Nadere bijzonderheden over de ontploffing van het schip met Belgische Krijgsgevangenen bij Willemstad VERDUN 1918 DE TOESTAND IN NEDERLAND *;rdam De uitbetalingen aan de hulpbehoevende gezinnen HIT ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG IS JUNI IMS. I Een vreeselijk schouwspel "W ij hebben reeds vroeger een paar keeren een bf.richt gegeven over het vergaan van het schip met Belgische krijgsgevangenen in het Hollandsche diep bij Willemstad. Hier vol gen enkele nadere bijzonderheden over deze ontploffing Na de capitulatie van het Belgische leger werden een aantal onzer soldaten door de Duitschers naar Zeeuwsch-Vlaanderen ge ëvacueerd om per schip ns-r Duitschland te worden overgebracht. De tocht ging over Hulst. Op 30 Mei of 1 Juni werden te Wal cheren 6,000 Belgische soldaten ingescheept van A 1 Dusseno /ids eb Made. sC Terheiden Klundert Fiinaarl i.jor.i etennge üinnekQ/i Prins Ruk/en Riisberpen °Chaam Zundertjbf :r ,f-.s urnoou Voor menschen die niet zouden weten waar het Hollandsche diep en Willem stad zich bevinden geven we hier een duidelijk kaartje. op een escorte van drie schepen. Het veron gelukte troepentransportschip, dat proppens- vol stak bewoog zich op eigen kracht, terwijl de twee andere schepen door een sleepboot getrokken werden. Het eerst gemelde transportschip moet in het Hollandsch Diep. nabij Willemstad op een mijn geloopen zijn. In Willemstad dacht men aan een bom- aanval in de stad sprongen de ruiten stuk, de deuren werden opengerukt en de men schen liepen vol schrik naar de kelders. De uitbarsting was zoo geweldig dat de inwo ners van Fijnaart den slag zeer goed kon den hooren. Na het langgerekt en angstwekkend loeien van de scheepssirene van de sleepboot, die de twee andere transportschepen voorttrok, liepen de menschen 'van Willemstad naar de haven. Ze dachten aanstonds dat er iets vreeselijks moest gebeurd zijn ir* het Hol landsch Diep. Sommigen zagen nog men- schenftchamen huizenhoog boven het water vliegen. Aan de haven lagen honderden deer lijk verminkte lijken in het water. Angstig gillende gekwetsten riepen om hulp, zwaar bepakte soldaten trachtten al zwemmend de kade te bereiken. Vele soldaten deden het onmogelijke om hun kameraden te redden. Het achtergedeelte van het getroffen schip verdween stilaan in 't water, meer dan de helft van de soldaten kwam aldus in de gol ven terecht. Het ander gedeelte van het schip stak schuins de lucht in, de gevangenen rie pen om hulp, sprongen wanhopig in het wa ter en verdwenen tusschen grijpende armen en angstig vertrokken gezichten in de golven. Een ware paniek greep allen aan In de haven van Willemstad stonden de redders aanstonds paraat de Duitsche mo torbooten en de vissehersbooten van de stad traden snel en kordaat in actie om de gewon den en de drenkelingen aan wal te brengen. Verscheidene gevangenen waren reeds zwaar gewond alvorens zij in het water terecht kwamen, niet alleen door de ontploffing, maar ook doordat ze bij de paniekstemming op het schip onder den voet werden geloopen. Vele arme jongens waren totaal overstuur zoodat men voor hun geestvermogens vreesde. Op de havenkaai werden een na een de ge wonden neergelegd. De voetpaden langs de huizen waren echte hospitalen Een deernis wekkend schouwspel. Erger dan een slagveld Flinke hulpverleening Niet allleen de moedige Willemstadsche vis- schers maar ook de Duitsche militairen heb ben bij de reddingspogingen prachtig werk geleverd. De gevonden werden aanstonds in gereedgemaakte en leegstaande huizen en ^oollokalen ondergebracht. Doktor Schip horst met zijn verpleegster deden onmen- schelijk werk. Het gemeentebestuur zorgde voor medische en geestelijke hulp. Daar de telefoon in de stad niet bruikbaar was moest men per motor of auto de ver schillende dokters en verplegers van nabu rige dorpen steden gaan verwittigen. Dag en nacht werkten de dokters aan de gekwet sten. Hun toewijding, alsook dez; van ver plegers en verpleegsters verdient allen lot. Vooral dokter Schiphorst heeft zich gedu rende al deze drukke dagen buitengewoon verdienstelijk gemaakt. Een moedige kapelaan verongelukt1 Oök voor de geestelijke hulp aan de solda ten werd direct gezorgd. Kapelaan Knip- scheer uit Fijnaart, die onmiddellijk werd ge- waarschuw/, heeft zonder ophouden sterven den en gewonden bijgestaan. Onvermoeid reed hij na het afgedane drukke werk terug naar huis. Onderweg is hij in botsing geko men met een auto. Waarschijnlijk door af gematheid gansch ontredderd. Hij werd met een zware hersenschudding opgenomen en naar de pastorij van Fijnaart vervoerd. Men vreest echter voor zijn leven. Een droevige statistiek De meeste gewonden werden naar zieken huizen van Breda, Oudenbosch, Steenbergen, en Prinsenhage gevoerd. Ongeveer 300 sol daten zouden verdronken zijn. 300 werden gered, terwijl verscheidene zwaav gekwetsten gedurende het vervoer naar de hospitalen den geest gaven. Een massagraf te Willemstad De pastoor van Willemstad heeft een mas sagraf doen maken. Hier werden de aan hun wonden overleden soldaten op 9 Juni met militaire eer begraven. Een ontzaglijke me nigte woonde deze droevige plechtigheid bij. Er werden pakkende redevoeringen uitge sproken. De Belgische legeraalmoezenier, die gered werd, sprak zijn jongens afscheidswoor den toe die alle toehoorders tot diep in hun hart roerden. Zoo moesten onze jongens uit de Vlaan ders, het verre Zuid-Brabant en Limburg en de soldaten uit het Walenland, een tragie ken dood vinden in de wateren van Noord- Nederland. Wellicht heeft, de. pastoor van Willemstad, die op het massagraf een klein gedenkteeken liet plaatsen, een lijst van de aangespoelde lijken en van de aldaar gestorven soldaten. Bij hem dus en ook in de hospitalen van Bre da. Oudenbosch, Steenbergen en Prinsenhage zullen naar alle waarschijnlijkheid inlich tingen in te winnen zijn. Zes, vier en twee frank per dag Talrijke Belgen bevinden zich op het oogenblik in grooten nood. Hun hulpbron nen, die hun anders een, alhoewel beschei den inkomen verzekerden, zijn uitgeput. Werkeloozenverzekering, oorlogssteun voor gezinnen, en andere soortgelijke diensten hebben hunnen betalingen gestaakt. Meestal omdat de ambtenaren gevlucht zijn en de kas meegenomen hebben. Zij meenden waar schijnlijk het geld voor de bezettende macht in zekerheid te moeten brengen en hebben daarmede de bevolking in den bittersten nood gedreven. etHzelfde is geschied voor de openbare kassen, waaruit de salarissen dei- ambtenaren en andere bedienden betaald werden. Het wegvoeren van deze kassen heeft tot gevolg, dat de salarissen der ambtenaren en openbare bedienden slechts voor een zeer klein gedeelte, dat volkomen ontoereikend is, kunnen betaald worden. Om in den drin gendsten nood te kunnen voorzien heeft het Ministerie voor Volksgezondheid in een rond schrijven van 28 Mei iv40 de gemeenteover heden verzocht, in het kader van de open bare weldadigheid aan iedere hulpbehoeven de familie volgenden steun per dag als voor schot te betalen 6 B. frank voor het hoofd van het gezin; 4 B. frank voor de echtgenoote, en 2 B. fr. voor ieder andere tot het gezin behoorende persoon. Vele gemeenten waren echter n;,et in staat zelfs dit geringe hulpgeld uit te betalen. De militaire bevelhebber heeft nu in over leg met de Belgische diensten zorg gedragen dat de gemeenten de noodzakelijke geldmid delen krijgen om aan hunnen verplichtingen te kunnen voldoen. Bovendien heeft de be zettende macht uit eigen middelen aan een reeks gemeenten kredieten verschaft. Ten slotte heeft het militaire bestuur aan het Ministerie voor Volksgezondheid het drin gend verzoek gericht, den door haar vast- gestelden steun onmiddellijk aan een nader onderzoek te onderwerpen en er zorg voor te dragen, dat die steun in den kortst moge lijken tijd op een peil gebracht wordt, dat aan iederen behoeftige het noodzakelijke levensonderhoud verzekert. eHt voornaamst zal echter zijn (en daar voor werkt de bezettende macht met allen nadruk), door het deen herleven van de economische bedrijvigheid weer werk en brood voor de groote massa* te verschaffen. Verbitterde strijd om Verdun in 1916. De Duitschers moesten lich terugtrekken. In werkelijkheid waren er in zes maanden tijd 240.0C0 Duitschers gevallen tegen 275.000 Franschen Verdun 194(1 door de Duitschers ingeno men. De Duitsche opmarsch staat vóór geen verrassingen snel en een na een worden steden en forten en stellingen bezet en in genomen die ons data en feiten in herinne ring brengen uit den vorigen wereldoorlog 1914-1918. Zoo Verdun. De aanval op Verdun, vel gaf La defense de la Meuse se fait sur la rive droite Van hem is ook het be roemde gevleugelde woord afkomstig lis ne passeront pasInderdaad heeft hij woordl gehouden de Duitschers hebben de Fransche linie bij Verdun niet kunnen doorbreken. Op den eersten aanval der Duitschers volg- Een van de felgeteisterde straten van Verdun bij de bombardementen in 1916 die den 21 Februari 1916 inzette, heeft zes maanden lang geduurd. Verdun hield stand. Daardoor werden de Duitsche legers hun bewegingsvrijheid ont nomen in den Mameveldtocht. Het heeft in 1916 ziin naam gegeven aan de wel meest dramatische episode van den oorlog in Frank- riik. Zoolang v. Falkerhavn. als opvolger van Moltke. de leiding der Duitsche operation had. heeft zijn initiatief zich nagenoeg uitsluitend met de onderneming tegen de vesting bezig gehouden. Den 21 Februari 1916. toen Joffre en Haig juist hun veldtochtsplan hadden vastgesteld, werden zij verrast door een krachtigen aan val der Duitschers 00 Verdun. De?e verster king vormde een vooruitspringende hoek in het toenmalige Fransche front, die tegelijk kon worden aangevallen van het Noorden door de bezet ting" der forten op den rechter oever van de Maas. van het Oosten in Woëvre. en van het Noord-Westen aan de andere ziide der rivier. De voorziening van de troeoen kon alleen geschieden door het lokaalspoor van Bar-le-Duc naar Verdun de andere sooorwegen lagen onder het vuur van de Duitsche kanonnen. Het eigenaardige nu van de geheele situatie was. dat het bezit evenmin voor de Franschen van primair'1 be- teekenis was als de verovering voor de Duit schers het w^s het moree^e effect dat hiel de beslissing gaf de verdediging van Verdun beteekende voor de Franschen het behoud van Frankrijk de verovering van de stad ware voor de Duitschers een glorieuze over winning. Het voorloop!» doel d^r Duitschers was evenwel het vasthouden van een zoo groot mogelijke Fransche troepenmacht op een beoaalde olaats. die zij voet voor voet moesten verdedigen en dat wel onder zware verliezen. Het verlies der Duitschers kon. hoe wel zij aanvallers waren, lang zoo groot niet worden. Zoo was het denkbeeld en het plan van Falkenhayn. De gewone tactiek van den Duitschen val in 1914-1918 werd ook hier in Verdun toege past door gedurig bombardementsvuur werd de positie van den vijand onhoudbaar ge maakt. Daarna volgde dan stormaanval der in fanterie. die na de zorgvuldige voorbereiding gewoonlijk bijna onmiddellijk slaagde maar het bezwaar was. dat deze methode eigen lijk alleen op de eerste verdedigingslinie kon worden toegepast en -*v alleen langzaam voortschrijden mogelijk maakte. Een ander bezwaar was. dat de voorbereiding van den aanval zeer veel tijd in beslag nam het aan voeren der zware artillerie ram soms weken, zulk een langdurige voorbereiding kon bo vendien voor den vijand niet onongemerkt blijven, vooral nu het wapen der vliegtuigen meer en meer geperfectionneerd was gewor den. Niettegenstaande men dus bij Verdun aan de Fransche zijde was voorbereid, had men toch niet alle maatregelen kunnen tref fen voor een doelmatige verdediging zelfs het aantal der troepen was bij het begin van het Duitsche offensief nog onvoldoende aan het Noorderfront bv. stonden tegenover zes Duitsche divisies slechts zes Fransche. Er was dan ook van de Fransche troepen in dit halfjaar het uiterste gevergd. Het offensief der Duitschers ving den 21n Februari aan met de verovering van de eer ste Fransche linie aan het noorderfront aeri 25n viel het trouwens zwak verdedigde fort van Douaumont. De bevelhebber der sectie, generaal Herr. wilde reeds den geheelen rech teroever der Maas ontruimen, maar dan greep het hoofdkwartier in en zond de Castelnau als gedelegeerdegeneraal Herr werd ver vangen door Pétain. die onmiddellijk het. be de bijna onmiddellijk den tweede, deze op den linkeroever der Maas tusschen Cumières en Avocourtmaar twee aanvallen van 6 en 10 Maart tegen heuvel -304 en den Morb- Homme weiden afgeslagen evenals een offen sief nog meer naar het Westen in de Argon- nen op 20 en 22 Maart. Niettegenstaande dus na een maand van schérpe gevechten eigen lijk nog niets van beteekems was bereikt, zette Falkenhayn toch door. Maar Joffre had hem doorzien en speelde hem dus niet^in de kaart. Nergens werd het Ërigetséh-Frèfnsche front verzwakt ter wille van de verdediging van Verdun integendeel bereidde Joffre voor Juli een nieuw offensief voor aan de Somme; 'dat bracht hem veelal in conflict met Pétain, I aan wien de gevraagde versterkingen voor Verdun slechts met mondjesmaat werden toe gemeten. Maar niettemin zette Pétain de tanden op elkander de strijd om Verdun ging voort. In Mei werd wederzijds verbitterd gestreden; maar in Juni werd de Duitsche aanval hevi ger. Den 6 Juli veroverden de Duitschers het fort Vaux den lln vielen zij Thiai"nnnt aan dan volgde de groote aanval van 23 Ju ni. die de linie van Verdun bijna aan het wankelen bracht. Toch mislukte ook dit of fensief. op 24 Juni trok Falkenhayn zijn troepen terug. De aanval op Verdun beteekende voor de Duitschers een verlies van 240.000 en voor de Franschen 275.000 man. Ir veel opzichten is d* toestand in Neder land beter dan in Vlaanderen. Het Nederlandsche volk prijst zich geluk kig. dat de oorlog niet langer dan vijf dagen duurde; het is er van overtuigd, dat het daardoor voor veel nutteloos leed gespaard is gebleven. Overal hoort men met lof spreken over de beslissing, die de opperbevelhebber, generaal Winkelman, op derden Pinksterdag nam. Men looft niet alleen .het besluit tot over gave. doch ook, en dit zeker niet het minst, de wijze, waarop dit besluit aan het Neder landsche volk werd medegedeeld. Generaal Winkelman hield nl. voor de Ne derlandsche radiozenders een rede. waarin hij blijk gaf een groot verantwoordelijkheids gevoel te hebben; niet dan na alle gevolgen van zijn besluit terdege te hebben overwo gen. tot de overgave te Lebben besloten en r;at zeker niet "het lichtst moet worden ge teld de volle verantwoording voor zijn daad op zich te willen nemen. Het centrum van Rotterdam is grondig verwoest, eenige kleinere plaatsen hebben ook nog wel eenige schade. ver-^'Ue^ 'e j bruggen, gelukkig niet de allergrootste, zijn 1 opgeblazen, doch over het al jemeen is ud oorlogsschade veel geringer dan in Vlaan deren. I In verreweg de meeste plaatsen is de gas-, I water- en electriciteitsvoorziening heelemal 1 niet onderbroken geweest; post, telefoon en I telegraaf werkten enkele dagen r.a den oorlog in het geheele land weer normaal, alle trei- 1 nen loopen weer. zij het dan dat op enkele trajecten de reis wat langer duurt, omdat hier en daar een brug gesprongen is. I Vrijwel alle kranten verschijnen op nor- 1 male grootte i Veel belangstelling toont de Nederlandsche pers voor Vlaanderen. Er heerscht in Neder- land een ongemeene sympathie voor kofttng Leopold.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3