Wanneer wordt eens beoaald nieuws gegeven over de 16 tot 35-jarigen WeSk organisme zal eventueel de taak van uitgiftehank op zich nemen? 40 vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald 1st uizicht van Parijs toen de Duitschers birfSenriiRièn Naar een regeling der Chmeesch-Japanschc betrekkingen wee Italiaansche schepen aangevallen Het Italiaansch legerbericht Een Engelsche kruiser getorpedeerd in de Middel landsche Zee De Fransche vluchtelingen aan de Spaansche grens Het ss. Washington vertrokken Buikspreker - na den dood De bezetting van langer Finland betaalt ziin oorlogsschuMen De Fransche vluchtelingen op de Azurenkus Zij slapen onder den biooten hemel Politieke samenwerking in Denemarken Vereenvoudiging van het bestuur HET ALGEMEEN NIEUWS DINSDAG 18 JUNI 1W0. Een oplossing van het geldgebrek- probleem dringt zich op Wat er hoofdzakelijk schuld aan heeft dat de terugkeer tct een normalen toestand min der snel gaat dan mogelijk zou geweest zijn wanneer de verantwoordelijke overheden in stede van te vluchten, te midden van hun valk hun verantwoordelijkheid hadden ge dragen. is het te kort aan betaalmiddelen. Dit werd reeds voldoende gezegd en ge schreven om zoo zoetjes aan van overtuigd te geraken. Aan deze omstandigheid ook is het te wijten dat de postcheck en de staats bank hun regulariseerende rol niet spelen kunnen en dat de economische en finantieele bedrijvigheid hier te lande zoo bedroevend veel te wenschen overlaat. Ons economisch leven is anemiek en zal het blijven zoolang, het te kort aan betaalmiddelen zich zoo ont zettend sterk blijft doen gelden. Een middel slechts is er om daaraan te verhelpen het uitgeven van bankbilletten. Tn een vorig nummer, toen we het had den over het probleem van het reorganisee- ren van den postcheckdienst, wezen we er reeds op dat er in België een bank bestaat, de Société Générale namelijk, die reeds van onder het Hollandsch bewind hrecht, bezit bankbilletten uit te geven. Nooit werd c'eze bank dit recht ontnomen en in 1914 maakten de Duitschers daar dan ook gebruik van om bankbilletten in omloop te brengen. Het laat zich begrijpen dat ook thans sug gesties in dien aard werden gedaan, maar het is nog lang niet zeker dat daaraan ge volg zal worden gegeven. Tot de mogelijkheden behoort ook dat binnen afzienbaren tijd een konsortorium van Belgische banken tot stand komt dat als uitgifte-instituut zou fungèeren. We onthouden ons er van een bepaalde op lossing vooruit te zetten. Van belang is al leen dat er op de een of andere wijze een oplossing komt opdat de vele moeilijkheden waarmee ons bedrijfsleven thans te worste len heeft, tot het verleden zouden behooren. Zooals men reeds een paar dagen geleden meedeelden hebben vooraanstaande Belgi- •che personaliteiten trouwens deze hoogst dringende kwestie behandeld, en een eerste lands van 300 miljoen frank werd reeds door de Belgische banken gesticht om in de drin gendste behoeften van het land te voorzien. FARLJS, 16 Juni. (D.N.B.) 's Avonds vóór den uittocht der Duitschers uit Parijs, kwam het nog tot schermutselingen tusschen Duitsche pepantserde verkenningstroepen en kleine vijandelijke strijdkrachten. Op 14 Juni hielden slechts eenige barrica des den opmarsch der Duitsche troepen te gen. De genie stak nog eenmaal een handje bij en de weg naar Parijs was open. Zonder moeilijkheden reden de eerste ver kenners door de voorsteden. Parijs ontwaakt stilaan. De bevolking stroomt op de straat samen en bespreekt de groote gebeurtenis. Terughoudend staan de menschen op de voetpaden, zij zijn verwon derd. De vrees voor Duitsche bombardemen ten is geweken. Parijs herademt. Op de Place de l'Etoile staat de bevel hebber van een legercorps met ziin twee di visie-Kommandanten. De generaal trok Pa rijs binnen aan het hoofd van zijn troepen. Nu gaat hij naar het graf van den onbeken den soldaat, onder dc Are de Triomphe en hij groet. Te twaalf uur dertig begint het Lit tori sche (i défiléder Duitsche regimenten en divi sies op de Place dc l'Etoile De een na de ander, rollen de gemotoriseerde colonnes voor bij de generaal. Op de Are de Triomphewappert de Duitsche vlag. De menschen verdringen zich cp de Place de l'Etoile Zii beleven een onvergelijkelijk schouwspel. Nog den vorigen avond verkeer den zij in den waan dat de Franschen zege vierend tegen de Duitsche troepen op- ir.arsc heerden. TOKIO, 16 Juni <D. N. B.). De Minister van Buitenlandschc zaken, Arita, legde den "leizer voorstellen tot regeling der Chi- cesch-Japansche betrekkingen voor. MADRID, 16 Juni (DN.3.) Ten Zuiden van de Kanarische eilander, werd het Iva- l aansche schip F u-tun.ua donr een Fran schen torpedojager beschoten De beman ning kon het vastelmd bereiken: zij werd cioor den Franse den toine do jager met ma chinegeweer bestookt. Ook het Italiaanscie stoomschip «Mahda» werd door een Fransenen torpedojager aan gevallen. De bemanning werd tijdens het neerlaten van de reddingsnootea met ma chinegeweervuur beschoten. Het Italiaansche legerbericht vermeldt een stijgende bedrijvigheid in de Middellandsche Zee. zoowel van de vloot als in de lucht. In totaal werden op de verschillende fronten in Europa en Afrika 40 vijandelijke vlieg tuigen vernield, deels in luchtgevechten en a^ls op den grond. Vijf eigen toestellen keerden niet terug. Op het Noord-Afrikaansche front werd een heftige Engelsche aanval na zware ge vechten afgeslagen. Door Engeland wordt thans het verlies van de kruiser Kallypso toegegeven. Een on zer duikbooten bracht een duikboot van den vijand tot zinken. Door zeventig Italiaansche vliegtuigen werden plaatsen op het eiland Corsica, een arsenaal op het eiland Malta en verschillen de plaatsen in Zuid-Frankrijk gebombar deerd. In Oost-Af rik a werden onder meer op Besbera bommen geworpen. Boven Massoea werden twee Engelsche vliegtuigen neerge haald. Opnieuw voerden vijandelijke vliegtuigen nachtelijke aanvallen uit op Italiaansche steden. Bommen kwamen op de stad Genua terecht, zonder belangrijke schade aan te richten. Ons volk heeft den oorlog niet alleen aan den lijve, maar ook diep in de ziel ge voeld. Woningen werden ontredderd of ver nield; zooveel bloeiend en vreedzaam geluk werd onder het woeste, wilde geraas der bommen en obussen voor immer geknakt. Maar in de laatste dagen is van al dat wee alweer zooveel goed gemaakt. De vluchte lingen keerden in zwarte drommen terug en de meesten waren zoo geluk* ig hun ge doe ongeschonden of gemakkelijk herstel baar terug te vinden. Door het wijze, vader lijke gebaar van Koning Leopold werd de overeroote meerderheid onzer soldaten van het slagveld bevrijd, en terwijl er reeds heel wat ender hen nunne Haardstede hebben bereikt, weet men in duizenden andere ge zinnen dat men nog enkel wat geduld hoeft te kweeken. voraleer ook hun duurbaren zoon, echtgenoot of broeder te mogen ont vangen. Zoovele gpzinnen. die wreedaardig werden uiteengerukt, raakten heilzaam hervormd. En het zielsgenot, dat uit dit hereenigd- zijn werd geboren, heeft veel van het licha melijke wee getemperd... Maar ons land kent nog eene kategorie zwaarbeproefden. wien in al deze weken nog geen glimpje "hoop of geenJbrijzel j*roÓst_Js kunnen vcrstreki vaders en moedei-c. aan it- i-aeh ^"iiTod- lottigen oproep -van Dinsdag 14 Mei, hun zonen werden ontrukt. We hooren nog te Brussel het dolle ge fluit der politiemannen over onze rustige lanen schrillen. bevel gevend aan alle weerbare mannen van... 16 tot 35 jaar zich op weg te begeven Als éénige nadere aanduidingen werd daaraan toegevoegd dat de reis moest geschieden naar Roeselare, op eisen kracht en op de snelst-mogelijke wijze; een deken diende meegenomen en mondvoorraad voor 48 uren Het bevel klonk zoo prompt en zoo hard in zijn beknoptheid, dat weinigen den moed hadden er zich aan te onttrekken. De va ders vreesden de ergste sancties, waarme de de weerbarstigheid zou kunnen gestraft worden en de toekomst van hun zoon in ge- var v bracht. De moeders keken met het zilt- betraande oog neer op de akeligste vizioe- nen. en waanden hun kind reeds den wreed- aardigsten dood gewijd, indien zij het bevel dierven trotse er en. En den zelfden Dinsdagavond reeds ver lieten duizenden van die jongelingen, veelal kinderen nog, zwaar bepakt en be laden het ouderlijke huis, met de middelen die hun ter beschikking stonden, sommigen In auto. velen per fiets, de meesten te voet. De dagen die volgden zagen dien droeven, troosteloozen stoet voortgezet. Bij lederen kilometer, dien zij vorderden op den weg dei- ballingschap, neep het harte der achterge bleven vaders en moeders enger toe, terwijl zij met hun wazig-natte oogen den horizon trachtten te ontdekken, waar de droeve tocht hunner kinderen eindigen zou... Och ja. wij weten het. ook van deze jeug dige scharen zijn er reeds enkele dagen na aien zooveel teruggekeerd. Zij hebben hun plaatsje aan den huiselijken haard herno men, sommigen ook in het werkhuis, an dere... op de schoolbanken. Maar... zoovele duizenden onder hen keer den nog niet terug, en dat doet de jam merende ouders nog méér het geluk der bé ter bedeelde vaders en moeders benijden. Erger nog waar voor de achtergebleven soldaten en krijgsgevangenen allerlei ele menten ter beschikking staan om eenig nieuws over de duurbare afwezigen in te winnen, is tusschen die bedrukte ouders en hun verdwenen kinderen een 'onpeilbare nacht van angst, twijfel on onwetendheid gerezen. Omtrent hun verder lot tast men eenvoudig in den blinde en onbekende, wat dan ook "tot gevolg heeft dat elke dier va ders of moeders zich met gretigheid vast klampt aan het minste sprietelke hoop en opziet naar het bleekste straaltje licht, dat men meent in een of ander nieuwsje bevat te zijn. Men verduwt diep in het hart alle wre veligheid over het ongehoorde bevel zelve: men denkt er niet eens aan iemand, wie het ook wezen moge, ervoor ter verantwoording te roepen: men is er zelfs toe gekomen niet meer den stouten wensch te opperen dat mijn jongen nu maai- terug was maar men is er zich gaan bij neerleggen nog slechts die schrijnende bede te stotteren Nieuws... geef mij nieuws over mijn kind- Redt mij uit dien pijnigenden angst; wen tel van mij dien doodenden twijfel af... Geef mij nieuws... wat het ook zij... maar j nieuws... Voor hen, die daartoe de macht bezitten, I ware het onmenschelijk-wreed aan deze on- i rust, die met den dag scherper wordt, geen gehoor te verleenen; daarentegen is het de wet der menschlievendheid het onmogelijke aan te wenden om ook dezen oorlogsnood te lenigen... Den laatsten tijd werd de hoopgevende mare verspreid dat door hooge personalitei ten van ons land voetstappen werden aan gewend om. langs het Rcode Kruis en zijne internationale werking, te verkrijgen dat deze opgejaagde jongens aiover een neu traal land zouden worden teruggebracht. God geve dat dit bericht weer niet een van die brooze troostmiddel!jes zij. welke de ellende en de wanhoop nog zwaarder op de zielen doen wegen, nacat de nietigheid er van gebleken is Duizenden moeders en va ders zien verwachtingsvol uit naar eene of- ficieele bevestiging ervan, wat hen aan weeral zal toelaten de verwezenlijking van het edele ontwerp met geduld en gelaten- 1 heid tegemoet te zien. I Intusschen kan misschien wel langs het zelfde liefderijk werk, de ^betreftljirs - vj»n "aangeknoopt." ^at" er ook van weze, voor het moraal van een groot deel onzer bevol king is licht en hulp in deze bt narde kwes tie ten zeerst gewenscht. EGO. LONDEN, 16 Juni (D. N. B.). Officieel wordt medegedeeld dat de lichte kruiser Calypso door een Italiaanschen duikboot in de Middellandsche Zee tot zinken werd gebracht. Een officier en 38 matrozen werden ver- mist. De kruiser Calypso van 4,180 Ton werd in 1917 gebouwd. MADRID, 16 JUNI (D. N. B.). Aan de Fransche grens groeit de stroom van vluchte lingen aan. Evenwel is het oversteken van de grens tengevolge van de maatregelen van de Fran sche overheden, bijna volkomen onmogelijk. Zaterdag kwamen slechts 110 Spaansche kinderen aan. Aan buitenlandsche vluchtelingen wordt slechts toegestaan Spanje door te reizen. Zij vertellen over de paniekstemming, die het bericht over de inname van Parijs gehad heeft en over de toenemende vijandige stem ming, tegenover de regeering Reynaud. De onzekerheid in de houding van de re geering komt tot uiting in de laatst getroffen maatregelen tegen de vreemdelingen, die ge dwongen worden een vragenlijst in te vullen, of zij voor Frankrijk willen vechten of bur gerlijken dienst willen bewijzen met beschik baarstelling van hun vermogen, ofwel beide weigeren. De eerste worden onmiddellijk ingelijfd, de tweede in concentratiekampen belast met werk voor den krijgsdienst, de laatsten uit gedreven. LONDEN, 16 Juni (D. N. B.). Het Ame- rikaansche stoomschip Washington heeft heden morgen met. tweeduizend Amerikanen aan boord de Iersche haven van Galway ver laten. De beroemde Amerikaansche buikspreker Louis Oversen heeft zijn geheele nalaten schap vermaakt aan de pop, waarmede hij jaren lang gewerkt heeft. De familie van den buikspreker heeft ge tracht dit testament ongeldig te doen ver klaren, doch het gerecht heeft zich d?.arte- gen verzet. In het testament was namelijk bepaald, dat 't geld moest worden omgezet in een Charly Mae-Carty-fonds zoo heette de pop en dat van het geld elk jaar, door een van de beste buiksprekers in alle kinderzie kenhuizen van New York voorstellingen geor ganiseerd moesten worden, waarbij gebruik meest worden gemaakt van Charly Mac Carty. Daardoor beschouwde men dc erfenis als een liefdadig doel. Nadere bijzonderheden MADRID, 16 JUNI (D. N. B.) Uit Tan- ger worden aan D. N. B. nadere bijzonder heden gemeld over de bezetting. Vrijdag om 9 uur 's morgens liep als eerste Spaansch oorlogsschip de mijnenwerper Vulcano met eene compagnie manne- infanterie de haven binnen. Terzelfdertijd kwamen de Tetuan vrachtwagens met af deelingen Kaliefen van de Garde Mchalla onder bevel van Kolonel Garpia Ripoll en inspecteur Antonio Yuste tc Tanger aan. Na korten tijd wapperde van alle door Spanjaarden of Italianer bewoonde huizen de vlag. De troepen bezetten de strategische punten, zij marcheerden, met hun koraman- dant voorop, "door de straten van het inter nationale kwartier. Op de Frankrijkplaats en de Groote Maikt had zich een geweldige menigte van Euro- peanen en inboorlingen samengepakt, die ae troepen met geestdriftige heilroepen op Spanje ontvingen. De Spaansche gezant Amieva bezocht in den namiddag de vertegenwoordiger van de Mogendheden betrokken bi] het. statuut van Tanger, om hen het besluit van de Spaan- sche regeering mede te deelen. De Engelsche en Fransche gezanten, ver zochten dientengevolge de bewoners van hun kolonie, geen tegenstand te bieden. De com mandant van den in de haven voor anker liegenden Fransche hulpkruiser bracht een bezoek aan den Spaanschen kommandant ran de Vuleano hetwelk door dezen met een tegenbezoek werd beantwoord. 4 WASHINGTON, 16 JUNI. CD. N. B.). De Finsche gezant overhandigde aan ae schatkamer een chèque, van een bedrag van ongeveer 159,000 dollar, als gewone halfjaar lij ksche afbetaling der Finsche ccr.ogschul- d<Het Witte Huis deelde kort daarop mede, dat Roosevelt de door het Congres aan genomen resolutie geteekend had. waardooi aan Finland een moratorium voor den duur van tien jaren wordt verleend. Het D.N.B. meldt van de Spaunsch-Fran- cche grens De van uur tot uur uit Zuid-Frankrijk aan komende vluchtelingen moeten voor :t groot ste deel bivakkeeren in de straten en op de pleinen van Biarritz, St. Jean de Luz. Hen- daye en andere plaatsen, daar de openbare gebouwen, schouwburgen en bioscopen voor de gewonden in beslag zijn genomen. Het spoorwegverkeer in het Zuid-West en ligt vrij wel volkomen stil. De desorganisatie wordt steeds grooter. Voorschriften worden door te- genoderd geannuleerd, zoodat men niet meer weet waaraan men zich heeft te houden. Het D.N.B- meldt uit Kopenhagen Op initiatief van de conservatieve leden van het Deensche kabinet zijn volgens een mededeeling van het departement van staat, besprekingen gevoerd over een wijziging in de regeering. Deze besprekingen hebben, volgens de officeele mededeeling. tot resultaat gehad, dat van alle zijden de wensch is geuit tot samenwerking te komen op den huidigen grondsag. Echter is men tevens overeen ge komen het bestuur te vereenvoudigen. Een sommissie van 7 ministers is gevormd, die tot taak heeft zich in de toekomst te be lasten met het ten uitvoer leggen van buiten gewone maatregelen, die door de omstandig heden worden geëischt. Met het aanmoedi gen van nieuwe takken van industrie en met de productie van vervangingsartikelen zal een commissie van ministers en ambtenaren zich belasten. Het voornemen bestaat, be paalde commissies, die gevormd zijn voor bij zonder vraagstukken, welke bij den aanvang van den oorlog aan de orde waren, op tc heffen of te wijzigen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2