Gansho? Van der Meersch en zes zijner medewerkers aangehouden HET ALGEMEEN N'.Z'JWE VRIJDAG 12 JULI 1' écu oorl<^ vooralgingen, had blijk gege ven. De geschiedenis onzer weggesleepten van 1940 werd, evenals in 1914-18, een der droevigste bladzijden uit het Bel gisch oorlogsdagboek. Zoo onmenschelijk hebben de Belgi sche en Fransche militairen zich tegen over onze Vlaamsche ontvoerden gedra- geh, dat de h. De Landtsheere in gemoe- de getuigen mocht dat de Senegaleezen er herhaaldelijk blijk van gaven, meer gevoelen voor humaniteit te bezitten dan de blanken die zich geroepen waanden om hen te beschaven Een harder vonnis over de handelwijze dezer be- schavers gaat bezwaarlijk. En dat het niet lichtvaardig of onverdiend werd ge veld moge blijken uit de enkele grepen die we hier doen uit het oorlogsdagboek van den heer De Landtsheere, een in vlugge potloodkrabbels neergeschreven document, dat m zijn van alle lyriek af rhetoriek ontdane nuchterheid en zake lijkheid, een verpletterende aanklacht te kalkzending, zoodat een kwartier later wij den indruk hadden in een hoogoven te stik ken! ENKELE FEITEN. Kamp van Le Vi- geant (Poitiers) Vrijdag, 24 Mei 1940. Vanaf 9 tot 17 uur fn de brandende zon gestaan, zonder eten noch drinken voor een algemee- ne bagage- en lijftmderzoék Men mocht 300 frank bezitten maximum. Wie meer bezat iverd het eenvoudig afgenomen Een der Fransche soldaten, die bij het lijf onderzoek van Raf Demoen (onderwijzer, Ónder voor zitter V.O.S. Diksmuideeen rozenkrans vond, zeide hem spottend Qu'est-ce que vous venez faire iet avec ce chapelet met een gebaar van verachting. DONDERDAG, 16 MEI 1940 'trein komen de van de kazerne van Doornik. 15 Mei, 13 uur). Na vier en dertig uren stikkens, ont vangen wij een eerste halve emmer water voor 40 man! Pijnlijk schouwspel, lijk lik kende honden springen allen gelijk er naar toe. Een cher frére van Erqueltnnes redt den toestand en doet de verdeeling, een bekertje per drie man!... Binst den nacht, in een klei ne statie tusschen Nevers en Le Mans, geeft men als eenig antwoord op onze herhaalde SEDERT 29 MEI IN ST. CYPRIEN. —daar te midden van lurilfciodcu er Onze reporter neemt een interview af van den gebaarden Clement De Landts- heen in een bekend restaurant van de Emiel Jacqmainlaan te Brussel. Jaarstelt tegen de gevluchte verantwoor delijke machthebbers en ons in staat stelt, ons een voorstelling te vormen om trent datgene wat we zouden kunnen heeten Vlaanderen's tweede kruis gang Hier volgen dan de feiten zooals ze door den h. De Landtsheer. opgetee- kend. ONZE AANHOUDING. Dinsdag, 14 Mei 1940. rond 10 uur 's morgens zijn een vijftiental Vlamingen uit het Veurne-Am- bachtsche door de gendarmerie hunner streek per taxi naar de kelders der gendar merie van Veurne overgebracht allen jongens die in de Vlaamsche beweging een grooter of kleiner deel hadden, oud-strijders en anderen, allen loyale Vlamingen, wier ideaal steeds Vlaanderen was. Passen en pa pieren worden onderzocht. Zij mogen ein delijk op de koer wandelen. Luitenant Prosper Van den Bruane ver klaart aan enkelen dat wij op bevel van Procureur De Wilde werden opgeleid, maar dat de Belgische overheid vu onder bevel staat van de Fransche overheid en dat de Fransche kapitein over ons lot zou beslissen. Op een vraag aan Aimé Boedts waarom hij niet op 't front was, antwoordde deze, dat hij vader van zeven kinderen was. Ware ik baas zoo antwoordde deze luitenant, gasten als gij zouden in eerste lijn aan t front zitten en de eerste kogel was voor U bestemd... Rond 17 uur nog altijd geen Procureur te zien. Luitenant Van den Bruane komt met de lijst en begint de aflezing van de ver oordeelden Calcoen Frans, legen de muur klinkt het als een doodsvonnis, De Moen Rafael, idem, De Lantsheer Clemens, id.. Boedts Aimé, Bamelis Maurice en Sene- sael Marcel. Dc andere negen worden door de Gendarmerie-overste aangesproken, en wij vernemen van hen dat ze vrij zijn maar zich tweemaal daags moeten aanmelden op hun gendarmerie. Zij mogen afscheid van ons ne men en zijn zichtbaar ontroerd zoodat zij ons den indruk geven dat de Luitenant hun moet gezegd hebben dat met ons het ergste zou kunnen gebeuren; een afscheid zonder wederzien! Rond 19 uur worden wij met zes geboeide vreemdelingen van Oostenrijkschen oor sprong op een militaire auto geladen. De adjudant verzekert ons. dat het slechts voor een paar dagen is, maar het geeft den in druk dat hij ons wil troosten. Over leper. Meenen. Kortrijk naar Tour- tiai (Doornik?), en rond 10 uur tn Kazerne der Artillerie opgesloten' in een bovenzaal waar nog een honderdtal personen van vreemde nationaliteit op den killen vloer te slapen lagen. 'S ANDERDAAGS, 15 MEI. Geen eten, bewaakt door soldaten geweer schtetens ge reed rond 10 uur alleman in een gejaagd tempo bijeengesleurd op de koej lertrekkens gereed. Vooraf antwoordde ren soldaat oud strijder ons op onze vraag ivaarom wij als Vlamingen hier mei al die vreemdelingen werden gestoken, dat wij voor-.eker Vlaam sche Nationalisten waren en dit veel erger nog was. Te 10 1/4 uur gaat het bijna in looppas naar 't station, in de brandende zon, onder 't gehuil der Waalsch? menigte Boches! crapules! parachutistes! salauds! traitres enz. enz. met onze eigen soldaten nevens ons. 7 geweer in de hand, gereed voor de klopjacht! een schandelijke uittocht Zioeetend in fourgons gestop met veertig man, een wagon nog vuil van de ongeblusch smeekbede om water, bevel onze pennemes- sen af te geven en al onze waterflesschen die de Fransche en Belgische soldaten voor on ze oogen stukslaan onder bedreiging van Fransche bajonnetten. VRIJDAG, 17 MEI. Te Mans zijn de zwarte marokkanen (met roode fez) meer be schaafd dan de blanke Fransche en Belgi sche soldaten, die ons lieten Mskfcen vozl dorst en de Xïpjvefycn terwijl de Marokkanen op het zicht van een door hun opengetrokken wagen met sterven de verdorste menschen, medelijden kregen en ons zeker water zouden hébben gebracht. 17 MEI S MORGENS. Te ChateUeremi (rond 10 uur 's morgens) worden onze wa gens een oogenblik opengetrokken. Een Fransch statiewerkman komt met geladen revolver aangeloopen om gelijk wie onzer dood te schieten in revanche van vroeger be handeling in zijn gevangenschap Niemand schijnt het hem te beletten, toen een Bel gisch sergeant Antwerpenaarhein de re volver afneemt en de vijf kogels ontlaadt. ZATERDAG, 1.8 MEI. Eindelijk ter be stemming te Le Vigeant. Het vee wordt ont laden. Een oud-strijder invalied 1914-18 Schaefs van Namur droeg vier decoraties als bewijs dat hij dus geen slecht vaderlander was. Een Fransch* Officier dit bemerkende, schiet woedend toe en beveelt hem deze de coraties af te rukken, wat weigerde, waarop hij hem dreigde hem met de bajon- net te doorsteken indien hij ze niet afnam, waarop hij het noodgedwongen deed. Wanneer wij in t Kamp Le Vigeant des avonds te 8 uur aankomen omringd, lijk bij een klopjacht, door de Marokkanen schietens gereed, geen eten dus drie dagen reis zon der eten en bijna zonder drinken! Blijde weerom lucht en velden te zien. Geen plaats in de barakken Wij slapen met zes onder den blooten hemel. Het is hier bitter koud 's nachts. Binst de reis zijn drie personen van het treurig konvooi van dorst en ontbe ring omgekomen en één is krankzinnig ge worden en huilde als een bezetene. Men laat de dooden in den icagen achter. ZONDAG, 15 MEI. Men kent hier geen Zondag, dat bestaat niet meer. Indeeling in werkgroepen van 25 personen. Een eerste kontx>oi van vijf honderd vertrekt naar Beauvoir waaronder ook de Vlaamsche vriend van Watou, Devinck Maurice In het kamp bijna geen eten, hoogstens 1/4 van ivat men noodig heeft water met brood en iets wat men linzensoep noemt geen vleesch, geen vet de eerste dagen. Geen zeep, geen papier, geen het minste contact mei buiten, hermetisch gesloten ach ter den prikkeldraad, men belooft steeds en altijd, en er gebeurt niets. Iets wat op soep gelijkt moeten we in verroeste conservedoo zen opslurpen en na acht dagen krijgen we eindelijk een blikken schoteltje met lepel. DINSDAG, 28 MEI vertrekt heel het kamp Le Vigeant met beestenwagens naar Bor deaux. 's anderdaagsverder over Toulouse naar Perpignan. Elue (50 man in een ica- gen) naar 7 oud Camp St. Cyprien waar de Spanjaarden over een paar jaar gezeten héb ben. Wij worden uit de wagons geslagen door de Fransche Gardes mobiles, die ge kend zijn om hun beruchte afranselingen van de gevangenen. Een onzer vrienden (Carliei62 jaarwordt neergeslagen en wordt zijn been geforceerd, hij moet op de autos gedragen worden. Een ander die zich omwendde om te zien wat er gebeurde krijgt een metrakslag in volle aangezicht. Met vijftig in autos gestopt onder huilende be volking voortgereden naar het Zandkamp St. Cyprien. waar een zure noordenwind zand en keitjes als priemen in 't gezicht jaagt en ver blindt... Is Cayenne of Siberië beter Oude barakken in hout van primitieve con structie, met teerjxipier beslagen, bedekt met ijzeren golfplaten. Het is het oud kamp van de vroegere Spaanschc Comnvuuisten, maar het is goed genoeg voor ons. alhoewel het veroo:deeld u-as om af te breken. Vier rijen van vijftien barakken vormen ons Campo 8, plaats voor 3 a 4000 man, alles om geven door dubbele haag 2 m. hoogen prik keldraad. ZONDAG, 2 JUNI. Een Mis zou plaats 'nebben Dc Commandant van 't kamp vindt dat dit geen nut heeft en verbood ze, zoodat er slechts enkele gebeden en de Evangelies loorden voorgelezen. In het kamp nevens ons zijn nu ook geïnterneerden aangekomen. Er zijn een hcele jeeks Vlamingen bij Ook Dr Borms. Lagrou, enz. DINSDAG, 4 JUNI. In de infirmerie is nog altijd geen enkel geneesmiddel! Men moet ma ir crevceren! en wat voor de zieken toekomt aan v>oedsel wordt door de Baroque service (Joden!) opgevreten! een ware schandeDezen namiddag komt voor de eer ste maal de süreté onze namen en geboor tedatum opschrijven om zoo gezegd onze zaak te onderzoeken. Zekere heer van het gerecht (ongev. 65 jaarDe Paepe (Namur), komt in onze barak met minachtend gezicht. Op een navraag van een onzer pour avoir un peu de paille cur nous n'avons presque rien antwoordt deze heer hooghartig, De la paille?! non. des balles! DONDERDAG, 6 JUNI, en VOLGENDE DAGEN breekt een algrviene besmetting van buikloop uil. Als eenig heilmiddel geeft men den raad gestampte houtskool te eten. De besmetting breidt zich derwijze uit dal ongeveer zeventig piocent aan de kwaal lij dend zijn. WOENSDAG, 19 JUNI. Een zenuwach tige Fransche schildwacht heeft dezen avond rónd 9.20 uur geschoten naar een van de le gionnaires, die naar het privaat wou gaan. De kogel drong het lichaam binnen ter hoog te van de borsl en vloog door 7 venster op een 1.80 m. afstand ervan, dan weer naar buiten. Alles in dit kamp is op joodschc leest geschoeid en in joodsche handen. De Joden vormen de meerderheid, 1800 op dc 2000. Keuken, bureau, service, infirmerie, dokters, het zijn alles en allen Joden en nog eens Jo den. Het is voor ons werkelijk ongehoord, maar wij hebben niets te zeggen. De Fran sche commandant had aan de Belgen op gedragen politietoezicht over het kamp uit le oefenen met dertig man. De Joden hebben zich ertegen verzet. Zij moesten de meer derheid vertegenwoordigen en er blijft dus nog een Belg over voor de orde. 24 MEI 1940. Het kamp icas volledig zonder water. Het ivater moest in autotanks worden aangebracht, zoodat er zeer zuinig moest mee omgesprongen. Soms bleef de wa tertank lang weg en leed men dorst. Van daag, nu de tank weer vreeselijk vertraging had, wilde ieder water hebben. De Fransche Luitenant verbood het maar de Wilde Ma- rokaansche-soldaat Mouki bracht de potjes van de gevangenen tot bij de tank en vuldej. SS Err>'tócl£$tju *^feigdd iceni met zijn i ijirbeep' enT acht dagen ca1 chot indien hij het nog voortdeed. De con clusie lag voor de hand. De vulden waren niet daar waar men aanwees. Vlaanderen zal dit niet vergeten Wie dit heeft doorgelezen begrijpt dat de redelooze Vlamingenhaat, die zich ook ditmaal weer heeft kunnen doen gelden, voor dien van '14-18 niet moet onder doen. Maar ook ditmaal zal Vlaanderen niet vergeten De namen van nog eenige andere politieke gevangenen Sprekende over de andere Vlaamsche weggesleepten vertelde de h. De Landts heer dat in het kamp naast het hunne en daarvan slechts gescheiden door een prikkeldraad nog verscheidene andere Vlamingen zich ophielden, met wie ze zoo nu en dan, stiekem een woordje wis selen konden. Het waren Dr. Broms advocaat La Grou! de h. Emiel Goose- naars, zoon van Dr. Goosenaars de hh. Nauwelaert en Vereist, beiden van Wie- kevorstVan den Berghe, van Izegem Willems, onderwijzer te BoisschotLe- roy, secretaris van den gefusiljeerden heer Van Severen Raymaeckers Lode, van Mechelen; Van Ursel Hendrik; Dries FlorentLanens Alfons, van Lier, de wakkere medehelper van Dr. Borms Jef Verhaegen, van Heist-op-den-Berg De Beider Jan, van Lier Van Etsen Van de Rooy Arm.; Paeps, schoonbroer van Felix Timmermans Verhulst J. De Rooy Lode Allaer, Heist-op-den-Berg Tuinmans Frans, van Aarschot Lode Dockx, van Leuven De Bondt, Leefdaal, oud-lid van den Raad van Vlaanderen, en andere. Een gazet van 400 frank Het spreekt van zelf dat onze zeven tot het Dven weergekeerde Vlaam sche kerels benieuwd waren om te ver nemen hoe liet er sinds nur, pijnlijk af scheid, een afscheid waarop voor hen gelukkig een weerzien is gevolgd, in Vlaanderen vergaan is. Voor verscheidenen hunner, ook voor den heer De Landtsheer, v.as de vreug de van de terugkomst niet heel onver mengd. wijl zij reeds hadden gehoord dat hun huis en erf door de granaten waren verpulverd. Het nieuws dat hun familieleden het echter nog goed stelden was hun dan weer een troost. Door alles heen lichtte de vreugde over een paar uur weer thuis te zijn, in Vlaanderen, bij de hunnen, en vrienden het leed te vergeten dat al d- weken -zoo ruim hun deel werd. Het moreel der mannen was intusscher. niet in het minst aangetast, hoe verfom faaid en verwaarloosd zy er uiterlijk ook uitzagen. Per angusta ad augusta Door lijden komt verblijden. Wat weer eens bewijst dat alle lijden op den duur toch over gaat in een zoete herinnering. En zoo konden de mannen niet nalaten met hun persoonlijke herinneringen voor de pinnen te komen. Zoo haalde Clement De Landtsheer een Fransche gazet uit zijn zak, waarvoor hij de som van 400. zegge vierhonderd frank, betaald had. Op het eerste zicht bleek dit ongelooflijk, maar toen hij vertelde hoe zulks in elkaar zat, was het zeer duide lijk. Zij zaten dagen laBg zonder eenig nieuws en de meesten onzer zullen zich ook hier nog herinneren uit de eerste da gen der bezetting hoe vervelend het is zender eenig nieuws te zijn. Zij zouden hun ziel verkocht hebben om wat nieuws te vernemen. De Fransche schildwachten van het kamp wisten zulks en profiteer den daarvan. De in de kampen opgeslo ten gevangenen legden geld bijeen en kochten een gazet. De prijzen verschil den naar gelang er vraag en aanbod was, omdat een gazet ook voor de Fransehen zelf een onbereikbaar iets was. Zij liepen van 200 tot 500 frank op. Na lezing werd de gazet verder verkocht en recupereer de men de initiale som. De Landtsheer had ook nog een papier tje in zijn zak, dat rond een stuk choco lade had gezeten, dat hij 25 fr. had be taald. Souvenirs van minder kostbaren aard waren hun kousen, waardoor tee- nen en hielen staken, en hun broeken, die van achter tot den draad versleten waren, zoo niet erger. De meesten hunner hadden echter schoenen en kousen zooveel mogelijk ge spaard en hadden steeds blootsvoets ge- loopen. Allen gingen er vooral fier op dat hun kamp het eenigste kamp van heel Zuid-Frankrijk was, waarin geen luizen en vlooien zaten i In de meest opgewekte stemming trok ken de mannen eindelijk huiswaarts. Toen zij zich in de malsche kussens, van den auto dien wij hun welwillend ter beschikking hadden gesteld om hen huis waarts te voeren, neervlijden, zeiden zij: Zooveel fluweelige zachtheid is te veel voor ons. Het kan niet zijn s> Bij de politieke gevangenen die Woens dag uit Frankrijk zijn weergekeerd be vinden zich ook Dr. Borms en Mr. Lagrou, die Woensdagnamiddag te Antwerpen zijn aangekomen, ook de h. E. Goosse- naerts was bij de groep. In verband met de wegvoering van talrijke Belgische en vreemde staatsburgers, werden volgende leden van den Belgischen veilig heidsdienst en van juridische intsellingen aangehouden Walter Ganshof van der Meersch. auditeur- generaal van het militair gerechtshof, gebo ren te Brugge op 18 Mei 1900. De h. F. Lxwwage. Robert de Foy, chef van de veiligheid, ge boren te Geeraardsbergen. op 23 Maart 1893. Paul Anspach, plaatsvervanger van den auditeur-generaal, geboren te Brussel, op 1 April 185-2. Pierre-Romain Beckaert, direkteur van den Veiligheidsdienst. Verder Floran Louwage, geboren te Oblié, op 2 Ja nuari 1888. Jean Bruyninckx, geboren te Dendermon- de qp 4 Mei 1908. Pierre Bléro, geboren le Lembeek op 3 De cember 1889.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2