Een reportage-tocht In de streek van leper en de West-Vlaamsclie bergen 3 HET ALGEMEEN NIEUWS DINSDAG 18 JUNI 1940. g— TUSSCHEN WIJTSCHATE EN KEMMEL In leper werden 200 burgers gedood. De opruiming van de stad in volle werking. Geen vrees meer voor besmettelijke ziekten. Op de West-Vlaamsche bergen waren de versterkte plaatsen bezet door... vluchtelingen Tijdens de dagen, dat de strijd nog woedde tusschen Veurne en de zee, gingen geruchten, dat tot de zwaar-gehavende steden, ook leper behoorde. Menschen, die zich ooggetuigen noemden, gaven te verstaan, dat leper weer even pijnlijk uit duizenden wonden bloedde, als in 1914-1918 het geval was geweest. Men zal dan ook licht onze verbazing begrijpen, toen wij een leper terug vonden dat, behoudens de gewone beschadigingen, waaraan geen gemeente is ontkomen, nog even gaaf is als vóór het losbranden van het kanon. Op de straten zijn de puinhoopen van glas, dakscherven, steenblokken, die zooveel gemeenten nog ontsieren, niet meer te zien. Glazenmakers hebben reeds veel herstellingswerk uitgevoerd, het leven gaat ordelijk en rustig voort, leper is ditmaal beaald gespaard gebleven. Nochtans is de oorlog niet onopgemerkt gepasseerd. Bijna zes dagen, vanaf Donder dag 23 Mei tot Woensdag 29 Mei, heeft de bevolking in angst geleefd. Vijf maal heb ben de vliegmachines, op Donderdag, Vrij dag, Zaterdag en Zondag, aanvallen op de stad ondernomen. Iedere hoek van de stad is geraakt geworden. Het doelwit vormden de Engelsche konvooien, die in en rond de stad waren en uiteraard moesten daarbij de hui zen in de beoogde wijken het ontgelden. Bom men kwamen terecht in het St. Maartensge- sticht en in het theatergebouw. Een defekt aan de electrische leiding maakte dat Vrij dag de sirene niet kon werken. De argelooze voetgangers werden toen plotseling opge schrikt door een eskader vliegtuigen, dat mi litaire doeleinden bestookte, waarbij de bom men echter ook de burgers raakten. 65 wer den gedood, 70 gewond. Zoo is het voortge gaan tot thans de triestige balans een ver lies van 2"0 burgers aanwijst. Hoe vreemd het ook moge klinken, men acht dit cijfer nog betrekkelijk laag, gege ven het feit dat op bepaalde dagen zooveel vluchtelingen op het Marktplein waren, dat men de sirene moest laten gaan, om de men schen wat lucht te kunnen geven. Een tragisch misverstand deed zich toen nog 's Zondags voor. De ordebewaarders gin gen op dien dag de straten af om den vluch telingen te melden, dat zij een uur tijd had den om de stad te verlaten. Vele inwoners verkeerden in de meening dat dit ook voor hen gold en trokken mee in de richting van Veume. 151 Granaten in 5 minuten Na de verschrikking van de luchtbombar- dementen, is die van de artillerie gekomen. Van Zondagavond tot Woensdag heeft het spervuur geduurd, grootendeels over de stad heen. Maandagavond bereikte dit ziin he vigste kracht; bewoners hebben geteld dat er in de eerste vijf minuten 138 granaten wer den afgevuurd, in de tweede vijf minuten 151 In verhouding tot die fantastische vuur- uitbarsting is de materieele schade gering, ook al schat men haar op wel een 10 millioen frank. Maar schier geen enkel huis is wat men noemt, onbewoonbaar, geen enkele nij verheidsinrichting met den grond gelijk ge maakt. Van de gloednieuwe Hallen en de hoofdkerk zijn zelfs slechts wat brokken af Het verhaal van den Schepen Schepen Delahaye, die ook van 1914 tot 1918 in zijn stad is gebleven, heeft zich nu weer verdienstelijk gemaakt. Toen de burge meester verplicht was geworden de stad te verlaten, heeft hij de leiding in handen ge nomen. In een omstandig relaas heeft hij ons de gebeurtenissen verteld. Op 27 Mei moest hij, 's avonds om 9 u. 30, onderhandelingen voeren met de Engelsche overheden betreffende de evacuatie van de stad. Het leidde tot geen resultaat. Inmid dels werden de burgers verplicht, 's nachts de kazematten te ontruimen, doch de sche pen, die in de schuilplaats onder het Belfort verbleef, gaf de menschen den raad er te blijven, 's Nachts, om 4 uur, kreeg hij bezoek van een Engelsch officier, welke opnieuw op evacuatie aandrong. De schepen heeft hem toen een lijst ter hand gesteld met de namen van 2800 ouderlingen, zieken, hulpbehoeven den, enz., die onmogelijk zonder transport weg konden gaan. Indien de Engelsche be velhebbers er voor konden instaan dat die 2800 benevens de 3000 andere burgers welke in schuilplaatsen zaten, direct konden ver voerd worden, zou hij tot de evacuatie over gaan. Uiteraard kon hem die verzekering niet gegeven worden. Hij besloot toen dat de burgers in leper zouden blijven. De volgende uren zijn toen in angstige spanning verstreken. Duidelijk hoorde men vanuit de schuilplaatsen in de onmiddellijke omgeving, het gieren der granaten, het knal len der geweren, het tikken der mitrailleu- de laatste maal in hun schuilplaatsen voed- zen. Dinsdagavond konden de burgers voor sel krijgen. Dien nacht nam het Engelsch geschut in hevigheid af en bij het krieken van den dag In de omgeving van de West-Vlaamsche bergen liggen de wegen vol met achter gelaten oorlogsmateriaal. Hier zien wij een zwaar kanon op den weg van Wijt- schate naar Kemmel Daarna ging men er toe over de puinhoopen op te ruimen en herstellingswerken te begin nen. De gemeente heeft daar 125.000 fr. voor uitgegeven aan arbeidsgeld, doch nu mag dan ook van leper getuigd worden, dat de oorlogswonden er al grootendeels geheeld zijn. De versterkte plaatsen op de West-Vlaamsche bergen... Van leper gaat onze tocht naar de vroe ger zoo heerlijke West-Vlaamsche bergen. Er staan kruisjes langs de baan. Onbehol- Zij is er voor gespaard gebleven. Tot haar groote verwondering werd de artilleriestrijd slechts een duel tusschen aangevoerde En gelsche en Duitsche batterijen, die elkaar over de gemeenten heen bestookten. Het heeft wel schade aangericht en was soms zoo dicht bij de plaatsen waar de menschen zich schuil hielden, dat velen aan hun laatste uur ge loofden. De gevreesde vemietigingsstrijd is echter uitgebleven. Nu kent men de oorzaak. Door den snellen opmarsch van de Duitsche troepen, welke in Noord-Frankrijk de omsingelingsbeweging hadden gemaakt, waren de versterkte plaat sen op de bergen door de troepen verlaten. In hun plaats hadden vluchtelingen er ver blijf gekozen; deze vreedzame lieden zochten het veege lijf te bergen vlak naast de kanon nen, die hier Frankrijk's grenzen hadden moe ten verdedigen. De Duitsche soldaten welke van Belgische zijde op de bergen aanrukten, wantrouwden echter nog den Kemmelberg. Toen het bleek dat de Kemmelberg onver dedigd was, werd het een duel met de Engel sche batterijen, opgesteld aan den voet der bergen. Toch hebben Kemmel, Reninghelst en West- outer öok geleden. In Kemmel heeft men den oorlog zelfs bijna zes dagen beleefd. Want nadat op Vrijdag 24 Mei de vliegmachines verschenen, waren en viermaal een raid hadden ondernomen, begon toen het ge- schutsvuur, dat zijn hevigste kracht in den nacht van Maandag op Dinsdag ontwikkel de. Een familie (moeder, dochter, zoon en oom», die een schuilplaats had gezocht ach ter het huis in een abri. werd door een vol treffer gedood. Het gebouw der meisjesschool het gemeentehuis, de huizen van veldwach ter en burgemeester* werden geheel of ge deeltelijk beschadigd. Nu echter biedt Kemmel weer een rusti- gen, haast properen indruk. Haastig is men met het opruimingswerk begonnen en overal klinkt het geklop van hamers... De mensch herstelt, wat hij zelf vernielde. De aangerichte verwoestingen in de Zonnestraat en Hocgeweg te Meenen kwamen de Duitsche troepen de stad bin nen. De strijd tegen de epidemie Hetgeen de h. Delahaye het duidelijkst uit den vorigen oorlog was bijgebleven, was de typhusepidemie, welke in 1915 in de stad is losgebroken. Die was grootendeels ontstaan tengevolge van de weinige zorg, welke men aan het bergen van lijken en ontsmetten der plaatsen had kunnen besteden. ,Het eerste werk na de bezetting der stad was dan ook het bergen en begraven der dooden, het wegvoeren van dierenlijken en ontsmetten van schuilplaatsen en kelders. pen houten kruisjes, met wat schamele veld bloemen er rond. Aan de kruisjes hangen hel men. Engelsche helmen, Duitsche mimen, Belgische helmen... De kruisjes stam op een zandlaag, haastig weggegraven in de beplante velden. Ze zijn niet talrijk, hier twee, ginds een. Er liggen kanonnen langs de baan. Van veel kanonnen werd de reusachtige, dreigen de loop nog gedemonteerd en ligt naast de wilen. Enkele staan nog gaaf en uiterlijk gereed om de vernietigende projektieien v,;eg te slingeren. Er staan groen-zwart geschilderde vracht auto's dwars dooreen, er liggen tankwagens omgekanteld op het gewas' van ie velden. Zoo gaat de tocht dan. tusschen kruisjes, kanonnen, auto's. De wielrijder moet soms haastig het hoofd buigen voor een slingerend kluwen electrische draad, ijlings zwenken voor 'n verraderlijken granaat trechter. Rond hem staan de hïlizen, sommige wankelend op den zwakken steen van twee muren, in eenkrimpend onder het zakkend dak. ande re nog recht en kloek maar in de vensters de holle zwarte gaten van het gebroken glas. Het is stil en schijnbaar vreedzaam in de streek van de West-Vlaamsche berg ui. Een vogel kwinkeleert, een landbouwer komt met zijn traagstappend paard voorbij en roept een avondgroet. De lucht is klaar en wolken loos en teekent scherp de lijnen van de berg toppen af, Kemmelberg met zijn ronde toren, de Zwarte berg en de Rcode berg. Daar had Frankrijk zijn versterkingslijn doorgetrokken, forten en kazematten gebouwd die geheel de vlakte van Poperinge en Ko men zouden bestrijken. Zicht op de monumentale, geklasseerd de, Romaansche kerk van Sint-Baafs" Vijvc die deerlijk gehavend werd Het gemeentehuis te Kemmel dat zwaar beschadigd is. Op de foto zien wij de achterzijde van het gebouw Vrees die gelukkig voorbarig bleek Toen de oorlog was uitgebroken en de Duitsche opmarsch voortdurend sneller het gebied naderde, begon de angst onder de be volking te g'roeien. Zij vreesde in het vernie tigend geschutsvuur van de zware kanonnen gevangen te worden, zii duc-itte de hel, die van den ton der bergen zou losbreken. Wenscht U meubelen, huisraad of an dere voorwerpen te koopen of te verhoo* pen Plaats dan een kleine annonce is Het Algemeen Nieuws Dit kost H 6 ft. per plaatsing.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3