MARKTEN De kleven ©pen laten! UIT HET GENTSCHE RECHTSZAKEN VEER BARER DUURDE BE STRIJD IN DEINZE Oorlogsschade en Oorlogsschade- vergoeding Hoe Rouaan werd ingenomen 8 "A" HET ALGEMEEN nieuws ii ZATERDAC 15 JUNI 1940. Ongeval tengevolge der aclïbrgelaten oripleffings- tuigen te Wontergem CENT Drie-en-vijfiig slachtoffers onder de burgerij gevallen Uitwisseling van stukken van 5 en 20 fr. Engeland en Frankrijk kunnen uil Roemenië geen brandstof meer betrekken Nieuwe dienstregeling der autobuslijn Kortrijk - Waregem vanaf 9 juni 1940 BOTEK Te Bruaael neen een mijn een nouiiuaien prljö van ongeveer 25 Ir. gegeven op ciatuut van 11 Juni 1940 Bij ae Kleinhandelaar© aan men verscheide ne aoo.ten boter verkrijgen. De Xrigoboter wordt ongeveer 24 Ir. betaald, de boerenboter verhandelt men tusschen 25 en 28 fr. en de meliierijooter k06t tusschen 28 en 30 fr. Er bevinden zien landbouwers en arbeiders, die per tiets boter gaan verkoopen die ze 15- 16 Ir. betalen op veralgelegen dorpen en een vreiuig a.eer in de buitenwijken der groote ste den fclEKfc* Goede vraag. Te Brussel verlian deli men in net kiem omtrent 0.75-0.80 per stuk Een Brusselsen..- mijn neeft den pr; In rret groot van 0.70 tol u.75 het stuk. Lie Leuveusche markt noteert ong fr. 0.75. VEE. Hieronder net aantal en d'- prijzen In Belgische frank per kg. op voet te Kuregem Brussel, opgenomen sedert den aanvang van den oorlog 12 Juni 462 ossen. 6.50-9.50; 176 stieren 6-7826 koeien. A.50-6.50. 5 Juni 200 ossen, 7-11.50; 193 stieren, 6-8.25; 677 itoe;en. 5.50-8. 8 Mei 534 ossen. 6 50-9 50; 1.403 stieren 6-8; 1.517 koeien, 5.50-8. Totaal L2-6 1.464; 5-6 1070; 16-5 140; 8-5 2.454 VARKENS. De prijzen dezer week zijn zeer gedaald Te Kuregem-Brussel werden de volgende koersen opgemaakt sedert den dag ■waarop de dagbladen niet meer verschenen zijn 11 juni 2.052. 5.50 tot 6 75. 4 Juni 580, 9 tot 10. 14 Mei 466, veranderlijk. 7 Me: 3 616, 7 tot 7 90 fr. KALVEREN. De mark,, van Kuregem-Brus sel whs kalm met weinig vraag Hieronder ver schillende aankomsten en prijzen 13 Juni 952. 5 tot 8.25 6 Juni 1.059, 5.50 tot 8 50. 16 Mei !2. zeer veranderlijk. 9 Mei 1 533, 7.25 toe 11.50 fr. AARDAPPELEN. De markt te Brussel gaat nog al'.ijd door. doch er zijn veel afwezigen Gisteren noteerde men de volgende prijzen op de markt van Anderlecht-Slachthuizen (half groot) Nieuwe Mechelsche 1.30 tot 1 50 per kilo Geldersche Muyzen 0 90 tot 1 10 per kilo. GROENTEN. De Hallen der Voortbrengers werkt ais gewoonte. De markt van Anderiecht slachthuizen was gisteren zeer levendig Wij hebben de volgende prijzen opgemerkt (hall-groot): wortels, jonge. per bos. 5-6. oude. per kg 1-1.20; selder pèr bos. 1 50-2 50; bloemkool, per stuk. 0 80-1; loof. mand van 7 stuk ongeveer. 4-5; saladen. per stuk. 0.12-0 15: ajuin, dikke, per bos. 1-1 25; ajuin, kleine.'per bos. 0.50-0 60; Eetersehe. per kg. 0.60-070: erwten, per kg -2.50; porei, per bos. 1.25-1 50; tomaten, per kg.. 5-7 50. FRUIT. Gezien de warmte en ae aanhou dende voortbrenging merkt men een goede aanvraag De markt ls overigens zeer goed. Hieronder eenige prijzen gemaakt op de markt van Anderlecht-SIacht huizen Apceien. Kanada, per kg 3.50-4: ld. gewone, 1.50-2.50: druiven. Royal, 16-19; kerzen, 3-4; aardbeziën. 3.50-5; perzikken. per stuk, 0.75- 1.50 fr. Mededesiing van het postbeheer Het wordt aan het publiek herinnerd dat alleen opene brieven mogen verzonden wor den. Er zal geen gevolg meer gegeven worden aan de gesloten omslagen in de brievenbus sen gevonden. Dinsdagavond, rond 6 u. 30. was Alfons Van Severen. gedemobiliseerd soldaat, in een weide gras aan het maaien voor rekening van een landbouwer uit Wontergen. Door te trappen op een landmijn, ontstond een geweldige ontploffing, die Van Severen enkele meter erder gansch bebloed ten gronde wierp. fi Seffens kwam hulp opdagen en werd de ongelukkige naar het St. jozefsklooster te Petegem overgebracht, vanwaar hij na een eerste verzorging naa; de kliniek van Tielt werd vervoerd EEN REEKS NIEUWE HUISZOEKIN GEN BIJ PLUNDERAARS De rechterlijke politie heeft op bevel van den heer onderzoeksrechter Limpens, een nieuwe reeks huiszoekingen gedaan op de 8e wijk. Talrijke hoeveelheden gestolen koop waar uit de magazijnen der Maatschappij van Spoorwegen, uit stapelhuizen en particu liere magazijnen werden ontdekt en aange slagen. Een aantal personen werden onder betichting van diefte of heling geplaatst. De politie schijnt in de laatste dagen op doortastende wijze door te werken ten einde de bende dieven en schurken te ontmaskeren die tijdens de beruchte dagen van algemeene vlucht geopereerd heeft. Naar het schijnt zouden zich onder de plunderaars reeds talrijke personen bevinden van wie men nooit zooiets zou durven den- ken hebben. DE postd1ENSt Naar verluidt gaat de postdienst thans, vooi wat aangaat open brieven en postkaar ten. geheel het .'and door. Dit goede nieuws werd ons Donderdagmorgen in het postkan toor Gent-Center medegedeeld. ERG VERKEERSONGEVAL AAN DE STERRE Woensdagavond, aan de Sterre op den Kortriikschen steenweg, heeft zich ter hoogte van het huis nr 367 een erg verkeersongeluk voorgedaan. Een Duitsche legerauto glipte weg tengevolge van de gladheid veroorzaakt door den regen. Na achtereenvolgens tegen twee boomen terecht te zijn gekomen, sloeg de auto om in de gracht bezijden de baan. Zes soldaten weiden gekwetst waaronder drie heel erg. De slachtoffers werden overgebracht naar het Veldlazaret van de Bijlokehof. De Duitsche overheid werd op de hoogte van het gebeurde gebracht. TECHNISCH INSTITUUT VAN ONZE LIEVE VROUW, Tweebruggenstraat Op Maandag 17 Juni a.s., om 2 uur des namiddags, heropenen de leergangen voor volwassenen. (Confecties en modes le en 2e jaar) BIJ DE PEPERKOEKFABRIKANTEN Een vergadering van het Syndicaat heeft plaats op heden Vrijdag 14 Juni. om 18 uur, in Café Beige Lammerstraat. BERICHT Ingevolge een besluit van 11 dezer van den heer Stadtkommandant, verliezen de tot nog toe verleende toelatingen tot verkeer per auto alle geldigheid vanaf 15 Juni. Nieuwe toelatingen zullen alleen verleend worden aan geneesheeren, voor den handel in verband met de levensbehoeften en de nij verheden die belang opleveren voor de Duit sche krijgseconomie. De belanghebbenden die de vereischte voorwaarden vervullen, ook dezen die reeds een vraag ingediend hadden of zelfs reeds een toelating bekomen hadden, worden ver zocht zich dringend en ten laatste tegen Vrij dag 14 dezer, te 12 uur. ten stadhuize aan te bieden (9e bureel), voorzien van de noo- dige bewijsstukken tot staving hunner aan vraag. Boetstraffelijke Rechtbank van Cent PLUNDERAARS OP 'T BANKSKEN. De Boetstraffelijke Rechtbank, Kamer van drie rechters, van Gent, voorgezeten door den heer De Sloovere, onder-voorzit ter bij de Rechtbank van Gent. zetelde Donderdagmor gen voor de eerste maal. Zij had te oordee- len over een aantal zaken betreffende de plunderingen welke zich tijdens het terug trekken der Belgische troepen te Gent en omstreken voordeden. Een twaalftal perso nen. mannen en vrouwen stonden terecht. Zij waren op heeterdaad door de politie van dief stal of heling betrapt geworden De Recht bank was niet nialsch voor deze oneerlijke lieden die allerlei redenen inriepen om hun snoode daden te rechtvaardigen. Niets mocht echter baten en de meeste hunner werden tot strenge straffen veroordeeld. Al deze straf fen zijn zonder voorwaarde. De volgende per sonen werden veroordeeld Av. Ernest, tot 2 maanden gevangenisstraf en 350 fr. boete of 15 dagen Emiel R.. uit Gent tot 4 maand en 350 fr. of 15 dagen De K. Omer en V. Constant beiden uit Gent. de eerste 4 maand en 350 fr. en de tweede 3 maand en 350 fr. of 15 dagen Van R. Louise en M. Marie, bei den uit Gent. elk tot 2 maanden gevangenis straf en 182 fr. boete of 8 dagen Van H.. Hortense en Van S. Marie beiden uit Gent elk tot 2 maanden gevangenisstraf en 182 fr. boete of 8 dagen B. Jan. De B. Emiel. L. Kamiel en S. Karei, allen uit Gent. de drie eerste tot elk 3 maanden en 350 fr. boete of 15 dagen, ae laatste tot 4 maanden en 350 fr. Karei D'H. uit Gent. wegens diefstal en slagen aan de politie kreeg 5 maanden ge vangenisstraf en een geld boete van 350 fr. of 15 dagen en een andere van 182 fr. of 8 dagen. Vier dagen heeft Deinze in het brandpunt gelegen van den strijd, welke zich tusschen de Duitsche en Belgische troepen om het bezit van den kanaalovergang heeft afgespeeld. Vier dagen, waarin het daveren van het geschut en het nijdig tikken der mitrailleuses niet van de lucht was en ernstige schade werd aangericht aan huizen en labrieken. Erger dan deze verwoestingen is echter het feit dat de strijd aan niet minder dan 53 burgers het leven heeft gekost. Onder de bescherming van het Office de Defense des Classes Moyennes is er een Groepeering van slachtoffers in verband met Oorlogsschade tot stand gekomen met het inzicht over te gaan tot de expertises, heropbouwingen en het opstellen van dos siers voor oorlogsschade. De ondervinding heeft ons geleerd, dat de slachtoffers van den oorlog, met zich te ver eenigen. doeltreffender geholpen werden dan wanneer eenieder op zichzelf zou handelen; er wordt ons medegedeeld dat de Parketaf- Cfeelinger. zich reeds gelasten met expertises waar de belanghebbenden zouden moeten bijgestaan worden. Wij raden dus aan allen aar., van wie d<- buizen of eigendommen vernield of bescha digd werden, aan de slachtoffrrs van plun dering. aan de oorlogsweduwen en weezen. zich :n massa bij deze Groepeering aan te «luiten Zij kunnen zich met hun stukken aanbid den bij het c Office de Defense des Ciasses Moyennes 65. Warmoesbcrg. Brussel, waar zij gratis en zonder verbintenis inlichtingen kunnen bekomen. 80938 Drukkerij N V. PERIODICA s 117. Em. Jacqmainlam, Brussel Het is stil op de Marktplaats. Enkele men- schen zitten voor hun woning, enkele voor bijgangers staan en wijzen elkaar de galen van granaten en kogels. Over de nood brug aan de vaart, vlak bij den weg naar Tielt. slaan de vlammen nog op uit de mest stof feniabriek van de firma Dossche. Sinds eer tien dagen liggen daar tusschen de puin- hcopen de brandbare voorraden te smeulen... Meer dan veertien dagen geleden al!... maar nog zoo duidelijk alsof het gisteren ge beurd was, herinneren de enkele dapperen, die het gewaagd hadden te blijven, hoe die beklemmende uren verloopen zijn. Reeds op den eersten oorlogsdag begon de tragedie 's Avonds trok reeds de eerste vluch telingenstroom over het Marktplein en des Zondags verschenen al bewoners van het ver re Maaseik. De dienst voor voedselvoorzie ning, ijlings ingericht door de Zusters Mari- collen, werkte up hoogspanningdag en nacht waren zij bezig met koffie en brood en ver wierven zich een dank, die niet in goud is uit te drukken. Het oorlogsgeivcld brak echter eerst op 23 Mei los. Toen klonk het geschutsvuur van de oprukkende Duitschers en begonnen de eer ste granaten ae huize te teisteren. De kerktoren gespaard 's Morgens, omstreeks 9 uur, bracht de ge nie de twee bruggen over de Leie tot ontplof fing De explosies raakten de huizen in de omgeving, doch slachtoffers vielen er geluk- kio niet. Ook de kerktoren was tot verdwijnen ge doemd. Als bij wonder 'is deze gespaard ge bleven, een lot dat de kerktorens in de om geving. zooals te Vosselaar. Petegem, Meigem en Vinkt niet beschoren is geweest, want daar vielen ae torens als stroohalmen. Ilct springen van de bruggen belette de Duitsche troepen echter niet de Leie over te komen. In rubberbooten kwamen zij Vrijdag morgen het water over en rond half zeven hoorden de bewoners die zich in de kelders verscholen hadden, den zwaren stap van de gelurrsd». soldaten ove. het Marktplein. De trdc-ische .lagers, welke de verdediging waarnamentrokken ?ich terug tot aan de brug over de vaart. Op het Marktplein, tus schen Leie en vaart. Er bleef echter nog een enkele mitrailleurpos* van hen in aktie en deze vuurde op ae eerste Duitsche af deelin gen. De weerstand aan de vaart Het zijn toen bange uren geworden. De dag ging in den avond over. het geschut da verde onophoudelijk, huizen stortten met vieeselijk geraas in; fabrieken werden omver gehaald. Enkele bewoners bleven zich in de kelders schuil houden, anderen probeerden nog ijlings een heenkomen naar Gavere te zoeken. De weerstand aan de vaart scheen niet te breken. Met verbitterden moed wierpen de Ardensche Jagers de aanvallers telkens terug. Zoo ging de Zaterdag en de Zondag voorbij. Maandagmorgen waren de aanvallers er nog niet in geslaagd hun doel te bereiken, ook al bombardeerde het Duitsche geschut onophou delijk den rechteroever. In de hofstede van Juul Desrrrytere zaten vier mitrailleurposten welke niet eerder het vuren staakten dan toen ze Maundanavonu omsingeld waren door een Duitsche af deeling welke op de burg, een anderhalve kilometer verder gelegen u.as ge- passeer a Zii maakten toen 16 krijgsgevan genen, terwijl er 11 den dood vonden. De Ardensche Jagers hebben zich overi gens in dat gebied op fanatieke icijze verde digd. In Vinkt bijzonderlijk moet het een gevecht van man tegen man, van hofstede tot hofstede geweest zijn Deze weerstand leidde er echter toe dat Deinze den oorlog heeft beleefd, zooals wei nig plaatsen in ons land. Naast de groote schade lieten niet minder dan 53 burgers het leven en thans nog ziet men Deinze als een stad. waar de schaduw van den dood rondivaart. Er is onder de burgerij slechts de troost, dal zij niet eenzaam is geweest in haar be proevingen en menschen als politiecommis saris Vanden Meerschaut. de burgemeester Van Risseghem, de bediende R. Hertoghe en de biljartkampioen Gabriels hen hebben bij gestaan op voorbeeldige wijze. Personen die stukken van 5 fr. en 20 fr. wenschen te ontvangen in ruil van bank briefjes. gelieven zich te wenden ten kantore van ons blad tusschen 2 en 4 uur. BERLIJN, 13 Juni (D.N.B.) Volgens 'n bericht aan de D.N.B.door een deelnemer aan de bezitting van Rouaan. naderde bij het aanbreken van den morgen op 9 Juni een divisie van de Duitsche pantser troepen in de nabijheid van de stad een trein van 150 Fransche soldaten. De Duitschers verkeerden in de meening dat het hun troepen waren. En inderdaad was dit tot ovei een of twee uur het geval geweest. De Duitsche onderof ficier gaf energiek het bevel zich over te geven wat de verblufte soldaten dan ook dadelijk deden als zij de wapens op hen za gen gericht. De Franschen hadden er zich nooit aan verwacht, ver achter het front, moedige en slagvaardige Duitsche pantserkanonnen, evenals Duitsche genietroepen, artilleristen en de luchtafweer aan te treffen. Nergens waren er vijandelijke vliegtuigen te bemer ken. Overal was het stil. Nadat de Duitsche vliegtuigen den toe stand in de stad Rouaan hadden verkend, werden aan de troepen het bevel tot den aanval gegeven. De manschappen rukten naar hun wapens en vlogen er op af. terwijl de pantsersoldaten er in hun lichtgekleurde hemden en blootshoofds eerder uitzagen als bereid tot een uitstap, dan tot den slag. Zij wenkten en lachten ons toe. en op de aange zichten van de op de vracht- er. andere wa gens zittende wachten speelde eveneens een glimlach. Nog immer roerde er niets aan de vijan delijke zijde. Dan ging het in de stad. Aller eerst werd de hoogergelegen voorstad door de Duitsche troepen doorloopen, en men had weldra een blik op het lager gelegen stads gedeelte en de kronkelingen van de Seine. Geweldige rookwolken stegen ten hemel en verdwenen in het duister. De gaslichten wa ren aangestoken, voor het overige lag de stad met haar heerlijke kathedraal onge schonden in de avondstilte. In hei. Noord-Westen zag men weder de Seine en vee! verder den stroom van vluchte lingen in drie kolonnes verdeeld. De Duit sche pantserwagens ronkten de straten door. E;i dan plotseling bemerkte men toch vijan delijken tegenstand. Schoten der 'pantser- verdediging en kanonschoten brulden de Duitsche troepen tegemoet. Doch onze pant sersoldaten gaven er niet om. Reeds kiopen ze aan de kathedraal voorbij om zich vanuit het midden der stad naar alle zijden te ver spreiden en om met behulp van de infante risten hoofdzakelijk de bruggen te bezetten. Opeens vernam men kort achter elkaar twee geweldige ontploffingen. Twee bruggen waren vernield geworden en men zag hon derd meter hooge rookwolken naar boven slaan. Dadelijk we er de genie bijgehaald om te beletten dat de belangrijke brug van den ijzeren weg vernield zou worden. Op deze wijze werden de gewichtigste punten van de stad bezet en kort daarop was de stad Rouaan volledig in de handen van de Duitschers. Rome, 13 Juni D.N.B.). De groote En- gelsche en Fransche petroleümcompagnies, hebben onmiddellijk na de oorlogsverklaring van Italië aan de geallieerden, hun vertegen woordigers in Roemenië telegraphisch order gegeven het verschepen van petroleum tot later uit te stellen. Wijl den laatsten tijd de helft van wat de Roemeensche petroleumbronnen voortbrach ten, met Engelsche. Fransche of Roemeen sche tankschepen, naar Frankrijk of Enge land moest worden vervoerd via de Middel- landsche Zee mogen de Westersche machten thans de hoop laten varen nog langer brand stof uit Roemenië te betrekken. Een Italiaansch blad merkt hierbij op dat de Roemeensche regeering er het grootste belang bij heeft, den petroleumafzet te blij ven verzekeren /.oodat de vroeger aan de ge allieerden geleverde hoeveelheid brandstof, de Duitsche en Italiaansche benzinevoorra den zal komen vergrooten. Kortrijk (Station) 8.05 Kortrijk (Markt) 8.07 Kortrijk (Plein) 8.09 Kortrijk (Gentpoort) 8.10 Harelbeke 'Café Royal) 8.15 Harelbeke (Markt) 8.17 Harelbeke (Hof van Brabant) 8.19 Harelbeke ('t Lam) 8.21 Beveren (De Klokke) 8.24 Desselgem (De Toren) 8.28 St. Eloois-Vijve (PosteriJ) 6.50 8.36 Waregem (Statie) 6.54 8.40 Waregem (Markt) 6.56 8.42 Vervolgens om 10.05 12.05 14.05 16.05 18.05 en 20.10 uur. Dus alle 2 uren in plaats van ieder uur. Waregem (Markt 7.05 Waregem (Station) 7.07 St.. Eloois-Vijve «Posterij) 7.11 Desselgem (De Toren) 7.19 Beveren (De Klokke) 7.23 Harelbeke ('t Lam) 7.26 Harelbeke (Hof van Brabant) 7.28 Harelbeke (Markt) 7.30 Harelbeke (Café Royal) 7.32 Kortrijk (Gentpoort) 7.37 Kortrijk (Plein) 7.38 Kortrijk (Markt) 7.38 Kortrijk (Station) 7.42 Vervolgens om 9.05 11.05 13.05 15.05 17.05 en 19.05 uur. Dus alle 2 uren in plaats van ieder uur.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 8