Het Vlaamscb Sportleger slaat immer pal De formaliteiten die door onze gedemobiliseerde soldaten moeten vervuld worden Er dient in den kortst mogelijken tijd een regeling getroffen voor de onderwijzers Krijgt Lede de eer van den eersten na-oorlogschen kermiskoers Renners uit het Dender- mondsche keeren terug ROEIEN EEN DRIETAL ZICHTEN VAN EREMBODEGEM Het sein tot een algemeene heropleving van de sport- beweging in ons land o Het Vlaamsohe tieir staat immer palZoo zongen onze voorvaderen, zoo zon gen we in onzen studententizd, zoo zong ook het jonge, bloeiende Vlaanderen in zijn opstandingsbeweging en dito priode. Met een licOite variante op bovenstaande hoorden we thans reeds onder sport mannen beweren Het Vlaamsohe Sportleger staat immer pal En of ze gelijk hebben... De sportman is een vreedzaam wezen, gul en hartelijk in den omgang, maar waar het de inriohting van sportfeesten betreft, even koppig als een Vlaming in zijn volks- fierhetd. Het deugdelijk Vlaamsoh spreekwoord «De aanhouder wint», indaShtig zullen de sportmannen zoo rap mogelijk de handen aan het werk slaan voor nieuwe inrichtingen. Geen sport meer... De schokkende wereldgebeurtenissen van Augustus-September 1939 hadden een feilen knak aan de sportbeweging als internatio nale vredesbode gegeven. In ons land echter bleef de sportbeweging niet stille staan. Wel was het openluchtsei zoen voor wielerwedstrijden verbrod... maar weldra werd een voetbalnoodcompetitie inge richt, terwijl later ook de velodroms begon nen te spelen. Intusschen werden door ons sportavonden voor de soldaten in de kantonnementen in gericht. Ondanks koude en guur weder de weermaker weet best hoe leelijk hij dezen winter huis hield trokken we dag in dag uit van het eene naar het andere kantonne- ment vergezeld door een groepje renners en onze filmen. Sportbeoefening in den waren zin van het woord was er niet, maar toch leefden onze gemobiliseerde sport jongens in een eenigszins vertrouwde sfeer. Zij weten best hoezeer onze sportavondengegeerd werden, die vergeten ze trouwens nooit. Na het winterseizoen kwam de Lente in het land en meteen de drang naar de gezonde openlucht-sport. Wielrenners stoven den weg op... maar dat is natuurlijk niet genoeg. In Maart werden de handen in elkaar ge slagen. Het gekende sportblad Sportwereld zette in met- zijn klassieke wielerwedstrijden als «Ronde van Vlaanderen», «Omloop der Vlaamsche Gewesten», «Ster der Juniors enz... Het heele Vlaamsche volk stond weer onder de sportvlagge geschaard en schepte genoe gen in de wielerteiien door onze jongens zoo klinkend bevochten. Onze renners waren weer de mannen waarover iedereen sprak. Duren is een schoone stad. maar blijven duren nog een veel schooner. Ons landeke, dat als een lavende vredesoasis in de woes tenij der twistende groote natuurstaten lag werd plots ook door den n---' 'uwel aan gegrepen... als een kaar ~tte het prachtige sportgebouw ineen. Meer dan een maand bleven onze sport mannen van alle athletisch vertoon versto ken, meer nog, konden ze zelfs op geen en kele manier eenig betrouwbaar nieuws over de geliefde sportfiguren vernemen... Nu echter dat het leven zooveel mogelijk terug in zijn normalen plooi komt. dat alles aangewend wordt tot den heropbloei van alle nijverheids-, handels- en andere instellingen, wenschen ook de sportmannen hun gelief koosd verzet te zien gedijen. Algemeene heropbloei Hoe immers zou men zich in het Vlaam sche land een normaal leven kunnen inden ken zonder sportavonden en dito meetingen De laatste dagen konden onze lezers langs den weg van ons blad vernemen dat reeds heel wat, sportbeoefenaars van alle slag naar hun huis terugkeerden, nog gedurig bereiken ons dergelijke berichten, zoodat we op en kele namen van bekende azen na, weldra weer met een ons zeer vertrouwde lijst sport beoefenaars zullen staan. Ze wachten slechts op één teeken, dit van de inrichters... Maar ook op dit front komt weldra roering. In Ne derland is men sedert een paar weken met de inrichting van wielerwedstrijden op velo- drom aangevangen... andere koersen zullen ook wel volgen. In ons land zal men zeker niet ten achter willen blijven, zooals trouwens verder op te merken is. Wat de voetbalsport betreft, hier zal het heel waarschijnlijk onmogelijk zijn om de noodcompetitie voort te zetten. De voetbal leiders denken er evenwel niet aan hun jon gens totaal buiten vorm te laten komen door gebrek aan oefening. In Antwerpen b.v. kwam reeds een avond tornooi tot stand. Andere steden zullen dit heerlijke voorbeeld volgen, of waar dit on mogelijk is, zullen vrienden wedstrijden wel het gewenschte contact tusschen spelers, lei ders en liefhebbers bezorgen. Ook in andre sportvertakkingen is er stil aan roering gekomen. De athletieksport zou weldra opengaan en groote meetingen voor den bloei ervan zorgen. Boksers, worstelaars, zwemmers, biljarters, kaatsers, enz. zien verlangend naar eenzelfde gelegenheid uit om voor den dag te komen. De dagen van zware beproeving voor ons volk zijn achter den rug en er wordt naar opluchting uitgezien. De koppen worden weer bijeengestoken, vooral nu in versneld tempo al onze jongens naar huis worden gestuurd. Een kermiskoers te Lede Ook onze beroepsrenner Jef Moerenhout, van Lede. kwam gezond als een bliekske naar zijn haardstede terug na de bange laatste dagen bij den troep. De sportmannen aldaar wilden dadelijk de ze gebeurtenis vieren en ze besloten zoo maar zonder meer «Onze koers voor beroepsren ners gaat door Tengevolge van dit kloeke besluit kregen we den vriend Jef op bezoek in ons kantoor. Als een onzer trouwste medewerkers op de talrijke sports venden is Jef een goede vriend geworden. Hij voelt zich dan ook dadelijk zooals thuis en vertelt vertrouwelijk van zijn plannen in het gesprek dat we met hem had den. Proficiat jongen, we zijn gelukkig u te rug te zien. Op onze sportavonden hebben we u steeds hartelijk gewenscht binnen kort flink en gezond thuis te zijn. Dit is thans tot ons genoegen gebeurd. Ja, zegde Jef, .alles is opperbest afge- loopen, jammer maar van mijn trouwen maat Michel Catteeuw. Wat is er dan eigenlijk gebeurd, Jef. Wel. 't kon erger zijn. Ergens rond Brug ge stond hij met zijn auto aan een smidse, stapte uit met zijn makkers, maar pas waren ze binnen gegaan of daar viel een zware bom op hun auto, die totaal vernield werd. Maar ongelukkig werd ook de smis vernield en werden Michel en zijn makkers gekwetst. Enfin... ik hoorde gelukkig dat het toch nog niet al te erg is. Jammer Jef, Michel had er toch zooveel moed op hé. tijdens onzen laatst en sport avond te Duffel... een goeie maand geleden. Om u de eigenlijke reden van mijn be zoek aan te kondigen, zegt Jef, om een nieuws te melden en om uw steun te verzoeken. Zoo Jef en dit is Dat. onze koers te Lede doorgaat... na tuurlijk als we mogen... Wel Jef, dat is nu eens een besluit jon gen en we doen meê uit al onze krachten. Wij zorgen wel voor de toelating. Dat is flink, antwoordt Jef en reikt ons dankbaar de hand en daarmee is de zaak geklonken Ledenaars. vooruit. We wachten op uw de finitieve beslissing en den datum Onze ren ners zullen rap gereed zijn, enkelen zijn reeds aan het oefenen en... dan zullen de leeuwen weer dansen te Lede en elders in het Vlaam sche land. E. G. Sylv. Grysolle en Aloïs Debruyne terug op de fiets Langzaam maar zeker Heerep 4^ renf«!r§ uit hét Dendermondsche naar hun heimat terug en Sylvain Grysolle. de sterke renner uit Wichelen, evenals Wieske Debruyne, uit Berlare, is ons rennérskorps weer komen aan vullen. Misschien n het voor de renners nog niet te laat zich eerstdaags terug in het strijdarena te werpen waar ze natuurlijk met ongeduld zitten naar te wachten. De vorm zal zich dan niet lang laten wachten, daarvan zijn wij Overtuigd. Zou Frans Bonduel het koersen staken Dit liedje, hebben we door renners al zoo menigmaal hooren zingen, dat we de wijs zoo goed kennen en er niet het minste acht meer op slaan. Frans Bonduel heeft dat eigenlijk zelf nog niet dikwijls gezegd, geloo- ven we, maar nu hebben we het verleden Zaterdag hem zelf overtuigend hooren ver klaren. Deze guidon, zei hij en hij wees meteen naar zijn fiets met den guidon a la papa blijft er opstaan, want het is gedaan met den koersguidon. Ziende dat we hem niet al te erg geloof den, onderlijnde hij zijn eerste gezegde met Ja, ja, ik schei er van uit, 't is gedaan met rijden... Toch wilden we het niet gelooven en wan neer het niet dit jaar is, dan denken we dat we Frans Bonduel toch nog langs onze koers- wegen zullen ontmoeten in volle koerskos- tuum, en toekomend seizoen al. Wanneer wij den bal missloegen zullen we de eerste wezen om Mea culpa te klop pen. Nieuws over H. Deproot Deproot Henri, de welgekende stuurman van Sport Nautique Gent, is op dit oogenblik in het hospitaal St. Vinc.entius, te Antwer pen, alwaar hij reeds een 14-tal dagen ver pleegd wordt wegens kwetsuur aan de knie. Hij hoopt binnen enkele dagen naar huis te mogen gaan. Langs den weg van Het Algemeen Nieuws doet hij de groeten aan al zijn sportmakkers. v blik de mogelijkheid om, in verstandhouding met de Duitsche militaire overheid, groote lokalen te bekomen waar deze uitrustingen kunnen opgestapeld worden. Voor het oogenblik moeten de gedemobili- seerden dus. wat dit betreft, enkel nader be richt afwachten. De officieren van het actieve leger en van de reserve mogen natuurlijk hun uitrusting bewaren evenals de wapens die hun eigendom zijn; de Duitsche regee- ririg heeft hen toelating gegeven met hun wapens naar huis weer te keeren. Drukkerij N V PERIODICA 127, Lm. Jacqmainlaan, Brussel De toestand der onderwijzers is werkelijk weinig schitterend. Schitterend nu is de toe stand voor niemand, maar indien er een ca tegorie van Staatsambtenaren is, die er wer kelijk beklagenswaardig aan toe zijn, dan zijn het de onderwijzers. Er heerscht diepe onte vredenheid onder hen en wie zich onvoor ingenomen met hun geval inlaat, moet toe geven dat de protesten die allerwege opgaan, niet van grond zijn ontbloot. Terwijl alle Staatsambtenaars een, twee of drie maand voluit vooraf betaald kregen al naargelang het departement waaraan zij verbonden waren, werden de onderwijzers sinds de maand April niet meer betaald. De Staat staat dus tegenover hen terdege in het krijt. De onderwijzers begrijpen best dat na de vlucht der regeering die er met de gelden van door ging. er geen mogelijkheid bestaat om de Staatsbedienden voorloopig meer dan 400 fr. per maand uit te betalen. Maar zij die dit alles zoo precies hebben nagerekend, zouden toch best gedaan hebben van dat gene wat er nog aan beschikbare fondsen overbleef, vooraf de achterstallige loonen der onderwijzers uit te betalen om dan het res- teerend onder allen te verdeelen. Of verkeert men misschien in de meening dat de onderwijzers van hun karige loon zooveel hebben kunnen oversparen dat zij en hun gezin daarvan maanden lang leven kunnen Het is noodig dat aan den nood waarin de onderwijzers verkeeren, een einde worde ge steld. We hopen dat dit spoedig gebeure. Naar ons werd verteld zou althans voor het Antwerpsche tegen den 20sten dezer maand een regeling in het vooruitzicht gesteld zijn, Er werden ons reeds van alle zijden vragen gesteld omtrent de formaliteiten die door onze gedemobiliseerde soldaten moeten ver vuld worden om in regel te zijn de officie ren, gegradeerden of simpele soldaten van het actieve leger; de gegradeerden uit de re serve en tenslotte de burgers van 16 tot 35 jaar die op het laatste oogenblik wérden op geroepen. Deze formaliteiten werden tot het stricte minimum herleid en vallen gansch onder de bevoegdheid van de gemeentelijke overheid. Zoodra zij ten hunnen huize zijn weerge keerd, moeten zij zich eenvoudig op het dichtst bijgelegen politiecommissariaat aan melden waar zij moeten opgeven hun naam, voornaam, stamnummer, aanduidingen be treffende regiment of eenheid. Er is spijts zekere beweringen geen sprake van een specialen stempel vanwege de Duit sche overheid. Zoodra de eerste soldaten te rugkeerden, had deze een karton met een stempel overhandigd doch hierop werd en kei de plaats aangeduid waar de militaire stukken moesten neergelegd worden bij den terugkeer, anders niets. De teruggekeerden hoeven zich dus hieu omtrent niet ongerust te maken. Als zij zich op het politiebureel hebben aangeboden zijn zij in regel. Er bliift nog slechts de kwestie» van het inleveren van de militaire uitrusting. Deze moeten bij de gemeentelijke overheid ingeleverd worden doch in de groote steden zooals te Brussel, brengt dit heel wat moei lijkheden mede. De burgemeesters der Brus- selsche agglomeratie overwegen op dit oogen (Zie vervolg onderaan vorige kolom.) HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 19 JUNI 1949. Links de fel gehavende kerk van Erembodegem de toren en het schip van de kerk zijn gansch ingestort. Midden de stompe kerktoren en de ingestorte huizen. Rechts de felle verwoestin gen van de kerk van Erembodegem bleef als bij wonder de Calva rieberg gaaf en ongeschonden bewaard. <4. tot. V

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 12