De oefenlust onder de renners rond Kortrijk is niet groot De sporthernieuwing in Duifschland Baankoersen worden te ver verreden om kosten te kunnen dekken. Dujardin $n Barbe hebben echter het voor nemen naar Luik te rijden in drie ritten ROGER DUJARDIN GERARD DESMET 12 1 1 -" 1 het ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG II JULI 1*40 SPORTWERELD In Kortrijk, ergens in een smal, bochtig buitenstraatje, waar de stad schier zonder overgang het iand in loopt, staat Gerard Desmet. Hij wacht aan de deur van het plaatselijk bureel van ons blad op de aankomst van den vrachtauto uit Brussel met de nieuwe lading van Het Algemeen Nieuws om die dan in Beveren en Desselgem te gaan rond brengen. Hij rookt een sigaret en ziet er, behoudens zijn kerngezonden kop en breede schouders, niet meer uit als iemand die nog van plan is mot het rijwiel het brood te gaan verdienen. Koersen?... Hij denkt er dit jaar niet meer aan. Misschien het volgend laar, als er in de streek zelf grooter bedrijvigheid is. Want waarom zcu men zich nu gaan inspannen om in conditie te komen, terwijl het vooruitzicht op een geregeld wieier- leven heel gering is en overigens de enkele koersen nog veel te ver van huis verreden worden Deze gedachtengang hebben wij op onze reis naar de renners in dit gebied schier bij allen aangetroffen. Zooals in den handel het aanbod de vraag wekt is het tekort aan startgelegenheid in de omgeving oorzaak dat de lust tot oefenen ontbreekt. Behoudens dan enkele uitzonderingen als Bric Schotte en Georges Christiaens, die dag in dag uit op weg zijn... Diepenbeek, enz. Het wordt dus een soort van een halve Ronde van België... Men kan zich voors'/llen dat een 21-jarige als Dujardin, die dit jaar Brussel-Luik won. van zijn beste jaren profijt wil trekken. Rantsoeneeringzegels ten spijt. jeroom Dufromont is sceptisch Jeroom Dufromont is geen een-en-twintig jaar meer en bovendien gehuwd. Dat wil dus zeggen dat Jeroom wikt en weegt en tenslotte tot het oordeel komt dat hij zich geen kosten Het Is nog voorbarig zich nu reeds aan voorspellingen te wagen betreffende de leiding van de sportbeweging in ons land in den loop der eerstkomende maanden. Zonder de gebeurtenissen te willen voor bij loopen, meenen wc het toch niet van belang ontbloot op de manier te wijzen, aangewend om de Duitsche sport te re- organisecren en nieuw leven in te pom pen, onder de regeering van kanselier Hitier. De werking van M. van Tschammer und Osten Van af 1933 werd de leiding van de alge- heele sportbeweging in Duitschland. door den Führer aan één zijner medewerkers, M. von Tschammer und Osten toevertrouwd. De li chamelijke ontwikkeling van het Duitsche volk werd hem als doel opgelegd en om de geheele Duitsche sport tot dit doel te reor- ganiseeren werd volledige volmacht verleend. M. von Tschammer und Osten kan thans met voldoening op den afgelegden weg terug zien, daar het vooropgestelde doel volledig verwezenlijkt werd. Hij heeft de Duitsche sportleiding in al haar geleidingen volkomen hervormd. Daar toe heeft hij echter heel wat kapelletjes moeten afbreken wat natuurlijk niet steeds ging zonder tegenspraak. ALGEHEELE REORGANISATIE VAN DE VOETBALSPORT Als we nu eerst den toestand van de voet balsport in het bijzonder onderzoeken, stel len we vast dat in 1933, in Duitschland tal van voetbalbonden bestonden. Er was welis waar een nationale voetbalbond, maar cr naast bestonden een Katholieke bond, een Werkliedenfederatie, een Bond van Handel en Nijverheid, zonder van de kleinere te ge wagen. Al deze vereenigingen werden ontbonden en in de plaats kwam er één groote organi satie, de Deutsche Reichsbund für Leibes- übungen een soort nationaal sportcomité, dat de collectieve leiding van alle sporten overnam. Aan dit comité kwamen de bezit tingen toe van al die bonden, maar het nam er tevens het passief van over. Deze totale reorganisatie geschiedde in een handomdraai. Vóór dat men cr zich eigen lijk goed en wel van bewust werd. was de Duitsche Voetbalbond, met zijn talrijke on- derafdeelingen zijn groot aantal commissies, zijn jaarlijksche vergaderingen, die soms et telijke dagen duurden zonder dat men een oplossing van allerlei brandende vraagstuk ken kon vinden, opgenomen in een éénigen bond, geplaatst onder d? leiding van één en kele persoon, en waarvan M. von Tschammer und Osten de leider was. Zoo ging het met alle andere vertakkingen van de sport. Enkele sprekende statistieken Enkele statistieken, ofschoon reeds een paar jaren oud, zullen ons een idee geven van den omvang der sportbeweging in Duitschland. Vooreerst dient deze vaststelling gedaan de gymnastiek staat afgeteekend aan het hoofd van alle andere sporten. In 1938 be stonden er 13.000 gymnastiekvereenigingen, die samen 660.000 leden telden, waaronder niet alleen jeugdige leden maar ook grijze veteranen Wat die ouderen nog presteeren, heeft men kunnen zien op een van de avon den tijdens de Olympische Spelen te Berlijn. Men heeft toen demonstraties gezien van ruim duizend turners, waarbij grootvaders, vaders en kleinzonen naast elkaar optraden. Voetbal bekleedt de tweede plaats, met omtrent 11.000 clubs sn 460.000 spelers. Daar op volgen de athletiek met 7.700 vereenigin gen en 267.000 beoefenaars, lawntennis met 1.700 vereenigingen en 75.000 beoefenaars; skisport met 1.600 vereenigingen en 75.000 be oefenaars; schieten met 14.000 vereenigingen en 425.000 beoefenaars; handbal met 5.000 vereenigingen en 155.000 beoefenaars; wiel rennen met 3.000 vereenigingen en 64.000 be oefenaars, roeien met 750 vereenigingen en 48.000 beoefenaars; kanosport met 1.200 ver eenigingen en 47.000 beoefenaars; boksen met 750 vereenigingen en 16.000 beoefenaars en hockey met 420 vereenigingen en 20.000 be oefenaars. De financieele hulp Het is de sportleiding zelf die gansch deze organisatie financiert door middel eener Centrale Ontvangstenkas Daar worden in do eerste plaats de sporten mede gesteund die niet zoo gelukkig zijn, bij de wedstrijden flinke ontvangsten te maken. Zoo krijgen zwemmen, schermen, roeien en nog andere sporten van deze Centrale kas een subsidie of, beter nog, zien het nadeelig saldo van hun exploitatie gedekt. Een buitengewone steun kan volgens tijdelijke noodwendigheid of blijvend nut toegekend worden aan dezen of genen sport- tak om hem in staat te stellen zijn actieveld uit te breiden, of om een propagandameeting op touw te zetten. De sportleiding betaalt voorts een groot deel van de kosten van de Academie voor Lichamelijke Ontwikkeling te Berlijn. Dat is een van de stichtingen van de sportleiding. Daarbij werd in 1938 betaald een bedrag van 1.815.000 mark voor administratie en onder houd van de Rijkssportvelden met inbegrip van het Olympisch Stadion en voor de ad ministratiekosten van de districten, die, ter bevordering van een snellen gang van zaken, er een eigen bureau op na houden om de da- gelijksche zaken te behandelen. Aan salaris sen voor het personeel werd betaald 1.860.000 mark. Uit dit alles blijkt dat de centralisatie van de heele Duitsche sportbeweging een buiten gewone ontluiking voor gevolg heeft, gehad van alles wat betrekking heeft op de licha melijke opvoeding van het Duitsche volk, zonder dat de Reichsregeering de minste subsidie heeft moeten toekennen. Het na tuurlijk gevolg van dit alles is dat. Duitsch land thans in alle sporten uitschittert en wat b.v. de athletieksport betreft, zijn voet kan zetten naast de besten ter' wereld. JEROOM DUFROMONT Een dertigjarige voelt zich nog krachtig... Gerard Desmet heeft echter nog geen af scheid van de wielersport genomen. Hij loopt nu tegen z'n dertigste aan. doch het is maar pas twee jaar geleden dat hij zijn grootste successen heeft geboekt 5e in Parijs-Ro- baais. 3e in Parijs-Angers, 2e in Parijs-Bel fort, 8e in de Ronde van België, winnaar van den Omloop van het Zuid-Westen. En in '39 zette hij dat voort met een tweede plaats in Parijs-Nizza en waarschijnlijk zou zonder het ongeluk van zijn vader het lijstje nog beter geworden zijn. Dus voor wat de leeftijd be treft. behoeft hij zich geen zorgen te maken. Maar men dient zich slechts even in zijn huidige situatie te verplaatsen om te begrij pen dat de kosten, die het deelnemen aan koersen zal vergen, hem afschrikken. Hij heeft een café. hij rijdt met een ijsroom- karretje rond en verkoopt dagbladen. Die drie zaken geeft men zoo maar direkt niet op om ergens rond Luik of Antwerpen een baankoers te gaan rijden.- Rijdt Dujardin naar Luik In de streek van Lauwe verblijven verschil lende bekende renners als Roger Dujardin, Albert en Marcel Rosseel, Balduck, Barbe. Van dit vijftal, die allen soldaat waren, ont breken nog Albert Rosseel en Balduck. Roger Dujardin is al eenigen tijd weer thuis. De oorlog heeft hem echter ook een schadepost bezorgd, waar behoudens zijn rij wiel. de geheele koersuitrusting verdwenen is. En nu is er ook twijfel in het gezin aangaan de de plannen voor het seizoen. Aanvankelijk was cr geen sprake meer dat Roger nog in ernstige training zou gaan. Hij maakte zich thuis verdienstelijk met de uit oefening van den beenhouwersstiel en dreef een drukken handel in den verkoop van hes pen waarvoor hij dagelijks wel 'n 130 km. afreed waardoor hij, zij het dan oök op een zwaar rijwiel, toch in beweging bleef. Een schriftelijk aanbod uit Luik om daar op 14 Juli aan het kriterium deel te nemen, heeft thans het gezin tot nadenken gebracht. Moeder ziet weliswaar tegen het aanschaffen van een nieuwe uitrusting op, doch de zoon heeft met Médard Barbe, zijn oefenmaat, al zoo half en half geregeld dat zij Maandag al op weg gaan om in drie dagritten Luik te bereiken. Er blijft dan de verzorging langs de baan. Daarvoor meenen zij een oplossing gevonden te hebben door de dagritten te beëindigen bij keimissen uit den mobilisatietijd: Schilde, kan gaan veroorloven voor een twijfelachtige prijs. Vroeger aldus Jeroom. kon men nog onderweg bij een bevriende familie gaan aan kloppen en dan was er wel altijd een boter ham met een stuk hesp. Maar nu dient ieder een zuinig te zijn. Dat wil dus zeggen dat. om in Luik of Brussel te gaan rijden, men eenige dagen onderweg is, op kosten gejaagd wordt en dan bepaald de eerste prijs moet winnen om alles te kunnen dekken Men voelt dat- Dufromont dus. als hij op zijn rijwiel zit. niet met trainingslust vervuld is. Weliswaar is hij dagelijks met het stalen ros er op uit, doch dat geldt andere bedrij vigheden. Hij is een van de zeldzamen die het soldatenpak niet gedragen hebben. De donkere dagen heeft hij doorgebracht bij zijn schoonouders in Kuurne. Als er een kriterium aan de deur komt, bijv. in Kortrijk, dan start hij zeker. Maar daarvoor behoeft geen bijzondere training. Voor honderd kilometer zijn mijn stramme beenen nog wel goed... Oktaaf Verbeke is weer begonnen Het is zoo lang nog niet geleden dat wl tusschen de menschen, die op het gaanpa, aan de Kortrijksche markt een soort beurs hielden, het gelaat van Octaaf Verbeke za gen. Hij vertelde ons toen zich bezig te hou den met het verkoopen van aardappelen want van het koersen zou wel niet veel meer terecht komen... Nu zagen wij hem terug op den weg naar Harelbeke en het bleek dat de aardappel- handel weliswaar nog niet opzij was gezet, doch de lust tot koersen weer opgewekt. Hi- is met Kamiel Desmet van Meulebeke de training begonnen, een training die heel hard zal zijn, aangezien hij tengevolge van de mo bilisatie wel tien maanden werkloos was ge bleven. Verbeke vertelde ons dat de junior Desmet uit Waregem nog niet bezig is. J. V. De Duitsche looper HARBIG, wcrel. recordhouder der 8oo meter.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 12