3-e tBiad&yde,v&o\ de Sinte Lutgardis, de Vlaamsche Heilige bij uitstek BREIWERK Moderne bloes met voorsteek-teekening Ansjovisbroodjes KEUKENRECEPTEN GEBAK MET AARDBEIEN Aardappelen in frituurvet Lieveiingsspijzen bij verschillende volkeren g -« HET ALGEMEEN J4IEUWS DONDERDAG 20 JUNI 1940 STEEK. Dubbel geribde steek en kousen bands teek. 4 TEEKENING. Eén steek omslaan, 2 ste ken samcnbreien, achterkant heelemaal ave rechts breien. VOORSTE. Opzetten 124 steken; 32 rijen dubbel geribd breien», dan de teekening breien naar de foto en nog 33 rijen in kou senbandsteek. Armsgat: 1x4, 2x3, 3x2 en 2x1 steek afzetten. In het midden van het werk: 34 steken dubbel geribd breien gedurende 23 rijen. Deze 34 steken afzetten, dan 15 rijen voortbreien; voor den schouder steeds 5 ste ken ineens afzetten. De andere schouder wordt op dezelfde wijze uitgevoerd. RUG. Opzetten 120 steken; 32 rijen dubbel geribd breien, gedurende 100 rijen bij elke 20e rij 1 steek vermeerderen, als in kou senbandsteek. Armsgat aan weerskan ten 2x3, 2x2 en 5x1 steek afzetten; 28 rijen I Ml1! Ill —i III doorbreien. Midden in het werk 26 steken afzetten voor de halsopening; tegelijkertijd de schouders vormen, waarbij mén immer 5 steken ineens afzet. MOUWEN. Opzetten 66 steken; 24 rijen dubbel geribd breien; 148 rijen in kousen bandstreek, waarbij men op elke 4e rij 1 st. bijvoegt. De pof vormt men door aan elk be gin van elke naald 2 steken af te zetten, tot er nog 20 blijven. Deze 20 steken zet men ineens af. KRAAG. Opzetten 110 steken; 25 rijen dubbel geribd breien; alles samen afzetten. AFWERKEN. Zij-, schouder en mouw- naden aan elkaar brengen, de mouwen in d< armsgaten zetten en den kraag aannaaien, zooals de foto toont. Alles goed strijken met een vochtigen doek. Doorgestoken draden wol twee- driedubbel verhoogen de tee- kening op het voorste. 16 Juni is de Feestdag van de Heilige Lut gardis, Patrones van Vlaanderen en vap de Vlaamsche vrouwen. Deze Heilige uit onze gouwen werd gebo ren te Tongeren in 1182, opgevoed in het Be nedict inessenkloos ter aldaar, was eerst Be- nedisctines en ging dan over tot het Waalsch Cisterciënser-nonnenklcoster te Agnières. Om niet tot abdes te worden gewijd, vroeg en be kwam zij de genade geen Fransch te kun nen leeren; zij leidde een streng boeteleven, en onderscheidde zich door een bijzondere devotie tot het Allerheiligste Hart. lang vóór de H. Margareta Maria Alacoque. Ze was de elf laatste jaren van haar leven blind. Kris- tus aan het kruis verscheen haar tijdens haar léven. Ziehier wat E. P. Vervinckt over dit toon beeld van Vlaamsche vrouwelijkheid schrijft: Lutgardis was als een spiegel. Wie met haar in aanraking kwam onderging den be- tooverenden invloed van haar zuiverheid en reinheid. Van haar ging 'n uiterst weldoende kracht uit die zelfs zondaars tot inkeer deed komen. Haar groot e vurige liefde voor Chris tus, waarin ze heelemaal opging, straalde uit haar oogen. Haar hart was gestadig en innig vereenigd met het hart van Christus en op deze hoogste toppen van mystieke vereeni- ging met Christus staat Lutgardis. onder het sj-mbool van den spiegel, om voor elke Vlaam sche vrouw, die haar zending niet ontrouw wil zijn, een ideaal ter nabetrachting te we zen. Ze is een bewonderenswaardig voorbeeld van reinheid en zuiverheid, een vlekkelooze spiegel van het goddelijke en daarom dan ook van elke Vlaamsche vrouw die nog de ambitie heeft dezen naam waardig te zijn We leven immers zegt E. P. Vervinckt, in een tijd dat ook Vlaanderen aan de zede lijke verwildering is blootgesteld, die als een zwoele woestijnwind over de wereld waait, een verwildering die altijd weer beteekent een vervreemding en verbastering ook van het eigen Vlaamsche wezen en van eigen Vlaam sche zeden. Een tijd dat de onzedelijkheid in mode, film en pers triomfeert en dat we strijden moeten om den adel van onze Diet- sche zeden gaaf en ongeschonden te bewa ren. Het geheim van haar moederlijke groot moedigheid vindt men in haar groote liefde tot het kruis, haar verlangen naar het lijden, zóó groot en sterk dat Christus haar van op het kruis omarmde en ze haar mond op de bjoet^nde wonde van zijn zijde mocht druk ken, zoodat ze in waarheid de Eruid werd van den Gekruisigde. Sinte Lutgardis onder het IntiUOt LUTGAODO ir»"Ti_yotr«'DLU OnTFiA»-iir«G tO&ARri>>4O.^VHftUX^N7 jf4^f0tTDT LQQft. Kristus aan het kruis verschijnt aan de H. Lutgardis, die, in geestverruk king, de armen uitgestrekthet bloe dend H. Hart wil omvatten. (Naar penteekening van Jos. Speybrouck) kruis onder dit symbool vooral moet zij voor ons, Vlaamsche vrouwen, blijven voort leven en tot navolging wekken. Want ook de moederlijkheid dreigt in Vlaanderen ten onder te gaan. En dat niet alleen omdat de wiegjes ten onzent, evenals elders, aldoor zeldzamer worden dan de zerk jes, maar ook omdat zooveel vrouwen niet meer den geest van he4 offer en van het kruis bezitten en blijkbaar slechts op genie ten schijnen ingesteld. Nu vooral, in deze noodtijden moeten we gaan naar menschen die van ons zijn. die tusschen ons hebben gewoond, het best onze nooden on onze verzuchtingen kennen onze Vlaamsch Nationale Heiligen. In eerste in stantie tot hen. Zullen zij nu hun volk ver laten? Is hun voorbeeld geen spoorslag voor ons? Zijn hun specifieke eigenschappen niet specifiek voor ons Sint Arnout, de vredestichter in Vlaande ren Sint Godelieve, de lijdzame, alles ver dragende echtgenoote, die armen en kinde ren bijstond; Sint Jan van Diest, de zuivere Brabantsche jongeling; Karei de Goede, de barmhartige en de hulp in alle nooden; Ge lukzalige Jan Ruusbroeck, de Godsschou wer, die vlamde van hemelsche liefde; Sinte Ludwina, de lijderes, de verduldige; Sinte Lutgardis. de God-minnende vrouw uit de Lage Landen bij de zee. Ons land is een kathedraal waar in ieder kleurig glasraam de felle figuren branden van onze nationale Heiligen: vrouwen en mannen, geleerden en simpele menschen, ouderlingen en kinderen. Tot al dezen gaat nu in deze bange dagen ons vurig gebed voor wereldvree en gerustheid van ons eigen hart. Besmeer toastjes met een mengsel van bo ter en tomatenpurée. Leg op ieder een plak hardgekookt ei en strooi er een snufje sel derijzout en peper over. Leg op het ei mid- denop een opgerold ansjovis je met een olijf er in. Deze toastjes zullen zoowel aan de bor reltafel als aan een soupertje in den smaak Nu we volop in den aardbeientijd zijn, ge ven we hier enkele recepten voor aardbeien gebak. Binnen enkele dagen volgen nog meer dere recepten OPEN VRUCHTENTAART 100 gr. bas- taadsuiker, 150 gr. boter, 200 gr. bloem, 1 ei, wat zout. Voor het vulsel 1 pond aardbeien, suiker, desverkiezend wat slagroom. Bereiding Doe boter, bloem en suiker in een kom. snijd de boter in kleine stukjes en ga daarna kneden onder toevoeging van liet geklopte ei tot liet één samenhangende bal vormt. Rol het deeg uit tot 1 cm. dikte en 2 cm. grootte dan de platte vorm o) biscuit deksel, waarin de taart gebakken zal worden. Besmeer den vorm met boter en druk daarin de lap deeg. Snijd het opstaand randje met een mes gelijk. Bak de taart in een matig warmen oven gaar en licht bruin in een half uur. Laat haar in den vorm koud worden en vul ze vervolgens met de gekneusde versche aardbeien dik met suiker bestrooid en wat slagroom of met aardbeiencompóte. Öp dezelfde wijze kunnen kleine aard beientaartjes gemaakt worden, waarbij klei ne vormpjes met deeg worden gevoegd. LIMBURG SC HE VLAAI 250 gr. boter, 50 gr. suiker, wat zout, 1 dl. lauwe melk, 30 gr. gist, 1 ei. Voor het vulsel aardbeien met suiker. Bereiding doe de bloem in een kom, maak een kuiltje in het midden en doe daarin liet ongeklopte ei, de gesmolten boter, de met de suiker tot een vloeibare massa geroerde gist, en het zout. Roer alles door elkaar en voeg zooveel lauwe melk toe, tot het een stevig beslag is. Kneed dit nog een kwartiertje met de lignden en laat het dichtgedekt op een warm plaatsje of in een kom met warm wa ter, ongeveer een half uur rijzen. Rel het gerezen deeg dan uit tot de grootte van den vlavorm met boter, leg er het deeg in cn trek het zoover uit tot er een klein opstaand randje gevormd is, wat tegen den kant icordt vastgedrukt. Maak met een mesje kleine sneedjes in den bodem; laat het deeg dan nog een hali uur rijzen. Beleg de vlaai met een laagje aardbeien en laat haar gaar worden in een warmen oven in 30 minuten. Strooi er suiker over zoodra de taart uit den oven komt. GALETTES MET AARDBEIEN 100 gr. bloem, 50 gr. boter30 gr. suiker, slagroom. Bereiding Doe boter en bloem in een kom, en snijd de boter heel fijn, voeg dan suiker en geklopt ei toe. Roer dit door en zoo noodig iets water tot er geen bloem meer in voorkomt. Rol het deeg uit tot 1/4 cm. dikte. Besmeer zandtaartvormpjes met boter en vul ze wat ruim met het deeg. Prik hier en daar in den bodem en bak ze in een matig warmen oven lichtbruin en gaar. Neem ze uit den vorm, laat ze afkoelen en vul ze dan met aardbeien en slagroom. BAISERS 4 eiwitten, 2 ons suiker, aard beien, slagroom. Bereiding Vermeng het stijfgeklopte ei wit met de suiker, zet de kom met het schuim in een pan met kokend water cn blijf er in kloppen tot het wat taai wordt. Maar hier van met een lepel ovale hoopjes op een met boter besmeerd bakblik, waarop een velletje boterhampapier is gelegd, dat ook met boter is besmeerd. Zet ze in een zeer lauwen oven en laat ze daar in een uur bros maar niet bruin worden. Neem ze van het papier, keer ze, hol ze uit en vul ze met gekneusde aard beien en slagroom. Nu de aardappelen langzamerhand minder smakelijk worden, wordt er meer en meer gevraagd naar recepten van wat de Fran- schen pommes frites, pommes feuilles, pommes pailles en pommes soufflées noe men. Voor de eerste drie is de bereiding de zelfde. Alleen worden de aardappelen er ver schillend voor gesneden. Voor pommes frites neemt men aardappelstukjes van bijna 'n vinger lang en dik. voor pommes pailles (strootjes) worden zeer dunne reep jes gesneden en voor pommes feuilles bladaardappelen zouden wij ze kunnen noe men» snijdt, men de aardappelen in zéér dunne schijfjes. Varkensvet kan men voor het bakken van deze aardappelen niet gebruiken en runds- of kalfsvet wordt te gauw donker. Slaolie of plantcnvet is echter uitstekend. Dit vet moet zóó heet zijn. dat de blauwe damp er af komt, eer men de aardappelen er in doet. Verder is het van groot belang, dat de aard appelen goed gedroogd worden, eer ze in het frituurvet komen. Ik leg de stukjes of schijfjes altijd naast elkaar op een stevigen, schoonen doek en leg er dan een anderen doek over heen om ze te drogen. Na het bakken strooi ik meteen 'n beetje tafelzout over do aardappelen en laat zc up grauw pa pier even uitdruipen. Ho! bakken gaat heel vlug. In 'n minuut of vijf zijn de aardap peltjes schoon bruin. Pommes soufflées of opgeblazen aard appelen worden weer anders klaar gemaakt. Men meet daar groote. vaste aardappelen voor hebben: geen zoogenaamde afkokers. Ik snij zc in de lengte doormidden en dan verder in plakken van ongeveer 'n 5-frank- stuk dik. Dié schijven moeten weer goed ge droogd worden. Het'vet mag nu niet zóó heet zijn. dat de damp er af slaat, maar zoo. dat een enkel aardappeischijfje. dat men er voor de proef in doet, dadelijk op en neer danst en het vet gaat bruisen. Dan doet men alle aardappelen tegelijk in het vet. Er moet zóóveel in zijn. dat. alle aardappelen onder staan. Nu en dan roert men er even door, om te voorkomen, dat de aardappel schijven aan elkaar plakken. Kan men er gemakkelijk met de vorket in prikken, dan zijn ze gaar, wat gewoonlijk na 'n minuut of 5 gebeurd is, en dan haalt men ze vlug, met 'n schuimspaan, uit de pan om ze te laten uitdruipen. De aardappelen zijn dan nog plat on wit. Intusschen laat men het vet zoo heet wor den, dat de blauwe damp er af slaat en dan gaan de aardappelen er voor den tweeden keer in. Na 'n paar minuten zijn de aard appelen dan al schoon en bruin en opgebla zen. Men schept ze vlug uit de pan, bestrooit ze met tafelzout en laat ze uitdruipen. Deze opgeblazen aardappelen zien er zeer smakelijk uit en men kan dus op deze ma nier ook de oude minder schoon geworden aardappelen keurig opdienen. Het opdienen van in frituurvet gebakken aardappelen moet altijd in een open schaal gebeuren. In een dicht gedekte schaal slaat de wasem neer, waardoor de aardappelen week worden. In een open schaal en op 'n droge plaats kan men ze wel 'n dag lang croquant houden. Dc lieveiingsspijzen van verschillende vol keren zijn intusschen zoo merkwaardig, dat het dc moeite waard is, er eens iets over te vertellen. Zoo eten bijvoorbeéld de Eskimo's en de Tsjocksjen. dat is een kleine volksstam van een Mongools ras, dat in Noord-Siberië leeft, bij voorkeur gevulde rendiermaagd.w.z. deze volkeren eten de maag van deze dieren nut zijn inhoud, zonder hem verder toe te bereiden. Tal van Noordaziatische volkeren eten slechts visschen, die in de aarde waren in gegraven en daar waren begonnen te rotten, terwijl de Polynesiërs him bloem pas dan gebruiken, als het onder de aard heeft gele gen en daar is begonnen te gisten. Ze maken van deze bloem dan een papje, dat ze bij zonder lekker vinden.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6