de oplichters Opgepast voor «ass Een werk dat 22 milliard frank kostte Inlichtingen soldaten BEGANE GROND OITICIFBEN-VKRBMJ V EN SOI.DATEN- VERIStlJVTSN oirsfri MoroRffN voou l.DCHT R\ VICHT NAAK DE SLAAPPLAATS t;<* SOI.OATKN-VERBLIJVEN B&jE&afc VOKDSE MtNlTIK TK(,EF<H>Vtn KKKE ADMJNISTRATJI MKDICUNKN HOSPITAAL METRO mi na I nrirr: MDNITIKVOORRAAB 12. HET ALGEMEEN NIEUWS DINSDAG IS JUNI 194D. DE MAGINOT LINIE Doorsnee van dë for" midabeb versterkin gen, die Frankrijk op de Duitsche grens heeft aangelegd. Dit onderaardsche fort is terzelfdertijd een ar senaal, een fabriek en een kazerne. Het heeft zijn eigen elec- trische centrale, zijn eigen telefoon- en te- legraafcentrale, zijn eigen installaties voor de verluchting, zijn eigen compressors voor de verhooging van den atmosferi- schen druk ten einde de gifgassen buiten te houden, zijn eigen munitie- en mond voorraadmagazijnen zijn waterreservoirs, zijn keukens, verblij ven voor officieren en voor soldaten, zijn hospitalen en rustka- v mers. Zijn galerieën zijn overal voorzien van gepantserde af- sluitdeuren, die ge sloten kunnen wor den, wanneer de vijand zich van een der versterkingen zou meester gemaakt heb ben. Alles is daaren boven ondermijnd, zoodat men den hee- len boel in de lucht kan doen vliegen als het noodig mocht zijn ken kan met omgekeerde wolkenkrabbers in den grond, zijn 200 km. lang en loopen van Zwitserland tot aan de Belgische grens. Zij heeft de formidabele som van 22 milliard frank gekost. De linie wordt genoemd naar den Franschen minister van oorlog Maginot, die op 14 Januari 1930 de stemming in de Kamer verkreeg van een eerste krediet van 3 ipilliard frank. Aangezien de vijandelijke vliegtuigen de verbinding van deze verdedigingslinie met het binnenland zouden kunnen afsnijden, was het noodig dat zij een systeem uit maakte dat totaal onafhankelijk was en op zichzelf kon bestaan. De Maginot-linie is niet alleen een muur van beton en staal, maar tevens een reusachtige autonome onderaard schc stad. Eén stad die van hel eene eind naar het andere doorsneden is dooi groote spoorlijnen, die berekend zijn op groot verkeer, en ook door electrische lijnen die met elkaar ver bonden zijn door buurtspoorwegen. In 't. ge heel meer dan 600 km. onderaardsche lijnen die onder dorpen en velden loopen. Een stad. die hallen heeft en reusachtige kelders, die vol provisie zitten. Die geheele parken met munitie bezit, bestaande uit allerlei soort granaten en schietvoorraad voor machine geweren. Ook allerlei wisselstukken voor kanonnen, machinegeweren en gewone ge weren zijn aanwezig. Werkplaatsen, waarin men terstond het ingewikkelde mecanisme van het moderne schietgetuig kan reparee- ren. Een stad, die haar eigen electrische cen trale met groote voorraden steenkool heeft, haar eigen hospitalen, haar eigen fabrieken voor lucht om in te ademen,haar eigen instal latie voor de ve-deeling der zuurstof ten c.n- de het binnenkomen van stikgassen te belet ten. Deze stad is tevens een oorlogsvloot, geen waar onderaardsch eskader. Door den ge- neralen staf worden de klein-model kazema- ten, die met machinegeweren bewapend zijn. torpllleurs geheeten; het model daar boven, dat kanonnen bezit, heet een kruiser; de inrichting met de zware artillerie heet spoortrein. Uien lang is hij door de lange onderaardsche gangen gegaan, men heeft hem naar rechts en links doen gaan, naar boven en naar beneden. En plotseling be vond hij zich in een torenkamer. Door de opening van de schietspleet ziet hij slechts een smalle strook grond. Een officier geeft hem den volgenden uitleg: Gij zult hier steeds op post moeten blij ven en men zal u nooit ergens anders plaat sen. Gij moet dus het landschap dat voor u ligt op uw duimpje leeren kennen, zoodat ook maar de minste verandering ervan on middellijk in uw oog springt. En deze soldaat zal misschien eens een heelen oorlog meemaken zonder iets anders te zien dan de smalle band grond waarop hij gedurende acht uren per dag, evenals een fabrieksarbeider, dood en verderf zal zaaien. Liften duiken er over 17 verdiepingen en deze bedolven steden zijn op sommige plaat sen tot 300 meter diep ingeboord. Het is niets bijzonders dat de stafofficieren, machinisten van de electrische centrales, hospitaal-sol daten, koks en wakers over de munitieberg plaatsen. op meer dan 50 tot 100 meter diepte aan het werk zijn in ruime, helder verlichte vertrekken, waar de lucht voldoende ver- vcrsclit wordt en zelfs gedurende een veld slag liet gerucht van de kanonnade niet doordringt. Men komt er binnen door breede bressen in de rotsflanken, ver achter het front. De soldaten worden af- en aangevoerd door middel van electrische treinen. De electrici- teit daarvoor wordt voortgebracht door eigen installaties. De verdedigingslinie aan Frankrijk's ooste lijke grens, door den Franschen minister van oorlog, Maginot ontworpen, was het gewel digst.- verdedigingswerk dat ooit in de ge schiedenis van Frankrijk gebouwd is. Van de Zwitsersche grens tot Luxemburg werd een reusachtige vestinggordel aangelegd. En de Siegfriedlijn Tegenover deze gigantische vestinggordel goed bestudeerd en er veel van gdeerd. doch wij hebben iets gebouwd volgens onze eigen denkbeelden, dat nog beter is en dat tegen elke macht in de wereld bestand zal zijn, indien wij bij een aanval de verdediging zou den verkiezen. Het eerste werk van de Siegfried-linie was de wacht aan den Rijn Deze wacht is een dubbele wacht. Daar zijn vooreerst de voorste obsersatieposten, om de 300 meter, telefonisch met elkander verbonden. En nu Schromelijk misbruik In Nederland komt het de laatste dagen herhaaldelijk voor dat menschen, die een familielid missen, worden opgezocht door anderen met de boodschap dat deze laatsten inlichtingen kunnen geven over den ver miste. Dezen weten dan echter de zaak zoo voor te stellen, dat ze eerst wat geld moeten hebben. Natuurlijk zijn dit gewetenlooze schurken. Bij de Amsterdamsehe politic heeft een vrouw gisteren weer aangifte gedaan van zulk een zeer ergerlijken vorm van oplichting. De echtgenoot van dc vrouw vocht als sol daat in den oorlog en wordt thans vermist. Enkele dagen geleden vervoegde zich bij haar een 22-jarige man, die beweerde, dat hij er voor kon zorgen, dat haar man spoe dig weer thuis zou zijn. Hij had haar man a ergens in Nederland aangetroffen, waar hij verpleegd werd voor een schampschot en geen moeite te veel en zijn geen kosten ge spaard. Op verschillende plaatsen zijn'groote vliegvelden aangelegd, met hangars voor hon derd of meer vliegtuigen tegelijk. Deze han gars worden zoo aangelegd, dat zij een diepen ingang hebben in de rotsen. Wanneer de vijand er ondanks het uitmuntende luchtaf weergeschut in zou slagen de vliegvelden te bombardeeren, dan zou geen enkel vliegtuig getroffen worden, want zij zijn veilig in de hangars met rotswanden. een anders leed voor een zenuwinstorting. Zijn toestand w-jg echter niet ernstig en hij zou den vermiste Woensdag weer thuis brengen. Uiteraard waren daaraan eenige kosten verbonden en de verheugde vrouw offerde graag enkele guldens om haar echtgenoot weer thuis te krijgen. De Woensdag verstreek evenwel zon der dat er iemand kwam. Gisteren wachtte de vrouw nog af, doch aan het einde van den middag begreep zij, dat zij bedrogen was. Daar gevreesd wordt, dat hij zal trachten zich nogmaals aan soortgelijke praktijken schuldig te maken, zij eenieder gewaar schuwd. Drukkerij N V. PERIODICA 127. Em Jacqmainlaan Brussel hebben dc Duitschers nu in een luttele span ne tijds niet minder grootsche verdedigings werken aangelegd, de Siegfried-linie. Hit Ier heeft iii zijn groote redevoering verbijste rende cijfers genoemd, die in ieder geval een licht werpen op het reusachtige werk dat hier in staal en beton is uitgevoerd. Niet minder dan een half millioen arbeiders, sol daten en mannen van den Arbeidsdienst schijnen er aan gewerkt te hebben. En even als de Franschen beroemen nu ook de Duit schers er zich op. dat hun grens door geen vijand meer te doorbreken is. De Siegfried- linie zou even sterk zijn als de Maginot- linie. Hitier zei het nog tot Ward Price, van de Daily Mail Ik heb de Maginot-linie reeds wordt dag en nacht de wacht gehou den en met verrekijkers wordt regelmatig de horizon onderzocht. Maar hierachter liggen om de 150 nieter de blokhuizen van de Sieg fried-linie, die met elkander verbonden zijn door een dubbelen spoorweg. De bewapening van ieder «Blockhaus» bestaat uit enkele mitrailleurs, twee kanonnen van kein kali ber en vlammenwerpers. De blokhuizen schij nen echter slechts voorloopig dienst behoeven te doen. Wanneer de groote verdedigingswer ken van de Siegfried-linie voltooid zijn, dan worden zij afgebroken. Als alles klaar is, kan iedere vierkante meter van de Fransche grens onder vuur genomen worden. Voor de verdediging van het Rijngebied is Men heeft vroeger een en ander gezegd over de fameuze verdedigingslinie, die Frank rijk na den wereldoorlog aanlegde op zijn grenzen langs den kant van Duitschland. De Maginot-linie is thans weer actueel ge worden door de steeds voortrukkende Duit sche legers een frontaanval op deze onder aardsche burchten begonnen zijn in het Saargebied. De sterke hoeksteen van de Ma- ginotlijn, Montmedy werd reeds ingenomen. Te Saar-Albe zijn de Duitschers reeds deze geweldige versterkingen binnengedrongen. Het zal voor onze lezers interessant zijn het een en het ander over deze Fransche ver sterking. die 22 milliard frank gekost heeft, wat nadere bijzonderheden te vernemen. Deze verdedigingslinie Oie men vergelij- pantserschip. De sectie der kazemat, die boven den grond is, heet de romp, de schuil plaats voor de wacht, tentdek en periscoop. Een stad, waarvan elke wijk op zijn beurt op zichzelf kan bestaan. Veronderstellen wij dat de vijand er in slaagt een stuk van de Maginotlinie te ver overen. Dan zouden onmiddellijk geweldige geblindeerde deuren toeslaan en zouden alle verbindingslijnen onmiddellijk geblokkeerd zijn. De strijd zou in alle overige deelen on gestoord voortgaan. De soldaat van de Maginotlinie is als een bij in een bijenkorf, hij heeft een vast- bepaalde en zeer beperkte rol. Op zekeren dag is hij in de Maginotlinie binnen gekomen zooals in een ondergrondschen

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 12