Gemengd Nieuws KINEMA'S Brusselsche kroniek "A: TOONEEL Brusselsche Krabbels HET BEDEVAARTSOORD SCHERPENHEUVEL IN DE BRANDING Huifwagens Hoe Berlijn het nieuws van Frankrijk's capitulatie ontving HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG SO JUNI 1940 BRUSSEL NACHTELIJKE INBRAAK Omstreeks half vier 's morgens hebben on bekenden het uitstalraam vernield van een bontwinkel, aan de Grasmarkt. Een buur man werd. gewekt door het gerucht van de vallende glasscherven en slaagde er in de boosdoeners op de vlucht te drijven. Laatste genoemden konden slechts de hand leggen op ëen tweetal stuks, voor een gezamenlijke waarde van 2,500 fr. Uit het onderzoek is ge bleken dat het alarmsignaal niet gewerkt heeft. WIELRIJDER GEVALLEN De wielrijder R. S.. wonende aan de Jo zef U-straat, heeft tijdens de bestijging van den Berg van 't Hof een val gedaan en liep wonden op aan de ledematen. REMMEN GEBROKEN Wegens het breken van de remmen is de wielrijder A. G.. 19 jaar oud, in de Lombar denstraat met geweld te gronde terechtgeko men. Hij kwam tegen een stilstaanden auto terecht en werd gewond aan de armen en het gelaat. INWONER UIT HAACHT BESTOLEN Tijdens een tramrit van het Zuid- naar het Noordstation is de 55-jarige vluchteling Cé- lestin D.. uit Haacht, bestolen geworden. Een onbekende legde -de hand op zijn brie ventas, die 2.000 frank inhield. SCHAARBEEK ONEERLIJKE 'KOOPERS Bij het natellen van zijn ontvangst, ont dekte de handelaar D. P., wonende aan de Koninklijke Ste Marias tra at. in zijn lade een Fransch geldstuk van 10 fr., dat hem voor een Ee'g sch 20 frank stuk was overhandigd geworden. WESPELAAR SCHIELIJK OVERLEDEN Op 48-jarigen leeftijd overleed het gemeen teraadslid. de h. Karei Thirioii. oorlogsver minkte. 's Morgens werd de man dood in zijn bed aangetroffen. Heden Woensdag, te 10 uur. heeft de plech tige lijkdienst, .gevolgd door de teraardebe stelling plaats. LEUVEN IIITGRAVING VAN SLACHTOFFERS OP HET STADSKERKHOF De w. - n. burgemeester Dr. Pi-of. Bruyn- ooghe maakt in een bericht aan de bevolking bekend dat op Vrijdag 21 Juni zal overge gaan worden op het Stadskerkhof tot de uit graving van slachtoffers, voornamelijk van den bommenaanval van Vrijdag 10 Mei 1.1. aan de Tiensche poort. Verscheidene dezer slachtoffers werden tot heden toe niet geïdentificeerd.' De personen die vermoedens hebben dat bloedverwanten zich kunnen bevinden onder deze niet ge ïdentificeerde slachtoffers worden dringend verzocht aanwezig te zijn op het Stadskerk hof, Vrijdag 21 dezer, tusschen 17 en 19 uur. LIER SOEPBEDEELING Lijk we vroeger reeds mededeelden werd in onze stad een dienst voor soepbedeeling in gericht in de lokalen der Rijksnonnaalschool ingang Berlaarstraat. De belanghebbenden kunnen <ieze soep bekomen aan 0.30 fr. per liter. Ten einde nog anderen in de gelegen heid te stellen van deze bedeeling te genieten worden in den loop dezer week nieuwe in schrijvingen genomen in de kazerne Naza reth, Blokstraat, eiken dag van 14 tot 16 uur. Trouwboekje dient meegebracht. AFHALEN VAN HET HUISVUIL Daar de dienst van het afhalen van het huisvuil tijdelijk door den uitbuiter niet meer kan waargenomen worden, heeft het stadsbe stuur deze dienst voorloopig wederom op zich genomen. Het afhalen zal als volgt geschie den Maandagvoormiddag Messenstraat. Groo- te Markt, Antwerpstraat, Kruisbogenhof- straat, Rolwagenstraat, Leopoldplaats, steen weg Antwerpen. Bollaarstraat. Spoorweglei, Hofstraat, Boomlaarstraat, Tramweglei, Sta tielaan. Maandagnamiddag Ausiraliëwijk. Fan- nenhuisstraat, Bogersvelden, Vaartlaan. Ogez- laan, Sluislaan. steenweg Mechelen, St Anna- straat, Tuinwijk Mechelpoort-, Mechelstraat, Fl. Van Cauwenberghstraat. Kolven iersvest. Dinsdagvoormiddag Paradijsstraat. Be gijnhofstraat. Capucienenvest. Eikelstraat. Molenlaan. Lantaarnstraat. Papegaaistraat, V/ilsonplein, staten Begijnhof, Lisperstraat, Predikheerenpoort. Karthuizersvest. Karthui- zersstraten, Kafrthuizersveld, Vervlietstraat, Spuilei, Gaslei. Bernardinenlaan. 'Dinsdagnamiddag Lispersteenweg. Rivier- straat. Hagenbroek. Rechtestraat. Berlarij, Berlaarstraat. Gasthuisvest, Molenstraat, Pett.endonk. Woudstraat, Leuvcnsche Vest. Kattenstraat. Kloosterstraat. Groote Bril, Kleine Bril. Kammenstraat. Wijngaardstraat, Blokstraat. Waterpoort, Koning Albertstraat, Huibrechtstraat. Kardinaal Mercierplaats. Woensdagvoormiddag Vredebergstraat, Vischmarkt, -Brouwerijstraat, Brouwersvliet, Kerkstraat. Dijkje, Mosdijk. Prediklieeren- laan, Schoolstraat, Groenstraat, De Heyder- straat, Oeverplein, St Gummarusstraat, Klui- zeplein. Lookstraat. Koepoortstraat, Hazen straat, Peperstraat, Lindenstraat. Regenbrug straat, Sionsvest, Viergebroedersstraat, H. Geeststraat. Woensdagnamiddag Veemarkt. Zaat, Maasfortbaan. Pastorijstraat, steenweg Kes- sel. Nazarelhdreef. steenweg Berlaar, Kroon- straat, Spekkestraat, Ast, steenweg Aarschot, Houten Hulzen, Hoogveldweg. steemveg Wa ver. VERTREK Wij vernemen dat de Z. E. P. Vanderplan- ken, van de orde der Jezuïeten, en welke over enkele maanden zijn gouden klooster jubileum vierde, eerlang onze stad. waar hij niet min der dan zestien jaar verbleef, voor enkele maanden zal verlaten, daar hij door zijn oversten tijdelijk tot een anderen post geroe pen werd. HUISZOEKINGEN De politie houdt zich nog immer onledig bij meerdere verdachte personen huiszoekin gen te houden, ten einde nog meerdere dief stallen. gepleegd tijdens het afwezig zijn dei- bevolking. aan het licht te brengen. Regel matig worden die huiszoekingen nog Immer met succes bekroond- De agenten moeten echter zeer tactisch te werk gaan daar som mige personen, tengevolge een vroeger opge rezen veete, onschuldig van diefstal verdacht werden. HET SCHEPENCOLLEGE De dienst van het stadsbestuur gaat om zeggens zijn normalen gang. Heer Van Cau- wenbergh, burgemeester, heeft de stad slechts voor een paar dagen verlaten en heeft dan ook sedert meerdere dagen zijn leidersplaats ingenomen. Hetzelfde kan gezegd worden van de schepenen Raats, De Strijcker en Van Orshaegen. Alleen eerste schepen Eysermans is nog afwezig. MECHELEN MECHELSCHE GESNEUVELDEN Wynants Willem Const. Lod.. won. Arse- naalstr., 13, overleden te Genk. 11-5-1940; Beullens Armand Alb.. schtg. Daras Jeanne, won.. Kon.-Astridlaan. 82, overl. Genk, 11-5*40: Decree Renaat. Pieter. echtg. Martin Jeanne, won. Draaibankstr.. 48. overl. Genk 26-5-1940; De Jaegher Jos. Fel., won. de Stassartstr. 137. ongeh.. overl. Genk 11-540; De Lauwer Frans Gusi.. echtg. Van den Eynde. won. Schrijn- str., 32. overl. te Nevele; Cabuy Alb. George, echtg. Van Winghe. won. Lakenmakersstraat. overl. Ticlt. 23-5-40: Colpaert Em. Mar. Joz.. echtg. Lodewyckx. won. Nijverheidsstr.. 114 overl. Viemme 11-5-40; Mutsaers Gaston Wil.. echtg. Dejonghe. won. Ziekeliedenstraat, 21. overl. Meigcm: Liekens Alf., echtg. Van Lint. won. Hombeeksche stw., 24. overl. Ertvelde. 22-5-40: Vlietjens Jan-Bapt. Joanna, echtg. Van den Avont, Gudlenbodemstr.. 38. overl. Bellem 26-5-40. UITBETALINGEN De uitbetaling aan de behoeftigen van ca tegorie C (handelaars, gepensionneerden. be roepssoldaten enz.) gebeurt op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Juni in de volgende orde Vrijdag 21-6-40. om 8 u. van nr 1 tot 350. om 9 u. nr 351 tot 700; om 10 u. nr 701 tot 1050: om 11 u. nr 1051 tot 1400; om 14 u. nr 1401 tot 1750; om 15 u. nr 1751 tot 2100. De uitbetaling eindigt te 16 u. Zaterdag 22-6-40, om 8 u. van nr 2101 tot 2450; onv9 u. van nr 2451 tot 2800; om 10 u. van nr 2801 tot einde. De uitbetaling eindigt te 11.30 u. De uitbetaling aan de behoeftigen van ca tegorie B. (vrouwen en moeders, weduwen van nog afwezige soldaten gebeurt op Don derdag 20 Juni e.k. in de volgende orde Om 8 u. van nr 1 tot 400: om 9 u. van nr 401 tot 800: om 10 u. nr 801 tot 1200; om 11 u. nr 1201 tot 1600: om 14 u. nr" 1601 tot 2000; cm 15 u. nr 2001 tot einde. De betaling eindigt te 16 u AALST OPGEPAST OP DE BOUWVALLIGE HUIZEN Op bevel van het college van Burgemeester en schepenen, moeten de eigenaars van de door oorlogsgebeurtenissen geteisterde ge bouwen onverwijld de noodige maatregelen treffen voor het omhalen van muren, het wegnemen van pannen, steenen. dakgoten en alle aiidere voorwerpen die eenig gevaar zouden kunnen opleveren voor de veiligheid der weggebruikers. De verantwoordelijkheid voor ongevallen, welke zich zouden kunnen voordoen, blijft uitsluitelijk te hunnen laste. BRUSSEL Programma's voor tfe week van 14 tot 20 juni CHRISTINE. 198. Marie-Cftristinastraat Laken. Jonge Meisjes in 't Wit, operette, met Ivan Petrovitch en Maur Céborati. Daarbij klucht cn Actualiteiten Ufa. Kinderen toegelaten. FILMaC. 17. Vooruitgangstr. Brussel. Laurel en Hardy Légionnairs,buitengewoon succes film Daarbij Documentaire en gekleurde Teekenfilm. Kinderen toegelaten. KINOX. 20. ,Pradostr., Molenbeek. Magda, de grootste triomf met Zarali Léander. Daarbij een Documentair-film en Actualiteiten Ufa. Kinderen toegelaten. LEOPOLD. Leopold II laan 85 St. Jans Molen beek Kameraden in het Ongeluk, met Wal lace Beery en Mickey Roonev. Daarbij klucht en gekleurde Teekenflim. Kind. toegelaten. REX. 852 Waverschestwg. Fra-Dlavolo. met Stan Laurel en Oliver Hardy. Daarbij klucht en gekleurde Penteekening. Kind. toegel. RIO. 305. Waverschestwg. Fra-Diavolo. met Stan Laurel en Oliver Hardy. Daarbij klucht en gekleurde Penteekening. Kind. toegel. RIO. Bergenschestg 1085 Anderlecht. De Ad miraal leidt den Dans, met Eleanor Powell. Daarbij Kleine Papa. klucht. Kind. toegel. VAILLANCE. Dapperheidsplein Anderlecht. De Admiraal leidt den Dans, met Eleanor Po well. Daarbij Kleine Papa. kl. Kind. toegel. LIDO. Bergerischestwg. Anderlecht. Tarzan vindt een Zoon. met Johny Welsmuller en Maurreen O'Sullivan. Daarbij Attracties en Journal Ufa. Kinderen toegelaten. TE BRUSSEL MOLIERE. Zaterdag 22 en Zondag 23 e.k., telkens te 15 u. 's namiddags en 's avonds te 19 u. 30, wordt in Molière een gevarieerd programma geboden waarvan het eerste ge deelte wordt verzorgd door vedetten als den Spaanschen danser Conrad Martinez, de zan geres Olga Luxy, -de zanger Wullen Marshal, terwijl heel het tweede gedeelte van het pro gramma wordt ingenomen door allerlei proef nemingen va* Dr Tahra-Bey over hypno tisme. fakirisme. enz. Prijzen der plaatsen 10, 8, 5 en 3 fr. Lo catie van 11 tot 19 u. Er loopen reeds trams over de brug aan de Saincteletteplaats De tramverbinding over de door de Engel- sche opgeblazen bruggen over de vaart zal vrij spoedig hersteld zijn. Er wordt ijverige gewerkt aan het herstel van het tramverkeer. Over de vaartbrug te Anderlecht rijden reeds sedert enkele dagen trams. De werken aan de vaartbrug der Saincteletteplaats waai de beelden staan van den Mechelschen beeld houwer Ernest Wynants. vorderen snel. Zoo als men weet moesten de buurttrams Wem mei. Grimbergen, Londerzeel. Strombeek, Assche. Aalst, Humbeek. Ninove. enz. over 'deze brug. Tot vóór enkele dagen moesten de reizigers aan de Leopold li-laan afstappen en over de noodbrugjes het centrum van de stad bereiken hetgeen heel wat tijdverlies betee- kende temeer daar de brug tegenover het Kasteeltje veel te ver is gelegen. Thans is een enkele tramlijn over de vaart klaar. Een paar tramrijtuigen der buurtspoor wegen (de Boerentram zeggen de.Brusse laars) rijden heen en weer van de Saincte letteplaats naar het Noordstation zoodat men aan de Leopold li-laan enkel moet overstap pen. Binnen enkele dagen zal ook het tweed trapsoor over de vaart liggen en zullen de boerentrams weer rijden als voorheen. Daar na worden de sporen van de Brusselsche trams over de vaart hersteld. Er werden 17 inwoners gedood Uit een artikel enkele dagen terug in ons blad verschenen, mogen onze lezers niet be sluiten dat Scherpenheuvel totaal van den oorlogsgeesel gespaard bleef. Het bedevaarts oord uit het heilig land van Barbant. heeft ruim zijn deel gehad. Reeds Vrijdagmorgen werden de inwoners opgeschrikt door het bombardement van het vliegveld te Schaf fen. Bedevaarders, die per autocar naar Scherpenheuvel gekomen waren, vernamen hier de Jobetijding en keerden spoedig terug naar hunne haardsteden. Den ganschen dag en den daaropvolgenden nacht trokken vluchtende gezinnen uit het Limburgsche voorbij. De aanblik was alielrdroevigst en kwam den angst der inwoners nog vergroo- ten. Allerlei praatjes deden de ronde. Zaterdagnamiddag, omstreeks 2 uur. werd Scherpenheuvel op zijne beurt gebombar- deed. Den-ganschen morgen had het alarm stelsel gewerkt, terwijl de burgerlijke wacht op nest was. Omstreeks gemelden tijd ver scheen boven Scherpenheuvel een groep van 27 vliegtuigen, die een veertigtal bommen van middelmatig kaliber uitstrooiden. De uitslag was allerdroevigst 17 inwoners wer den gedood en vélen gewond. Eén enkele bom veroorzaakte den dood van 13 personen waaronder een achttal kin deren. De schade aan de gebouwen was groot. In de omliggende straten bleef geen enkele ruit geheel. Vooral de Koning Albert- Michel Janssens-, August Nihoul- en Amer- straten. alsook het Frattenborgplem hadden veel te lijden. Van toen af begon een algemeene uittocht. Velen zochten, naar zij deenden. veiliger oorden op. Helaas, ook van hen vielen, voor zoover ons tot nog toe bekend is. een drietal slachtoffers, namelijk omstreeks Veurne. Meteen waren de inwoners van elektrische stroom beroofd en daarmede ook van water en radio. Dcnzelfden dag werd een Britsch vliegtuig boven Scherpenheuvel neergescho ten. Zondag daarop hield de uittocht aan. terwijl groepen Belgische soldaten uit de richting Hasselt doortrokken. Den "Maandag zelfde gebeurtenissen, be halve dat nu ook de burgerlijke wacht, als ook Politiecommissaris en Burgemeester Van Havcre de plaats verlieten. Deze laatste keer de tot nog toe niet terug en men maakt zich ongerust over zijn lot. Alleen gemeentesecretaris Janssens en de gemeentewerkman Bollaerts bleven in deze moeilijke tijden op hun post. Deze laatste vooral dient geloofd om zijn moed. Een ander gemeentearbeider werd gedood tijdens het bombardement. In den nacht van Maandag op Dinsdag trokken steeds gemotoriseerde Belgische troe- oen door de gemeente. Tegen den morgen werden de hokvaste Scherpenheuvslaar opgeschrikt door een ge weldige ontploffing. Het bleek alras dat de baan tusschen Scherpenheuvel en Rillaar op geblazen werd. Stukken steen van meerdere kilo werden meer dan 600 meter ver geslin gerd en beschadigden menig huis. Tot zoo ver was zulks normaal te noemen, ware het niet dat de baan opgeblazen werd op het riseerde Jagers zich juist op de ondermijnde oogenblik dat een groep aftrekkende gemoto- plaats bevond. Zeven Belgische soldaten ver loren heirbij het leven, terwijl een zestal motorrijwielen buiten gebruik gesteld wer den. Denzclfden morgen verschenen de eerste Duitschers in onze gemeente komende van uit iZchem. De h. R. Serré, schepen van de gemeente, nam het roer in handen als d.d. Burgemees ter. Het hoef tgezegd dat zijrr optreden een allergurstigsten indruk verwekte ,en dat hij al deed wat menschelijk mogelijk was om zijne medeburgers en het heil der gemeente te dienen. Zijn optreden dient geloofd. Door de afwezigheid van burgerlijke wacht en politie, gingen de doortrekkende soldaten ove; tot het plunderen van menig verlaten huis. De hierdoor verrichte schade is zeer groot. Vooral voedsel, drank en rijwielen, alsook auto's en moto's werden geroofd, terwijl me nig radiotoestel verdwenen is. We zagen persoonlijk Duitsche officieren krachtdadig optreden tegen de loovers. Na deze wederwaardigheden is allengs de Boven onze hoofden razen en gieren de Messerschmidts de Heinkels en de Junkers onze lanen en straten huiveren van het machtigalles overstemmend motor- geweld; onze steenwegen en asplialtbanen lig gen te rillen onder het cyclopisch gestamp en gestoot van de over het wegdek voorthollende mastodonten der Deutsche Reichsbahn-mo- tors, over wier stuurstang gehelmde mannen gebogen liggen, flitsen ons als schichten voor bij. Over Europa woedt dc bliksem oorlog en dreunt de zegezang der Duitsche motoren, motoren, motoren, moteren...! Het Duitsche legereen niet te stuiten stroom van vuurspuwende, schroot- en dood brakende, en zoemende motoren. En in, en om en op cn rond die motoren, met verstrakt gezicht, den blik gericht op het verre doel, de Duitsche soldaat, motoren en motorman nen Alleen dat Over den avondlijken weg ratelen wagens, lichte ranke vehèkels met sierlijk buigende berden en bollende huiven, vollendi anachro nismen uit den heröis'ch-traqischen tijd van den boerenopmarsch in Transvaal; Osse- wa met paarden bespannen: dohkerende, hobbelende, kriepende en knerpende reminis centies uit het. hcimatland, waar in vredes tijd de boer met vaste hand zijn ossen ment over het. golvende land, en de ploegkouter de akkers tot ■blinkende schellen snijdt... Wagens denderen over het harde asphalt, Duitsche huifwagens, met paarden bespan nen en gemend door mannen in uniform, die rustig-nonchalant de teugels vieren, als boe ren huiswaarts rijdend na het vork. Vóór en achter de wagens stippen soldaten, in kleine keuvelende groepjes, zonder haast want h stap voor stap zoo gaan de peerden Soldaten zijn het. 'daar is hun unijorm, maar ge kijkt naar de wagens, met de wel vende huiven en de buigende berden en ge kijkt naar de rhythmisch wiegende koppen der rustig stctppende paarden, ge luistert naar het metalieke geklikklak der hoeven op het asphalt en naar het zeurig geluid der pie pende wielen en ge denkt aan Gezelle en-aan Van Leemput- en aan processies naar Scher penheuvel met keuvelende of biddende1 boe ren en primitieve wijtewagens, deinend en dokkerend door Brabant's heuvelland. Over den avondlijken neg ratelen de huif wagens, in slierten van vier of vijf, cn loom stappen de paarden op het gladde asphalt; soldaten gaan voovbij en wenden even 't hoofd. Noch aan Gezelle. noch aan Van Leemput denken zij, maar in hun hart wordt wakker het heimwee vaar de heimat, waar tusschen de heuvels en over de zandwegen de huifwagens dokkeren der boeren, rijdend in ae richting van het dorp, hun dorp, waar op dit oogenblik de zon in gulden glorie gestor ven is en een oude vrouw' of- een jonge vrouw, de luiken sluit voor den nacht. Tusschen de ontluikende sterren wandelt de dood ge hoort zijn adem in het gezoem van hooc/e onzichtbare machines Op den weg versterft het geratel der wa genwielen, nnaar in hét hart van den soldaat onstak het de hoop. de hoop en het verlangen naar huis waar de huifwagen zijn menner en de kinderen- hun vader- verbeiden. Motoren knullen in den nacht. Motoren ba nen den weg, den weg naar huis, uaar de huifwagen wacht... BERLIJN. 18 Juni. (D.N.B.). Het nieuws dat Frankrijk tengevolge van de verbazende en onbegrijpelijke zegepralen van het Duit sche leger verplicht is geworden de wapens neder te leggen, deed tijdens den namiddag als een loopend vuur de ronde van de Rijks hoofdstad. Kort vóór vijf uur kondigde de radio aan, dat men vanwege het Hoofdkwartier een speciale uitzending verwachtte van zeer groot politiek en militair belang. In één ommezien schoolden groote menschenscharen voor de openbare luidsprekers- en radio-magazijnen samen en wachtten vol spanning naar het beloofde, sensationeel bericht. Bij hun terug keer van de bureelen. fabrieken en magazij nen. sprongen de arbeiders, bedienden van de trams en omnibussen om dadelijk naar den luidspreker te snellen. Verder werden de openbare telefooncellen stormenderhand ingenomen, ieder wilde zijn familieleden zoo spoedig mogelijk de gebeur tenissen mededeel en. Toen eindelijk de ra dio-spreker begon met de mededeeling uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer, heerschten er een ademlooze stilte en een groote span ning. Spontaan zong de verzamelde menigte het vaderiandsch lied mede. toen dit bij het einde van de mededeeling werd gespeeld. Zoodra de menigte eenigszins hersteld was van de overgroote aandoening, die haar bij dit bijna onbegrijpelijk nieuws over de ineen storting van het Fransche front bevangen had. brak er een eindeloos gejubel los. geest driftige toejuichingen voor den Fuehrer en de weermacht. Met de grootste levendigheid werden de gebeurtenissen en hun gevolgen besproken. Wat het meest naar voren trad in de op gewonden gesprekken, waren de trots en de bewondering van het volkvoor de prachtige prestaties van de Duitsche soldaten, die de Franschen tot overgave hadden gedwongen. Kort nadat de radio dit buitengewoon nieuws had medegedeeld, verschenen extra uitgaven van de groote Berlijnsche dagbla den. Zij werden door het publiek uit de han den van de venters gerukt. rust teruggekeerd en nadat arbeiders onder de leiding van Duitsche pionierstroepen de baan voorloopig hersteld hadden, was het verkeer ook terug mogelijk. Ondertusschen zijn r.og vele gevluchte families niet in hun haardsteden teruggekeerd. J. G.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 8