De Commissaris-generaal van den weder opbouw bezoekt hel geteisterde Doornik ECHO'S De blokkade van het eiland La Martinique J* Negen Engelsche oorlogs schepen patroeljeeren in de omgeving De Amerikaansche vloot blijft te Hawaï De aanval op het Fransche slagschip Richelieu HET ALGEMEEN NIEUWS 1 VRIJDAG 12 JULI 1940*9! HET VLAAMSCH ECONOMISCH VERBOND EN DE GEWEZEN MI NISTERS De algemeene raad van het V.E.V. verga derd te Brussel op 10 Juli, heeft met alge- meene stemmen minister Van der Poorten uit het V.E.V. gesloten wegens zijn houding tegenover den koning en inzake het wegvoe ren van onze volksgenooten. SPOORWEGVERKEER ANTWER- PEN-GENT We vernemen dat de spoorweglijn Antwer pen (West)-Gent op gansch haar lengte thans hersteld is en dat eerstdaags de eerste tremen zullen bollen. Voor de bewoners van Waasland zal dit bericht zeer verheugend zijn. HET ROOIEN VAN DE AARDAPPELEN In het Staatsblad is een besluit ver schenen betreffende het rooien van de aard appelen der halfvroege soorten. Op grond van dit besluit is het, van heden af en tot nadere bepalingen, verboden aardappelen te rooien van de soorten Bintje (Geldersche Mui zen) en «Eigenheimer» (Kriiger). EEN CENTRALE DIENST VOOR HULP EN ONDERSTAND Bij het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering wordt een Centrale Dienst voor hulp en onderstand opgericht. Deze dienst heeft in opdracht de sociale en humanitaire werking van de openbare en private instellingen te ordenen ea ic steu nen, en aan de bevolking een bijkomende hulp te verleenen 'vaar zulks noodig blijk; De Dienst wordt voorgezeten door het hoofd van het departement of door zijn af gevaardigde. Een besluit benoemt de personen welke aan dezen dienst zijn verbonden en oepualr hun functies. De duur van nun mandaat wordt op zes maanden bepaald; de mandaten kunnen ver nieuwd worden. Elk lid dat ter vervanging van een ander wordt benoemd, voltooit het mandaat van hem dien hij verhangt. Indien een lid in den loop van bovengenoemd en ter mijn wordt benoemd, wordt zijn eerste man daat beperkt bij de n >g niet verstreken tijd ruimte. De mandaten worden kosteloos waargeno men; de kosten, van verplaatsing en verblijf worden terugbetaald in de voorwaarden vastgesteld door het hoofd van het. depar tement en vallen ten laste der begrooling van het Ministerie van Volksgezondh .iJ en Ravitailleering. Het hoofd van het Departement van Volksgezondheid en Ravitailleering bepaalt het organiek kader van den Dienst en de bevoegdheden der ambtenaren van dezen dienst. EXAMENZITTIJDEN IN VERSCHIL LENDE INRICHTINGEN VÖOR HOOGER ONDERWIJS De Dienst voor Technisch Onderwijs van het Departement van Openbaar Onderwijs deelt mede Rijks veeartsenijschool, te Kuregem. Rijkslandbouwinstituten, te Gent en té Gembloers. Rijkshandelshoogeschool. te (Vervolg vin ie bladzijde.) Ook het Stadhuis is geheel leeggebrand. De tapijten uit de zaal van Armenzorg zijn verloren gegaan, evenals de schatten van de Sint-Brice kerk. De schatten der Notre-Dame zijn bewaard gebleven. Wel hebben het dak en vooral de ruiten uit de 15de eeuw veel geleden, maar deze zijn toch niet onherstelbaar beschadigd en vele der uitgeslagen stukken zijn gevon den. Ook de St. Quentinkerk is zwaar geha vend. I. n bedrag voor verdere werkzaamheden wordt een kort besluit genomen. Verder zal het ruimwerk nog 14 dagen in gemeenteregie worden uitgevoerd, waarna het per vierkanten meter zal worden uitbesteed ofwel in Amerikaansch contract zal worden uitgevoerd. Ook de Duitsche overheid zegt ruimere ben zinetoewijzing toe, wanneer blijkt dat ern stige voortgang in de zaak komt. Nu wordt de samenstelling der onteige ningscommissie besproken en dringt Graaf Er is reeds veel goed werk te Waver sedert het uitbreken van den oorlog gedaan. Dage lijks is aan honderden vluchtelingen voedsel uitgereikt waarbij de Duitsche overheid veel medewerkte door het geheel kosteloos be schikbaar stellen van slachtpaarden. Inder daad heeft de gemeente de vluchtelingen zoo schitterend ontvangen, dat verschillende zeer belangrijke bedragen door hen in de gemeen tekas werden gestort, zoodat deze kas, die bij de overname van het bestuur door den huldigen burgemeester nauwelijks enkele Durekheim aan op de benoeming van een duizenden frank rijk was, nu weer. mede Zooals men hier op deze foto ziet wacht te Doornik den Dienst voor den Wederopbouw een zwcre taak. ,^eiipraen, FöaLhet vraagstuk van het rstéi wil hij tochrAisflg onderzcfekoff. Snel en voortdurend wordt het cene besluit na het andere door den Commissaris-gene hers 6 Ook het vraagstuk van de Scheldebmggen, welke de Engelschen bij hun terugtocht de den springen, houdt hij in beraad, omdat hij eerst wil onderzoeken of het mogelijk zal zijn het Scheldepeil te verlagen, waardoor het misschien mogelijk zal worden vaste Antwerpen. Academisch jaar 1939-1940.Seheldebruggen op het niveau der straten te Examenzittijden. De openingsdatum der zittijden voor de overgangs- en eindexamens wordt als volgt vastgesteld Eerste zittijd 2 September 1940. Tweede zittijd 14 October 1940. De inschrijvingen voor den eersten zittijd worden aanvaard ten zetel der inrichtingen mo!>e' «K.aen. gel van den datum af waarop onderhavig be- del00P doOT O00™* te herzien. bouwen. Dit punt houdt tevens nauw verband met de werken die zullen moeten worden verricht aar. de pont des trous, welk prachtig bouw werk uit de XlIIe eeuw door de jaren heen gespgard bleef, doch thans door de Engel schen werd opgeblazen. Dit alles te samen maakt 't thans mogelijk den geheelen Schel- Ook vop.r het vraagstuk van de huisvesting der daklüóze inwoners gedurende den wintez is reeds een goede oplossing in *t zicht. Als loonstandaard worden dezelfde richtlij nen als te Nijvel overeengekomen en op de zen grondslag is voorloopig 2.000.000 frank voorzien. In hoeverre voor dit bedrag beroep zal moeten worden gedaan op den Commis saris-generaal, is nog niet nauwkeurig te zeg gen. richt in het Staatsblad bekendgemaakt wordt en tot 16 Augustus 1940. NOG RADIO-UITZENDINGEN VOOR VLUCHTELINGEN Het bestuur van Radio-Brussel wenscht voldoening te geven aan de tienduizenden Belgen die verzoeken oproepen te richten tot de Belgische vluchtelingen in den vreemde, en heeft besloten nieuwe uren aan de uitzendingen te besteden. Van heden af. zullen de oproepen uitge zonden worden op de volgende uren van 10 uur tot 10 u. 30; van 15 u. 30 tot 15 u. 45; van 17 u. 15 tot 18 uur en van 21 u. 15 tot 21 u. 45. Er wordt aan herinnerd dat, gezien het groot aantal aanvragen, noch het Spaan- sche Gezantschap, noch Radio-Brussel, voorloopig de nieuwe aanvragen voor inlich tingen in aanmerking kunnen nemen. DE ALGEMEENS LEIDING VAN VERDINASO Naar werd medegedeeld op een algemee- ne vergadering van het Verdinaso ge houden te Gent, zou de hr Thiers den hr "oris Van Severen als algemeen leider van deze groepeering opvolgen. EEN PROTEST VAN VLAAMSCHE KINDERZEGEN Vlaamsche Kinderzegen protesteert ?gen de bewering van sommige lieden, als 'ouden de kroostrijke gezinnen bevoordee- ligd worden inzake steun. Aan de hand van volgend voorbeeld komt Vlaamsche Kinderzegen tegen de ze bewering op Een gezin met 11 kinderen krijgt 235 fr. steun per week, 't zij 2.60 fr. per persoon en per dag. Een kinderloos gezin krijgt 70 fr. per week. 't zij 5 frank per persoon en per dag, wat bijna het dubbel is. NACHTGEWAAD NIET GEWENSCHT Zoo schrijft de Westdeutscher Beobach- ter boven een vermaning zich bij lucht alarm behoorlijk te kleeden met het oog op het beschutting zoeken in een schuilkelder. Men doet eyenmin in avonddracht zijn inkoo- pen overdag en wie naar schouwburg of bios coop gaat doet dit niet in pijama. Maar vele vrouwen, mannen en kinderen gooien een mantel over hun slaappak met het gevolg, dat velen een verkoudheid oploopen. Hoe dan als men bij het blusschen moet helpen, laat staan zijn huis ontruimen... Veeleer moet men voor stevige schoenen, warme kleeren en een flink hoofddeksel zorgen. Omtrent de wijze waarop het ruimings- werk en de wederopbouw zal geschieden, ont vangt de burgemeester van den h. Verwil- ghen, voorlichting, terwijl hem de noodige kredieten worden toegezegd. Na een korten maaltijd wordt afscheid ge nomen en gaat de reis verder naar Nijvel. Hier heeft de ontvangst plaats door den burgemeester in gezelschap van Regierungs- rat Luitenant Graaf Van Durekheim. Ook hier is veel werk te doen, dat echter veel tot de verfraaiing der stad kan bijdra gen. Niet minder dan 463 huizen zullen moe ten worden opgebouwd, maar de Duitsche overheid verleent haar volle medewerking. Ze heeft reeds eenige lastwagens ter beschikking gesteld en naast de 400 arbeiders, die dooi de gemeente aan het werk zijn gezet, heeft zij 250 krijgsgevangenen gezet. Noch den Regierungsrat noch den Com missaris generaal gaat dit werk echter op deze wijze snél genoeg. Het moet versneld worden. Meer arbeidsloozen uit omliggende gemeenten moeten worden aangenomen, maar inzake de loonen moet er mee gerekend worden dat deze niet zóó mogen zijn dat zij arbeiderskinchten a^n nijverheid en land bouw onttrekken. Het werk moet in drie in- eenloopende deelen worden gescheiden 1) het ruimen; 2» het vaststellen der rooilijnen voor de nieuwbouwen; 3) de herbouw zelf. Daarbij kan dan met plannen voor stadsver- andering of nieuwbouw rekening worden ge houden. Er moet een nieuwe ruime stad ver rijzen. waarbij de belangrijkste groote en waardevolle gebouwen heter tot hun recht ko men en toch ook de verkeerswegen verbeterd worden. Hiertoe moet het opruimingswerk, zonder rekening te houden met het eigendomsrecht, worden uitgevoerd. De noodige onteigenin gen zullen moeten volgen en hiertoe zal een commissie worden samengesteld, die de afre kening met de eigenaars zal regelen. commissaris voor het arrondissement Nijvel door enkele voordeelige handelszaken, mecr- en van onder-commissarissen voor de steden dere honderduizend frank bevat. Nijvel, Waver en Perwez. 'Natu^de noOdzAkelijkheid is bespreken om voor goede huisvesting te zorgen voor hen die dezen winter nog niet over een eigen huis zullen kunnen beschikken, wordt mede gedeeld, dat ook de verzekering van alle ar beiders in orde moet worden gebracht. Ten slotte wordt overeengekomen dat het bureel van den Commissaris-generaal richt lijnen zal samenstellen voor de werkzaamhe den in het arrondissement Nijvel en dat deze in een vergadering op Donderdag a.s., te 9 u. 30 door een afgevaardigden van den Commissaris nader zullen worden toegelicht. Te Waver Te Waver toont zich het probleem weer geheel anders. Groote plannen ontwikkelt de burgemees ter der stad. De brand heeft het mogelijk gemaakt de rooilijnen der groote verkeerswegen te her zien. Buitendien neemt de belangrijkheid der- stad reeds toe. zoodat de marktruimte onvol doende is geworden en moderne marktgele- genheid zeer wenschelijk is. Deze op de juiste plaats te bouwen is thans mogelijk gewor den. Te Perwez In Waver hoort de Commissaris-generaal ook nog een afgevaardigde van het gemeen tebestuur van Perwez. In deze zwaar geteis terde kleine gemeente, zijn op 't oogenblik 50 man aan 't werk. Voor hen wordt voor loopig een krediet van 60.000 fr. beschikbaar gesteld, maar hun aantal dient verhoogd. In totaal zullen voor verbetering der wegen, en der waterloopen en leidingen tegen de 2 mil- lioen frank noodig zijn. Ook hier wordt de toezegging gedaan, dat. wanneer er hard ge werkt wordt, de noodige gelden ter beschik king zullen worden gesteld. 66 99 NEW YORK, 10 Juli. Inzake de blok kade van het Fransche eiland La Marti nique door de Engelschen, meldt de As sociated Press uit Port de France, dat 9 Engelsche oorlogsschepen in de omgeving van La Martinique op ongeveer 15 mijlen afstand van de kust patrouilleeren. De Fransche bezetting van het eiland, hoe wel al haar streven er 'op gericht is een schending van de Amerikaansche neutrali teit te vermijden, is daarom niet minder vast besloten iederen Britschen aanval met ener- n 0f gieke tegenstand te beantwoorden. Ook mag van het werkvolk niet verlangd Intusschen zouden de Franschen een krui- worden dat het tegen het bedrag dat het alsser en eene afdeeling marine-soldaten, die in arbeidsloozensteun ontvangt zal werken. Deze I Nederlandsch West Indië ter bescherming loonen moeten dus ten spoedigste als volgt j van de zich aldaar bevindende olie-exploita- worden geregeld ties bevinden, naar Martinique geroepen Losse arbeiders, voor ongehuwden 28 fr., hebben, zoodat de Amerikaansche publieke voor gehuwden 32 fr. en voor elk kind fr. 1.50 j meening vreest voor een samentreffen met per dag extra, terwijl de personen die geen de Britsche zeestrijdkrachten, zoodra de flinken arbeid leveren, niet meer dan 15 fr. per dag zullen ontvangen. Op dezen grond slag werkend, zal het gemeentebestuur tot 1 Augustus nog 500.000 fr. noodig hebben. Welk bedrag door den Commissaris-generaal kruiser trachten zal door de blokkade heen te komen. De officieele verzekering die door Engeland volgens de New York Times aan de Ver- eenigde Staten van Amerika gegeven is. dat wordt toegezegd. Ook over een belangrijk La Martinique niet geblokkeerd is, wordt in New Yorksche scheepvaartkringen als woor- denzifterij beschouwd, temeer omdat Enge land niet ontkent, dat zijne vóór La Marti nique liggende oorlogsschepen iedere poging van de Fransche schepen La Martinique te verlaten met geweld zullen beletten. WASHINGTON, 10 Juli. Tijdens de perskonferentie, die gisteren plaats vond, be vestigde president Roosevelt dat het gros der oorlogsvloot der V. S. voorloopig te Hawaï zou blijven en dat men niet zinnens is de vloot naar den Atlantischen Oceaan te zen den. LONDEN, 9 Juli. De Minister van Ma rine, Alexander, deelde in het Lagerhuis me de, dat het Fransche slagschip Richelieu in de haven van Dakar aangevallen wen! door luchttorpedo's. De Richeiieu ligt met gezonken ach tersteven in de haven.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3