Wller en Mussolini bespreken de voorwaarden1 40 DE BADWTOESFRAAK VAN RETAIN 40 Mussolini vertrokken om Hitier te ontmoeten HASSELT BLEEF 0HGEDEERD EH IS WEER VOL BEDRIJVIGHEID ^0 DAGBLAD Esn ramp van onberekenbare beteekenis Meer dan 5000 Hasselaars zijn evenwel nog niet weergekeerd De ontmoeting van Hitler en Mussolini op den Brennerpas Eerste jaargang. Nr 24W Woensdag 19 Juni 1940 Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCcN Em. Jacqmaintaan, 125A. BRUSSEL Frankrijk vraagt een wapenstilstand aan Wij herplaatsen hier de foto van Hitler en Mussolini, die elkaar destijds op den Brennerpas ontmoetten. Deze ontmoeting heette destijds van wereldhistorische beteekenis te zijn. De ontmoeting die thans tusschen de twee dictators zal plaats hebben zal wel de belangrijkste zijn, die ooit in de wereldgeschiedenis tusschen twee staatslieden heeft plaats gehad. Te 13 uur 30, hield maarschalk Petain voor het Fransche volk een radiotoespraak waarin hij o.m. het volgende verklaarde Op verzoek van den heer president Le brun neem ik vanaf heden de leiding der Fransche regeering op mij. In de overtuiging de tolkl te zijn van ons bewonderenswaardig leger, dat zijn eeuwen lange traditie getrouw, slag levert tegen een vijand die numeriek en voor wat het mate rieel betreft, duizendvoudig zijn meerdere is overtuigd ook dat Frankrijk tegenover zijn bondgenooten zijn licht heeft vervuld en wijl ik er zeker van ben het vertrouwen te hebben van gansch het Fransche volk, stel ik mijn persoon volkomen ter beschik king van Frankrijk. Met beklemd hart zie ik mij thans genood zaakt u mee te deelen dat we den strijd moeten staken. Ik heb me vannacht tot den vijand ge wend met het verzoek af we met elkaar niet praten konden van soldaat tot soldaat en of we na gestreden te hebben, niet de hoop kon den koesteren, in alle eer een formule van verzoening te vinden. Ik vraag den Franschen te blijven ver trouwen om slechts gehoor te gev n aan hun geloof in de lotsbestemming van het vader land. BERLIJN, 18 Juni. (D.N.B.). De Duit- sche pers kenschets den militairen toestand van Frankrijk als een katastroof van onbe rekende beteekenis. Bijzonder dramatisch zoo merkt de Boersenzeitung zijn de voorvallen aan de andere zijde van de Maginot-liin. Twee feiten waren het, die den weg tot de omsingeling van de Maginot-lijn vrij maak ten. Na den slag van Reims konden de daar beschikbaar gekomen divisies over Chalons- sur-Marne langs de Marne heen optrekken tot zij in en orriSingelingsmarsch, waarvan het tempo in de geschiedenis der krijgsver richtingen zijn weerga niet vindt, de be roemde hoogvlakte van Langres bereiken konden, die reeds in meerdere Duitsch-Fran- sche oorlogen een gewichtige strategische rol In hetzelfde tempo werd de opmarsch gespeeld heeft. voortgezet tot aan de Zwitsersche grens, zoo dat nu de reusachtige Maginot-verster king tusschen Metz, Straatsburg en Bazel omsin geld is. Een feit mag evenwel niet uit het oog wor den verloren, nl. dat deze vesting slechts aan eene zijde versterkt is en dat zij aan de achterzijde open is en ten tweede dat in den reuzenmuur tusschen Moesel en Rijn een breede bres geslagen werd, waar langs de stortvloed der Duitsche aanvallers stroomt. Ook de uit de militaire nederlaag voortko mende politieke ineenzinking, welke blijkt uit het aftreden van het Kabinet Reynaud, wordt, door de avondbladen met belangstel ling gekommenteerd. De «Boersenzeitung» stelt vast: Ook op deze dramatische omvorming van het Fran sche Kabinet, evenals op alle politieke, maat regelen van de laatste jaren, zijn twee woor den van toepassing te laatwant wat Reynaud voor Frankrijk verloren liet gaan, kan Maarschalk Petain niet terugwinnen. Geen macht ter wereld kan a:fn Frankrijk de stroomen bloed teruggeven, die het in dienst van Engeland verloren heeft. Limburgs hoofdstad kan een oorlogs reporter niet lang boeien. Wie inderdaad naar Hasselt gaat om er de balans op te maken van de aangerich te verwoestingen komt «teleurgesteld» (bij manier van spreken) terug. Met uitzondering van de spoorbruggen op den Kuringersteenweg en de bruggen waaronder de reeds lang beroemde brug over bet Albertkanaal, is er van vernieling haast geen spoor. Het is of de reuzen van Hasselt met Lange Wapper aan 't hoofd in unisono boven de daken hebben geroepen «Hé mo je wegblêve, sire Niet dat het Hasseltsch stadsbeeld door de bezetting geen nieuwe facetten biedt doch de stad van O. L. Vrouw Virga Jessewerd als bij mirakel van alle onheil gespaard. Het graf van een der eerst gesneuvelden te Neeroeteren (Voorhovenbrug). Het is dit van den grenswachter Renomy Achillle, van St. Gillis (Brussel). Het is er een drukte en een geroezemoes &ls in een bijenkorf. Hasselt was in allerijl gevlucht Van den eersten dag der vijandelijkheden was Hasselt nochtans hals-over-kop op de vlucht geslagen. De stadsoverheid had bevel tot ontruiming gegeven. De onmiddellijke nabijheid van het Albertkanaal had zoc bij militaire als bij burgerlijke overheden de overtuiging met den dag doen groeien dat hier het slagveld van Europa zou worden aangelegd. Beheer en Redactie 127, EM. JACQMAINLAAN, 127 BRUSSEL PRIJS CENTIEM Mussolini, die omringd is van hooggeplaat ste militairen, is vertrokken om Hitier te ontmoeten. In den Franschen .Radio wordt aangera den dat men de verdere dingen in alle kalmte zou afwachten, zouden zich over te geven aan zenuwachtigheid, gramschap of ontmoe diging. Alvorens voor het onderhoud met Rijks kanselier Hitier te vertrekken, heeft Musso lini den chef van den Italiaanschen gene- ralen staf, Maarschalk Badoglio, ontvangen en den militairen toestand gesproken. Daarna is Mussolini met den Duitschen gezant von Mackensen naar de plaats ver trokken, waar hij een onderhoud met Hitler zal hebben. IN LIMBURGS HOOFDSTAD

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1