Politieke gevangenen üion^mdtemg Commissaris- generaal voor den wederop bouw bezoekt het geteisterde Doornik Vrijdag 12 juli 1940 DAGBLAD P"/Lf\ V00R ANN0NCEN De lijdensweg van een groep weggevoerden. - Uit het dagboek van Clemens De Landtsheer, secretaris van 't IJzerbedevaartcomité Etntt jurginf Nr 47 Algemeen Nieuws T" U II Em Mcamtlnlttn. USA. BRUSSEL CENTIEM Beheer er» Redactie UI. EM. JACQM AINLAAN, MI BRUSSEL BRUSSEL, 10 Juli. De Commissaris-ge neraal voor den Wederopbouw, heeft gisteren zijn eerste officieele bezoeken aan geteister de steden gebracht.. Als eerste stond het zwaar geteisterde Doornik op de lijst, waar hij kort na 10 uur aankwam, vergezeld van twee medewerkers, de hh. Custers en Hoen, terwijl ook oud- minister Cartcm de Tournai zich in zijn ge zelschap bevond. De stad zelf lijkt wel een bijenkorf, zoc druk is het opruimingswerk in gang. Me tallooze karren en paarden wordt het puin weggereden. Ten stadhuize wordt het gezelschap ont vangen door den waamemenden burgemees ter. den h. Castemian, en schepen Glorieux. Na een korte begroeting wordt onmiddellijk tot een rondgang overgegaan. Hoewel de .stad veel heeft eeleden, zijn toch bijna geen bouwwerken var. historische waarde onherstelbaar verloren gegaan. Dc gemeentelijke archieven zijn evenals do Bisschoppelijke door brand vernietigd. Ook dc Bibliotheek is totaal uitgebrand, waar door niet alleen de boekenschat, maar ook hot fraaie houtwerk verloren ging. Het laatst bijgebouwde gedeelte van het Museum voor Schoone Kunsten heeft veel ge leden en zal moeten worden afgebroken, het geen geen verlies beteekent; het kan in meer passenden stijl worden herbouwd. Een groep uit Frankrijk teruggekeerde gevangenen. Van links naar rechts Maurits Babmclis (Alverin^em) Calcoen Frans (Nieuwpoort) Maurits De Vinclc (Waten) Delandtsheer (Diksmuide) De Moen Raf. (Diksmuide) Senesael MarcelBoedts Aimé (Loo). De heer Verwilghen (rechts), commis saris-generaal voor tien wederopbouw van België, met oud-mmister Carton de Tournai (in 't midden) en den h. Kus- lers (links), bezichtigen de stad Doornik 'Z'e vervolg blade. 3J leed nog scherp te lezen vlei, ontroerd en hartelijk de hand. Ze zitten allen naast elkaar aan de smalle cafétafeltjes, met z'n zevenen de heeren De Landtsheer, secretaris van het IJzerbedevaart-comité De Moen, ondervoorzitter van de B.-Vossen van Diksmuide Calcoen Frans, van Nieuw poort. destijds veroordeeld in verband met de zaak Grammens Boels Aimé uit Loo, vaandrig van het V. N. V. Bamelis Maurits, Alveringem Vinck Maurits, g» wezen leider dor V.O.S.-fanfare Sene sael Marcel. Voorzitter van het Boeren- front en leider van V.O.S., West-Veurne. Vlaanderen's tweede kruisgang Allen werden ze, dien gedenkwaardigen 14 Mei 1940, toen de gedwongen-onder drukte Vlamingenhaat der Belgische machthebbers weer redeloos en teugel loos baan brak, door de gendarmen als schooiers uit hun huizen gesleept. Ze waren met een vijftiental, allen uit het Veume-Ambachtsche. Wat sedertdien hun deel werd, laat zich eenvoudig niet beschrijven. Geen lijden, lichamelijk noch zedelijk, werd hen bespaard en in hun persoon onder ging Vlaanderen weer al het nameloos leed en den diepen snaad, die tijdens den wereldoorlog onze bewonderenswaar dige Vlaamsche houthakkers ten deel viel. Ten tweede male in 25 jaar tijds hel»- ben de Belgische machthebbers zich ver grepen aan de besten onder ons volk e& dit in weerwil van de onvoorwaardelijk loyauteit, waarvan Vlaanderen gedure». de de bange dagen, die het uitbreken rtm De beruchte vijfde colonne de parachutisten de t lafaards i, de verkochten onze kranige Vlaamsche kerels, zijom wier lot we ons weken lang hebben bekommerd, omtrent wier per soon we volkomen in het duister tastten en betreffende dewelke we ons, na de ontzettende geruchten, die over hen de ronde deden, beangstigd afvroegen welk lot het hunne was geworden, ze keeren terug Met z'n zevenen troffen we hen Woens dag middag aan, zittend op het terras van een bekend drankhuis op de Jacq- mainlaan te Brussel, waar ze zich het koele biertje terdege lieten smaken. Ze hadden het trouwens verdiend. Zoo pas waren ze aangekomen in het Zuid station te Brussel, na zeven dagen en zeven uren op den trein te hebben geze ten gezeten bij manier van spreken want zit maar behoorlijk op een trein, waarvan de krap toegemeten ruimte door 1600 man wordt bezet. Zeven baardige, verslonsde, maar ongebroken kerels We hadden van hun aankomst dade lijk de lucht gekregen en blij ontroerd en verrast haastten we ons naar het bewust koffiehuis. Het was daar een drukte van belang. Toevallig daar-aanwezige Vla mingen, waaronder Senators Van Dieren en Borglnon, gaven op ondubbelzinnige wijze uiting aan de vreugde van het weerzien en drukten de zeven wegge sleepte, eindelijk teruggekeerde volksge- nooten, allen baardige, verwaarloosde en verslonsde kerels, op wier zonverzengde, afgemagerde gezichten het doorstane Clement De Landtsheer in kampuitrus ting op de Jacqmainlaan te Brussel. In zijn hand houdt hij zijn handzak, twee plankjes, die dcor twee stukken toile- ciré met elkaar verbonden zijn eigen fabrikaat uit het kamp, waarvoor de bij hem verblijvende Joden 25 fr. betaalden

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1