öe brand der Kathedraal van Roeaan <2 RUriENVEKSïfcjKtUNG Het Duitsche geld in omloop in België Oneenigheid tusscben Engeland en Egypte? De Duitschers stelden bovenmenschelijke pogin gen in bet werk om den brand te blusscben en slaagden daarin Frankrijk voldoet aan de Japansche eischen Felle brand in een woning te Oudergem De Bossche H.; Va: Baertens F.; Branswijck M.; Bornkessel (priester); Cools L.; Van Cauwenberge R. A.; Capron E.; Colin M.; Cluytens S. C.; Casteels F. L.; Cappaert C. L.; Delvaux A.; Dachelet; Dewes; Dubois; Fleurus A. J.; Fal- que G. J. G.; Hontiens A. H.; Harvent C.; Van Herck J. L.; Van Hoof A. A.; Ivens G L J.; Istage H.; Jansens H. L. F.; Ko- nings A.; Laporte F.; Loozen J. F.; La vis; Le Roi (priester); Merchie R. A.; Michiels A.; Masdrovisky R.; Martin E. R. G.; Mer lin; Van der Meers L. P. G.; De Mol R.: Meerberghs J. L.; Martens Ch. A.; Van Oosten H. K.; Piraert N.; Petit L. G. J.; Quirini K.; Rene J.; Romain; Raul; Ser- vais M H.; Stevens R.; Van Tongel E. M.; Teirlinckx; Torfs; Turelure A. L.; Trussart B. J. G.: De Vadder A.; Verstraeten E. A. A.; Vlour; Vlamink; Folmer; Verheyden T. J. F. A.; Van Ilinghe E. L. E.; IJskens M. E.; twee onbekende soldaten. KMir^nnrrn Hadden wij kei niet aangeleerd in andere landen Een beetje rap. (Alles is een beetje rap gegaan.) Men had ons foto's getoond van papieren traliewerk op vitrines in Polen, in Finland, in Denemarken en ir. Hoorwegen en nooit hadden wij kunnen denken, dat het eens onze beurt zou worden, dat we het evengoed en even rap zouden klaarkrijgen en lijk apen op onze ruiten zouden aanvliegen ifiet de band zonder eind, die, in vredestijd, diende om aardige pakjes dicht ie maken. Nog geen week wis verloopen (en het heeft voor niemand meer dan een week geduurd) of al wie plakken kon had geplakt en kon den die, welke niet hadden geplakt, niet meer plakken. De ruiten maakten reeds deel uit van de geschiedenis onzer verlichte eeuw, vele waren gegaan en vele overgebleven, met papier en zonder papier. Elkeen heeft reepels papier geplakt vol gens zijn aard. zijn smaak oj zijn aanleg, zijn oogenblikkelijken gemoedstoestand, zijn geduld of zijn ongedurigheid. Sommigen wer den bij het plakken verrast door een sireen. die hen naar oorden loktewaar geen ven sters zijn. door een bevel, een plakkaat, een besluit of een bom, door de bel van een ge- buur, die een eed had gedaan, maadie ging vluchten; hun vensterbescherming bleef on voltooid, lijk de zoo beroemde schrifturen van St AntoHius a Padua. Door de verlaten straten, hebben wij al die vreemde pogingen op de huisgevels gelezen. Wij hebben de zorg bewonderd, waarmede de modiste een spinneweb had nagebootst, de parapluwinkel den regen, de kaashandel de zonnestralen en zooveel partikulieren, die, door een verrassend combineeren van dwar- sche en hoeksche lijnen, de ongelooflijkste teekeningen bekwamen. De klassieke manier was van het maken i van kleine ruitjes door loodrechte en water den loop van de volgende hervatting van het telefoonverkeer met Duitschland, zij het in beperkten om vang, te verwachten. REGELING VAN HET AUTOVERKEER en DEN HAAG, 21 Juni (D.N.B.). Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat van af 1 Juli ek. het geheele autoverkeer in Neder land door de verkeersinspectie van het Reich zal worden geregeld Deze zal het goederen-transport per auto op rationeele wijze inrichten. Het vervoer op groote afstanden zal op nieuw door de spoorwegen en de binnen scheepvaart worden verzekerd. Voor korte af standen en plaatselijke verbindingen zullen enkel vrachtauto's worden gebruikt. De Nederlandsche binnenscheepvaart werkt opnieuw voor de twee derden. Biljetten Volgende biljetten zijn in België in om loop Biljetten van 50 pfennigs.......5 fr. -Biljetten van l Mark io fr. Biljetten van 2 Mark 20 fr. Biljetten van 5 Mark 50 fr. Biljeten van 10 Mark 100 fr. De biljetten moeten het woord Reichs- kredietkassen dragen. Pasmunt Koperstukken die op de keerzijde hetzij een arend hetzij aren dragen 1 pfennig fr. 0.10 2 pfennigs fr 0.20 Zinken stukken op de keerzijde een haken kruis dragend 1 pfennig fr 0.10 2 pfennigs fr. 0.20 5 pfennigs fr. 0.50 10 pfennigs fr. 1.00 Messingstukken op de keerzijde dragend een arend met hakenkruis of aren 5 pfennigs fr 0.50 10 pfennigs fr. 1.00 Aluminiumstukken op de keerzijde den arend dragend met hakenkruis 50 pfennigs fr. 5.00 Zilverstukken dragend op de keerzijde den arend met hakenkruis 2 Mark fr. 20.00 5 Mark fr. 5G.0C Er bestaan geen stukken van 1 Mark. De stukken van 5 Mark met grooten dia meter zijn niet meer geldig. welke in- mijn land zijn op gerezen, is héi rapatrieeren der vluchtelin gen van het allergrootste belang. Bij den inval in België hebben zeer tal rijke personen, om van hun gezinsleden niet te worden gescheiden, dezen ae wijk doen nemen naar Frankrijk. En ik denk heel in bijzonder aan mijn soldaten die aldus ge handeld hebben. Nadat zij hun plicht vol bracht hebben, zijn de meesten onder hen thans gedemobiliseerd en huiswaarts ge keerd. Hun woning is, eilaas ledig. Dergelijke toestand, die dikwijls intreurig is, biedt het grootste gevaar op zedelijk en sociaal gebied. Het ware een hoogst menschlievend werk, van Frankrijk en Duitschland toestemming te bekomen om de vluchtelingen, die vurig verlangen naar hun geboortegi ond terug te én dat ten minste rstrekt over de plaats mannen van 16 tot 35 jaar even, in afwachting dat het hun moge lijk worde gemaakt den weg terug in te slaan, hebben wij nog steeds geen stellig heid omtrent die plaatsen van hun verblijf kunnen inwinnen. Wel weten wij dat menig particulier initiatief is in gang gezet om, nu Frankrijk grootendeels door de Duitschers is bezet, in dat gebied ten minste eenig bericht te verwerven. Zoodra ons van die zijde vaste tijdingen geworden, zullen wij ons verhaas ten deze mede te deelen. Zoo vernamen we van verscheidene zijden dat kampen met dergelijke burgers bestaan in de streek van Valenciennes, Kamer ijk, Do- waai, St. Omaars, enz. Er is geen reden om deze thans niet vrij te laten terugkeeren. Andere vluchtelingen van de categorie der van 16 tot 35 konden reeds laten weten dat zij in den omtrek van een dier Noord- Fransche gemeenten op eene hoeve zitten en er veldarbeid verrichten, ten einde hun kost t verdienen. ROME, 20 Juni. (D.N.B.) Uit Rome ver neemt het agentschap Stefanidat aldaar berichten uit Londen ontvangen werden over het ontstaan van een zware krisis tusschen de E»vgelsche Regeering en den Koning van Egypte. Men zou zich te Cairo aan erge ge beurtenissen verwachten. Dit bericht werd uit Ankara bevestigd. Daarenboven verneemt hetzelfde agent schap uit New York dat aldaar in Grieksche finantieele middens soortgelijke geruchten de ronde doen. passé banden op regelmatige afstanden te I ^a^ïoep^afdelungen telke'aafde^Lv' bfeedtê\rovZneen!^mSge bische gren2en opg<*t€ld werden' «enigtrekt. dit wil zeggen op zul-ce manier dat het uit- kuam. Men kon di'genen er tussche.i uit ha len. en ze waren legio, die op goed valle 't uit waren begonnen naargelang van het vor deren van den arbeid, hadden moeten rem men en daardoor een soort van gradatie had den bekomen, lijk de nabootsing van een schaduiv, die de ruit aa i den eenen kant een beetje bol maakte. Maar men kon de syme- trie bekomen door de andere aan den ande ren kant ook bol te maken. Niemand had ooit te voren belang gesteld in die rollen papier en plotseling had ze iedereen in handen Zij die zich altijd inge beeld hadden, dat men aan plakpapier moet likken, schoot het vocht te kort na behande- l»g taw één decameter en «e namen een sponsje; het papier krulde op en plakte aan zichzelf en aan de huisgenooten die gevan gen loerden lijk vliegen. Men mcakte de ruit zelf nat en vleide er de banden op, ne varietur. Men zag ook vensters ivaar men honderd- duizendmaal kon lezenbande de garantie, vérifier avant d'ouvrir le colis. Hoe haastig dat allemaal ook gebeurd zij, de menschen worden aan hun vensterver sieringen gehecht en men ziet ze noode en met tegenzin op de ladders klimmen, om ze weg te nemen. Ik gis, dat er zullen blijven kleven tot met den schoonmaak tan het vol gend jaar. L&DS. BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.In verband met het ontstaan van den brand in de Ka- tedraal van Roeaan verstrekken officieele Fransche documenten volgende bijzonderhe den De vroegere ambtenaar der stad en de hui dige Burgemeester, Poissant, hebben velgen- de officieele verklaring afgelegd Op 9 Juni werd mij een mededeeling gedaan over het ontstaan van meerdere branden in verschil lende stadsgedeelten aan d Seine. Ik meen dat deze branden kunnen zijn ontstaan door het opblazen van de door de Fransche troe pen ondermijnde brug. De brug werd door de Fransche troepen opgeblazen. Mogelijk ook hebben Engelsche soldaten de lont in brand gestoken. 's Morgens om 10 uur ging ik met den Duitschen commandant naar de kathedraal. Op dat oogenblik had de brand, die aan de kade begon, voortgewoekerd tot voorbij de St Denisstraat en de Bonnetières-straat. De brand werd door een heVigen wind aange wakkerd. De brandweer en de Duitsche soldaten on der leiding van hunne officieren hebben met waren heldenmoed gepoogd de kathedraal te redden. Gedurende het blusschingswerk werden twee officieren en meerdere Duitsche solda ten ernstig gewond. Dank zij de krachtsin spanning werd de kathedraal van Roeaan gered en de brand tot een betrekkelijk klein stadsgedeelte beperkt. In een rapport van den commandant van de stedelijke brandweer staat woordelijk te lezen Toen de brand in hevigheid toenam, werk ten de Duitsche overheden op energieke wij ze mede met de brandweerlieden. Dank zij hun bovenmenschelijke inspanning kon de kathedraal voor algeheele vernietiging be waard büjven. Allen, zonder uitzondering, of ficieren, Duitsche soldaten en pompiers heb ben hunnen plicht gedaan, niettegenstaande overgroots vermoeidheid, waaronder zij al len te lijden hadden. Het ingrijpen van de Duitsche soldaten was van beslissende beteekenis, want het grootste gedeelte van de stedelijke brandweer was met den commandant op de vlucht ge slagen, zoodat de achtergebleven brandweer lieden niet in staat waren het vuur te over meesteren. Nadere bijzonderheden BERLIJN, 19 Juni (D.NB.). De Kathe- draal van Roeaan werd, zooals reeds mede gedeeld, door het krachtdadig ingrijpen van Generaal Oberst Von Kluge,, commandant van een Duitsch leger, en door liet optreden van Duitsche troepafdeelingen voor vernie tiging door brand gevrijwaard De aartsbisschop van Rcra i. Pierre Pe tit Julleville, heeft op 11 Juni de verdienst«i TOKIO, 21 Juni (D. N. B.).De vertegen woordiger van het Ministerie van Bmten- landsche Zaken verklaarde heden dat Frank rijk de JaDansche eisch tot stopzetten van het verzenden van krijgsmateriaal met be stemming voor Tcnungking door Fransch- Indo-China aangenomen had en toelating heeft verleend om Japansche beambten naar Fransch-Indo-China te zenden tot het be spreken van de transportvoorwaarden. Verder wordt nog medegedeeld dat de Fransche gezant Arsene Henry, heden aan den dienstdoenden minister van Buitenland- sche Zaken, M. Tani, verklaarde, dat de Fransche regeering maatregelen heeft ge troffen, ten einde de verzendingen van krijgsmateriaal uit Fransch-Indo-China naar Tchungkmg te verbieden en dat Frankrijk er geen bezwaar tegen heeft dat Japansche beambten naar Haiphon en naar de grens- plaatsen worden gezonden. EEN BEWONER EN EEN POMPIER ZWAAR GEWOND Zaterdagmorgen rond 4 uur Is een felle brand uitgebroken in de woning der echte lingen D..., Tweebruggenstraat te Oudergem- bij-Brussel. Op enkele oogenblikken was het gebouw in een vuurpoel herschapen, zoodat, wanneer de pompiers ter plaatse verschenen, de toestand reeds hachelijk scheen. In paniekstemming waren de bewoners van het huis over den muur, aan den achter kant van het huis uitgevend op den spoor weg. geklommen. De genaamde Arthur Ernest die reeds fel aan handen en beenen gewond werd. kon gelukkig nog door de pompiers worden gered. Hij werd naar het gasthuis van Etterbeek gebracht-. Zijn toe stand baart ernstige zorgen. Tengevolge van de hevige hitte smolt een hoofdbuis van de watergeleiding, zoodat de straat ondermijnd werd. Op het oogenblik dat de sergeant-pompier Van Keerberg, die zich wilde verzekeren of er geen ongelukki- gen meer in het huis bevonden, binnenging, stortte de vloer in, samen met een gedeelte van het huis en den ongelukkige meesleu rend. De kleederen van den pompier vatten vuur. Slechts ten prijze van groot gevaar konden zijn makkers hem redden. Hij werd in beder.kelijken toestand in het gasthuis van Eisene opgenomen. Slechts met groote moeite konden de pom piers het vuur omschrijven. De burgers wer den ondergebracht door bemiddeling van h< gemeentebestuur. van de Duitsche weermacht eigenhandig met de volgende woorden bevestigd Het vuur heeft de Kathedraal aangetast. Ik erken volgaarne, dat de Duitsche mili taire overheid alles in het werk gesteld heeft, om aan de verwoesting door hei vuui paai en perk te stellen Tegen den avond was alle gevaar geweken. Gedurend» het blusechingswerk hebben, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, Duit sche officieren en eenigb soldaten ernstig letsel bekomen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6