mmm Twee groote Fransche renners die vielen als slachtoffers van een liefdedrama Een sportieve wandeling door de Scheldestad 12 Henri Péüssier en Médinger Ook uit Lokeren is er nieuws lil! I HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 20 JUNI 1940 SPORTNIEUWS UIT DE GESCHIEDENIS DER WIELERSPORT Op 3 Mei 11. S3 het vijf jaar geleden ge weest" dat de bekende Fransche baan- en Sisterenner Henrl Pélissier op tragische wijze et leven verloorhij werd namelijk door zijne minnares een revolverkogel in het hart gejaagd en was zoo goed als op den slag dood. De oorzaak van den bloedigen twist was eene belangenkwestie tusschen Pélissier en de zuster van die vrou.v. Deze laatste oordeelde hare zuster in gevaar, haalde een revolver en schoot haar vriend in hun eigen woning neer. De a koning der baan zooals men Pélis sier placht te noemen, was nie; meer. Het nieuws van dit rampzalig verscheiden ver wekte algemeene ontsteltenis, niet alleen in Frankrijk, maar ook in België waar Henri eveneens goed gekend was. daar hij zoowel aan onze weg- als aan onze pistewedstrijden deel nam. Indien men hem evenals de an dere Pélissier's, zijn broeders Francis en la ter pliarles overigens, beknibbelde om zijn willekeurig en nukkig karakter, dan had men toch ook algemeen volle achting en v aardeering voor zijne rennersgaven. Henri Pélissier verdween van het wereld- tooneel in den fleur van het leven, amper 46 jaar oud, en met eene loopbaan op zijn actief, waarop stellig weinig renners kun nen neerzien. Hij was op 15-Jarigcn ouderdom beginnen te koersen en legde er op 38-jarigen ouder dom het bijltje bij neer, na te hebben triom fen beleefd in zoowat al de klassieke koer sen van het toenmalige c repertorium Laat er ons enkele van opnoemen Christmas der Renners (cross-country) 1911; Ronde van Lombardië, 1911, 1913, 1920: Mi- laan-Turijn, 1911; Koers der Drie Hoofdste den (Turijn-Parma. Florence en Rome, 869 km.) 1911; Milaan-San Remo. 1912; Trou- ville-Parijs, 1917; Groote Prijs der Loire, 1919 en 1920; Omloop van Morvau, 1919; Kampioenschap van Frankrijk, 1919; Bor deaux-Parijs, 1919; Parijs-Roubaix, 1919 en 1921; Parijs-Metz, 1920; Omloop der Slagvel den. 1920; Kampioenschap van 't Gebergte (Mont Agel) 1920, 1921 en 1922; Parijs-Brus sel, 1920; Omloop van Parijs. 1922; Parijs- Nancy. 1922; Parijs-Tours 1922 en 1923; Ronde van Frankrijk, 1923. Herinneren wij er nog aan dat hij, overi gens slechts van heel weinig, werd geklopt door onzen landgenoot Flup Thijs, in de Ronde van België 1912 en de Ronde van Frankrijk 1914. Wanneer Henri Pelissier zich in 1927 uit het renncrsleven terugtrok ging hij met zijne vrouw en zijn dochtertje Jeannine een klein landgoed bewonen te Fourcherolles, departement Seine et Oise. Daar zou hij evenwel slechts een kortstondig geluk ken nen ontroostbaar over het afsterven harer geliefde moeder, joeg Mevrouw Pélissier, als dan amper 40 jaar oud, zich zelve den dood in door zich een revolverkogei door het hoofd te schieten. Met Henri Pélissier verdween een der groot ste renners, welke de Fransche rijwielwereld ooit heeft gekend. Op het oogenblik van zijn tragisch verscheiden was zijn dochter Jean nine slechts. 17 jaar oud... Wat echter bij het nieuws van dit wreed gebeuren, minder opviel in de sportannalen, althans we herinneren niet dat er ergens melding werd van gemaakt te dien tijde, was dat veertig jaar te voren, en bijna dag voor dag (nl. den 27 April 1895) een andere Fransche rijwielkampioen het leven verloor in nagenoeg dézelfde omstandigheden een réyolverkogel in het hart, afgeschoten door éérie'vrouw. die echter dit verschil bij de ihoordenares van Pélissier bood, dat het zijn éifcën echtgenoote was. Wij bedoelen den vete raan MEDINGER, waarvan mogelijks velen onder onze huidige lezersgeneratie nimmer zelfs den naam hebben hooren vernoemen. Het gold hier een drama der jaloersch- heid Médinger, die slechts 33 jaar oud werd. hield er ongeoorloofde betrekkingen op na met eene jonge vrouw. Zijne echtgenoote was niet alleen op de hoogte van deze ver houding. maar de renner gaf zich niets eens de moeite het feit te loochenen. Eens dat zij vrienden te middagmalen hadden, ontstond tusschen de echtelingen een nieuwe twist. De vrienden die zich in het huiselijk kra keel niet wilden mengen, trokken zich terug; Mcdinger op zijne beurt trok zijne kamer binnen en ging gansch gekleed boven op zijn bed liggen. Zijne vrouw volgde hem en, door zijn tergend cynisme ten uiterste gedre ven. schoot zij hem een kogel door het hoofd. Er bleef nog een kogel'in hec wapen steken, welken zij zich zelve door het hart joeg bei den bleven op den slag dood. Al kan Médinger onmogelijk op eene even rijke en vruchtbare loopbaan als Henri Pé lissier terugzien, toch niocht hij in zijn tijd ettelijke ophefmakende overwinningen boe ken. Hij was eerder onregelmatig, zooals ook zijn karakter zeer wisselvallig was en daar hij het met de oefening ook nog al vrij op nam. kende hij even opvallende nederlagen. Hij was geboren in 4862 en leverde zijn eersten wedstrijd in 1880. Het was een 2,000 meter-koers te Calais, waar hij den beroem den Frédéric de Civrj kinpce, die den titel had van kampioen der Kampioenen van Frankrijk Zooals we zegden, hield Médin ger dat belofterijke debuut niet volhij kende het c op en af in zijne loopbaan, in den echten zin van het woord; al kan hij aanspraak maken op ontegensprekelijke kwaliteiten, toch liet hij noch den aard, noch het karakter of het temperament blij ken, waarover de ware kampioenen moeten beschikken. Wij zullen ons niet vermeien met zijne wedstrijden aan fce halen, die dan vooral werden verreden te Tarbes, Agen, Angers, Parijs, Bordeaux, ook te Berlijn, Weenen, Munich cn in Engeland. Wijzen wij slechts op eenlge feiten van belang, zooals hef jaar 1883, waarin hij te Agen al de internationale figuren klopt, waaronder den beroemden Engelschman Wood; het zelfde jaar wint hij, te Agen eveneens, het kampioenschap van Frankrijk der snelheid, vóór Ch. Torrent. In 1885 komt hij te Bordeaux eerste toe in het kampioen schap van Frankrijk vóór de Civry. maar deze laatste legt eene klacht neer tegen hem. De Civry krijgt wel den prijs, maar niet den titel. Dat jaar won Médinger 34 eerste prij zen en meer dan 7.000 frank. Het volgend jaar echter werd hij even dikwerf... geklopt en door alwie zich maar met hem wou me ten, onder meer door Van Beveren, kampioen van België, die echter Parijs bewoonde. Wijzen wij er nog op dat Médinger zich tot den koning van den driewieler had getoond, maar met evenveel sukses het rij wiel op twee wielen beoefende. In 18S3 won hij het Kampioenschap van Frankrijk der driewielers, maar leed in België herhaalde lijk de nederlaag. Hij had in onzen kampioen Houben zijn meester gevonden, daar deze hem versloeg te Brussel, in 1893 en 1894. te Spa in 1894. en ook te Parijs, kort vóór zijn dood, den 11 Februari 1895. Den 13 Januari van het Jaar 1895, dat het laatste levensjaar van Médinger zou worden, won deze nog den Grooten Winterprijs te Parijs, vóór Robertson en Maurice Farman (den lateren beroemden vlieger en vliegtuig bouwer). Toen zich het drama voordeed, dat Médin ger uit de wereld zou helpen, bevond onze landgenoot Houben zich juist te Parijs, waar hij niets dan suksessen telde, en op ophef makende wijze triomfeerde op Fournier, die zelf Cassignaud had geklopt, op Médinger, op Jacquclin, die door den grooten Zimmer man werd aanzien als de kampioen van Frankrijk, op Maurice Farman, die Pon- tecchi van 't leer had gegeven, op den Ameri kaan Banker en zelfs op den beroemden Bar den, dien hij in snelheid loste, maar die hem in treinloopen de baas was. Dan dag zelve waarop het drama zich zou voordoen ontmoette Houben zijn tegenstre ver Médinger, juist op het middaguur, wan neer de Franschman zijn magazijn verliet om naar huis te gaan middagmalen met vrienden. De beide tegenstrevers, die daar om niet minder goede vrienden waren, be groetten elkaar hartelijk en Houben noo- digde Médinger nog uit op den aperitief Dank u, wees deze beleefd af. maar ik moet om één uur thuis zijn daar ik vrienden te eten krijg.... Om twee uur was het drama voltrokken... VETERAAN. Henri Pélissier. De hergroepeering der verschillende beoefe naars van sport wordt overal actief doorge voerd, en ook te Lokeren is de eerste bezorgd heid met den terugkeer van verscheidene athleten geweken. Op ATHLETIEK gebied wordt ons de te rugkeer van korporaal Van Rumst, brigadier Jan Van de Voorde gemeld. Wm. René Van de Voorde vertoeft voorloopig nog in een gevangenenkamp ergensin Nederland, maar zakt eerlang ook wel naar de Durme- stad af. WIELRENNERS, kwamen allen ongedeerd terug. Piet Van Theemsche op kop en de oud-Belgische kampioen op kop na een alles behalve gezondheidsuitstapje naar Frankrijk. Het jammerlijkste nieuws is wel het verlies van onzen oud-wielerkampioen Michel D'Hooge, die als burgerlijk slachtoffer van de bommen, een leemte in de Nationale be weging zal laten. Aan weduwe en naastbe- staanden, onze christelijke deelneming in rouw. VOETBALCLUBS staan er voorloopig nog fel gehavend voor. Bij Racing Club ontbreken nog tal van titularissen op het appel. René Bosnians, Etienne Steyaert, Theo Heirwegh, Tliuur Verselder en Maurits Lammens zijn veilig, terwijl ook Stan Joris, en andere De Clercq': op post zijn. Jongeren als De Caluwé er Vanden Berghe ontbreken nog evenals Omer Schram, maar Frankrijk lost eerstdaags deze sportmannen wel. Charles Van Nunnen, als gekwetste in 't hospitaal te Hasselt en Louis Van Dyk als vermist aangegeven schijnen de eenige slachtoffers. Hopen we voor beiden maar de beste oplossing. Ons jeugdigste slachtoffer van den oorlog is wel Fonske Baert, die verpleegd wordt in het gasthuis alhier, met zware verwon dingen van bommenstukken. Deze jongeling kent groote financieele en materieele zorgen, en sportmannen met hart zullen hem met giften gedenken, voor zooverre deze bekend making hen ertoe kan aanzetten. Frans Frans is ook op «de weg terug» en we mo gen na Gust Wolfs te hebben ontmoet zeg gen dat Racing er, eerlang, weer volledig zal voorkomen. Standaard zag eveneens alle locale elemen ten weerkeeren, De Brauvver en De Beule's op kop. maar hier ook zal, een dubbele oefe ning en een wekenlange wederaanpassing noodig zijn om de sportmassa weer met mooi voetbalspel te kunnen vergasten. TJEN. Het rennersleger vertoont weinig gapingen. Ook meestal de gekende sportpersonaliteiten xijn thuis Dé Antwerpsche echo klinkt eigenlijk op geruimd. Zooals in den titel vermeld staat, zijn meestal alle gekende renners en sport- flguren thuis. Naar aelang we kennis kregen van de thuis komst, nebben we den lezers ook zoo snél mogelijk ingelicht. Op dit oogenblik, kunnen als officieel terug gekeerd, aanschouwd wor den: Kaers, A. Bruneel, H. Bruneel, Albert Hen- drickx, Jef Loopmans, Mon De Lathouwer. Frans Cools, C. Lauwers, H. Lauwers, Gene Kiewit. Frans De Mondt, A. De Loor, Fons De Loor, Jef Palmans, Leo De Ryck, Frans Van Hasselt, Jan Leysen, plus verder een lieele pleïade van jongeren, zooals De Boe- vere, Stanneken Ockers, enz. Lowie Janssens van Hoboken is krijgs gevangenen in Duitschland en wordt eerlang verwacht. Roger Van den Driessche werd ge signaleerd te Breskens en daarna te Lede- berg. Van dan af. missen we zijn spoor. Julien Douws, Gust Rongé, Gene Jacobs en een paar anderen zijn waarschijnlijk nog niet thuis. In alle geval, ons bereikte daar over geen bericht. We weten wel, dat ze na 28 Mei, gaaf en gezond gezien werden, links en rechts, dat er dus van gesneuveld te zijn, geen kwestie is, maar we wachten hun thuis komst af, vooraleer er definitief gewag van te maken. Andere gekende figuren uit de Scheldestad De terugtocht der Fransche troepen te Duinkerken Onder het geweldig vuur der Duitschers trokken de Franschen zich te Duinker ken terug met achterlating van groote hoeveelheden materieel. We noemen in één adem. Ward Vissers, Willy Michaux en Jos. Vinck die de eene links de andere rechts heeft gezeten, maar die alle drie naar... moeders papketel zijn teruggekeerd. Alois De Graeve en Jes Dervaes kan men ook weer aantreffen, aan een serieuze sigaar sleurende, op de een of ander terras, alle dagen tusschen 2 en 11. Natuurlijk dat Léon Van Gastel en Frans Huybrechts reeds volop werkzaam zijn. om een zomerprogramma samen te stellen. Ver schillende renners zijn reeds akkoord om de-ze en gene koers te rijden. Men wacht nog slechts op de schriftelijke toelating; om te openen, vanwege de Duitsche overheid en dan gaat de eersteling, waarschijnlijk een stayerskoers, bepaald door. Albert Van der Moeren heeft van zijn klassieke vriendelijkheid geen iota verloren en HH. Van Vaemewijck. Peeraerls, De Bei der, Van Steenwinckel, De Winter, Louis en Frans, Melsen, enz. Geert Van Dessel en heel de staf der Antwerpsche Afdecling, is tegen woordig. Karei Van Rov. sportafgevaardigde van Kontich, stuurt nog een leger-auto en over enkele dagen is hij ook gedemobiliseerd. Hij heeft een baard staan, van een maand en hij staat er... ellendig schoon mee! De ijzerkoning Albert Maes is nadat hij tusschen Abbévillc en Boulogne door de Duitsche Pantzerdivisionen. was verrast, taalman geweest tusschen Fransche en Duit sche troepen. Hij heeft bovendien boeren knecht geweest en renteniert op dit oogen blik, lijk iemand die zijn rechten doet gel den, op een welverdiende rust, Jef Vereist, lokaalhouder van den A.W.S. op 't Kiel, is ook weder gekeerd. Hij is can- tinier geweest en ge kunt het er aan zien, dat hij high life manieren gekregen heeft. Hoor de men hem, vóór een paar dagen, niet ant woorden op een gezegde van een zijner vrien den. dat hij het goed moest gehad hebben, vermits hij er zoo goed uitzag: U zijt goed. gij! Sus Vets, lokaalhouder van de Kielsche veloclub, is nog altijd afwezig. We vergaten den Zigeuner van Wommel- gem nog. Jef Somers, die boterboer ge worden is. 't Koersen heeft er weeral eens gelegen, voor eeuwig.; tot binnen drie weken. Georges Ronse, verblijft in Frankrijk, ter wijl Ri Hoevenaers teruggekeerd is Ook Karei Bruneel, die gemobiliseerd was, bij of in 't Arsenaal, resideert in Frankrijk, terwijl Piet Tayemans en Maurice De Wolf,, volgens de loopende geruchten, in Spanje zouden aangekomen zijn. In memoriam Constant Cleiren In een onzer eerste nummers hebben we gemeld, dat de vriend en confrater Constant het tijdelijke met het eeüwige had verwisseld. Hem zullen we dus voortaan moeten mis sen. Hij was sedert enkelen tijd lijdende, aan een hartkwaal en hij is zachtjes, zeer zachtjes, in den Heer ontslapen. Voor tientallen menschen, die aan hem een machtigen raadgever hadden, zal het een onherstelbaar verlies uitmaken. Helaas, dat is zoo! Nu we hier enkele namen van gekende personaliteiten hebben genoemd, heeft het ons een droeve plicht geschenen, hier een laatste hulde te brengen aan de nagedachte nis van een groot sportman, die enorm veel gedaan heeft, voor ónze beweging. Zijn aandenken zal in eere blijven, als een der grootste soortfiguren, uit de laatste halve eeuw.. Dat hij rustig moge rusten, den eeuwi gen killen slaap, des Doods. Drukkerij 127, Em. N V PERIODICA Jacqmainlaan, Brussel

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 12