Metz ingenomen Hulp ui! Amerika zou het verderf zijn voor Europa De heele Maginot-linie ingesloten - De Duit- sellers aan de Zwïtsersche grens -- Orleans ingenomen - De Brug van de Loire ongeschon den in Duitsche handen Da eerste Duitsche recht zetting in Nederland De chaotische toestand van Frankrijk gedurende de laatste dagen Het Duitsche legerbericht Het is zinloos het bloedbad nog verder voort te zetten Da strijd duurt intusschen voort Reynaud naar Amerika gevlucht Reynaud's gekonkel kon hem niet meer baten De Italiaans eb-Egyptische verhouding Volgens een bericht uit de Radio heeft Metz met af zijn versterkingen zich overgegeven. Engèland zou den oorlog voortzetten De uitwisseling der diplomaten Voor een Spaansch Imperium To2n de eerste vliegtuigen Hasselt dien Vrija^ochiend kwamen opschrikken en de eerste vluchtelingen uit de richting van Bil- zen ongewasschen en half gekleed, met vrou wen en kinderen, radeloos en verdwaasd door de straten liepen, is ook Hasselt in allerijl op de vlucht geslagen in alle rich tingen, vooral in deze van Leuven-Brussel. Van de rond de 25.000 inwoners zijn er slechts een paar honderd in de stad geble ven. Dit heeft de Eerw. Broeder Overste van de school der Broeders van Liefde aan het oud Hasseltsche Begijnhof ons verzekerd. Drie Broeders zijn in het klooster geble ven. Onder die twee honderd waren er be grijpelijkerwijze heel wat uit het janhagel van de stad die op roof en plundering aas den. Er werd gestolen in 't groot Op Sinksendag werd in de hoofdkerk slechts één enkele H. Mis opgedragen. De kerk was veel te groot. Toen reden de Duit- sche soldaten reeds per fiets door de stad en groetten beleefd. Hasselfsch stadsbeeld Zoodra het onweer over was hebben de Hasselaars die niet ver waren geloopen hun haardsteden weer opgezocht. Nu is Hasselt weer de oude. nijvere hoofdstad van Limburg, vol leven en vol be drijvigheid. Veel werd geplunderd vooral in winkels en in hotels. Toch zijn deze weer in volle bedrijvigheid. In de hotels is men enkel gierig op brood en op suiker. Nu wor den de aardbeziën zonder suiker opgediend. Op den steenweg naar Kuringen ziet men bij een firma kanen en auto's aanschuiven. De ravitailleering is een nijpend vraagstuk geworden. Aan het treinstation waar een paar dui zend Fransche krijgsgevangenen zijn aange komen werden deze reeds te werk gesteld. Niemand mag deze krijgsgevangenen iets geven. Er loepen ook Belgische soidaten, met groenen armband, in de stad die tegen ver goeding werden tewerk gesteld en groote vrijheid genieten en zeUs verlofdagen krij gen. Zij ruimen hier en daar het oorlogstuig op en maken met ontplofte granaten onscha delijk. Er rijden reeds treinen in alle rich tingen en ook trams naar Luik en naar Tongeren. Op de Groote Markt komen werkloozen met groene kaarten uit de Maastrichter- straat. Ze hebben zich gaan aanmelden. Reeds te Spalbeek hadden we op den steenweg naar Diest een bericht gelezen uitgaande van het ministerie van Arbeids bemiddeling en Werkloosheid, waarbij alle werkloozen. zoo mannelijke als vrouwelijke, worden verplicht zich op het gemeentebe stuur als werkaanvrager te laten opschrij ven. Wie zich aan die formaliteit niet wil onderwerpen, zoo luidde het bericht, kan geen aanspraak maken op steun. Nog meer dan 5000 vluch telingen weg Ce Hasselaar neemt verder alles niet te tragisch op Hij drinkt weer zijn kristal- leke en laat de boeren dorschen. Maar nu staan ze met kersen op de markt tegen 3 en fr. het kilo 't Zèn goei sire, prief ze maar Rond 6 uur loopt heel Hasselt Het Algemeen Nieuws te lezen langs de straat. Dan nog wat kazelenen vervolgens naar bed" want 's nachts komen Engelsche vliegers nog wel eens om den hoek loeren. De beteekenis van een drama heeft dit niet na hetgeen de Hasselaars de jongste weken hebben meegemaakt. Er is nog slechts een donkere schaduw na de vreedzame bezetting van Limburgs hoofdstad Waar blijven de meer dan 5.000 vluchtelingen die nog steeds niet in hun haardsteden zijn weergekeerd?... De grafVen van 24 gesneuvelden in het kasteelpark van mevr. Van Wilghen te Lummen. In verband met het beroep dat de Westerse he mogendheden doen op de nieuwe wereld, onderzoekt de diplomatieke medewer ker van de Berliner Boersenzeitung de h. Mcgerle, de gevolgen van zulkdanige hulp verleening en komt aldus tot het besluit dat iedere hulpverleeneng door de nieuwe wereld verleend noodzakelijk strekken moet tot het verderf der Westersche mogendheden en dat de oceaan tusschen Europa en de nieuwe we reld tengevolge van dc omwenteling die zich in de huidige moderne krijgstechniek voltrekt tot een veiligheidsfactor voor beide continen ten uitgroeit. Bewuste correspondent motiveert aldus wijn opvatting met Europa is het reeds zoo ver gesteld dat een hulpverlcening der Ver- eenigde Staten het noodlot niet meer keeren kan Frankrijk zal het eerst ten offer vallen aan deze hulpverleeningsillusie. De divisies en het krijgsmateriaal die Frankrijk door Engeland nog worden toegezonden kunnen ook het fatum niet meer afwenden. Zooals de Bntsch-Fransche hulp de grafdelver werd van Polen, zoo zullen de Engelsche helpers ©ver zeer korten tijd de grafdelvers van Frankrijk blijken te zijn en evenzoo zal ten slotte de hulp, die de Vereenigde Staten de Westersche mogendheden zouden verleenen tot verderf strekken van deze laatsten. In dit zeer interessante artikel wordt verder nog betoogd dat iedere hulp van overzee wordt geregeld door de drastische wetten der nieu we oorlogsvoering. Geen enkele krijgs- of luchtvloot of geen enkele combinatie van bei de bleken in staat over den oceaan heen een aanval te doen, of een beslissing af te dwingen van een staat die met een groote luchtvloot paraat staat om dien aanval te keeren. Engeland moest Noorwegen opgeven, wijl het Noorsche moederschip voor vlieg tuigen in Duitsche handen was gevallen. De oceaan die Europa van de nieuwe wereld scheidt werd, tengevolge van de moderne krijgstechniek tot een zekerheiosfactor voor beide continenten De tegenovergestelde ar gumentatie luidens dewelke de nieuwe krijgs techniek de afstanden tusschen beide con tinenten zou doen verzwinden, zoodat een ©anval mogelijk moet worden geacht, kan na de ervaringen van dezen oorlog niet meer worden gehandhaafd. Te Den Helder, in Noord-Holland, heeft gisteren de eerste Duitsche rechtszitting plaats gehad. Beschuldigde had zich plichtig gemaakt aan diefstal, heling en dragen van vuurwa pens. Bij het verhoor gaf beklaagde alles grootendeels toe. De aanklager hield in zijn requisitoir reke ning met de jeugd van den beklaagde. Hij zou geen doodstiaf eischen omdat de wapens niet tegen Duitschland gericht waren. Hij eischte een gevangenisstraf van 10 maanden. De verdediger betoogde dat de bedreven daden niet van zoodanig grooten omvang waren en bepleitte clementie De uitspraak luidde tenslotte zes maanden gevangenisstraf. ROME, 17 Juni. 'D.N.B.). Omtrent de chaotische toestand die in Frankrijk heerscht, meldt de bijzondere verslaggever van het Stefani-agentschap uit Bazel dat reeds vóór vier dagen de Fransche regeering door be langrijke politieke groepeeringen wordt aan gemaand uit tt zien naar een middel om uit den benr.rden toestand te geraken. Zij berie pen zich op de zware verliezen door het le ger geleden en op den hachelijken toestand die aan het front heerschte. Ook gaven zij de regeering ter overweging dat de volkomen ontreddering en de wanordelijke vlucht der bevolking evenals de groeiende ontevreden heid in zekere eenheden van het leger, het voortzetten van den strijd moeilijk maakten. Pogingen om de regeering te overtuigen van den ernst van den toestand, stootten evenwel steeds af op het onbegrip van den minister president. Reynaud stond evenwel alleen, wijl zoowel maarschalk Petain als generaal Wey- gand hem in den steek lieten. De gang der gebeurtenissen heeft het volk versterkt in de meening dat het land door Engeland in oor log werd gelokt, waaraan Engeland prac- tisch geen deel nam. De drie laatste dagen heeft Engeland een ongehoorden druk uit geoefend om de ontwikkeling, die thans we reldkundig is geworden onmogelijk te maken of te verhinderen. HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 19 JUNI 1S4Ö. Het Opperkommando van de Weermacht i Bij het doorbreken door de Maginot-linie deelt het volgende mede ten Zuiden van Saarbrücken, zijn onze divi- De ineengestorte Fransche legers vluchtensies daar, trots stelselmatige hardnekkigen in massa en in volle ontbinding, achtervolgd tegenstand van den tegenstander, naar het door onze troepen, naar het Zuiden en Zuid- Rijn-Armn-kanaal opgerukt. Chateau-Sa- Westen. Waar zij nog georganiseerden tegen- lins, Dieuze en Saarburg zijn genomen. Ook stand boden, werden zij met zware verliezen op den Westelijken oever van den Boven-Rijn teruggeslagen. Door een snelle afdeeling. die zijn onze aanvallen over het Rijn-Rhöne- persoonlijk door een divisie-commandant kanaal in de Vogezen succesvol aan gang. werd aangevoerd, werd Orleans ingenomen Versierkingswerken en pantsertorens wer en de brug over de Loire ongeschonden over-1 <*en met bommen van zwaar kaliber bestookt, meesterd. Talrijke Loire-bruggen werden De vijand verloor acht vliegtuigen. Daarvan door vliegtuigen gebombardeerd en getroffen, j werden er vijf tijdens luchtgevechten en drie Dichte troepenkolonnen voor deze bruggen j door het afweeigeschut neergeschoten. Drie werden met bommen en machinegeweren be- eigen vliegtuigen werden vermist, stookt. j Duitsche onderzeeën brachten de laatste da- De in Bourgondie en over Langresaoor-j_en jqo 000 ton tot zinken. Een onderzeeër, brekende troepen hebben ver in het Zuiden onder leiding van kapitein-luitenant Frauen- terrein gewonnen. Twee vliegpleinen met 39 voor de vlucht gereedstaande en met bom men geladen vliegtuigen werden overmees terd. Bij Pontarlier, ten Zuid-Oosten van werden de Zwitsersche grenzen bereikt. Daar mee wordt de ring rondom de Fransche strijdmachten in Lotharingen en den Elzas gesloten. In het Noorden van Lotharingen na deren onze troepen het Noord-Westelijk ge deelte van de stad St. Mihiel. heim. zond 41,400 B.R.T. naar de haaien. Daaronder komt voor de Britsche stoomboot Wellington Star '11,400 B.R.T. Een tweede duikboot, onder bevel van lui tenant ter Zee Endras, bracht 53,000 B.R.T. tot zinken. Da Britsche hulpkruiser Carinthia van 22.300 B.R.T., ging ook teloor. Nog oen andere duikboot slaagde erin bij Moravfirth een Britschen hulpkruiser van rond de 9,000 B.R.T. in den grond te boren. In politieke kringen te Rome geeft men de meening te kennen dat het militair ver slagen Frankrijk den weg naar zichzelf heeft teruggevonden. Maarschalk Petain heeft den toestand rea listisch ingezien en beschouwt het als zin loos het bloedbad nog verder voort te zet ten, evenals Koning Leopold dit twee weken geleden duidelijk ingezien heeft. De woorden van Petain dat het een misdaad zou zijn nog het leven op te offeren van een enkelen Fransehen soldaat, zijn maar al te waar. Naar het Fransch legerbericht meldt duurt de strijd voort over het geheele front. Op de Midden Loire hebben er hevige ge vechten plaats bij Orleans alsmede op het zijkanaal van de Oise. Ten Oosten van Orleans en te Dïjon wordt hevig gevochten. Ónze troepen vechten steeds in het Franchicomté in de richting van de Jura. Wij hebben den wapenstilstand aange vraagd. maar de wapens nog niet neerge legd. Wij willen de gevechten staken in alle eer. Naar wordt gemeld is de vroegere Fran sche minister-president Paul Reynaud via Lissabon aan boord van een Clippen vliegtuig naar Amerika gevlucht. 16 Juni (D.N.B. Naar verluidt heeft de afgetreden minister-president Paul Reynaud te Bordeaux een laatsten vertwijfelenden strijd gevoerd om het handhaven zijner po sitie. In zooverre hem dit door de veelvuldige zittingen van het kabinet werl toegelaten, pleegde hij tusschen de coulissen overleg met zijn vriendjes en Engelsche personaliteiten, met de bedoeling zijn val te verhinderen. Hij had een lang en bewogen onderhoud met pre sident Lebrun die met onmiddellijk ontslag dreigde indien Reynaud weigeren bleef uit den hachelijken toestand waarin Frankrijk verkeert en die hoofdzakelijk aan Reynaud zelf wordt toegeschreven de consequenties te trekken. Reynaud riep Londen ter hulp, waarna de Britsche premier Churchill en generaal Spears zich per vliegtuig naar Bordeaux be gaven om zich in de aanwezigheid van Cam- bell, door Reynaud omtrent den toestand te laten voorlichten. Churchill was echter niet meer bij machte Reynaud te helpen ROME. 17 Juni (D.NJB.) Na de offi- cieele verklaring van de Egyptische regeering over het afbreken der diplomatieke betrek kingen met Italië, wordt in de bevoegde Ita liaansche middens geen concrete houding vastgesteld, vooraleer zal blijken hoe de Egyptische regeering zelf hare verklaring uit legt en practisch zal handhaven. De houding der Italiaansche regeering zal in de toekomst overeenstemmen met de ver klaring van de Duce van Maandag 1.L STOCKHOLM, 17 Juni. (D.N.B.). Vol gens Dagens Nyheter uit Londen meldt, neemt men in ambtelijke kringen het groot ste stilzwijgen in acht nopens de gebeurtenis sen in Frankrijk en wacht men er zich. wel voor ten aanzien van deze gebeurtenissen stelling te nemen. Er wordt de nadruk op gelegd dat Engeland besloten is, wat er ook op het Continent gebeuren moge, den oorlog voort te> zetten. Te Londen houdt men het voor mogelijk dat de Fransche krijgsmachine binnen zeer korten tijd niet meer functionneeren zal. In bewuste kringen der Britsche hoofdstad maakte men zich Zondag reeds geen illusies meer over den omvang en de draagkracht van den weerstand die de Franschen moge lijk nog zouden bieden. Het besluit der Fran schen om de Maginot-linie te ontruimen werd door de Londensche pers niet gepubliceerd daar dit door de censuur niet werd toegela ten. Verleden Zondag is ongetwijfeld voor Londen de meest beroerde dag geweest die Engeland sinds het uitbreken van den oorlog heeft beleefd. ROME, 17 Juni fD.N.B.) Inzake de uit wisseling van Italiaansche en Fransche diplo. maten, bericht de Corriere della Sera dat de bemoeiingen van den Braziliaanschen con sul te Bern opgegeven werden, omdat de Fransche regeering met dewelke de onder handelingen gevoerd werden momenteel on vindbaar is. De trein staat nog steeds te Domodosso. Aan Mgr Hudzon, de 84^jarige ziekelijke directeur van het Fransche Instituut van St Sulpicio te Rome, alsmede aan een pries ter. beheerder vaa dat Instituut wordt toe gestaan zich over Zwitserland naar Frank rijk te begeven. MADRID. 17 Juni (D.N.B.). In het raam der manifestatie* voor een Spaansch Imperium hield generaal Aranoa in de hoo- geschool van Valencia in aanwezigheid van den minister van onderwijs een voordracht over de geestelijke grootheid van Spanje in de geschiedenis. Generaal Aranda maakte hierbij een ver gelijking tusschen den Spaanschen Nationa- ien held de Cid en generaal Franko. Spieker meende dat arbeid en tucht de grondslagen van het nieuwe Spanje moeten zijn. gebaseerd op de drie doeleinden: «Een heid, grootheid en imperium

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2