelzonden zijn er niet begaan geweest. Wat een vloeken werden er niet geslingerd langsheen onze Vlaamsche wegen. En nu We hebben Brabant en Vlaande ren opnieuw ontdekt. Mocht, het zoo blijven Maar. helaas eens komt de dag weer van de reklame-furie. Weer zullen de domme koeien staan gapen naar de nog dommere stellingen. Weer zullen onze gevels schreeuwen van schrille kleuren. Onze domen zullen één verf en één drukkerij en bekladderij worden. En als het dan toch zóó moet zijn. als de waar dan toch door geschreeuw moet aan den man gebracht worden, waarom dan niet in de taal van het volk Met een slag en een veeg werden door ons eigen volk niet te lezen en niet te verstane reklaamplakkaten weggetooverd. Nu is de tijd weer daar, ook op dit gebied, Vlaamsche re- claam te maken. Handelaars, winkeliers, brouwers, industrieëlen, uitvinders en tam tammakers kunnep hier een volksche daad stellen respect voor onze Brabantsche en Vlaamsche wegen en landschappen en res pect voor ons eigen volk. En als onze huizen en wegen dan schreeu wen door schrille kleuren en gezichtsbelem- merende houten afsluitingen wat niet te verhopen is dat ze dan schreeuwen in 't Vlaamsch. Het schijnt wel alsof een kwade hand het internat ionaalschap van den jongen en zoo talentvollen' Gentzchen speler Freddy Cha ves d'Aguilar behekst heeft.Vier keeren werd hem de gelegenheid geboden zich een plaats los te voetballen in het nationaal elf tal en viermaal wordt hij belet met sukses de verwezenlijking van zijn droom te bewerk stelligen. Nu eens, de sympathieke snotneus was toen nog niet droog achter zijn achttien jarige ooren, wegens kwestuur, dan weer door een ziekte en tot slot de twee op Til- leur afgelaste wedstrijden. Die laatste wedstrijd Roode DuivelsZwa luwen ligt mij nog zoo versch in het geheu gen. Of liever de voorbereidselen. Ik zie ons nog, ons dat waren Jef Michel, de gebroe ders Aernoudts, Tuur Ceuleers en Charley Van de Wouwer en uw dienaar, op Chavcs wachten om te zamen ren rit naar Luik per auto af te bollentoen wij vernamen dat de wedstrijd eens te meer uitgesteld was op hooger bevel. Spijtig voor de jongens die met een reis naar Zwitserland in het hoofd liepen. Jam mer voor Freddy die door en door ziekten en kwetsuren terug de puike forme te pak ken had en wien op internationaal ovetbal terrein een toekomst tegenlachte die even schitterendhad geweest als ik ze hem maar ooit heb mogen toewenschen. Omdat Freddy een voetbalkunstenaar was een speler die zoo eenvoudig weg alles tot in de puntjes verzorgde, omdat zijn spel op borrelde uit de klare bron van den geboren virtuoos, een kameraad die voor zijn mede ten een werkelijke kameraad was. Maar waarom al die werkwoorden in den verleden tijd Chaves is en blijft wat hij was, de toekomst op voetbalgebied spreidt ook thans even wijd hare lokkende armen voor hem uit. Want reeds heeft hij de oefening herno men in gezelschap van Goethals en Dol met dezelfde naastrigheid als te voren en met de eigenste toewijding waarmee hij op de werkbank in Gent zijn wasscherijbedrijf leidt. Heeft misschien het feit dat voor diezelfde wasscherij hij zijn grooten tegenstrever John Van Alphen van Beerschot tusschen de levende oud-strijders heeft aangetrof fen. hem in zijn training een steekje bijge- prikkeld Mogelijk. Wat echter rotsvast staat is, dat wij aldra weer gevoetbald wordt, aan Freddy Chaves nog veel plezier en innig sportgenot zullen beleven. Frans Bonduel kwam ook terug De man van St Gillis-Dendermonde deed gedurende de vluchtperiode zijn koereurs »- kwaliteiten gelden. Frans trapte het niet de fiets af. Men is renner of men is het niet en een man. die een zoo groot aantal kilo meter in de beenen heeft als Bonduel, kan wel tegen een vluchtkoersje van een hon derdtal. Of het nu een plezierreisje geweest is dat durvn wij erg betwijfelen. Marcel Kint werd te Berck-Plage gevangen genomen In ons blad van gisteren werd gemeld dat Marcel Kint, de wereldkampioen wielrennen op den weg, zich ergens in Frankrijk be vond. Hierover kunnen we thans meer be paald nieuws geven. De renner werd, met een 300-tal andere Belgische militairen, meestal zieken van de gasthuizen te Brugge. De Panne, Westende. Nieuwpoort, enz., gevangen genomen te Berck-Plage. een kleine Fransche badstad, 15 km. onder Paris-Plage gelegen. Indien hij nog niet thuis moest zijn kun nen zijn familieleden gerust zijn dat hij zich op weg bevindt om naar zijn haardstede te rug te keeren. De weg moet echter te voet afgelegd worden in het Fransche gebied. Ook de renner Omer Braeckeveldt, uit Tielt (Omer Debals) werd daar gevangen genomen en is op terugreis. Ons eerste gedachte ging terug naar de sport, wanneer we ons voor de schamele grafstede bevonden van renner Louis Rolus. Mocht de tijd zeer nabij zijn, dat de oor logswolken aftrekken. Vlaanderen zal zich rap terug aanpassen. Wanneer worden de koersen ingericht in het Sportpaleis Het bestuur van het Sportpaleis heeft reeds voor énkele dagen de noodige aanvra gen verzonden om de oefening in het Sport paleis te kunnen hernemen en dus ook koer sen te kunnen herinrichten. Tot nog toe kwam er geen antwoord bin nen, vanwege de bezettende overheid. Het schijnt dat eerst de burgerlijke herinrich ting ?al moeten ingevoerd zijn. vooraleer dc toelating kan bekomen worden. En dat zal zijn? Men Spreekt van nog enkele dagen! Meenen maakt zich ongerust over het lot van Julien Vervaecke SINDS 24 MEI GEEN NIEUWS MEER GEKREGEN In Meenen heerscht groote ongerustheid omtrent het lot van den bekenden oud-ren- - ner Julien Vervaecke. De renner is op 24 Mei door Engelsche soldaten opgebracht en sinds, dien heeft men geen levensbericht meer van hem gekregen. Volgens ooggetuigen zou Vervaecke zich niet direkt hebben kunnen vereenigen met de handelwijze van de militairen, toen zij zijn meubelen uit het huis haalden om tot barrikaden op te stapelen. Hij moet daar protest tegen hebben aangeteekend. hetgeen aanleiding gaf tot een heftige woordenwisse ling. waarbij de Engelsche militairen Ver vaecke tenslotte opleidden. Zijn broeder, Félicien, bevindt zich weer thuis. Michel Catteeuw werd gewond HIJ WORDT VERPLEEGD TE BRUGGE De bekende West-Vlaamsche renner Michel Catteeuw is niet ongehavend uit den mili tairen strijd gekomen. Hij kreeg een kogel- wonde in het dijbeen en ligt thans ter ver pleging in het hospitaal te Brugge. Geen kogel of granaat viel in Bossuit, Helkijn enz. De West-Vlaamsche grensstreek aan de Schelde is volgens ooggetuigen volkomen ge spaard gebleven. Geen kogel, kartets, gra naat of vliegtuigbom is gevallen in of rond de gemeenten Bossuyt. Helkijn. Autrijve, Moen, St. Denijs, en^. De eenige last, welke de bewoners hadden van den oorlog, bestond in het ontruimen der huizen, hetgeen tot plunderen door de achtergebleven militairen leidde. Langs de vaart Bossuit-Kortrijk is eenige materieele schade aangericht door het sprin gen der bruggen. De dood van den bokskampioen Barbary NOG EEN OAG GELEEFD Naar wij van den bekenden sportvriend Adrien Verschaete te Bissegem vernamen, is de bokskampioen Barbary aldaar overleden tengevolge van een kogelwonde in buik- cn nierstreek. Barbary heeft na de verwonding in het oorlogsgevecht nog een vollen dag geleefd. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse doch mocht helaas niet meer baten. Men meldt ons het overlijden van Mijnheer Pierre Engels echtgenoot van Mevrouw Sidonie BAES, overleden te Mecheïen, den 11 Juni 1940. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben, Zaterdag, om 11 uur, in de kerk van Sint Rom- bouts te Mechelen. Gezien de omstandigheden 2iin de vrienden en kennissen die geen doodsbericht ontvangen hebben, vei^ocht ons te verontschuldigen. 80933 Vertrek dagelijks te 15 uur. Café Albertville Antwerpsche Poort Prijs elke richting 60 frank. 80884 MOVY CINE VORST La Voix du Cceur met Benjamin Gigll. Madame poursuit Monsieur met Myriam Hopkins. 80899 MOVY CINE MOLENBEEK Parade du Printemps met Francisca Gaai. Singeiies. Comique. 80899 HOLLAND Voor het regelen van uw zaken in Holland. Het instellen van onderzoeken. Het incasseeren van vorderingen. Bemiddeling bij aan- en verkoop, enz. zich wenden tot de Belgische N. V. VAN DER GRAAF Cie Zelfregeeringsstraat, 4, Brussel-Zuid. van 10 tot 12 uur. of Antwerpen, 31. Lod. De Koninckstr. Berohem-Antwerpen. Tram 7. 80941 Belooning van 1000 frank zal aangeboden worden aan wie het eerst kan aanduiden, waar een onzer wagens te vinden is. Gemakkelijk herkenbaar aan de kanariegele kleur met rood opschrift Mou lin de la Dyle, Louvain Adres 16, Zwarte Zustersstraat, Leuven. MIS

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3