De beteekenis der Fransche kanaalhavens Engelands Landweg de MiddeMandsche Zee lam gelegd Hoe staat liet met onze UIT HET STAATSBLAD akties en obligaties? naar loud het prohlaem der reorganisatie van de posteheok Belangrijk bericht voor de duivenliefhebhers rr HBT ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 20 JUNI tMO Vele lezers, houders van acties en obliga ties, vragen zich met begrijpelijfcen angst af hoe hei eigenlijk staat met de waarde hun ner acties en obligaties- De beurs van Brussel is sinds 10 Mei geslo ten en er is dus geen mogelijkheid om de ac ties te verhandelen. Ook Amsterdam en Parijs zijn gesloten cn men kan dus ook daar niet meer te rade gaan. Er zijn mensehen, die meenen dat hun akties niets meer waard zijn cn nog ooit iets waard zullen worden. Opgepast daarmee en zijn acties niet voor een appel en een ei ver- koopen. Do cenige beurzen van belang, die nog re gelmatig werken zijn die van Londen en New York. Vooral die van New York heeft regel matig gewerkt, en het is daar dat men een trouw beeld krijgt van de fluctuaties dei- laatste tijden. Sinds de oorlog in Europa zich over een breeder front heeft uitgestrekt en een feller karakter heeft genomen, is cok het koersver loop in New York aan grootere fluctuaties onderhevig geweest. De koersgemiddelden van Dow Jones geven hiervan een duidelijk bewijs. Op 9 Mei. dus den dag voordat het strijdtooneel in Europa een verdere uitbrei ding onderging, was het Dov.' Jones-gemiddel- de voer 30 induslrieelc aandeelen 148.17, voor 20 spoorwegaandeelen 31.17 en voor 20 Utili ties 24 85. Daarna zijn de groote schommelingen ge komen. uiteraard in de eerste plaats be- heerseht dooi- de ontwikkeling van den oor log in Europa. Op 10 Mei, toen Nederland en België in den oorlog werden betrokken, sloeg Wall Street een sterk dalende richting in. Deze accentueerde zich na enkele dagen in neg sterkere mate. Met groote sprongen lie- pn de gemiddelden van Dow Jones terug. Na enkele dagen van betrekkelijke stabiliteit of van een lichte stijging is telkens weer een grootere reactie gevolgd. De omzetten bereik ten daarbij volgens de begrippen van de laat ste jaren een grooten omvang. Nadat op 21 Mei nieuwe laagtepunten be reikt waren van 114.13 voor de industrieelen, 22.15 voor de sporen en 18.37 voor de utilities, zijn de fluctuaties van de gemiddelden daar na gedurende een langere periode aanmerke lijk kleiner geworden. Tot 8 Juni zat er wei nig beweging in de markt. Zelfs de geweldige bedragen, benoodigd voor de uitvoering van Roosevelt's nieuwe bcwapeningsprogram. kon den slechts een heel geringen stimulans op het koersverloop uitoefenen. Slechts enkele speciale fondsen trekken eenigermate aan. Op Maandag 10 Juni had echtgr weer een zeer belangrijke ge be u i verklaarde den oorlogTvrr.e CSfgwBhii* *en Frankrijk. Wall Street krefe£ dus. na enkele weken van betrekkelijke rust, levende tus- sehen hoop en vrees in, weer een belangrij ken factor te verwerken. En de markt deed dit evenals bij vorige gelegenheden ander maal met een scherpe daling. De Dow Jones- gemiddelden tuimelden op den dag van de Italiaansche oorlogsverklaring tot het laagste punt voor 1939 en 1940 nl. 111.84 voor de indus trieelen, 22.79 voor de sporen en 18 03 voor de utilities. De vrees van Wall Street, voortvloeiende uit de uitbreiding van het conflict in Euro pa. had op dien dag het marktbeeld be- heerscht. Maar een nieuwe factor kwam on middellijk hierna opdagen voor Wall Street. Slechts enkele uren na de oorlogsverklaring van Italië maakte president Roosevelt in een wereldradiorede wereldkundig, dat de Ver eenig de Staten nog meer materieelen steun aan de geallieerden zouden geven. Nu Eneeland deze week besloten heeft, het vrije pond op te heffen, staat Amerika alleen met zijn vrije valuta en niemand weet. hoe het met. de economie in dit groote industrie land zal gaan. De beurs te New York was de ze week vast gestemd in verband met groo tere wapenuitvoeren en orders voor de eigen defensie: op logische gronden valt dit ver band echter nauwelijks te construeeren. Ame rika moge dan voor een aanzienlijk deel een aparte wereld vormen, met eigen econo mische wetten, zijn toekomst blijft, even goed als dat met de rest van de moderne we reld het geval is. afhankelijk van interna tionale- en credietbetrekkingen. Hoe deze nu evenwel ooit hersteld zullen worden, valt voor- locpig niet in te zien: want hoe de oorlog ook aflooDt de zich Yiu voltrekkende omwen teling. zal in haar gevolgen niet meer onge daan kunnen worden gemaakt. Wii geven hier ter inlichting de koersen der New-Yorksche Beurs op 14 Juni en daar naast die van 10 Mei, toen de oorlog in ons land uitbrak. Slotk. Slot.k. 14 Juni 10 Mei Allied Chern. 147 175 1/2 American Can. 94 3/8 111 Am. Smelting 37 3 4 49 1/4 Amer. Tel. Tel. 155 1/2 172 Anac. Copper 22 1 8 29 3 8 Atchis Topeka 15 1/8 20 1 2 Bethlehem St. 76 3/4 86 1 2 Canada Pacif. 2 7 8 4 3/4 Chrysler Corp. 62 1/2 81 Dupont d'Nem 160 185 1/2 Gen. Motors 44 7/8 52 5/8 Kenn. Copper 29 1 8 34 1/2 Radio Corp. 4 5,8 6 Shell Union Oil 8 111/8 Union Pacif. 73 1/8 89 1/2 Un. St. Rubber 17 1/2 27 Un. St. Steel 53 1/8 60 1/2 reisduif wordt verstaan elke duif die door africhting voor het reizen geschikt is. Artikel 9. Elk vergrijp tegen deze bepa lingen zal streng gestraft worden. In bijzon dere zware gevallen kan de doodstraf toege past worden. Vanaf Vrijdag e.k. wordt het vleesch gerantsoeneerd EEK DAGELIJKSCH RANTSOEN VAN 75 GRAM In het Staatsblad van 16 Juni werd een besluit gepubliceerd waarbij de rantsoenee ring van het vleesch wordt ingesteld WAT GERANTSOENEEERD WORDT Deze rantsoeneering begint op 21 Juni 1940 a.s. en geldt voor het rundvleesch, varkens-, paarden-, schapen- en geitenvleesch. De rantsoeneering is van toepassing op het versch vleesch. het bevroren vleesch, de kon- serven, het gezouten- en gerookt vleesch, de pastei en allerhande worstsoorten. Ook geldt ze voor de triperiewaren, met uitzondering van de maag, de longen, het hart en de lever afkomstig van runderen. HET RANTSOEN Het öagelijksch rantsoen is bepaald op 75 gram vleesch per persoon, 20 t.h. been inbe grepen. De verkoop zal geschieden door middel van zegels die het nummer 10 zullen dragen en even iang geldig zullen zijn als de andere rantsoenzegels. Deze zegels vallen onder hetzefde regime als de andere, nl. onder het besluit van 1 Mei 1940. BEPALINGEN VOOR DE SLACHTERS Voor 't slachten in de private slachtplaat sen of te huis, moeten de slachters een ver gunning hebben, afgeleverd door het ge meentebestuur. De vergunnigen voor bevoorrading, afgele verd door de gemeentebesturen, moeten afge geven worden in de slachthuizen door de ge meenten. waar er bestaan. De houders van de slachthuizen moeten voor elk hunner klanten een loopende reke ning heben waarop eenerzijds de hoeveelheid vleesch staat aangegeven die toegewezen werd en anderzijds de hoeveelheden die aan de slachters werden afgeleverd. Deze rekening wordt door de gemeentebe sturen gehouden wanneer het beesten geldt, geslacht in private slachtplaatsen. Voor iedere partikulier die beesten slacht voor eigen gebruik, moet het gemeentebe stuur 'n rekening hebben waarop staat aan gegeven de hoeveelheid vleesch die geslacht werd en de hoeveelheid vleesch die verbruikt mag worden. Indien het slachten noodzakelijk is, o.m. door een ongeval, een ziekte, enz., mag het vleesch slechts door een slachter verkocht worden. De rantsoenen zullen dan zooals hooger vermeld ingeschreven worden en zullen mee tellen voor de nieuwe bevoorrading. OVERTREDINGEN WORDEN GESTRAFT De overtredingen van de bovenbeschreven besluiten, zullen gestraft de irtike1* *-£^0 2'iVcktoL 238' --v»uu e het land geregeld werd en gewijzigcf bij het wetsbesluit van 11 Mei 1940. Er zijn straffen voorzien van 700 tot 700.000 fr. boete, alsmede gevangenisstraffen die kunnen gaan van 15 dagen tot 3 jaar. In geval van herhaling worden de straffen ver dubbeld. Ook kan bij overtreding de winkel gesloten worden. De sluiting der winkels wordt bevolen door den prokureur des Konings of den onder zoeksrechter, al naar gelang het geval van overtreding. Deze sluitingstijd wordt afge trokken van die welke de rechtbank even tueel zou bepalen. OVERGANGSBEPALINGEN De bevoorradingszegels, geldig tot en met 10 Juli 1940 zullen worden uitgereikt voor het aantal dagen dat zal verloopen tusschen het in werking treden van het besluit en den lOn Juli. Teneinde deze eerste uitreiking te kunnen constateeren zal het gemeentebestuur de coe- pon van de bevoorradingskaart voor de vol gende maand van een merk voorzien. Wat de slachters aangaat, deze mogen zicli tot 28 Juni 1940 a.s de gerantsoeneerde vleeschprodukten in normale hoeveelheden aanschaffen zonder een bevoorradingsvergun ning te moeten overleggen. Ook dc particulieren die voor eigen gebruik slachten zijn voor de eerste slachting na het in werking treden van het besluit, vrijgesteld van de bevoorradingsvergunning. Een nieuwe verordening uitgaande van de bezettende militaire overheid met betrek op de reisduiven, is zoo pas verschenen. Wij la ten den inhoud ervan hieronder volgen Artikel 1. De bezitters van reisduiven zijn verplicht binnen de 48 uur na de publi catie dezer verordening aan den burgemees ter der gemeente een lijst van de reisduiven te overhandigen welke in het vervolg steeds zal moeten in orde gehouden worden. Artikel 2. Het is verboden reisduiven buiten het duivenhok in een afgezonderd hok te houden. Artikel 3. De in het duivenhok terugge houden reisduiven moeten de vlerken zooda nig gesneden worden dat het vliegen onmo gelijk is. Artikel 4. Het herkennningsteeken van gedoode of gestorven reisduiven is onveran derlijk te bewaren evenals de bezittersband. Artikel 5. Van iedere verandering in de duivenlijst moet men de burgemeester bin nen de 48 uur kennis geven. Artikel 6. Het vervoer, verkoop of weg geven van reisduiven Is streng verboden. Artikel 7. De bezitters van reisduiven ontvangen een bijzondere legitimatie van den burgemeester hunner gemeente. Deze is op aanvraag te vertoonen. Artikel 8. Het is verboden reisduiven te houden zonder voorgeschreven ring of met een ring zonder-naam van den bezitter. Als (Zie vervolg onderaan vorige kolom) De uitschakeling van Engelsche havens door de Duitsche bezetting van de belang rijkste continentale havens aan het Kanaal, krijgt een ontzettend groote belangstelling. Wij vinden in het economische bijblad van de Deutsche Allgemeine Zeitung een artikel over het verlies, dat Frankrijk aan belangrijke havens heeft geleden. De mili taire beheersching van het Nauw van Calais, zoo schrijft het blad, heeft niet slechts het uitvallen van de Engelsche Kanaalhavens en hoofdzakelijk de ver gaande uitschakeling van de groote Britsche haven Londen ten ge volge. De inbezitneming van de kuststrook van de Duitsche grens tot aan de monding der Somme heeft ook Frankrijk van zijn be langrijkste havens beroofd en in de eerste plaats den korten en gedurende eeuwen voor onaantastbaar gehouden overtocht Dou- ver—Calais en Folkestone—Boulogne lam gelegd. Belangrijke zeehavens zijn hier mede voor den in- en uitvoer van Frankrijk verloren gegaan en juist zulke havens, welker cijfers van overlading in den laatsten tijd (in tegenstelling met andere havens) sterk zijn gestegen. De haven van Boulogne Ofschoon sedert het begin van dit jaar de Fransche schepen geheel van de Noordzee zijn verdwenen en Frankrijk nog nauwelijks de havens aan de Oostkust van Engeland heeft aangedaan, zoo bestond toch nog een sterk verkeer tusschen Boulogne. Calais en Duinkerken aan de Fransche zijde en Lon- -v^1' er? Folkestone aan de Engelsche Xsrbij 'ITeel S'Eftulo^hc als bescnermde naden tengevolge van het steeds belangrijker geworden transitoverkeer van de Middel- landsche Zee naar Engeland aan beteekenis gewonnen. Het viel voor Boulogne in deze maanden steeds meer op, dat het verkeer naar en van de Middellandsche Zee in min dere mate over den Atlantischen Oceaan naar Groot-Britannië ging doch meer en meer in de Fransche havens aan de Middelland sche Zee en daaraan aansluitend per spoor geleid, om van hier naar de Britsche havens aan de zuidkust te worden gebracht. Een bijzonder groote overlading had Bou logne derhalve sedert het begin van het jaar in zuidvruchten uit Italië en de gebieden om de Middellandsche Zee, gevogelte uit Roe menië en Hongarije, terwijl omgekeerd ge zouten haring en soortgelijke vischsoorten in transito naar Italië en Zwitserland gingen, Vreemd genoeg waren de cijfers voor de over lading van kolen, niet beduidend; dit wegens de moeilijkheden door de Britsche kolen mijnen met de levering ondervonden. Daaren tegen was de uitvoer van Fransch cement levendig. Hieruit trokken ook andere havens aan de Atlantische kust voordeel. De haven van Duinkerken Duinkerken is de andere groote haven, al waar het overladingsverkeer naar Engeland de overhand heeft. Te Duinkerken komen hoofdzakelijk uit overzee aardnoten en oliehoudende pitten aan, die aldaar in de oliemolens worden ver werkt. Over Duinkerken gaan ook naar Frankrijk zwavelkies, teer, rijst, wijn, vleeschmeel. kolen, ruwe petroleum, benzine, olie. zink. wol. katoen, salpeter, fosfaat en ruwe oliën. Bij den uitvoer komen ijzer, staal, rails, blik, cement en kalk op de eer ste plaats. Bij ijzer en staal zijn het voornamelijk transitogoederen die uit het neutrale bui tenland via Frankrijk naar België gaan. De haven van Calais De haven van Calais is niet zoo zeer een handelshaven dan wel hoofdzakelijk in concurrentie met Boulogne een haven voor personenverkeer naar Engeland. Terwijl tot dusver Duinkerken en in meerdere mate Boulogne door buitenlandsche overzeesche reederijen worden aangedaan, ontbreekt in de haven van Calais de internationale vlag biina geheel. De beteekenis van de drie Kanaalhavens voor de Fransche verzorging kan uit een vergelijking met de andere Fransche havens worden begrepen. De andere Fransche havens Natuurlijk staan Marseille en Le Havre verreweg aan de spits. Cherbourg komt op de derde plaats waarbij echter het grootste gedeelte voor rekening van passagierssche pen komt, daar Cherbourg de eerste haven voor de van den Atlantischen Oceaan komen de groote lijnschepen, resp. de laatste op de uitreis is. Op de vierde en vijfde plaats ko men Duinkerken en Boulogne. Aan aangekomen en vertrokken schepen telde men gemiddeld in de laatste jaren in Maiseille globaal 14,000 (13,000), in Le Ha vre 11,000 <10,000), in Cherbourg in beide richtingen 7500. in Duinkerken 4500 (3500) en in Boulogne 4000 schepen aangekomen en vertrokken. Andere havens, welker cijfers van overla ding echter niet de hoogte van de reeds ge noemde bereiken zijn Rouaan, even boven Le Havre in 't mondingsgebied van de Seme gelegen, de voornaamste haven voor het Pa- rijsche bekken. Voorts NantesSt. Nazaire aan den Atlantischen oceaan en in het mon dingsgebied van de Loire, Bordeaux aan de monding van de Garonne en Sete in de Golf van Lion aan de Middellandsche Zee. Ver meldenswaard is ook nog de haven van Caeii in de bocht van de Seine wegens haar toe nemende beteekenis voor het kolen- en pe- troleumverkeer. De autoriteiten van Sete ge- looven, dat de haven in het transito-verkeer met Zwitserland een grootere beteekenis zal kunnen krijgen dan thans het geval is. Zestig procent van den buiten- landschen handel van Frankrijk wordt met schepen onder vreem de vlag vervoerd Ofschoon Frankrijk met jaarlijks globaal 7 milliard frank een belangrijken buitenland- schen handel heeft, is zijn handelsvloot bui tengewoon zwak. Bovendien toonen zijn wer ven slechUs .sen -geringd capaciteit door jaarlijks slechts ongeveer 50,000 tot 60,000 ton nieuwe scheepsruimte af te leveren. Globaal 60 procent van den buitènland- schen handel van Frankrijk wordt met sche pen onder vreemde vlag vervoerd. De in den oorlog zoo belangrijke minerale oliën kun nen zelfs slechts tot ongeveer 20 percent met eigen schepen worden aangevoerd. Er wordt gezocht naar een mid del om aan de deponenten een voorschot te betalen In verband met wat door de pers werd ge schreven over de mobilisatie der post- checkgelden en de eventueele hervatting van den postcheckdienst werd ons uit bevoegde bron meegedeeld dat veel van wat er over dezen dienst werd gezegd en geschreven niet heelemaal nauwkeurig en in ieder geval voor barig is Van dezelfde zijde werd ons verzekerd dat ernstige pogingen worden gedaan om een systeem te bedenken dat toelaten zou een voorschot uit te keeren op de vroeger ge storte bedragen. Het vraagstuk is tamelijk gecompliceerd vooreerst wijl de boekhouding van de postchcck niet kan geraadpleegd wei den en het aantal klienten van de postchcck rond de 400,000 loopt. De oplossing van het probleem wordt ook niet vereenvoudigd door het feit dat tot het uitvoeren van een plan tot uitkeering van een voorschot, enorme ka pitalen vereischt zijn. De particuliere depo sito's bij den postcheck vertegenwoordigden immers een waarde van rond de drie mil liard. Dc administratie van den postcheck beschikt over geen in casso. Wie zal de som men bezorgen noodig tot het weer vlot bren gen van den dienst? Verteld wordt dat dit vraagstuk nauw ver bonden is met dit van het oprichten eener voorloopige emissie-bank, een kwestie die, zooals hier reeds opgemerkt ter studie is. De cliënten van de postcheck zullen dus nog een beetje geduld moeten oefenen. Ze weten thans dat het vraagstuk zoowel van Belgische als van Duitsche zijde, aan een ernstig onderzoek werd onderworpen. De kwestie van het organiseeren van een nieuwen postcheckdienst hield ook de aan dacht gaande. Zij houdt trouwens verband met het inrichten van den postdienst zelf. Vermoedelijk zal de nieuwe postcheckdienst op dezelfde wijze functionneeren als de oude met dit verschil slechts dat de finan- tieele autonomie die uit de nieuwe organisa tie zal voortspruiten de dekking zal waarbor gen van het bezit der vroegere deponenten.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4